Skocz do zawartości
Yakuza84

Reefmax Yakuzy Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 11

Dawno nic nie pisałem, ale w zasadzie niewiele się dzieje. Dojrzewanie w akwarium postępuje. Zauważyłem znaczny regres okrzemków chociaż woda i skały nadal są brązowe. Zauważyłem natomiast, że glony nitkowe zaczynają swoje natarcie.

Dzięki uprzejmości kolegów i koleżanki z Łodzi stałem się posiadaczem kilku szczepek miękkich i trzech ślimaków. Niestety wcięło je gdzieś i na chwilę obecną nie widzę ich.

Uporządkowałem trochę gruzowisko w akwarium i zrobiło się więcej miejsca. Mam natomiast problem z klarownością wody. Dałem dwie małe gąbki do 1 komory, ale woda jest nadal zmętniona. Jakieś propozycje co mogę zrobić?

Stwierdzam też, że odpieniacz w reefmaxie to ciężkie dno. Praktycznie nic nie pieni. Jak wpadnie mi kilka groszy to zakupie jakiś inny odpieniacz np Hydora czy Blau.

Czy już mogę dać pochłaniacz fosforanów czy wstrzymać się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rób. To dopiero 11 dzień. Dajesz jakieś bakterie? Może przesadziłeś z dozowaniem i stąd zakwit w wodzie. Wiem, że czasem ciężko się powstrzymać, ale najlepiej nie gmyrać w baniaku, a sam zatrybi w swoim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel mam praktycznie od startu. Wrzuciłem woreczek od Sery, ale mimo to woda jest mętna. Może to być wina tych bakterii bo faktycznie leje je. Na opakowaniu było napisane, że należy podawać je na sam start i póżniej przez tydzień codziennie po nakretce. Tydzień minąłby w ten czwartek, ale spasuje z podawaniem i zobacze co się będzie działo.

Niemiłosiernie denerwuje mnie też marna praca odpieniacza i czym prędzej musze postarac sie o inny, wydajniejszy. Gdyby ktoś miał coś na zbyciu, piszcie śmiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel mam praktycznie od startu. Wrzuciłem woreczek od Sery, ale mimo to woda jest mętna. Może to być wina tych bakterii bo faktycznie leje je. Na opakowaniu było napisane, że należy podawać je na sam start i póżniej przez tydzień codziennie po nakretce. Tydzień minąłby w ten czwartek, ale spasuje z podawaniem i zobacze co się będzie działo.

Niemiłosiernie denerwuje mnie też marna praca odpieniacza i czym prędzej musze postarac sie o inny, wydajniejszy. Gdyby ktoś miał coś na zbyciu, piszcie śmiało.

Po co Ci odpiernicz w takim akwarium? ja nie mam w 150 litrach i jest pięknie aż miło :) Wywal te wkłady i kup dobrą skałę i niech się kręci. Bakterii pewnie lejesz za dużo z stąd ta mętna woda. Nie lej bakterii przez dwa dni i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci odpiernicz w takim akwarium? ja nie mam w 150 litrach i jest pięknie aż miło :) Wywal te wkłady i kup dobrą skałę i niech się kręci. Bakterii pewnie lejesz za dużo z stąd ta mętna woda. Nie lej bakterii przez dwa dni i obserwuj.

Wiesz, docelowo chcę mieć 3 lub 4 rybki a reefmax zbyt duży nie jest. Co prawda, im dalej w las tym bardziej zaczynam rozumieć, że im mniej się ingeruje w akwarium tym lepiej. Poprzedni właściciel tego akwarium nie robił w ogóle podmianek, nie karmił niczego, nie robił testów i tylko co dwa miesiące lał jednorazowo setkę wódki (lol) i jakoś to było.

Zobaczymy za jakieś dwa tygodnie co się będzie działo. Na chwilę obecną nie ma już okrzemków czy cyjano (nie wiem co to było) i jedynie trochę glonów jest, ale tez bez przesady. Postanowiłem, że Phosguard dam właśnie za jakieś 2 tygodnie i na razie tyle.

Martwi mnie trochę, że mam aiptasie. Mam same miękki i docelowo może jakiegoś LPS-a, więc boję się, że jak wpuszczę brzydala za jakiś czas to dokona pogromu. Nie wiem też jak zareaguje garbik bo jak na razie jest i był jedynym panem i władcą w akwarium a znany jest z bycia agresywnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Węgiel mam praktycznie od startu. Wrzuciłem woreczek od Sery, (...)

a to widziałeś ?

boję się, że jak wpuszczę brzydala za jakiś czas to dokona pogromu. Nie wiem też jak zareaguje garbik bo jak na razie jest i był jedynym panem i władcą w akwarium a znany jest z bycia agresywnym.

jak go będziesz karmił to nie ruszy korali - mój nie rusza

a garbika wpuszcza się jako ostatniego - terytorialna ryba ... będzie ganiał wszystko co nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 22

No i tym sposobem minęły już ponad trzy tygodnie od startu. Dojrzewanie chyba ma się ku końcowi bo widzę znaczny przyrost różowych glonów wapiennych. Niestety nie mam testów, żeby sprawdzić parametry, więc wszystko jest trochę na oko.

Od ostatniej aktualizacji przybyło w akwarium kilku mieszkańców: Błazenek (Clarki, czego teraz trochę żałuję, ale o tym za moment), Strombus, Cyprea, i krewetka Saron Marmoratus. Zwierzaki ogólnie chyba mają się dobrze. Krewetka przeszła już pierwszą wylinkę, ślimaki swoim ślimaczym tempem zajmują się swoimi sprawami tylko Błazenek trochę mnie niepokoi. Wpuszczając go obawiałem się trochę, że Garbik, który przez długi czas był sam w zbiorniku zamęczy go. Okazało się jednak, że po kilku dniach nieśmiałości to Błazenek przejął akwarium i trzęsie rejonem. Zauważyłem, że Garbik ma podgryziony ogon i jakieś małe ubytki w łuskach, więc wnioskuję, że musiał dostać jakieś manto od Błazna. Czy ktoś z Was miał podobne problemy lub wie jak zaradzić?

Poza wspomnianymi wyżej problemami życie toczy się spokojnie. Capnelle pompują się do rozmiarów drzew, Briareum ładnie faluje w nurcie a Diabeł (moje imię dla krewetki) skubie sobie skałę.

W planach mam zakup jeszcze dwóch rybek i na tym koniec. Chciałbym Gobiodona Okinawskiego oraz Brzydala. Mam nadzieję, że dogadają się z Błazenkiem i Garbikiem. Chciałbym też kupić Mitraxa albo Elegansa do zwiększenia redukcji glonów i tutaj pytanie: czy one nie będą atakowały mi ślimaków i krewetki?

4tmy2o.jpg

9gx93p.jpg

2e67hxe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie elegans pogonił przez pierwszy tydzień ślimaki i jak na razie odpuścił, ale lubi poprzestawiać po swojemu kilka rzeczy. A aproo garbika, też miałem go pierwszego i do bicolora ani razu nie wystartował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zapowiada się elegancko. Nie szukasz towarzysza do Błazna?

Pozdrawiam


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@t2mek2

Właśnie już zidentyfikowałem je. Napisałem Ci też wiadomość na priv.

@erem88

Sprawa z błazenkiem już się wyjaśniła - zmienił dom. Przez ten czas, kiedy był u mnie, strasznie zaszczuł i poturbował garbika. Udało mi sie jednak dogadać na targach Pet Fair w Łodzi z właścicielką Jona Fish i zrobiliśmy tranzakcje barterową. Ja oddałem swojego błazna i dopłaciłem biorąc parkę czarnych (no nie tak do końca) Ocelarisów.

Od razu dzień do nocy. Błazenki pływają ze sobą i nikomu nie wadzą. Zakupiłem też gobiodona okinawskiego - super rybka. Wszystko wielkościowo pasuje do siebie a garbik po ostatniej tresurze nie wykazuje też oznak agresji. Czasem tylko podpływa do gobisia (pewnie ma uraz do błazenków do końca życia :smiling: ) i delikatnie próbuje go dominować popychając ogonkiem.

Mam nadzieję, że od teraz zapanuje spokój i ład w akwarium. Pozostaje tylko kwestia eksterminacji aiptasi i mam pełnie szczęścia.

Edytowane przez Yakuza84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pewne pytanie i dylemat zarazem. Przedwczoraj, po przeczytaniu sporej ilości postów o ukwiałach postanowiłem podkarmić moje dwa ukwiały piaskowe i quadricolora. W tym celu rozmroziłem krewetkę królewską, zrobiłem trzy porcje i dałem ukwiałom do dzioba.

Wczoraj po przyjściu z pracy zauważyłem, że ukwiały piaskowe są strasznie zmarniałe. Zazwyczaj były bardzo napompowane a teraz wyglądają jak zwiędłe kwiaty. Są też zauważalnie mniejsze, ale nie wiem czy to nie efekt braku napompowania.

Pytanie zasadnicze: czy nie załatwiłem właśnie swoich ukwiałów? Krewetka, z tego co wiem, była jedynie mrożona i bez dodatków, ale kto tam wie co jest w tym jedzeniu tak do końca. Podejrzewam, że na akcje ratunkowe jest za późno i pozostaje czekać, niemniej jestem ciekawy czy takie objawy się komuś przytrafiły.

Dodam też, że quadri ma się dobrze i nie zaobserwowałem żadnych zmian czy pogorszenia stanu jego zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bez paniki :) ukwiały to do siebie mają, że się wyginają, kurczą, plączą zamieniają się w bańki, kulki itp. Zwłaszcza po wcinaniu i nocą. Na pewno miały ochotę na te krewetkę, ale może podałeś troche za duże kawałki? Myśle że poprostu trawią a jak nie będą mogły strawić to wyplują. Ja swoje karmię krewetkami i stynkami, też kroje na małe kawałeczki i podaje raz w tygodniu. Chociaż pare osób mowiło mi ze nie karmią swoich ukwiałów i dzielą im się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście wydaje mi się, że dochodzą do siebie. Chyba to faktycznie było przejedzenie. Nauka na przyszłość: jak już dokarmiać ukwiały to mniejszymi porcjami.

Tomek, ja do Ciebie jeszcze się nie odzywałem w sprawie tych korali, bo woda i akwarium cały czas nie są do końca ustabilizowane. Okazało sie, że część mojej żywej skały to był ordynarny wapień drążony (chyba nawet nie tuf). Wymieniłem go na dwa kawałki prawdziwej skały z pół rocznego zbiornika, dzieki uprzejmości kolegi Irka. Niestety to wzmożyło efekt dojrzewania i wywaliło mi znów okrzemki i zielone glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć no i jak tam się kręci ? jakieś foto / aktualizacja ? Jak coś pomożemy :)

Hej,

To prawda, sporo czasu nic nie pisałem w temacie, ale akwarium się kręci i ogólnie chyba ma się dobrze. Minęły ponad dwa miesiące i chyba zaatakowała mnie pierwsza poważniejsza plaga - cyjano/okrzemki. Od jakichś 3-4 dni widzę na skale czerwono brązowy korzuszek plus w przedniej części akwarium mam podbrązowiony piasek. Wydaje mi się, że zrobiłem tą plage na własne życzenie bo około tygodnia temu czyściłem gruntownie szyby z glonów i wpadłem na "genialny" pomysł przemieszania sporej części podłoża. Nie przekarmiam towarzystwa i nie zalega nic raczej, ale chyba wystarczyło. Idąc za radą większości ludzi nie robię z tym nic i czekam aż samo pójdzie.

Niestety nie obyło sie też bez problemów technicznych. W między czasie padła mi pompa obiegowa i zakupiłem Newa Jet 1200. Poprawa w cyrkulacji zauważalna. Padły mi też systemy od jednej świetlówki. Na chwile obecną działaja tylko dwie (niebieska i biała) bo nie mam pojęcia jak to naprawić a nie chcę grzebać przy prądzie z uwagi, że w ogóle się na tym nie znam. Na szczęście nie mam w obsadzie SPS-ów i LPS-ów i nie planuje w najbliższym czasie, więc musi wystarczyć.

Apropo obsady, doczekałem sie już chyba doeclowej. Na chwilę obecną pływa Garbik, parka Błazenków czarnych i Brzydal. Ryby zgodne, ale niestety Brzydal w ogóle nie interesuje sie aiptasią. W międzyczasie miałem jeszcze Gobisia, ale nie chciał jeśc i pewnej nocy zniknął.

Poza rybami mam krewetkę czyszczącą, lysmata kuekhentali, saron marmoratus, 2x Trochus, 1x babilonia Lutosa, 1x Nassarius i 1x Cyprea Arabica. Rozważam sprzedaż lub zamianę Sarona i Cyprei, bo chciałbym wprowadzić jeszcze jedną krewetkę na aiptasie.

Z korali na chwilę obecną mam Capnelle (rosną jak szalone), Sarco po przejściach ok kumpla, ale polipuje, 3x discosoma, Pseudogorgonia, Briareum i jedną mordkę Ricordea. Poza tym mam dwa ukwiały piaskowe i jednego quadricolora. Tutaj własnie moje pytanie...od czasu pojawianie sie plagi cyjano ukwiały są jakieś zmarniałe i słabo sie pompują. Czy dojdą do siebie czy wymagane sa jakies kroki z mojej strony?

Fotki postaram sie wrzucić w najbliższym czasie a do Ciebie Tomek będę się chciał wybrać w końcu, żeby kupić kilka ślimaków kopiących i może jakieś miękkie korale jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej u mnie plagi mijały same ale cyjano w poprzednim akwarium nie chciało zejść za nic, poskutkowało tylko chemiclean. Martwią mnie te ukwialy. Czym mierzysz zasolenie ? Splawiki potrafią mocno przeklamywac. Powinieneś wsadzic szczepke xeni pulsujacej, po niej pierwszej widać jak coś jest nie tak w akwarium. No i zmiana cyrkulacji wg. Mnie może wywoływać plagi. U siebie zauważyłem ze jak wyczyszcze wszystkie cyrkulatory to wywala mi na gorgoni jakieś brązowe gluty. Ale nie ma co panikować tylko spokojnie czekać.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiały to delikatne stworzenia i każda zmiana parametrów może mieć na nie wpływ, cyjano tym bardziej. Lubią też sporo światła.

Życzę powodzenia, bo akwa fajne i ma potencjał.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem w temacie a w sumie sporo się działo.

Akwarium przeszło kilka modyfikacji technicznych. Wyleciał oryginalny odpieniacz (po tym jak przez 2 tygodnie nie miałem co odlewać powiedziałem pass) i zastąpiłem go Resunem SK-300. Wiem, że nie jest to nic profesjonalnego, ale mam chociaż mozliwość regulacji piany i więcej miejsca w panelu. Cały czas walczę natomiast z obiegiem. Po tym jak padła mi oryginalna pompa z RM zakupiłem Newa Jet 1200. Na chwilę obecną stoi nadal w 2 komorze i poprzez wąż tłoczy wodę do dna komory 3 (tej wąskiej). Nie do konca mi to pasuje, bo widzę, że woda cofa się z 3 do 2. Co Wy na to, żeby dać ją do 4 komory, wylot ustawić bezpośrednio do akwarium (dodatkowa cyrkulacja) a grzałkę dać do 2 lub 3?

Cały czas walcze tez z okrzemkami i cyjano. Zaprzestałem podmian cotygodniowych (i tak nie były duże 5-6l), odsysam podłoże z syfem i czyszcze szczoteczką skały i szyby.

Z obsadzie też niewielkie zmiany. Tydzień temu w cyrkulatorze zakończył swój żywot samczyk błazenka. Na chwilę obecną została samiczka, garbik i brzydal. Swoją drogą, zauważyłem, że to dosyć agresywna ryba. Przedwczoraj wespół z krewetką czyszczącą (drugi terrorysta) załatwili na moich oczach krewetkę kuekhentali. Martwą już krewete odebrałem czyszczącej i dałem quadri do zjedzenia - posiłek jak w restauracji. Widziałem też, że brzydal atakuje mi slimaki. Dodam, że ryby karmie codziennie zróżnicowanym pokarmem.

Nowi miszkańcy...chciałbym napisać druga kuekhentali, ale ona stała się obiadem. Mam za to mały ukwaialik heteractis crispea, szczepkę zoa Dragon's Eye (5 mordek), kilka czerwonych rhodactisów na skałce, szczepke xenii i jakiegoś twardziela na próbę od kumpla (niestety nie znam nazwy). Capnelle i Pseudo gorgonia rosna jak szalone, Sarco ładnie sie pompuje i polipuje i tylko ukwiały piaskowe są cały czas raczej skapcaniałe.

Zastanawiam sie w ogóle czy zamiast jednej białej świetlówki i jednej aktynicznej (padł mi jeden statecznik, stąd tylko dwie mam) nie dać 2 niebieskich. Moze to pomoże w walce z cyjano/okrzemkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić fotkę tych czerwonych rhodactisów? Jestem ciekaw jak się prezentują.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś. To sa zwykłe Discosomy, nie wiem co mi strzeliło do głowy z tymi Rhodactisami :smiling:

Fotki jakieś postaram sie dodać tak czy owak.

Chętnie też posłucham Waszych opinii na powyżej postawione pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rozwiązałeś problem z oświetleniem? Mam to samo i nie mam za bardzo pomysłu co się popsuło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rozwiązałeś problem z oświetleniem? Mam to samo i nie mam za bardzo pomysłu co się popsuło?

Niestety nie. Tak jak innych, prostych, przeróbek mogę sie jeszcze podjąć, tak na elektryce nie znam się w ogóle. Świecę obecnie na 2 świetlówki (jedna niebieska i jedna biała). W obsadzie mam tylko jedną szczepkę SPS od kumpla, malutką, a reszta to miękkie, więc nie przejmuje się tym już zbytnio.

W innych tematach natrafiłem, że powodem może być zepsuty statecznik, ale ja nie wiem czy to jest przyczyna i jak ją naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.