Skocz do zawartości
gnom

Umierające cyklicznie montipory

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, ze podobnych tematow jest kilkadziesiat, ale to co sie dzieje z moimi montiporami jest conajmniej interesujace ;)

250L w obiegu, swiece LED 120W + 2 x T5 24W

Sol Blue Treasure

Ballling AF

Af Pro F, Pro S, Coral A

kH 9.6

Ca 420

Mg - 1530

ph - 7.5

Zasolenie na splawiku 1.023

Nie jest to zaden pasozyt, ani domwnik co by je podjadal. Sprawa wystepuje bardzo randmowo. Od niecalych 2 miesiecy mam delikatne dino, ale nie walcze z tym jakos specjalnie.

Zawsze montipora (czy to stalowa czy czerwona) padala po przestawieniu jej miejsca. Wszystkie sa mniej wiecej w jednej lini tzn - dostaja wode z powrotu i sa na najwyzszej polce skalnej.

Ostatnio jeszcze oprocz przestawienia miejsca podkleilem podstawke do skaly i od 4 dni regularnie podaje bakterie AF i coral A, dzien przed dostrzezeniem ubytku na stalowej troche piach zgarnalem bo wydmuchalo z jednego konca + podmiana 20L (jak co tydzien)

W zbiorniku mam jeszcze pelno Euphylli i w skrocie inne LPSy i inne proste SPSy, seriatopory caliendrum, hystrixy, montipore samarensis, hydnophore, talerzowki, pavone itd... i nic wszystko zdrowe, polipuje i rosnie.

Wlasnie sprawa jak narazie dotyczyla tylko monti czerwonej i stalowej. Tak wlasnie co jakis czas pada mi ktoras szczepka.

Robi sie bialy placek, porpostu tkanka odpada i juz po tym wiem, ze koral bedzie tak gnil przez 2 dni po czym szczepka wielkosci 6 cm staje sie szkieletem. Po tym jak juz zrobi sie taki bialy placek monti w ogole nie polipuje, a tkanka schodzi jak zaschniety silikon pod palcem. Sam powrot poprostu zmywa tkanke ze szkieletu. Przestawianie w inne miejsce, lamanie... nic nie daje bo monti poprostu calkowicie traci tkanke.

Myslalem, ze to wina euphylli ktora miejscowo poparzyla monti i zaczela sie reakacja lancuchowa, ale nie.

Wystepowanie ubytkow wystepuje raczej na srodku szczepki, ale tkanka na pewno nie schodzi od dolu czy od gory, poprostu jakby wlasnie cos ja oparzylo. Tkanka od tego punktu rozpuszcza sie dalej, postepuje dalej.

I ja sie pytam o co chodzi ?

post-14288-0-74210200-1443260031_thumb.jpg

post-14288-0-92465000-1443260038_thumb.jpg

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie kh i magnez a zasolenie 1,23 dość nisko...Nie za dużo ballinga lejesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki w pierwszym poscie.

@Debora w zasadzie nie byl to celowy efekt, poprostu w ramach ustawiania ballinga zaczalem docelowo lac (z obliczanego zuzycia) po 100 ml Kh, Ca+Mg z korekty leje teraz 85ml po jednym i drugim oraz 50ml SBS.

W sumie ze 2 miesiace walczylem z kH, ktore spadalo mi do wartosci 5.6 i przez ten czas stopniowo zwiekszalem az do 8.4 na poczatku sierpnia.

Mg zawsze mialem wysokie, a nawet wyzsze - sol BT, byl nawet wyzszy i nic sie nie dzialo.

Zasolenie od zawsze utrzymuje w tych granicach i nie wydaje mi sie, aby byla to niska wartosc. Biorac jeszcze pomiar splawikiem przyjmijmy ze jest to w graniach 1.023-1.024

Wszystkie skorupiaki, mieczaki maja sie dobrze, regularnie pojawia sie wylinka.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sps to 1.23 to jest dość nisko.Zasolenie mierzysz spławikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zeby uprzedzic pytanie... tak bylo sprawdzane z refraktometrem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik to dość nie dokładne narzędzie do pomiaru zasolenia co do refraktometru to" jeśli" jest dobrze skalibrowany to ok.A co no3 i po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifertem mierzone PO4 nie bawri sie , No3 na sile to jest mniej niz 2 patrzone z boku co daloby 0,2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to tragedia z parametrami wszystko jest rozjechane

O probiotyce z tak wysokim Kh juz nie wspomne

Ph za niskie

Mg przewalone

Zasolenie ?

Musisz uspokoic parametry

Kh 7

Mg 1350

Ca 420

Ph 8

Zasolenie 1.026 27

Z wygladu moze to byc pasozyt ale parametry zostawiaja tez wiele do zyczenia

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie z etykieta parametrowa, tym bardziej z zasoleniem. W zyciu takiego zasolenia nie mialem. Staram sie utrzymywac stale parametry, mimo ze odbiegaja od wzoru ktory podales. Do tego, gdyby byla tragedia widac byloby i po innych koralach. Te montipory to przeciez najlatwiejsze w utrzymaniu. Mg bywalo i ponad 1680 i zylo.

http://nano-reef.pl/...1-rece-opadaja/

i znowu zacząłeś kombinować a już ponoć było ok. Po co? ponownie odstaw balinga ustal dobre zasolenie przy podmiankach i w baniaku i wszystko przyjdzie samo

Nie no dirty_pig bez obrazy... ale Twoja rada w zasadzie wyglada jak pies ktory gania za swoim ogonem...

Jeszcze raz przeczytaj, bez ballinga cotygodniowe podmiany 20L nie wystarczyly do podtrzymania parametrow. Po tygodniu po podmiance z kh 7.5 -> 5.4 ca 430 -> 340 .... wiec do czego to zmierza ?

Sama podmianka nie jestem w stanie utrzymac parametrow

Dlaczego uparliscie sie tak na zasolenie ? Rutynowo od zawsze sypie tyle samo, od zawsze zasolenie jest w tych okolicach.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie ma chłopak na poziomie 35 ppt więc D około 1023 i SG około 1.026 więc tego nie ma co się czepiać.. jednym słowem cały czas na prawidłowym poziomie, też trzymam taki poziom i nic się nie dzieje. Inna sprawą jest huśtawka parametrów ale rozmawialiśmy o tej sprawie jeszcze przed podawaniem ballinga i problem dotyczy czego innego. Na pewno każdy z nas nie raz (łącznie ze mną) rozjechał parametry i nic podobnego się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glownie chodzi o to, ze posrod innych korali spsow i lpsow ktore raczej dobrze sie maja, jak juz to dzaidostwo dopadnie monti, to nie ma zahamowania procesu rozpadu. Koral poprostu z miejsca jakby zostal porazony, jakby go ktos do RO wlozyl. Stoja obok niego inna montipora, czerwona talerzowka... i nic sie nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiał bym na pasożyty, których nie widać. Możesz w nocy sprawdzić mocną latarką. Korale zaczynają tracić tkankę na zgięciach i od środka. Rodzajów pasożytów jest od groma. Mogą intensyfikować swoje działania właśnie przy odpowiednich warunkach które masz w tej właśnie lini. Może jakaś ryba nocuje na tych zgięciach? Kąpiel w lekarstwie nie koniecznie poprawi sytuację. Jeśli padają w tych miejscach w których wieje wodą z sumpa, to może być wina tego co tam wlewasz, lub tego co z powietrzem wciąga odpieniacz.

Acha może masz bardzo małą komorę gdzie znajduje się pompa powrotu i dolewając w to miejsce czy to wodę do dolewki RO czy Balinga, powstaje mieszanka o mocno odmiennych parametrach co woda w akwarium i tym samym torturujesz korale. Rozwiazanie to mniejsze dawki lub wężyki z płynami we wcześniejszej części sumpa, lub zmień kierunek wypływania wody z sumpa.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gnom

Jest kilka bardzo waznych zasad w tej dziedzinie ktore bezwarunkowo trzeba spelnic.

Wlasnie Etykieta parametrowa JEST PODSTAWA jak to napisales

Balling jak wiesz sluzy tylko do uzupelnianiu zuzycia.ca mg kh nie sluzy do zasalania wody

Zyjace korale nie sa odzwierciedleniem stabilnosci parametrow,

Tutaj wskaznikiem sa polipy i przyrosty w okreslonym czasie.

gwarantuje ze jesli zadbasz o podstawe,reszta sama przyjdzie

Jesli chodzi o reakcje korali nie ma znaczenia czy latwy czy trudny, nie jest zadowolony i koniec

Podstawowym problemem ktory sprawia problem u ciebie to rozjechane parametry Kh jak dla mnie

Ale naturalnie nie wykluczamy pasozytow

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiał bym na pasożyty, których nie widać. Możesz w nocy sprawdzić mocną latarką. Korale zaczynają tracić tkankę na zgięciach i od środka. Rodzajów pasożytów jest od groma. Mogą intensyfikować swoje działania właśnie przy odpowiednich warunkach które masz w tej właśnie lini. Może jakaś ryba nocuje na tych zgięciach? Kąpiel w lekarstwie nie koniecznie poprawi sytuację. Jeśli padają w tych miejscach w których wieje wodą z sumpa, to może być wina tego co tam wlewasz, lub tego co z powietrzem wciąga odpieniacz.

Acha może masz bardzo małą komorę gdzie znajduje się pompa powrotu i dolewając w to miejsce czy to wodę do dolewki RO czy Balinga, powstaje mieszanka o mocno odmiennych parametrach co woda w akwarium i tym samym torturujesz korale. Rozwiazanie to mniejsze dawki lub wężyki z płynami we wcześniejszej części sumpa, lub zmień kierunek wypływania wody z sumpa.

Swiecilem wlasnie w nocy nic nie zobaczylem. W sumie, bicolor tam nie nocuje, a nawet jesli to skad taki nagly zgon ? Aczkolwiek byc moze to jakis pasozyt...

Co do ballinga, wlewam wszystko podzielone na 4 dawki kazdy, z tym ze zmiana uwidoczynila sie dopiero po nocy ( wtedy nie leci Balling) wszystko wlatuj do komory z odpieniaczem a tam jest z 40 litrow.

W przypadku wszystkich montipor jedna cecha wspolna smierci bylo zmiana miejsca, nawet minimalna (kilka centymetrow)

Tak kH juz zmniejszylem do 75 ml / dzien

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz ballinga jednocześnie w jednym momencie leci wapń/magnez kh i sól co 4 h?

Myślę też że masz rozjechane mocno parametry i to nie one są w sobie przyczyną tylko nagłe skoki...

Edytowane przez Adamo79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie rozdzielisz ballinga na 8 dawek ?Będzie bardziej stabilnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoki kh, w nocy też trzeba lać nie tylko w dzień.

Ale ja bym obstawiał pasożyty albo jakiś lps ja parzy

U mnie przy kh ponad 12 montiopra stalowa niebieska rosła jak szalona, przy spadku kh z 12 do 5 nawet się nie kapła (dwie acry poleciały)

To samo skoki ca jej nie przeszkadzają a nawet niska zawartość ca, wtedy rośnie poprostu wolniej, lubi mocne światło, przy słabym brazowieje.

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Parametry bardzo niepoprawne ale w takich parametrach koralowiec by chowal polipy, przestal polipiwac a potem by zdechł.

Tak mi się przynajmniej wydaje.

Ustabilizuj parametry a kazdego koralowca zanim wsadzisz do akwarium wyplucz w czymś na robale- akwarysci czesto kupuja tanie szczepki zawalone robakami a nie zwracaja uwagi na pasozyty i pakuja je prosto do akwarium

Takie ubytki jak na zdjęciu wyglądają na pasozyta lub poparzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te korale sa ze mna od dawna, do tego jesli sa szczepki to szczepione gdzie nadal zbiorniki funkcjonuja i monti maja sie bardzo dobrze.

Dlaczego te parametry sa niepoprawne ? Przeciez ludzie podnosza na kilka tygodni kH w roznych celach.

Tak jak pisalem Mg bylo wieksze i wszystko bylk ok.

Jesli chodzi o metode probiotyczna... to z tego co wyczytalem wysokie kH moze poprostu zaburzac prace bakterii probiotycznych ale nie powodowac drastycznych skutkow ubocznych.

Szukalem odpowiedzi na to czy ktos podobne objawy mial odnosnie samego schodzenia korala. Zazwyczaj ze zlych parametrow koral przestaje polipowac i traci tkanke od brzegu,gory czy dolu... i przy ew3ntualnej poprawie bedzie sie regenerowal. Tutaj juz wiem ze jak zrobo sie taka plama tak tkanka poprotu od tego miejsca sie odkleja... jakby korala dotknela jakas choroba autoimmunologiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wpadly ci kawalki soli besposrednio do zbiornika lub innej chemii ?

Mozesz wstawic wiecej fotek calosci zbiornika i innych korali, latwiej bedzie znalesc problem

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc moze kawalek soli wpadl jak czyscilem korone i rant akwarium, ale raczej nie na korala. To cos dolega tylko tym montiporom digitata.

Zdjecie wstawie jak tylko wroce z pracy, chgba ze cos uda mi sie polaczyc z kompem w domu

Telefonem pstrykane

Nie wiem czy z tego zdjecia cokolwiek widac

2ljvtqv3d5g2_t.jpg

Jakis problem z tym dodawania zdjecia

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.