Skocz do zawartości
Kraszan

Surface skimmer / oczyszczanie powierzchni wody

Rekomendowane odpowiedzi

W akwarystyce słodkowodnej jest to temat bumerang i tworzone są już legendy i mity... Tu, na nano-reef problem prawie nie istnieje, gdyż znakomita większość ma kominy i to załatwia sprawę. W słodkich komin to rzadkość, dlatego temat wałkują niemal codziennie. Nie wnikając skąd się bierze kozuch (wiadomo, że to film białkowy) i pomijając "partyzanckie" sposoby pozbywania się go (nakładanie na powierzchnię chusteczek, napowietrzanie w celu rozbicia filmu) - u mnie to odpada. Miałem ten problem w Malawi, teraz po zasoleniu temat wrócił. Winą obarczam przelew (a jednak przelewy mają minus :) ). Co prawda zbiera on wodę z powierzchni, jednak kumuluje zebrany film w pierwszej komorze przelewowej za grzebiebieniem i po osiągnięciu maksymalnej gęstości wypuszcza go z powrotem do akwa...

I teraz pytanie: czy znacie sprawdzony, elegancki surface skimmer? Na Alledrogo są jakieś po trzydzieści kilka złociszy, ale coś w ich moc sprawczą nie wierzę. Kiedyś w jakimś sklepie zoo widziałem takie urządzonko bodajże Sery za ponad 200 zł...

Ma ktoś coś spradzonego w tym temacie?

PS. Taki film to udręka... Mętna powierzchnia powoduje złudzenie brudnej wody w całym akwa, światło się na niej fatalnie rozprasza dając efekt "mlecznego" HQI, wymiana gazowa jest utrudniona itd... Generalnie niefajne to to jest...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mozesz dac dodatkowej pompki dmuchajacej na powierzchnie ?

Mam dwa maxijety, ktorymi mieszam wode. Jak skoncze mieszac to moge pozyczyc Ci do testow.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mo?esz zrobi? tak, ?eby kupi? ten surface skimmer fluvala i zrobi? do tego takie pudeko filtruj?ce nawet z rurki PCV kanalizacyjnej, to znaczy dac redukcje po dw?ch stronach do ?rodka wepchn?c gabke pod??czy? do tego w??e i z jednej strony w?? da? do skimmera a z drugiej do pompki (ma?ego maxi jet'a przyk?adowo) w akwarium.

Raz na tydzie?/dwa wyczy?cisz sobie ten filterek z syfu i b?dzie OK, dosy? tanim sposobem pozb?dziesz si? filmu :)

Ewentualnie mo?esz kupic surface skimmer - Aqua Clear'a ( http://www.aquashop.com.pl/catalog/product_info.php?cPath=21_32&products_id=1774 ) i pod??czyc go do filtra kaskadowego Aqua Clear bo jest taka mo?liwo??.

To druie rozwi?zanie jest prostsze w wykonaniu.

Pozdrawiam


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ten wyżej przedstawiony Surface Skimmer w 400l odkrytym akwarium roślinnym i radził sobie bardzo dobrze tylko trzeba uważać na ten plastik tworzący "grzebień" bo jest dość kruchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 112L miałem fluvala podpietego pod maxijeta. Bardzo dobra sprawa. Załatwia problem. Jedyny error jaki miałem to ze stabilnością "koszyczka" (powinien automatycznie unosić się na wodzie) - wystarczy go kawałkiem gumki przyblokować i wsio gra.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. plastik tworzacy "grzebien' jest rzeczywiscie bardzo kruchy :|

2. "koszyczek" jest rzeczywiscie niestabilny wiec tak jak smk przytwierdzilem go na stale. Jako ze mam male wahania wody a to diabelstwo przy obnizeniu jej poziomu szybko zasysalo powietrze ( = babelki w akwa ) to musialem co jakis czas pokrecic tym dzyndzlem co tam jest. No i wczoraj mi sie ten dzyndzel zablokowal w p###u i nie chce sie obrocic w zadna strone :|

Calosc byla podlaczona pod PowerHead 500l/h i do momentu awarii funkcjonowalo jako tako :|


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan - ja mam taki właśnie Fluval - Surface Skimmer

Kiedyś kupiłem do starego akwa, ale nie używałem, teraz mam kominek i leży sobie niepotrzebny

jak chcesz to Ci go odstąpię (za koszty przesyłki)

A swoja drogą to dopiero teraz, mając komin można docenić jak ładnie zbiera męty z powierzchni

2 dni nie działała mi pompa główna (czekałęm na wirnik) i od razu to paskudztwo pojawiło sie na powierzchni, brrr

:)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez pewien czas - na samym poczatku gdy byla tylko murena a akwa stalo na podlodze, tez mialem problem z tym filem na powierzchni wody.

Rozwiazalem to w ten sposob, ze zrobilem taki "slepy komin" czyli taki komin z grzebieniem bez otworow w szkle dna akwarium. A z tego "komina" fluval wyciagal wode.

Pojawil sie problem wachan poziomu wody - rozwiazalem to przez zrobienie dluzszych zebow grzebienia i spilowanie w taki sposob, aby lekko zwezaly sie u gory - czyli im wyzszy poziom wody, tym wieksze przerwy miedzy zebami grzebienia i szybszy splyw wody.

Ponadto w dolnej czesci tego a`la komina bez byl otwor (srednica dobrana eksperymentalnie) ktoredy tez byla zasysana woda.

Im mniej bylo wody w kominie, tym wieksza roznica poziomow (akwa 50cm H) i szybszy przeplyw wody przez ten otwor w dnie komina.

Wtedy jeszcze jechalem bez automatycznej dolewki i rozwiazanie chociaz zbieralo bialko z powierzchni i troche rzadiej trzeba bylo uzupelniac wode, to jednak nie bylo pozbawione wad.

Tak wiec komin - zewnetrzny lub wewnetrzny, dlugi do dna, lub tylko kilka cm. z dziura w boku lub dnie, ale jednak komin.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu du?o m?wic mam komin w akwa i nie mam problem?w z filmem . Powierzchnia wody czy?ciutka. A je?li chodzi o Surface skimmer'a to m?j wujek ma go w akwa s?odkowodnym 600L i bardzo ?adnie ?ci?ga film z powierzchni wody, a na pocz?tku przed u?yciem tego urz?dzenia mia? problemy z "syfkiem na wodzie " jak on to m?wi?. Nam?wi?em go aby zastosowa? surface skimmera i jest z niego ca?y czas zadowolony :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja również już jestem zadowolonym użytkownikiem surface skimmera. Sprytne urządzonko przez noc poradziło sobie z gęstym filmem na ponad 1m2 powierzchni (150x70). Wreszcie widać bliki od HQI i generalnie jest "czyściej" :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to masz podlaczone? wywoluje to jakies fale na tafli wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Muniek - komina nie mam. Poczatkowo to było Malawi (choć od razu z sumpem) - do spuszczania wody zastosowałem bezpieczne rozwiązanie (czyli bez wiercenia) w postaci przelewu. Dałem trochę ciała podczas projektowania szafki i aby nie wwiercić się w belkę nośną komin musiałby być ogromny. A ponieważ akwarium jest "przezierne" (w scianie w dwóch pomieszczeniach) to komin wogóle mi nie pasował. Za to przelew jest mały, zgrabny i działa tak samo. Jeszcze do niedawna widziałem same plusy, teraz dostrzegam jeden mały minus przelewu.

@Zizi - raczej to powierzchni nie zafalowuje. Skimmer wygląda jak zwykła rurka z grzebieniowym pływakiem na górze. Od spodu podłacza się to to do jakiejś pompy, która będzie wciągała wodę od spodu rurki - powoduje to wlewanie się wody przez pływak. Wygląda to tak, jakby 1 cm pod powierzchnią wody ktoś wyciągnał korek jak w wannie. Cały film białkowy został wessany i wysłany do diabła.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o to mi chodzi kraszan, teraz film niszczy mi pompa 4400 l/h, a przymierzam sie do budowy sumpa nad baniakiem dlatego pytalem o fale, bo czujnik na dolweke bedzie oczywiscie w zbiorniku glownym + SS

napisz jaka masz pompe? ja mam eheima 1200 l/h i zastanwaim sie czy nie bedzie za duza, musi podniesc slup wodny na jakies 1,2 metra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kraszan jak Ci sie sprawuje SS? Czesto go czyscisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawował się świetnie. Oczyścił w ciągu kilku godzin całą powierzchnię wody. Podłączyłem go niezgodnie ze sztuką. Ponieważ nie miałem żadnej kaskady (bo tak powinien byc podłączony) podłączyłem go tak, że głowica odpowietrzająca przelew zaciągała wodę poprzez SS a ten wypluwał ją wężem prosto do rewizji. Odfiltrowanie wody miało nastąpić w sumpie i generalnie to się sprawdzało. Jednak pewnej nocy, pod moją nieobecność, na podłodze znalazło się ponad 200l wody, między innymi przez źle podłączony SS.

Reasumując: SS jest dobry, spełnia swoje zadanie, ale warunek: podłączajcie go wg instrukcji i zgodnie ze sztuką :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod wzgledem czyszczenia lustra wody jest swietnie, tylko sam lapie duzo zanieczyszczen, raz na tydzien to go musze przeczyscic, poniewaz traci przepustowosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.