Skocz do zawartości
thomas kay

Test PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Up z powyższym pytaniem plus jeszcze jedno.... czy fotometr Hanna wykrywa ilość fosforanów czy fosforu atomowego (wg mnie fosforany)?

Z testu ICP:

1028328570_Screenshotfrom2020-12-0615-21-57.png.0af50e7a483c9175068a8aea1c445187.png

 

Ze specyfikacji HI 736 Mini-fotometr fosfor ( woda morska ):

205178279_Screenshotfrom2020-12-0615-25-27.png.543cd517769b36a8d37d32de1db24a14.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klossowski napisał:

 

Ze specyfikacji HI 736 Mini-fotometr fosfor ( woda morska ):

205178279_Screenshotfrom2020-12-0615-25-27.png.543cd517769b36a8d37d32de1db24a14.png

 

To ja czegoś tu nie rozumiem..... przecież kwasem askorbinowym i roztworem molibdenianu można wykryć ortofosforany a nie fosfor atomowy....:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Arek77 napisał:

To ja czegoś tu nie rozumiem..... przecież kwasem askorbinowym i roztworem molibdenianu można wykryć ortofosforany a nie fosfor atomowy....:banghead

Tu nie ma nic do rozumienia.  ICP bada fosfor, a potem przelicza to na fosforany według wzoru PO4 = P * 3,06  (U mnie na ICP P = 0,0601, a  PO4 = 0,1840), czyli zgadza się idealnie.  Natomiast kropelki i fotometry badają fosforany (tylko ortofosforany) i co najwyżej mogą  mieć skalę ustawioną na fosfor. Z resztą na każdym teście kropelkowym jest napisane, że to test na PO4. W specyfikacji Hanki na fosforany jest ta sama metoda pomiaru, co w Hance na fosfor. Tutaj jest HI 774:

33388691_Screenshotfrom2020-12-0616-00-34.png.be6b0b39254888f276926b14cc6a7b43.png

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, klossowski napisał:

Tu nie ma nic do rozumienia.  ICP bada fosfor, a potem przelicza to na fosforany według wzoru PO4 = P * 3,06  (U mnie na ICP P = 0,0601, a  PO4 = 0,1840), czyli zgadza się idealnie.  Natomiast kropelki i fotometry badają fosforany (tylko ortofosforany) i co najwyżej mogą  mieć skalę ustawioną na fosfor. Z resztą na każdym teście kropelkowym jest napisane, że to test na PO4. W specyfikacji Hanki na fosforany jest ta sam metoda pomiaru, co w Hance na fosfor. Tutaj jest HI 774:

33388691_Screenshotfrom2020-12-0616-00-34.png.be6b0b39254888f276926b14cc6a7b43.png

Poczytałem trochę o metodzie kropelkowej i trochę mi się rozjaśniło.... ICP bada cały fosfor w próbce i przeliczamy wg tabelki na fosforany...... w teście kropelkowym i tak cały fosfor pròbce zamieniany jest na fosfor organiczny i wtedy mierzymy poziom ortofosforanów.

Wniosek jaki mi się nasuwa..... poziom PO4 jaki wyjdzie w testach (czy to ICP, czy to met. kolorymetryczną) nie zawsze musi być zgodny z poziomem samego PO4 w wodzie (ktòrego duza ilość jest wg nas niekorzystna i staramy się go usunąć z systemu).   Fosfor dodawany z suplentami czy pokarmem dla zwierząt będzie wykazany w testach jako PO4. 

Czyli próbkę wody przed badaniem najlepiej było by odwirować lub chociaż przepuścić przez sączek aby pozbyć się zawiesin zawierających fosfor będących pokarmem dla korali....

W przeciwnym wypadku wyniki testów na PO4 będą z reguły zawyźone......

Dobrze piszę czy głupoty gadam?..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Arek77 napisał:

w teście kropelkowym i tak cały fosfor pròbce zamieniany jest na fosfor organiczny i wtedy mierzymy poziom ortofosforanów.

A w jaki sposób? Przecież tam w reagentach nie ma ani kwasu siarkowego, ani nadsiarczanów? W kropelkach i fonometrach mierzy się tylko nieorganiczne forforany! 

"A final point is that organic phosphates are not detected by most test kits designed for hobbyists. Those that do detect organic phosphates, e.g., Hach PO-24, break the phosphate off the organic compound, thereby converting it into inorganic orthophosphate prior to testing. These kits are tedious to use and expensive, however, so they’re not for every hobbyist. Indeed, I’ve never used one.

Testing by ICP (inductively coupled plasma) by a commercial enterprise such as Triton or ENC Labs will give a value for total phosphorus, including both organic and inorganic forms. Depending on how the sample is prepared and processed, the organic forms may be individual molecules dissolved in the water, or larger aggregates, all the way up to and including whole bacteria (although Triton says these are removed before testing). Now that larger numbers of reef aquarists are getting ICP testing done, it does not appear that total phosphorus/phosphate is noticeably higher than what those same reefers are getting with test kits, so the organic forms may often be a minor contributor to total phosphate in many reef aquaria."

Za:

https://www.reef2reef.com/ams/phosphate-in-the-reef-aquarium.9/

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, klossowski napisał:

A w jaki sposób? Przecież tam w reagentach nie ma ani kwasu siarkowego, ani nadsiarczanów? W kropelkach i fonometrach mierzy się tylko nieorganiczne forforany! 

Tak. Umknęło mi "nie". Miałem na mysli:

 

42 minuty temu, Arek77 napisał:

tak cały fosfor pròbce zamieniany jest na fosfor nieorganiczny i wtedy mierzymy poziom ortofosforanów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to zauważyłem,  bo chyba nie istnieje w ogóle taka metoda:):):) i odnosiłem się tylko do zamiany związków organicznych fosforu do nieorganicznych.  Nic takiego w tych testach kropelkowych i fotometrach nie ma miejsca! Dla poparcia tej tezy wrzuciłem cytat z Reff2Reef.  Test, który ma takie możliwości kosztuje półtora kafla i nikt przy zdrowych zmysłach nie przeprowadzi takich testów poza laboratorium!

https://pl.hach.com/test-kit-phosphate-total-ortho-meta-model-po-24/product?id=25115714421

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.