Skocz do zawartości
rafik73

Filtr recyrkulacyjny made in Rafik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Zrobiłem sobie takiego pajączka z Vertexa 1.5

Ostatni etap to wklejenie zaworu. I teraz w którym miejscu?

Dla mnie logiczne na wejściu zawór 1 inni mówią, że na rurce zawór 2.

Więc gdzie? Ma to być filtr do peletek.

3857861162.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie tylko dużo prościej, w Twoim rozwiązaniu zaworek ma sens na dwójce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię, oczywiście miałem na myśli jedynkę, jako słuszny wybór. Zrobię później rys. i wrzucę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co zawór na 1 jak zawór jest na odcieku ? Przecież na odcieku reguluje ile świeżej wody z sumpa zassa pompa. Brakuje zaworu na 2. Zamiast tego który jest miedzy pompą a wlotem wody do filtra bo tym tlumi całą pracę pompy. A w przypadku zaworu na 2 skręcając go pompa będzie próbowała pobrać wodę świeżą z sumpa a jej nie pobierze więcej niż może wypluć z filtra a to już reguluje tym zaworem na czerwonej rurce czyt. "odciek". Zawór na 1 to praktycznie to samo co zawór na czerwonej rurce czyt."odciekowej". W skrócie powinny być dwa zawory na dwóch wylotach z filtra(jednym odciekowym a drugim wracającym z powrotem do pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór nr 2 to podstawa - on służy do regulacji mocy kulek wewnątrz reaktora.

Zawór nr 1 możesz zastosować jeżeli twój reaktor nie ma zabezpieczenia aby kulki po odłączenia napięcia nie wyleciały przez pompę do obiegu. Jeżeli masz pewność że tak się nie stanie to możesz odpuścić sobie ten zaworek (1).

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 ? Rozumiem że pompa zasysa wodę z zewnątrz i jednocześnie z góry filtra. Więc jeśli dasz zawór na wlocie (pozycja 1), będziesz mógł regulować tylko ilość wody wlatującej do obiegu - a i to w pewnym zakresie, zakresie, bo pompa będzie też zasysała z góry filtra. Więc, jak wyobrażasz sobie regulację ilości wody wlatującej do układu, czyli odcieku z filtra ? Jeśli nie będziesz miał wpływu na podciśnienie generowane przez pompę ? - zauważ że wylot z filtra jest bliżej pompy niż wlot do układu.

Na podstawie tego, czego mnie nauczyli w szkole, zakładał bym zawór w miejscu 2


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór nr 2 to podstawa - on służy do regulacji mocy kulek wewnątrz reaktora.

Zawór nr 1 możesz zastosować jeżeli twój reaktor nie ma zabezpieczenia aby kulki po odłączenia napięcia nie wyleciały przez pompę do obiegu. Jeżeli masz pewność że tak się nie stanie to możesz odpuścić sobie ten zaworek (1).

PK

Zawór nr.1 myślałem, że bedzie po to żeby filtr nie pobierał dużo wody z sumpa. Aby maksymalnie zwiększyć efekt recyrkulacji ( płynięcie wody wokół) . Regulacja peletek może odbywać się za pomocą zaworu na wyjściu z pompy do filtra.

Zawór nr. 1 nie jest potrzebny do tego żeby kulki wyleciały podczas braku prądu . Filtr bedzie zanurzony do połowy w sumpie . Także tego się nie boję.

Moim zdaniem jak założę zawór na wlocie nr 1 załatwi On dobrze sparawę recyrkulacji a poprzez regulacje zaworu na odcinku bedzie On pobierał wodę. Te zawory będą ze sobą współpracowały .

W tym wypadku zawór nr. 2 jest zbędny.

Ale to jest mój tok myślenia :(

Rafał , Paweł i Marek jesteście za zaworem nr. 2 ale zwróćcie uwagę że to nie jest typowa przeróbka . Jest zawór na wejściu do filtra którym można dławić pompę i regulować peletki. Mam rację ????

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dale czy chodziło ci o moją wypowiedz ale odpiszę ...

Mam zawór odcinający w miejscu gdzie rafik73 zaznaczył jako 1.... mój filtr jest diy i nie mam sita na wlocie z pompy do reaktora tylko pełną parą woda z pompy dc1200 wali w kulki. Na odpływie mam regulacje zaworkiem ale nigdy tego zaworu nie ruszałem i jest otwarty na full. Dlatego że moc przepływu reguluje obrotami przy pompie zaworek 1 jest również cały czas otwarty na full i nie służy on do żadnej regulacji. Zaworek 1 służy mi do tego aby jak odkręcę górną pokrywę reaktora to zapowietrzam cały filtr i cała woda z reaktora spływa mi do sumpa. I właśnie dlatego mam ten zawór że jak dosypuję pelletek to go zakręcam aby kulki nie wywaliły przez pompę - ot takie moje zabezpieczenie przy takiej nietypowej konstrukcji ... a jest chyba udana bo pompa 1200l/h pięknie buja mi 500ml aio w filtrze o śr fi 70mm.

Dlatego też napisałem że jak filtr ma zabezpieczenie przed taką ewentualnością do zaworek 1 jest nie potrzebny.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór nr 1 to to samo co zawór na odcieku. Czy go zamontujemy tu czy tu to jest to samo,nie ma różnicy bo ten zawór pozwala Ci na wpuszczenie konkretną ilość wody.Przez telefon zrozumiałem że ten na odcieku jest już przyklejony więc ominąłem zawór nr1. A zawór nr 2 pozwoli CI tylko i wyłącznie na kontrolę ilości wody z filtra do pompy,a zawór na odcieku pozwoli na kontrolę wody wylatującej do sumpa czyt.odciek jak go otworzymy to filtr automatycznie musi pobrać sobie wodę świeżą z sumpa w miejscu towjej chęci zamontowania zaworu nr1 więc po co na 1 zawór przezcież więcej nie wleci wody niż może wylecieć i na odwót

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinno się dławić pompy na wlocie dlatego lepiej jest zastosować regulację przepływu odciekiem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą zawór na odcieku i zawór nr 2 jest obowiązkowy reszty nie trzeba. A żeby kulki nie wlatywały do pompy przy awarii prądu zastosowałem sitka w środku filtra

Filtr kolegi z forum

post-13865-0-13329600-1441831565_thumb.jpg

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że dużo tych zaworów... dlatego też pisałem, że mam prościej, tylko jeden zaworek na odcieku:post-14664-0-76587800-1441831825_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompa jest idealnie dobrana to pewnie ze się da na jednym. Moja pompa ma trochę mocy ja na taki mały filterek jak ja mam i muszę ją skręcać ale po czasie kulki się robią cięższe i potrzeba pierdzielnięcia z pompy by je wprowadzić w ruch więc zaworek troszkę odkręcam ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro u Jarka chodzi na 1 zaworze to ja u siebie nie daję więcej póki co. Uruchomie peletki i zobaczyby jak to będzie się kręciło.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, tak jak masz teraz to w tym trójniku, gdzie chciałeś wkleić zawór 1, będzie spory młyn...

W miejscu tego trójnika wkleiłbym kolanko, a trójnik nad nim w taki sposób, żeby jego przelot był pionowo, a zasys poziomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.