Skocz do zawartości
Niebieski

Słodkowodne 800l. Kilka pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Na wstępnie chcę napomnieć, że wiem o tym, iż jest to forum o akwarystyce morskiej, ale jest tu sporo specjalistów, którzy mają pojęcie o sprzęcie, a tego mniejwięcej będą dotyczyć moje pytanie, więc nie krzyczcie na mnie, w końcu wszyscy jesteśmy akwarystami, a słoną wodą też niedługo będę zalewał akwarium, ale 3 razy mniejsze

Jakiś czas temu kupiłem akwarium 210x60x65h razem z szafką do kompletu, ale sport, który trenuje, skutecznie odsunął w czasie wniesienie i odpalenie zbiornika - kilka miesięcy obozu i zawody. W końcu, od paru dni mam wakacje i postaram się uporać z akwarium, które zawala garaż. Już nie będę się bardziej rozwijał, bo szkoda waszego czasu, na czytanie tych pierdół, do rzeczy:

-Chodzi przede wszystkim o sump, a raczej dwa. Pod akwarium mam szafkę, której nie chce przerabiać, jest tam kilka szufladek i szafeczek, ale dwie skrajne, są puste i w środku jest miejsca na tyle by maxymalnie zmieścić sump o wymiarach 34x50x60h. Będzie mały, ale planuje dwa, w szafce już są przygotowane otwory i chciałem się dopytać, czy takie rozwiązanie - dwa sumpy takie w wymiarze ok 34x50x45h razy dwa, bo stały by po lewej o prawej stronie szafki, na samych końcach. To by dało ok 2x70 litrów, dodatkowo jeszcze mógłbym dołożyć jakiś kubełek. W akwarium bym chciał jakieś pompy cyrkulacyjne zamontować, żeby pchały syfy w kierunku rur.

Szafka ma 60cm wysokości. Jakie pompy byście mi doradzili do takiego akwarium, żeby to w miarę ogarnęły? Co do ryb, raczej drapieżniki, także, będzie co sprzątać. Obsady nie mam zaplanowanej, akwarium wielkie nie jest, więc nie poszaleję. Czy takie rozwiązanie z sumpami wystarczyło by? Jeśli tak to podsunęlibyście jakiś projekt tych sumpów i pompę. Co do pompy dobrze by było, gdyby nie był to jeden z najdroższych modeli, a raczej jeden z tych dobrych, a w przystępnej cenie.

-A teraz chodzi o STROP . Do tych co mają o tym więcej pojęcia niż ja (mam 18 lat i dużo nie wiem tongue.gif ).

Dane: Domek jednorodzinny, pokój mam na piętrze, Strop gęstożebrowy teriva, belki są co 50cm. Akwarium stało by przy ścianie zewnętrznej, więc to ściana raczej nośna, jakieś 20-30cm od niej, jak sądzicie, powinno dać rade? Zgodnie z normom obciążenie użytkowe to chyba 1,5kN/m2, więc chyba 150kg/m2. ale o ile dobrze wiem, nijak to się ma do akwarium, bo to trochę inaczej działa, dlatego pytam was, bo w końcu to będzie koło 1300kg wagi.

I takie pytanko na sam koniec, czy ktoś ma może na sprzedaż pudełko przelewowe, albo czy ktoś może robi takie pudełka i sprzedaje? Te co są w sklepach to kosztują tyle, jakby były posrebrzane.

Zachęcam do odpowiedzi! smiley.gif

Pozdrawiam, Marcin wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz swiadomość kosztów utrzymania takiego akwa?

Prąd, sól do podmian, pokarmy, suplementy...

zauważ że kolega pyta o .. słodkowodne ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"a słoną wodą też niedługo będę zalewał akwarium, ale 3 razy mniejsze" :)

ciekawe czy wtedy też zapytasz o wytrzymałość stropu ... bo jak chcesz mieć oba na piętrze to masz lekko licząc koło 2 ton (szafki stelaże szkło + sumpy woda .. itd. itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam na ilu jeszcze forach znajdę Twój temat o akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź do szklarza i podpytaj się czy nie zrobi ci kominów. sumpy jako biologiczne spoko, ale mechaniczny to wewnętrzny o dużej wydajności np. gąbka i głowica cyrkulacyjna 2000l/h. Co do pomp cyrkulacyjnych to tunze 6015/6025.

Możesz wpisać sobie pudełko przelewowe bez pudełka też spoko opcja.

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam na ilu jeszcze forach znajdę Twój temat o akwarium.

Na Dwóch, tu i na tym, na którym znalazłeś.

Co do drugiego akwarium. Mam pokój zrobiony z dwóch, i w obu jego częściach jest inny strop, tam gdzie będzie stało 800l jest teriva, a w drugiej cześci jakiś inny strop, zupełnie oddzielny.

Też mi sie wydaje, że do tych malutkich sumpów będę musiał dodać jeszcze jakiś konkretny kubełek, żeby nie musieć go czyścić 3 razy w tygodniu.

Dziękuję za pomoc, zachęcam do dalszej dyskusji.

Edytowane przez Niebieski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.