Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przy zakladaniu nowego zbiornika moge od razu zrobic refugium? W ktorym miejscu w sumpie powinien sie znajdowac?

Planuje tak: splyw wody i odpieniacz-pierwsza przegroda, pompa-druga, przelew wody pod szyba do trzeciej i w niej refugium. Co o takim rozmieszczeniu myslicie.

Pozdrawiam,

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że Marek poruszył temat refugium. też chcę założyć takie ale u mnie jest TYLKO żywa skała, odpieniacz i cotygodniowa 5% podmiana wody plus stosunkowo niewielka docelowa obsada. mam 360 l. i 5 rybek a planuję jeszcze 5-7. korale prawie wyłącznie miękkie, sporo krabów, ślimaków, krewetek itd skorupiaków. też chcę założyć refugium obok zbiornika głównego takie ze 50-100 l. które będzie ozdobne - na skorupiaczki i sporo rodzajów glonów - i będzie świeciło gdy zgaśnie światło w głównym zbiorniku aby utrzymywać w miarę stałe pH. o sumpie nie myślę w ogóle - i tu wywołam burzę - uważam, że nie jest potrzebny w zbiornikach bez przerybienia. co o tym sądzicie?

pozdrawiam

markL


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz je postawic obok akwa? w sumie to raczej podzielam twoj poglad o sumpie, bo w swoim i tak trzymam tylko odpieniacz i pompe, ale nowe i tak juz ma podstawe z szafka wiec zostane przy sumpie. Ponadto panel ograniczylby ilosc wody no i akwa mam przykryte pokrywa.

Przyznac musze ze refugium ozdobne to ciekawy pomysl.

pozdrawiam,

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak. rodzaje glonów wyższych są piękne, różnokształtne i różnobarwne. celem ma być zwiększenie ilości wody w obiegu, utrzymanie pH na w miarę stałym poziomie, walory estetyczne i miejsce dla stworzonek pięknych a nie zawsze bezpiecznych w głównym akwa (ryby, ukwiały) i nie zawsze bezpiecznych dla korali czy ryb a jednakowoż pięknych i wartych trzymania. cieszę się, że są osoby myślące podobnie jak ja o sumpach - wydawałoby się to nie do pomyślenia ale ... bez sumpów (które mają swoje plusy np. ukrycie odpieniacza, grzałki, dolewki słodkiej wody itd) można żyć równie dobrze jak z nimi.

markL


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze jeszcze jednym podstawowym celen refugium, obok wykazanych powyzej, jest absorbcja z wody niebezpiecznych zwiazkow (np fosforu), ktorymi odzywiaja sie glony wyzsze (np cualerpa), co do oswietlenia to wiekszosc glonow przyzwyczai sie do kazdego oswietlenia od 5200K w gore; do tego wszystkiego dodalbym jeszcze 2 cele: zapewnienie bezpiecznego schronienia rannym lub slabym organizmom (rybom, bezkregowcom i szczepkom korali-ze wzgledu na przeplyw max 4 razy objetosc refugium) oraz masowy wyleg malutkich robaczkow, ktore moga stanowic doskonaly zywy pokarm np dla mandaryna lub krewetek

to by bylo na tyle, chyba :yes cala wiedze czerpalem z najrozniejszych artykulow i forow internetowych z USA

PS wiekszosc twierdzi, ze doskonale wymiary refugium, jako naturalnej filtracji, musialyby odpowiadac wymiarom akwarium oraz, ze wcale nie trzeba tam ladowac kosmicznie drogiego miracle mud, wystarczy zwukly piasek, zywy piasek lub nawet skala...uff, ale sie napisalem :)

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego wynika ze to co ja postawilem te 10% to troche malo, ale na wieksyz to juz nie mam miejsca pod zbiornikiem !!!! :yes Ciezko jest mi zmiescic cos wiecej niz 60 litrow - musi wystarczyc :).

Odnosnie swiatla, to jezeli zastosuje HQI 70W 5200K jedna to nie bedzie to za duzo? Mam takowe lampy z czsw holendra i chetnie je wykorzystam :).

Wiecie jakie glony mona stosowac? Albo inaczej - jakie powinno sie stosowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście Caulerpa: prolifera (jak mała valisneria ze słodkiego), racemoza (winogrona w kiściach - mam sporo), sertularioides ( płaska paprotka, ładna, słabiutko mi rośnie), taxifolia (śliczne, długie, paprotkowe gałązki); drzewkowato-krzaczaste są Avrainvillea nigricans i Pencillus capitatus (efektowna, a'la drzewko bonzai); okrągłolistne - Halimeda i bardzo rzadka o okrągłych jak pinezki lsitkach Acetabularia; czerwone - wapienna Codiacea i rdzawa Rhodophycea; rosnąca w kuleczkach Valonia ventricosa. to nie wszystkie oczywiście ale wszystkie piękne i wszystkie działają - a więc powinno się je stosować. pytanie tylko czy będą rosły?


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat to nie mozna przewidziec. Ale tu dziala podobna zasada jak z wszystkimi stworzeniami - wystarczy stworzyc warunki. Przypominam sobie jak mi zazdroszczono jak wycieralem paletki - lata temu. Padaly pytania jak pan je wycierasz - na co ja odpowiadalem - wrzucam recznik frote i sie wycieraja :yes Nic tylko troche wiedzy i warunki ot co. Zobaczymy co nawywijam w slonym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a ja myslalem,ze zrobie sobie przegrode w sumpie 60l i refugium 20litrowe na baniak 350 wystarczy:) Chyba na razie posadze glony ( o ile je gdzies dostane) w glownym jak wrzuce skale, pozniej zobacze.

Duzo dobrego sie pisze o refugium ale ciekawe jak to jest w praktyce, bo w koncu jest to jakis dodatkowy zbiornik i pewnie przy niewlsciwym postepowaniu moze troche namieszac. Dobrze byloby gdyby ktos wtajemniczony napisal.

pzdrawiam,

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, wlasnie szklarz wywiercil dziure w akwa. Poszlo jak po masle:) Koszt 70zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam przez jakiś czas małe refugium 25 litrów umieszczone pod zbiornikiem. Teraz zmieniłam koncepcje głównie z powodu że chciałam mieć drugi zbiornik ale nie chciałam znowu ładować w sprzęt i biegania przy dwóch zbiornikach byłoby więcej. Przedłuzyłam stolik po głównym zbiornikiem 350 litrowym, wstawiłam tam reaktor, mikser i butlę na które brakowało mi miejsca a na stoliku umiesciłam zbiornik do filtracji glonowej o pojemnosci około 160 litrów. Narozny, pieciokątny.

Wsadziłam tam dodatkowe 20 kg. zywej skały, jako podłoże dałam drobny Biosediment Kenta. Oswietlenie to trzy świetlówki (jeden coralstar, dwie 10000 K)świecące zamiennie ze zbiornikiem głównym. Zasilany pompą OR 2500 z sumpa i z powrotem do niego. Nareszcie mogę przenosić to co mi wyrośnie a przeszkadza w głównym zbiorniku do refugium, egzystuja tam rózne kraby i głównie slimaki róznej maści - niekiedy dla sprawdzenia przed przenosinami do zbiornika głównego.

Ostatecznie szykuje je na koniki - choc parkę lub coś fajnego co się do rafy nie nadaje - nie moge sie ciągle zdecydować. Na razie wsadziłam tam w ramach eksperymentu nieduży ukwiał symbiotyczny aby sprawdzic jak w porównaniu z dwoma w głównym akwa będzie sie rozwijał pod świetlówkami. Jak narazie pieknie nadmuchany, wcina krewety aż miło :))

Refugium to naprawdę świetna sprawa i dobre miejsce dla niechcianych stworków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz cos o tym pierwszym refugium, mniejszym, jak sie sprawdzilo, czy pojemnosc byla wystarczajaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mm-dopiero przymierzam sie do zalozenia refugium, ale pytanie o pojemnosc musi byc uzasadnione celem refugium, jesli ma ono byc filtracja glonowa (tzn ma pochlaniac niebezpieczne zwiazki i byc efektywne) to IMHO musi byc jak najwieksze, z niewielkim przeplywem (4 do 6 razy pojemnosc na godzine) i obsadzone spora iloscia glonow (ze sporym ich zroznicowaniem w sensie gatunkow), a i zywa skala i piach by nie zaszkodzil, ale jesli ma byc to tylko miejsce schronienia dla slabszych organizmow i miejsce do produkcji kielzy to przeciez wystarczy niewielki zbiorniczek, np ja do 150 litrow planuje cos o pojemnosci 10 litrow

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małym refugium glony rosły bez problemów pod kompaktową żaróweczką tylko zarastały je do takiego stopnia, że gromadząc się przy powierzchni zasłaniały swiatło tym na dole i w zbiorniku nie było nic widać powyżej 5 cm wgłąb. Manipulacje w zbiorniczku były utrudnione bo refugium było ustawione powyżej sumpa i niedaleko od góry stolika. No i żeby cos zobaczyć trzeba było kwitnać na kolanach przy otwartej szafce. Teraz miejsca jest full , wszystko mam na widoku i więcej miejsca na glony.

Czy małe refugium spełniało swoja role oczyszczajacą (zapewne tak) trudno mi namacalnie stwierdzić bo nie miałam wykrywalnych poziomów azotanów aby coś spadło po jego uruchomieniu. Warunki i przepływ były w nim chyba odpowiednie bo podzieliła się zamieszkujaca refugium żółta strzykwa i zrobiły się dwie :))

Nikogo nie namawiam na jakies ogromne refugium - małe też spełni swoja rolę ale dla mnie to było przyjemne z pozytecznym - refugium i jednoczesnie drugi zbiornik bez osobnych podmian, dawkowania mikroelementów, sprzetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachecam kolejne osoby do rozwiniecia tego tematu

poniewaz chce jak najwiecej sie dowiedziec zanim załoze swoje akwa. słone


******************************************************* MOJE ALLEGRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Został pominęty bardzo istotny wątek pierwszego postu a mianowicie cyt,

"Czy przy zakladaniu nowego zbiornika moge od razu zrobic refugium?"

Moim zdaniem, absolutnie nie. Dopiero wówczas gdy w akwarium pozostaną nam w procesie dojrzewania tylko azotany.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek słusznie, ale chyba nie o to koledze chodziło. Może założyć , jak najbardziej jest to wskazane - tzn. wstawić zbiornik, ustawić przelewy i na tym koniec. Wsakzane jest po to aby potem, przy działającym już akwa jak najmniej grzebać. Ty natomiast piszesz o obsadzie refugium i oczywiście masz w 100% rację.

Co do wielkości: jak najwieksze. Ale lepiej mikroskopijne niz zadne, więc zakładać, zakładać, zakładać. Jest to np. jedyna możliwość chodowli ozdobnych alg jeśli w zbiorniku głównym mamy pokolce.

Co do sumpa. Jasne ze może być bez. Jeśli kogoś nie razi np. odpieniacz w zbiorniku czy go sprytnie ukryje a pod zbiornikiem i tak nie stosuje żadnej filtracji to w sumie po co?

U mnie w sumpie jest tylko pompa i odpieniacz, ale obok stoi mikser, za chwilę bedzie reaktor i tam odbywa się całe dozowanie. Sprzęt ten trzeba jakoś schować a potem zrobić wyprowadzenia do zbiornika głównego. Można, ale znowu - trzeba wszystko ukryć a poza tym mikser (u mnie) działa na zasadzie przelewu, więc musiałby być nad zbiornikiem.

Poza tym o wiele bezpieczniej jest lać solankę czy wodę wapienną do sumpa gdzie następuje juz

wstępne jej wymieszanie niż do zbiornika głównego.

Ale oczywiście można takze bez sumpa. Wybór należy do Was.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz i tu bardzo mi pomogłeś dzieki

czakam na dalsze rady co do refugium moje akwa bedzie 70 do 120l cos w tym przedziale


******************************************************* MOJE ALLEGRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Mam sump, w którym jest komora na glony. Stosuję oświetlenie 11W Power Compakt i glony pięknie rosną. Taki system sprawdza się na pewno. Do wykonania refugium obok zbiornika skłania mnie (oprócz innych aspektów wymienionych przez kolegów) jeden podstawowy problem. Otóż w sumpie przy tych glonach rozmnażają mi się niesamowite ilości różnych robaczków, widłonogów, małych centymetrowych krewetek. Nie mają one żadnej możliwości dostania się do zbiornika głównego (no chyba, że w jakiejś postaci larwalnej przeżyją podróż przez pompę), a uzupełniłyby rybom pożywienie. Dlatego też między innymi, aby nie utracić w zbiorniku jakiejś grupy zwierząt warto wykonać refugium na poziomie zbiornika głównego z grawitacyjnym przelewem do niego.

Jeśli chodzi o wymiary takiego refugium to zrobiłbym głębokość taką, jak zbiornik główny, wysokość - albo nieco wyższy dla umożliwienia grawitacyjnego przelewu, albo taka sama wysokość i umieszczenie na dodatkowej podstawie. Natomiast szerokość według uznania i możliwości. Takie są przynajmniej moje plany co do refugium.

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze mi powiedziec jaki powinien byc przeplyw wody/h w refugium o objetosci 100l??Martinnew pisze ze przeplyw powinien byc ok 4 razy objetosci refugium natomiast na tej stronie http://www.waldemar1.neostrada.pl/filtracja.html

jak i stronie ecosystem podane sa duzo wieksze przeplywy wody. Wiec jak to jest???


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W magazynie Corals czytałem fajny artykuł o refugium opartym na miracle mud. Jedno mnie zaciekawiło a mianowicie to że właściciel zbiornika zalecał trzymanie w systemie odpieniacza, co jest przecież odradzane przez producenta błota. Ponadto w swoim refugium chodował plankton który dostawał się do głównego akwa ale to wszystko trwało do czasu kiedy wpuścił koniki morskie. Otóż zjadły całośc w przeciągu 2 tygodni chciaż autor liczył że nie zakłucą chodowli planktonu ponieważ było go bardzo dużo. Płęta jet taka jeśli koniki w refugium to należy zapomnieć o możliwości produkcji żywego pokarmu dla mieszkańców głównego zbiornika.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy refugium moze znajdowac sie w jednej z komor sumpa, tak by cala woda obiegowa przeplywala sie przez nie? Bez zadnych pomp, redukcji itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że może i często tak sie robi gdy refugium jest w sumpie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Oczywiście że może i często tak sie robi gdy refugium jest w sumpie."

czy ktos by mógł narysowac schemacik jak by to miało wygladac łatwiej by mi było to potem odtworzyc


******************************************************* MOJE ALLEGRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.