Skocz do zawartości
Vertiscire

[320l w obiegu] Moje pierwsze morskie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

Jest to mój pierwszy temat więc najpierw się przywitam. Kuba lat 25. Akwarystyką zajmuje się już od 15 lat:) Aktualnie posiadam 720 litrów Malawi, ale morski baniak marzył mi się od dziecka stąd decyzja - pora na nowy rozdział.

Od około miesiąca intensywnie czytam, edukuję się w tematyce morskiego życia.

Na razie jestem na etapie zbierania sprzętu. Padło na:

  • akwarium 240 litrów (120x40x50). Ma to być na razie akwarium do nauki, jak będzie mi szło w porządku to wymiana na 1000l ++
  • overflow box od Tropic Creations
  • sump 112 l (80x35x40)
  • odpieniacz Deltec MCE600
  • pompa Eheim 5000 (skręcona do minimum czyli 2500 l/h) - mam taką z innego akwarium i szkoda kupić nową gdy ta leży i się kurzy
  • cyrkulatory JVP 110 x 2 (do wymiany później na markowy sprzęt)
  • belka T5 4x54W
  • szafka DIY

Akwarium będzie stało na poziomie -1 w moim biurze, temp 19 stopni więc chyba obejdzie bez chłodzenia.

Etap 1: Miejsce, budowa szafki

Za podstawę szafki posłużyła stara toaletka żony - 50 mm grubości. Oczywiście zdawałem sobie sprawę że nie utrzyma mojego baniaka więc doszły wzmocnienia(nie wszystkie widoczne na zdjęciach)

9d2cab5c.jpg

2a086e4a.jpg

Kilka dodatkowych fotekimag0108.jpg

imag0121.jpgimag0150.jpg

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie.. szkoda tylko tej głębokości.. 50 to moim zdaniem minimum.. słona woda zniekształca i może to nie wyglądać najlepiej.. ale 3mam kciuki żeby w Twoim przypadku się udało :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane, posolone - czekamy:)

Może i Deltec MCE600 jest super odpieniaczem ale hałas jaki generuje jest nie do zaakceptowania w pokoju dziennym. Całe szczęście, że postawiłem to w biurze w piwnicy:)

Mam pytanie - po jakim czasie od wsypania soli można mierzyć zasolenie? Niestety popełniłem błąd kupując salimetr wahadlowy i strasznie ciężko ustalić mi zasolenie. Nie wiem po jakim czasie mogę dosypać kolejną porcję. Aktualnie jest 1.018


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natleniaj, podgrzewaj, mieszaj.. jak będzie klarownie zmierz i dopiero.. ale ten salimetr to wymień jak najszybciej.. średnio dokładny przyrząd.. refraktrometr kup.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem wszystkie pompy/głowice jakie miałem w domu, łącznie dmucha 27.000 l/h więc miesza dobrze;) Temp 25.0 C, woda z RO + DI, TDS pokazywał 0 ppm. Woda jest przejrzysta jak na moje oko(od zasolenia minęło 30 godzin)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem z temperaturą - grzałka(termostat) + termometr elektroniczny wskazują temp 25 C natomiast 3 termometry rtęciowe (obok siebie) pokazują 22C, 23C, 22C.

Komu mam wierzyć?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MCE600 jest git a co do halasu to zrob sobie tlumik z rurek PCV i bedzie cichy :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz ile juz soli wsypales? Masz litraz, mnozysz razy okolo 35g i tyle :) dosyp co brakuje i masz solanke ready:) no i refraktometr to jednak warto miec... Mialam splawiki dwa w ciagu 3 mcy - oba klamaly ;)

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź gumy na pompie od spodu czy masz a jak masz czy nie zużyte albo złe założone, jak odpieniacz złożony i pracuje dociśniecie przegrody co jest krawędzią pudełka z prawej stronie też wycisza. Podłożenie gumy pomiędzy szkłem a pudełkiem na dole

a jak nadal głośno to czekać z czasem się sam wycisza im brudniejszy jest i jak się ułoży po swojemu, Tłumik można założyć ale wsys powietrza w/g mojej oceny nie jest głośny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem z temperaturą - grzałka(termostat) + termometr elektroniczny wskazują temp 25 C natomiast 3 termometry rtęciowe (obok siebie) pokazują 22C, 23C, 22C.

Komu mam wierzyć?

ja bym wierzył rtęciowym szczególnie jeszcze jak masz laboratoryjne - termostat na grzałkach często kłamie a elektroniczny u mnie natomiast zaniża 0,7 stopnia


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem z temperaturą - grzałka(termostat) + termometr elektroniczny wskazują temp 25 C natomiast 3 termometry rtęciowe (obok siebie) pokazują 22C, 23C, 22C.

Komu mam wierzyć?

Podgrzej delikatnie wodę w kubeczku (najlepiej do 36.6°C :)), zmierz termometrem do mierzenia temperatury ciała. Użyj go jako wzorcowego.

Tak kalibrowałem swój elektroniczny termometr. Z tymi alkoholowymi to nie wiem czy Ci się zakresy pokryją.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija 10-ty dzień od solenia. Na razie nic się nie dzieje, żadnego glona, okrzemki czy czegokolwiek innego. Nie powinno się cokolwiek pojawić?:)

Start: 30 kg suchej skały + 5kg żywej. Bakterie MicroLift Special Blend + Nitre Out II.

imag0194.jpg


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 17 od startu.

Parametry:

Zasolenie 1.024

PH 7.6

KH: 7

NO2: 0.05

NH4: 0.02

NO3: 10

Po4: 0

Martwi mnie niskie pH:(

Z technicznych rzeczy doszedł filtr na biopellets All in one + automatyczna dolewka grawitacyjna. Skały nadal białe ale na Żywej pojawiło się w końcu pierwsze życie w postaci feather duster worm.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie na tym etapie martwisz się pH bo tak naprawdę nie ma Ci co go podnosić. W morszczyźnie jest podobnie jak w słodkim że pH podnoszą korale które bawią się w fotosyntezę :)

U każdego morszczaka pH w nocy spada.

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 24.

Zasolenie 1.022

PH 7.6

KH: 7

NO2: 0

NH4: 0.02

NO3: 10

Po4: 0

1. Co do PH gdzieś przeczytałem że potrzebny jest do tego procesu tlen. Czy fakt, że akwarium stoi w piwnicy (brak okien, brak wentylacji grawitacyjnej a mechaniczna aktualnie wyłączona) może wpływać na taki poziom PH?

Test robiony testem Zoolek (Salifert w drodze)

2. Czy z obecnymi parametrami mogę myśleć o sprowadzeniu do akwarium 2-3 ślimaków?

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poczekaj jeszcze trochę przynajmniej do zamknięcia cyklu azotowego... sądząc po fotkach nie masz jeszcze życia a amoniak jest więc coś pewnie gnije jeszcze w skale i nie zostało jeszcze przetworzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego jak patrzeć na to PH. Mam 2 testy: 6-8 PH oraz 4.5 do 9 PH. Na teście 6-8 wychodzi > 8 PH. Na teście 4.5-9 PH wychodzi 7.6 PH. Przymując 8 PH jako poprawny wynik wtedy po przeliczeniu amoniak jest równy zero (wg tabelki dołączonej do testu).

Dlatego czekam na test Saliferta, mam nadzieję że rozwieje wątpliwości. Przy okazji wziąłem też NH4+ z Saliferta żeby mieć ostatecznie spokój.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 32 akwarium. Amoniak spadł praktycznie do zera. Niestety w dół poleciało też KH (do 6.5). Reszta w po staremu.

Namnażają się rurówki:) Na ten moment jest ich 7.

Powoli się przymierzam do zakupu ślimaków, tylko niech te upały zejdą


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów praktycznie idealne. Jedynie NO3 skoczyło po wrzuceniu ekipy czyszczącej.

W środku:

3x Tectus, 1xStrombus, 1x

3x kraby pustelniki (blue hermit)

2 turbo niestety nie przeżyły transportu.

Za mało, za dużo czyścicieli?

Do tego Briareum, szczepka Euphyli i spora Cladiella. Na skale zauważyłem dwa zielone okrągłe cosie, na 90% Zoanthus jakiś się przyplątał. Nie chciałem ich mieć w ogóle - zeskrobać póki małe?

W czwartek spora awaria - puścił wąż na powrocie i 20% akwarium na podłodze:/ Udało się posprzątać i całe szczęście że miałem zrobiony duży zapas RO. Wyszła więc przymusowa podmianka wody po 5 tygodniach od startu.

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja z okazji prawie 2 miesięcy od startu:)

Pojawiło się trochę korali(z każdego rodzaju po trochu) oraz 2 błazenki.

Przy okazji potwierdziłem, że chytry płaci dwa razy. Zacząłem na testach Zoolek, miałem niskie KH(6) i wysokie NO3(20++). Wziąłem testy Saliferta i wyszło, że KH jest 9 a NO3 5. I komu tu wierzyć?:)

dsc03272.jpgdsc03274.jpgdsc03277.jpgdsc03279.jpg


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.