Skocz do zawartości
lapsiak84

Jak dozować Tropic Marin Original Bailing ?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy i Koleżanki,

Czy ktoś może mi pomóc jak dozować Original Bailing firmy Tropic Marine?

Zmierzyłem parametry i tak:

kH = 9, Ca = 320, Mg = 1500, sześć dni później - kH = 7, Ca = 280, Mg = 1380,

czyli dobowe zużycie kH = 0,33 Ca = 6,66 a Mg = 20

Niestety nie mam rozpiski aby wyliczyć dawkę, czy ktoś mi może powiedzieć ile mam lać z butelki A, B i C?

Dodam, że litraż mojego akwarium to 140 L w obiegu.

Za pomoc z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tropic marin lejesz po rowno. tyle samo mililitrow z kazdej butelki.

3ml podniesie 0.1dkh w 100litrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, na pierwszej zakładce masz instrukcję.

Kalkulator został tak "pokolorowany" żeby obługa była intuicyjna. Pola do wypełniania są koloru białego, pola wyboru są niebieskie, wyniki ostateczne są napisane żółtą czcionką w zielonym polu i tyle.

Częśc komórek została opatrzona komentarzami, najedź myszką, to zobaczysz (pola z komentarzem mają czerwony trójkącik w prawym górnym rogu).

Balling:

Przed przystąpieniem do użytkowana, musisz wybrać w niebieskich polach (po kliknięciu pojawi się znaczek listy rozwijanej), jakimi jednostkami się będziesz posługiwał (SG czy PSU i Alk czy kH).

Potem konfigurujesz roztwory, jakimi się posługujesz, tzn. wpisujesz ile gramów w ilu mililitrach rozpuszczasz, np. 84g NaHCO3 w 1000ml RO. W przypadku wapnia musisz dodatkowo wybrać, jak uwodniony masz preparat wapnia. Jeśli chodzi o magnez, to jeśli chcesz domieszać do roztworu siarczan, to bardzo proszę. SBS - standardowo 25g/l, ale możesz więcej. Obliczenia wynikające z podaży SBS mają znaczenie tylko informacyjne, nie musisz się do nich bardzo przywiązywać, chyba że w celach naukowych ;-).

Poniżej masz trzy sekcje, korekcja poziomu, poziomy po korekcji i korekcja dozowania.

Korekcja poziomu - wprowadzasz jakie masz parametry (aktualne) i jakie chcesz mieć (docelowe). Poniżej w zielonych polach, żółtą czcionką masz napisane ile mililitrów podać wcześniej skonfigurowanych roztworów.

Poziomy po korekcji - to samo co wyżej, ale odwrotnie. Jest to takie sprawdzenie, jak już wlejesz (wpiszesz w białe pola co dodałeś do akwarium), program obliczy, jakie będą poziomy w akwarium (tu możesz sobie sobaczyć, jaki wpływ na SBS na pozostałe parametry).

Korekcja dozowania - W rzędzie, gdzie masz parametry wyjściowe, wpisujesz zmierzone parametry np. w poniedziałek. Robisz test za 3 dni (3 wpisujesz rząd niżej), a w rzędzie "Parametry po:" wpisujesz co po tych dniach wyszło w testach. Przy założeniu, że każdego dnia przez te 3 dni dozujesz tą samą dawkę, program policzy, o ile musisz zwiększyć dozowanie na dobę i to Ci napisze żółtą czcionką w zielonym polu. Ot co.

Napisz czego jeszcze nie czaisz, z chęcią opiszę. Pozdrawiam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.