Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Od pewnego czasu śledząc tematy na forum o pozytywnych aspektach posiadania refugium,postanowiłem i ja je założyć.Problem pojawił się mianowicie taki ,iż z braku miejsca w sumpie jak i w szawce pod akwarium padło na pułkę nad akwarium.Refugium to model hob tak jak na zamieszczonym obrazku .Woda tłoczona jest pompą z akwarium do refugium i spływa grawitacyjnie.Pytanie jest takie. Czy jest jakieś rozwiązanie na wypadek zaniku prądu-chodzi mi o to aby woda rurką zasilającą refulgum nie cofneła wody do akwarium.

post-12149-0-83540700-1438849555_thumb.png

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale ta rurka doprowadzająca wode jest długa dlatego żeby nie robić zawiruchy w refugium i nie męcić piasku.

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak rozwiązaną hydroponikę w słodkim, u mnie, po prostu, woda wylewa się nad powierzchnią wody w hydroponice.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinienem uciąć rurke doprowadzającą wode (sięga ona dna refulgum)tylko czy ten zabieg nie spowoduje zawirowań w refugium i prąd wody będzie mieszał piach.

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W refugium będziesz miał mały przepływ. Cięcie rurki albo dziurka pod powierzchnią inaczej całą woda spłynie Ci do akwarium. Ja mam nad powierzchnią zasilanie. Spływa tylko to co jest w rurze plus jakieś 4 litry ze spiętrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuje i zobacze co z tego wyjdzie -dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A nie lepiej zrobić scrubber nad akwarium? Refugium musi być duże. Scrubber jest lekki więc bez problemu mozna go powiesic na suficie. Na scrubberze znacznie szybciej rosną glony w dodatku rodzaj glonów lub bakterii które rosną zależy od parametrów wody. Scrubber może więc usuwać fosforany, azotany, nadmiar mikroelementów. W dodatku scrubber łatwo się czyści.

W tamtym tygodniu zmontowałem małego scrubbera ktory wisi pod sufitem. To rozwiązanie bardzo mi się podoba i zamierzam zmontować scrubber wielkości 240 x 60 cm - który będzie wisiał pod sufitem. Podłacze go do głównego obiegu. Będzie oświetlony nocy.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium już zamówione więc będe konsekwętny w tym temacie ale gdybyć dodał fotki Twojego rozwiązania było by super.

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie ale też zajmuje troszke miejsca.Temat na pewno warty aby sie nad nim pochylić i zagłębić.Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, refugium można zrobić "ozdobne", ze skałką, jakimś krabem nawet, a AS można co najwyżej zabudować - nie każdy ma "maszynownię" w innym pomieszczeniu :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Marek.Jako,że refugium będzie wystawione na widok w zamyśle mam jak to nazwałeś ''refugium ozdobne'' Kawałki skały różnego rodzaju makroglony.Gdzieś w tematach zielonego mintaja widziałem coś takiego .Zatytułowane to było morskie holendry.Co prawda wielkość refugium mocno mnie ograniczy ale chcem choć w niewielkiej skali mieć coś tak pięknego

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam co to jest refulgum?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapiesz teraz za słowa.Nikt chyba nie zabroni trzymania ładniejszych odmian glonuw w refugium

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Problemy z refugium są przynajmniej dwa. Pierwszy polega na tym że refugium musi być duże - podobnie jak scrubber zajmuje wiec sporo miejsca. Jeśli refugium jest za male to nie ma wielkiego wpływu na zbiornik. Drugi polega na tym że jeśli chce się mieć piekne akwarium z glonami to trudno je będzie połaczyć z akwarium z koralami. Makroglony potrzebują do wzrostu specyficznych warunków wodnych ktore wcale nie koniecznie musza pasować koralowcom.

U mnie scrubber wisi pod sufitem - nad glową wlasnie dlatego ze nie mam miejsca na niższym poziomie. Pod scrubberem jest zestaw zbiorników do hodowli larw...

Scrubber ma ta zaletę że działa zawsze - bez względu na parametry wody w zbiorniku. To scrubber dostosowuje się do wody w akwarium a nie odwrotnie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to rozumiem i dziękuje Ci za cenne rady.Na tym polega to forum.Na podpowiadaniu innym,wymianą poglądów a nie łapaniu za słowa i kopaniu po kostkach.Nie jest moim zamiarem budować jak to przytoczyłem morskiego holendra .Refugium ma być tylko dopełnieniem systemu filtracji w moim niewielkim akwarium a,że chcem połączyć funkcjonalność z estetyką to chyba nic złego.

Edytowane przez licek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam co to jest refulgum?

mobilnie

No jak to po co ? Aby wprowadzić do obiegu urozmaicenie życia, na jakie niekoniecznie jest miejsce w głównym zbiorniku. Glony lepiej rosną przy mniejszej cyrkulacji, oświetlenie też lepiej dać inne niż przy głównym akwarium, Refugium na wylocie obiegu, bądź też poza głównym obiegiem będzie nam wzbogacało zbiornik o mikroorganizmy. Glony rosnące w takim zbiorniku nie będą rozłaziły się po skałkach z koralami... No i można tam wsadzić jakiegoś drapieżnego kraba, małą krewetkę modliszkową (jak nam np. wyjdzie ze skały a szkoda oddawać), krewetkę boksującą (oczywiście jedno z tych zwierząt :) ).

A redukcja trofizmu wody jest w tym wypadku, wtórną funkcją zbiornika.

Konradzie, przecież na forum są przykłady kiedy w jednym zbiorniku sa twarde (nawet acropory czy inne średnio wymagające korale), i rosną glony - ich wzrost utrzymuje parametry na niskim poziomie - stanowią konkurencję. Dlatego mimo wszystko, nie deprecjonował bym takiego zbiornika, nawet w kontekscie AS. Uważam że refugium z namiastką dsb, w zbiorniku o tej samej podstawie co AS, da nam więcej niż AS. Poza tym, jak już pisałem, Ty masz warunki na AS - ja nie podwieszę sobie w salonie takiego urządzenia nad akwarium, ale mogę pod spodem postawić refugium, no i oczywiście AS - też jeśli będzie taka potrzeba.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licek pisze REFULGUM zamiast REFUGIUM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scrubber ma ta zaletę że działa zawsze - bez względu na parametry wody w zbiorniku. To scrubber dostosowuje się do wody w akwarium a nie odwrotnie.

a mógłbyś wyjaśnić ?

Jakie czynności okresowe trzeba wykonywać przy scrubberze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Obsługa "glonoskrobaczki" to głównie skrobanie glona - co tydzień lub dwa. Zajmuje to ok 10 minut.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Połączenie tych dwóch metod z odpieniaczem jest dla mnie najlepsze. Moim celem jest bowiem utrzymanie niskiego NO3[<1 mg/l] i PO4[<ok 0,03 mg/l] na mocno karmionym obiegu.

Sam mam kilka zbiorników które można śmiało nazwać "refugium". Założyłem 3 baniaki po 125 litrów, ktore są zarośnięte makroglonem C.prolifera i w których w przyszłości będa konie morskie [jak mi się uda zdobyc konie z citesem]. Mam też hodowle aiptasi - 3 baniaki po 125 litrów które są zarośnięte aiptasią - pokarm dla slimaków berghia - to tez jest rodzaj refugium . W dodatku w każdym baniaku z rybami będą makroglony. Także sam mam sporo zbiorników "ala" refugium i będzie ich wiecej. Przy mocnym karmieniu mięsem[w którym jest dużo PO4] jest to jednak konieczność. Makroglony to bardzo bezpieczny [w razie awarii prądu lub pompy obiegowej z refugium[jeśli jest napowietrzane] nic sie nie stanie] i wydajny system filtracji. W dodatku zbiorniki które robią za refugium można wykorzystać do innych celów.

Zaletą scrubbera jest jednak to że to na nim a nie w refugium będą nam rosły cyjanobakterie albo dino - a ze scrubbera łatwo je usunąć... Jak pokazały moje dotychczasowe doświadczenia cyjanobakterie lub dino lepiej rosną na scrubberze i jesli się na nim pojawią to nie ma ich w innych zbiornikach na tym samym obiegu. Plagi sie pojawią jeśli zrobimy cos głupiego i to się niestety zdarza... Walka z plagami w dużym zbiorniku to prawdziwa walka z wiatrakami. W dodatku scrubber może też robić za filtr mechaniczny bo gromadzi się na nim sporo detrytusu. Scrubber może też redukować fosforany przy niskich stężeniach azotanów. W dodatku scrubber mozna sobie powiesić na suficie - co w moim przypadku ze względu na brak miejsca na niższym poziomie jest koniecznością. Mozna też owinąć go tkaniną która odbija światło. Dzięki temu scrubber moze pracować w nocy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko temat ciekawy. Czy jest jakis przelicznik refugium na pojemności akwarium?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.