Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie akwarium zaciemnione kocem. Ale temperatura w akwarium chyba wzrosnie przez to? I tak w ta pogode mam w akwarium 27/28 stopni... W takich ciemnosciach ryby nie zwariuja? Zaslonilem tak ze w ogole swiatla nie dociera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usmażysz akwarium pod kocem przy tych temperaturach, efekt zaciemnienia uzyskasz świecąc niebieskim światłem, przy którym dino zanika,przynajmniej tak wynika z tematów o dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samym niebieskim swiatlem juz swiecilem... nic to nie dalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w linku podanym przez kolegów . Testowałem Dino X jednocześnie odsysając glony. Efekt po tygodniu od zakończenia 3 tygodniowej kuracji dalej mam co odsysać. Straciłem krewetki, wężowidła - to przez specyfik. 10 szczepek acropor ale to przez same Dino i kilka innych Spsów . Teraz testuję wodę utlenioną. Jak to nie pomoże to likwidacja lub restart zbiornika.

Jak masz mało korali to zaciemnij zbiornik na 3 dni . Co do wody utlenionej to Walker opisał to b.ładnie. Ja jeszcze się nie wypowiadam .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zostało zalane to akwarium ? Jaka obsada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium zalane jakies 4mies temu. Miesiac temu przeskakiwalem z 50 na 100l, wiec akwa przechodzi na nowo lekkie dojrzewanie. Mialem juz cyjano ale pozbylem sie go dzieki chemiclean. Musi byc jakis sposob na to dino. W akwa plywaja

dwa blazenki

1x Neoglyphidodon oxyodon

1x pterapogon

1x pseudochromis

1x krewetka boksujaca

kilka slimakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo dino x to badziew algea zawsze pomagala przynajmniej u mnie boksujacej sie raczej nic nie stanie wezowidla i czyszczace jak masz to padna napewno ja juz nie mialem wyboru walczylem woda utleniona zaciemnieniami itp a gow.... mi juz korale oblepilo wiec dlatego w ostatecznosci poszla algea i dino szlag trafil;)


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na dino stosowałem :

1 - zaciemnienie 72h później

2 - woda utleniona przez 14 dni ( ja dozowałem po zgaszeniu światła bo korale ewidentnie miały chwilowego stresa a jeżowiec odpadał sparaliżowany z szyby - była to jedyna ofiara stosowania wody utlenionej podczas kuracji)

3 -uv

2 i 3 stosowane równocześnie.

Po kuracji konieczne zaszczepianie bakterii bo zbiornik wyjałowiony na max'a.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak wasza walka z dino?

Ja u siebie zastosowałem wodę utlenioną, zmniejszenie karmienia i odsysanie co 2 dzień (dobra, czasami co 3) i po 2 tygodniach...

Dino dalej jest, ale jest go 90% mniej niż na początku kuracji. To które pozostało odrywa się bardzo łatwo. Najwięcej pozostało na piasku, ale ogólnie jest bardzo dobrze. NIc nie ucierpiało a wręcz wydaje mi się, że koralom się to podoba. Teraz zostawiam zbiornik samemu sobie, zwłaszcza że to jeszcze młody system. Ingerował będę dopiero jak dino zacznie powracać w większych ilościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada jest taka ze sprawdzic rodi czy mam w okolicach 0 na tds (ale to i tak nie wyznacznik) i robic podmiany standardowo 10% na tydzien. czasami moga pomoc w walce dodatkowo lane bakterie wiecej nie ma co pchac lap do akwarium. tylko czas i cierpliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej walce z Dino widać światełko w tunelu. Dino jest ale bardzo mało. Widać, że w odwrocie .

Co pomogło ? Tydzień woda utleniona, lampa UV , mniej światła i wyjazd na tydzień do Włoch ;)

Po powrocie korale napompowane, Dino mało gdzie tylko osad na szybach.

Oczywiście córka dawała papu rybom w postaci mrożonek nie płukanych . Nic pozatym.

Dziś zapodaje bakterie i zobaczymy czy system stanie na nogi czy znów Dino się odnowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej twojej walce pomoglo tylko to ze nie pchales rak do akwarium anie te rzeczy co piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś tak obcykany w warce z dino to może podaj przepis który sprawdziłeś osobiście - bo to co piszesz to tylko świadczy o tym że nigdy tego syfu nie miałeś w akwarium.

A rady typu rób podmiany raz na tydzień 10% czy wymień żywicę DI to zachowaj dla siebie bo nie ma to nic wspólnego z ta plagą.

Gdyby to było takie proste jak ci się zdaje to nie byłoby tylu tematów na zagranicznych forach i tyleż samo restartów akwariów. Pewnie ... można czekać i nic nie robić aż plaga osiągnie apogeum i zadusi całą obsadę ... dlatego ludzie próbują różnymi metodami ratować zbiorniki.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada jest taka ze sprawdzic rodi czy mam w okolicach 0 na tds (ale to i tak nie wyznacznik) i robic podmiany standardowo 10% na tydzien. czasami moga pomoc w walce dodatkowo lane bakterie wiecej nie ma co pchac lap do akwarium. tylko czas i cierpliwosc.

A moja rada jak nie wiesz to nie pisz .

Jakie masz doświadczenie z Dino? Że próbujesz dawać rady w tym temacie.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie nie jestem znawca na tym forum i kazdym innym sa fachowcy. ja tak sobie poradzilem z dino wyskoczylo w baniaku (na poczatku) robilem swoje czysilem skale robilem podmiany dobrze napowietrzam wode w jednym jak i drugim baniaku tak robie. Zwalczenie plagi w akwarium to nie jest jeden proces. To jest caly system jesli robisz swoje i tak jak bozia przykazala to bedzie ok to nie jest ameryka ze trzeba ja odkrywac system sam sobie poradzi jesli bedzie mial na to czas.

ale jak czytam ze ludzie w 2 miesiace i to w swiezym baniaku wlali wiecej chemi niz w sklepie akwarystycznym jest to ja sie nie dziwie ze nie jest dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz tu rację - przy plagach startowych dino ma prawo się pojawić i walka ( chemiczna) z nim może tylko przedłużyć dojrzewanie całego systemu. Nie ma wtedy zwierząt więc jak dino obejmie skałę czy piasek to nie ma takiego bólu - można uzbroić się w cierpliwość i czekać. Sprawa się komplikuje jeżeli obsada jest spora , zbiornik dojrzały a dino w ekspansji - wtedy uważam że nie ma na co czekać ... bo to jedna z najgorszych plag naszego hobby na którą nie ma jednoznacznej recepty. Jak się okazuje nawet gotowe przepisy na tą plagę u jednego się sprawdzą a u 10-ciu nie co świadczy powadze sytuacji.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Meczylem sie z dino dlugi czas... W zbiorniku byla masakra. Zaciemnianie na 72h nie pomoglo. Nie wiedzialem za co sie lapac, w koncu kupilem Algea x. Po tygodniu stosowania po dino ani sladu. Zadnych strat w obsadzie. Lekko kolorystyka padla, ale mysle ze jest do do nadrobienia :) wyniki testow po stosowaniu algea x:

no3 - okolo 10

po4 - 0,03

kh - 8

ph - 8,5

no2- 0

zostalo ponad pol butelki algea, jakby ktos chcial moge odsprzedac lub wymienic sie na jakas szczepke:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz tak to jest z Dino.

Mi naprzykład następca Algea X czyli Dino X nie pomógł . A zastosowałem pełną dawkę 21 dni.

Ile już jesteś po kuracji???

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oby juz wiecej dino sie nie pojawilo, bo to chyba najgorsza plaga ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam... Niestety dino wraca... chyba ze to nie jest dino? sam juz nie wiem;/ nie mam pojecia jak z tym walczyc... korale ladnie rosna wszystko sie elegancko pompuje, nikt nie narzeka;P tylko to scierwo na piasku... przez 2tyg byl spokoj... i co teraz? testy w miare ok, lekko podwyzszone no3 w granicach 20... Moze jak zbije no3 to wszystko wroci do normy? tylko niebardzo wiem jak zbic to no3... dodaje dowody no3po4-x ale no3 nadal nie spada...

post-25043-0-65248000-1439217578_thumb.jpg

post-25043-0-31306900-1439217584_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli dino powraca to znaczy, że ma do tego dobre warunki. Może nie doczytałem, ale nie pisałeś jak długo masz ten baniak. Pisałeś na początku wątku, że lałeś 5 dni h2o2. Przestałeś, czy lałeś dalej? Ja lałem przez 2 tyg. przy odsysaniu co jakiś czas i jest elegancko.

Poza tym na początku lipca no3 miałeś 0 a teraz 20. Napisz jak dużo karmisz. Lejesz jakieś bakterie? Czy robisz podmiany wody i co jaki czas? Po zdjęciach wydaje mi się, że powinieneś raczej szybciej niż wolniej znaleźć przyczynę tego cholerstwa, bo opanuje zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.