Skocz do zawartości
SanMiguel

oswietlenie i dojrewanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich:)

Decyzja o załozeniu małej rafy zapadła juz jakis czas temu:yes Od dłuższego czasu drazę to forum i kompletuję sprzęt i w końcu nadeszła ta chwila.. zalewam:)

I tu mam do Was pytanie. Czy jest sens odpalać oświetlenie na czas dojrzewania zbiornika? W zwiazku z minimalizowaniem kosztów kupiłem żywą skałę, obrośniętą jedynie małymi rurówkami. Wydaje mi się, że brak światła nie powinien zaszkodzić a glony nie będą miały szansy na podbicie akwarium. Jak parametry dojdą do normy to chciałbym wpuścić ekipę czyszczącą i powoli zwiększałbym oświetlenie.

Co o tym myślicie? Dobrze kombinuję czy to moze kompletna bzdura?


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę nikt z Was nie kombinował z oświetleniem, żeby przy starcie ograniczyć ilość glonów? Od razu świecicie pełną mocą od rana do wieczora?


________________________________ korale koloru koralowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kupiles od kogos z baniaka ktory juz byl ustabilizowany to nie powinno byc wiekszego problemu- ja bym odpalil swiatlo od razu. w swoim baniaku kupilem skale ze sklepu ktore tam przez jakis czas lezala i swiatlo odpalalem do razu . dwie akyniki chodza u mnie po 12 godzin czasami wiecej a hqi roznie 5 do 8 godzin i nei mam jakiegos mocnego wysypu glonow. a pamietaj ze inen zwierzaczki tez lubia swialo. aczkolwiek niech sie wypowie ktos kto sie zna lepiej bo to moje pierwsze morskie i mowie ci jakie sa moje doswiadczenia po okolo 3 tyg dojrzewania. pozdrawiam


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światła na początku jak najmniej - unikniesz wysypu glonów.

po tygodniu (lub jak na skale nie masz za wiele to po 2) włącz światło na np. 5h dziennie i zwiekszaj powoli. Z mojego doświadczenia wynika że to najłagodniejszy start.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swiecilem 5 godzin na poczatku T5, a pozniej w ciagu 2 miesiecy do 12 godzin dziennego doszedlem i 13 godzin aktyniki :-)

Nie bylo wysypu glonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z którym nie trzeba się zgadzać od początku /10-14h/ pełny Max Oswietlenie i stopniowo w czsie zchodzić do 8h


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek a czemu tak? Będzie max wzrost glonów i potem przy obumieraniu większy syf w baniaku, dłuższy start. Czy może się myle?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik moze byc wrecz przeciwnie: przeciez te resztki organiczne w skale i tak musza sie rozlozyc, cykl azotowy musi sie zamknac a jesli bedziemy wiecej swiecic to stanie sie to predzej, po to przeciez dajemy glony wyzsze podczas dojrzewania. Dodaktowo glony sa w stanie pobrac z wody bezposrednio amoniak co zwieksza szanse na przezycie procesu dojrzewania przez rozne ciekawostki przyrodnicze.

Ja w kazdym razie dwa baniaczki juz startowalem na pelnym cyklu swietlnym od dnia 01, dojrzewanie bylo delikatne i trwalo krotko.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat za radami reefcentral startowałem swoj pierwszy baniak bez światła i tak tez ruszałem 2 następne. Na gotowej wodzie i żywym piachu po 3 tyg było wszystko gotowe.

No to teraz już sam nie wiem :D Najwyraźniej są 2 szkoły i każda ma jakieś zalety i wady.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to w morszczyznie :D

Wiele drog prowadzi do celu, mysle ze w ogole z biegiem czasu kiedy nabieramy dowiadczenia i wyczucia i mamy juz spora wiedze teoretyczna to coraz wiecej rzeczy robimy niekonwencjonalnie czyli krotko "po swojemu". Zobacz jak sie setupy roznia: kazdy jest unikalny i czasami wrecz nieprownywalny - jeden ma swiatla jak na stadionie, reaktory, mieszacze, odpieniacze, mikroelementy, komputery i Bog wie co jeszcze a drugi ma przerobiona lampke i dwie pompki a u obywdu jakis koral moze wygladac identycznie bo ten drugi ma ma mala obsade i poprawia sobie wode konkretnymi podmianami tak wiec koncowe jej parametry sa podobne u obu. Poza tym to w ogole ekosystem rafy koralowej wbrew pozorom przystosowuje sie do roznych warunkow - zreszta ile razy kazdy z nas widzial piekne zbiorniki ktore wedle wiedzy teoretycznej i zdania pewnych "guru" nie maja prawa w ogole istniec a one malo ze istnieja to jeszcze wszystko tam wylazi ze zbiornika.

Powiedz no Remik: czy Ty aby na pewno przeprowadzales regularne podmiany w swoim pierwszym akwarium? Ono teoretycznie tez nie mialo prawa istniec :D

Zmierzam do tego ze z tym swiatlem pewnie tez tak jest.

Mnie przekonaly do mojej metody dwie rzeczy:

1. TAK JEST NA RAFIE - to jest u mnie zawsze na pierwszym miejscu jako argument

2. Ten argumant z amoniakiem ktory jest przeciez bardzo toksyczny i nalezy sie go jak najszyciej pozbyc - glony sa jedna z metod ale tez wieksze podmianki: robilem tak i praktycznie wszystko co ciekawe przetrwalo proces dojrzewania i dzieki Bogu trwal on krotko bez zadnych spektakularnch plag - po prostu ksiazkowo wyrastalo cos malego i zmienialo tylko kolory po czym jak bylo czewono-brazowo-czarne zajely sie tym chetnie kraby ktorym ta droga sle serdeczne podziekowania: dzieki wam chlopaki ominal mnie proces odsysania tego gowna :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w sklepach czesto widac bledne przetrzymywanie zywej skaly - bez oswietlenia. Wszystkie organizmy, ktore zalezne sa od fotosyntezy padaja. Mysle, ze podobnego bledu mozemy uniknac oswietlajac choc troche (kilka godz.) dziennie, ale moim zdaniem pelnym oswietleniem ktorego czas bedziemy co np:tydzien o godzine wydluzac.

Wysypu glonow wcale bym sie nie bal, bo o to nam wlasnie chodzi. Jak akwa dojrzeje to glony same znikna albo im pomozemy wyrywajac i jednoczesnie usuwajac szkodliwe skladniki. Takie akwarium moze byc pozniej bardzo stabilne.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.