Skocz do zawartości
thaz

świeżak :-) kilka pytań o solniczkę nano

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim smile.png

Ze słodkim mam styczność już od jakiegoś czasu (m.in. akwarium SA 720),

to z solą miałem niewiele wspólnego... do czasu wink.png

Żona postanowiła mnie uszczęśliwić -> na urodziny dostałem działającą kostkę 22l,

w związku którą mam kilka pytań, zamierzam zwiekszyć nieco litraż (max do 50l);

Mam pytanie odnośnie filtracji.

Przeglądam sobie forum oraz gotowe zestawy do kupienia w sieci - co mnie zastanawia,

to fakt że w dużej mierze akwaria takie do 60l nie mają w ogóle żadnej filtracji mechanicznej

(typowy filtr z gąbką/wkładami) a tylko sam odpieniacz. O co kaman? smile.png

Dlaczego pytam - może po prostu, przesiadkę na większy litraż zrobić

kupując zwykły baniak (bez sumpa) i wrzucić tam odpieniacz wewnętrzny?

Tygodniowe podmiany po 10l i ogarnięte?

Jeszcze jedno: moc światła. Jak się ma słodkowodne WAT/LITR

do oświetlenia akwarium morskiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić zwykłe akwa, zawiesić kaskade z siporaxem plus odpieniacz.

Oswietlenie T5 około 1W/L

LED 0.5W/L

Dziękować - o taką odpowiedź mi chodziło ;)

Czyli morszczyzna nie taka droga jak ją malują :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz kupić zwykłe akwa, zawiesić kaskade z siporaxem plus odpieniacz.

do tego naprawdę dobrej jakości skałę - bo się zdziwisz jakie plagi wyskoczą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na razie odpuszczam, chyba że coś się mocno zes... popsuje ;)

Piasek mam, skałę... no część mam ;) Największy wydatek do ten odpieniacz, ponad 400zł :/

Mam nadzieję zamknąć się w 1k + to co mam obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany 10 litrow w zbiorniku 50 czy 60 litrów to za dużo. W zupełności wystarczy 5 litrów.

Kolega pisze wyżej o dobrej jakości skały. Plaga ze wszystkiego może wyjść a wychodzi najczęściej z błędów i słabej jakości wody. Do zbiornika 50 litrów dałbym max 5kg skały czyli kilka skałek wielkości puszki 0,33.

Proponowałbym skałe odgazowaną czyli taką, na której nie ma życia na pierwszy rzut oka.

Masz mały litraż zbiornika i ubogą filtracje, która może nie poradzić sobie z taką skałą prostą z frachtu gdzie są jeszcze glony i inne żyjątka. Bakterie, które pomagają w dojrzewaniu zbiornika są wszędzie nie bój się.

Troszke piasku, pare kilogramów skały, dużo uwagi, cierpliwości i będzie dobrze :)

Jeśli na tym etapie martwisz się o fundusze to lepiej dozbierać niż oszczędzać na czymś.

400 za odpieniacz? Ja tyle dałem za swojego do 240 litrów :D Nie jestem mocno w temacie i nie śledze co się dzieje na forum i na rynku ale widziałem zbiorniki, które funkcjonowały na filtrze kaskadowym typu FZN 3 z niewielkim odpieniaczem kostkowym. Są takie również gotowe małe zestawy filtracyjne.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpieniacz do 60l kosztuje np. 100pare zł - Resun SK 300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak moją trzydziestkę da się utrzymywać na kaskadzie i podmianach - to myślę, że i taką 50 też by się dało.

A kasy trochę by się zaoszczędziło.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miałem na myśli odpieniacz, który by "jakoś wyglądał" w akwarium bez panelu filtracyjnego - czyt. 'na wierzchu'.

Brałem pod uwagę Hydora Slim Skim (dość miło się prezentuje, jest cały zabudowany) ale koszt niemały :(

Woda - kupowałbym gotową, prosto z zaprzyjaźnionego sklepu akwarystycznego.

Edytowane przez thaz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na wymiary Hydora czy wejdzie na wysokość. Osobiście nie polecam w moim pierwszym 56l na kostkę spisywał się świetnie i o wiele ciszej.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek mam, skałę... no część mam

Mam nadzieje że nie piszesz o tym samym piasku co masz w SA?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy w 60 kilku litrach mówi że 5l na 2 tyg wystarczy. Na miekasy i LPS sama podmianka wystarczy z solanki żeby korale fajnie rosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że nie piszesz o tym samym piasku co masz w SA?

Nie no, mam wór żywego piachu - świeżyna nie otwierana ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja mam resuna w kaskadzie + podmianka co 2 tyg i wszystko jest ok. więc polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam w 64l Hydor Slimskin Nano. Mały nie jest, ale nie rzuca się w oczy ze względu na moje czarne tło i jego czarną plexi. Wygląda jak komin. Nawet dość ładnie. Do 30l bym og nie polecał, bo zajmie kupę miejscja. Jak bym miał inwestować 4 stówki na odpieniacz do 30l kostki- pewnie wziąłbym Tunze. O taki:

http://erybka.pl/pro...immer-9001.html

No, chyba że chcesz po taniości, to Resun. Ja bym go jednak nie brał ze względu że lubię jak coś działa "out-of-the-box". Nie lubię bawić się w tuning czegoś za co zapłaciłem, a trzeba domowymi sposobami doprowadzić do używalności.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam - tuning Resuna zamyka się w 5-ciu minutach pracy, a potem pieni aż miło. Kwestia przede wszystkim zdjęcia osłony wirnika - reszta to już zabawa.

Ja bym do małego szkła brała FZN-3 i Resuna jeśli ma być to wersja ekonomiczna. Do wolnej komory w FZN można zmieścić jeszcze grzałkę lub trochę gruzu koralowego czy co tam zechcesz (absorbery itp). Automatycznie w baniaku jest dużo mniej zabawek, dodajesz jeden cyrkulator i to plus ruch wody otrzymany dzięki zrzutowi z FZN wystarcza by w szkle nie było martwych stref. Do tego dokładasz szkiełko, lampę (wymiary szkła uzależnij od tego - jeśli chcesz T5 to musisz uwzględnić wymiary świetlówek, jeśli LED to masz nieco więcej opcji). IMHO w 1k PLN można się spokojnie zmieścić ze startem - wiem, bo sama tak startowałam, choć teraz pewnie kupiłabym od razu oświetlenie lepsze niż na początku (miałam AEl Deco Llighty).


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fakt. Ten Resun to małe, tanie i dobre wyjście Jak komuś nie przeszkadza dłubanie i fifka wystająca z filtra. Mój Slimskin Nano to jednak kloc i w 64L zajmuje sporo miejsca. Nie pominę faktu że działa zaledwie ze 2-3 dni, bo dopiero wystartowałem i wywala chmury mikropęcherzyków. PONOĆ (???) ma się to uspokoić w przeciągu 7-10 dni. Zobaczymy... Mam nadzieję że tak, bo póki co mam wszystko oblepione bąbelkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu prowadziłem 60l na samych podmiankach i wszystko się bujało aż miło. Miałem kaskadę tylko, żeby czasem wrzucić węgiel, watę itp., oraz żeby zbierała film z powierzchni. W takim litrarzu zawsze kluczem jest rozsądna obsada ryb. No i tam miałem właściwie same miękkie i lpsy.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.