Skocz do zawartości
TomekSz

Narożna półeczka na szczepki

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zrobić sobie narożną półeczkę na szczepki. Założenia były takie, że ma być z akrylu i ma mieć magnetyczne mocowanie. Pierwsza próba nie powala z nóg ale już wiem jak zrobić jeszcze lepszą ;)

2918783_2015-07-2317.50.42.jpg

2918784_2015-07-2317.50.07.jpg

Oczywiście najbardziej spodobała się salariasowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyglada. I te magnesy całkiem całkiem.

Z tymi magnesami jest największy problem. Nie dość, że są stosunkowo drogie (neodymy) to jeszcze muszą być szczelnie i estetycznie opakowane.

ładne to z drukarki 3d?

Nie, frezarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i tak zaraz zarośnie glonem wapiennym i nie będzie widać jaka ładna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki konkretnie magnes stosujesz do tego ? Bardzo estetyczne wykonanie, rzekllbym profeska ! Jaki koszt takiej poleczki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jaki konkretnie magnes stosujesz do tego ? (...)

przecież napisał - neodymowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o magnes to kupiłem na alegroszu 4 rozmiary neodymówek żeby wypróbować. Pierwsza próba była na magnesach fi 10 h 5 i niestety okazały sie za słabe na szybe 10mm. Ten który widzicie na zdjeciu to druga próba fi 15, h 5.magnesy trzymają to całkiem dobrze.Dzisiaj skończe robić troszke wieksza półkę z wersją magnesów fi 22 h 5.

Dodatkowo wpadłem na pomysł, żeby w półce wyfrezować specjalne uchwyty na gumki recepturki do trzymania korali. Ja zawsz\e robie szczepki przyklejajac je do skałek, wiec bede mógł je zaczepić.

Co do kosztu wykonania to niestety magnesy są tutaj najdroższe. Trzeba liczyć 6 magnesów po około 2 PLN lub nawet więcej. Reszta to pleksa, klej i frezowania. To już grosze.

Jeśli chodzi te zaczepy na magnesy to najtrudniejsza sprawą jest takie ich wykonanie aby były szczelnie zamknięte i żeby to estetycznie wyglądało.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys adrianpotocki pisal ze najlepiej oblac je w zywicy, wtedy zostaloby tylko juz wpadowanie je w plekse bez problemu szczelnosci

przecież napisał - neodymowy

Chodzilo mi o wymiary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem kolejny projekt. Tym razem półka dłuższa, dodałem wcięcia na krawędzi półki oraz zaprojektowałem większe zaczepy magnetyczne. Obnizyłem też mocowanie półki do zaczepów, żeby nie zasłaniały korali.

2945000_untitled.108.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te magnesy są już kupione takie zabudowane czy robisz oddzielnie "pudełko" na magnesy?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te magnesy są już kupione takie zabudowane czy robisz oddzielnie "pudełko" na magnesy?

Robie oddzielne "pudełko".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najsssss, zostaw jedną jakąś małą wpadnę na kawę i odbiorę we wrześniu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli dopracowuje technologie robienia zaczepów.

Efekt nie jest jeszcze do konca zadowalajacy ale jest coraz lepiej

3021174_2015-08-0918.54.39.jpg

Musze przyznać, że klejenie tego akrylu to wyzwanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to będzie na handel? byłbym zainteresowany


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się bawić to się bawić.

A gdyby tak...

3043183_polkaVoronoi.jpg

Plus pasujące do tego indywidualne podstawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze, poniewaz niektózy z Was sa zainteresowani informacjami na temat magnesów.

Po serii prób doszedłem do wniosku, że bede robił wyłącznie zaczepy na magnesach neodymach o srednicy 22 mm i grubosci 6mm (niestety stosunkowo drogich). Takie zaczepy pozwalają zupelnie spokojnie utrzymać pólke na pełny obciążeniu duzyymi szczepkami na skałkach i jeszcze ją przesuwac wyłącznie przy pomocy zewnetrznych magnesow. Jest top wygodne ze wzgledu na czyszczenie szyb czy robienie zdjec.

Troche trwało zanim dopracowalem technikę klejenia tych zaczepow. Probowalem łącznie kilka klejów i co ciekawe klej acryfix (niby specjalistyczny do PMMA) potrafi czasami rozwarstwiać strukturę akrylu na powierzchni frezowanej. Ostatecznie jednak trafilem klej, który daje idealnie przezroczystą strukture, jest szczelny i nie rowala materiału. Niestety bardzo czesto wewnatrz pudełka (przy magnesie) zostają bąbelki uwięzionego powietrza, co nie kazdemu moze się podobać ale w niczym generalnie nie przeszkadza. Magnesy w pudełkach wewnetrznych cale oblewam zywica zeby zapewnić szczelnosć i niestety powietrze zostaje tam czasami uwięzione na etapie składania tego w calosc.

Kolejnym etapem bedzie klejenie pasujących do otworów podstawek do kompletu.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zostało mi trochę mniejszych magnesów postanowiłem zrobić wersję "mini" 6 na 6 cm

3167277_untitled.116.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Extra to Tobie Tomku wychodzi, mam nadzieję, że znajdzie się okazja do podziwiania "na żywo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.