Skocz do zawartości
gnom

Ręce opadają

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym na szybko nakreslic moj problem.

Zbiornik prowadzony od listopada 2014, calkowicie na suchej skale. Litraz 250 L z sumpem. Cyrkulacja Jebao RW-8, odpieniacz na pompie Tunze 9410.040.

Na poczatku wlalem bakterie seachem stability, prodibio, pozniej aquaforesta Pro S. Nastepnie suplementowalem tylko Probio S, Pro F, Coral A, Coral E.

Sol jaka uzywam to AF probiotyczna oraz Blue Treasure (BT odstawilem, zalalem na niej zbiornik i przeszedlem na AF, ale ostatnio zaczlem robic podmiany mieszane.

Swiece chinczykiem LED 120W 10h/d - B/W 70%/45%

Najwazniejsze to, ze od momentu zalania zbiornika nigdy nie byla "czysta woda", tzn jest mniej lub bardziej metna. Uruchamialem ozonator, pomoglo na 2-3 dni po czym wrocilo z podwojona sila.

Zaczelo sie od zejscia 15-glowkowej euphyllia w 3 dni znikala tkanka od spodu korala. Wtedy zrobilo sie mleko w akwarium, wlozylem wegiel odkrecilem odpieniacz na mokro.

Po 2 dniach sytuacja sie ustabilizowala.

Lalem ciagle bakterie, a do tego zaczalem dawkowac ok 2ml wodki, gdyz jak mi sie wydaje zbiornik dopiero jakies miesiac temu zaczal intensywnie dojrzewac.

Po tygodniu lania wodki, wszystkie glony zrobily sie biale, oczywiscie pojawil sie glut bakteryjny. Znowu odpieniacz na mokro.

W tym momencie odstawilem wszystko, pracuje sam odpieniacz i podmiany (10L na tydzien). Dzis wlozylem wegiel, oraz planuje podmiane 40L.

Zanik tkanki od spodu intensywnie postepuje, za chwile pozegnam sie z najtepna najwieksza euphyllia.

Do tego Caluastrea traci tkanke nie tylko od dolu, ale tez od gory, w ciagu dnia potrafi jedna- dwie glowki poleciec (czasami jest spokoj, ale ostatnio znowu zaczely leciec). Najbardziej cierpia LPSy, ani montipory, ani seriatopora nie leci. Miekasy maja sie dobrze. Plerogyra jest skurczona jakby cos ja draznilo. Dwie z trzech szczepek roznych culustrei polecialy.

Byl w mieszkaniu tez remenot gdzie najintensywniejsze roboty odbywaly sie jakies ponad mieisac temu, ale wtedy jeszcze tragedii nie bylo (z tym kojarzylem zejscie euphylli).

Wybrane parametry (testy saliferta)

ZASOLENIE 1.022 na splawiku.

15.02.2015

kh - 7.2

no3-2

ca- 420

pH- 7.8

ca- 1550

27.02.2015

No3 - 0.2 / 0?

Po4 - 0

kH - 7.2

20.03.2015

kH - 7.3

Ca- 410

pH 7.5

Mg -1500

2.04.2015

pH 7.7

kh 6.9

po4 - 0

no3 - 0

Co robic, jak zyc ?

Tak jak pisalem od poczatku nie moge poradzic sobie z przejrzystoscia wody, wyglada to na pierwotniaka, ale ani odpieniacz ani uruchamianie ozonatora wczesniej nie pomoglo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na okrzemki. Zakup absorbenta na fosforany powinien pomoc lub sera silikate.

Zbiornik jest niestabilny, zanim zaczniesz podawać pokarmy itp skup się na podmianach wody i laniu ballinga na resztę butelek przyjdzie czas. Jak uporasz sie z mętną wodą wznowił bym podawanie bakterii, raz w tygodniu wystarczy i przy podmianach. Wybrałeś sól którą rekomendują do zbiorników mocno zasiedlonych, skupił bym sie na AF i BT "zwykłej".

Jeżeli będziesz robił tylko podmiany i pilnował kh, Ca i magnezu to nie powinno ci nic lecieć, wszystkie dodatki, to ulepszacze z którymi należy się obchodzić delikatnie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś "ręce opadają " i to nie ze względu na zbiornik ale na Ciebie . Czy Twoj zbiornik nie powinien nazywać sie "Wszystko Złe " ?

Prowadzisz go bardzo chaotycznie , zasolenia MASARKA , mieszanie dwóch soli , lista jest dość długa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może podbić kh do przynajmniej 8. Ja startowałem w podobnym czasie na soli kent i bakteriach seachem stability i niezmiennie jadę na tym samym. Podmiany robię co dwa tyg 10% dozuje kent A i B. Kh staram sie utrzymać miedzy 9 a 8 i euphhilia, caluastrea które mam od trzech miesięcy maja sie bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś "ręce opadają " i to nie ze względu na zbiornik ale na Ciebie . Czy Twoj zbiornik nie powinien nazywać sie "Wszystko Złe " ?

Prowadzisz go bardzo chaotycznie , zasolenia MASARKA , mieszanie dwóch soli , lista jest dość długa .

To ze chaotycznie to sie zgodze, staram sie reagowac na ewentualne zmiany w zbiorniku. Dodam ze to o czym pisze nie zmienia sie w przeciagu tygodnia, pisze w skrocie moze dlatego tak to wyglada.

Zasolenie ? Od zawsze takie utrzymuje w grqnicach 1.022-1.024 i bylo ok.

Mieszanie dwoch soli bledem? Jakim ? Nie mieszam mieszanki soli ale ostatnio zaczalem nqnprzemian podmieniac 10l af a po tygodniu 10l bt. Pozatym z lektur innych uzytkownikow forum nie raz widzialem ze mieszaja sol bezposrednio, wiec ?

Co do ballinga- nie widze potrzeby lania, no chyba tylko aby podniesc KH.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego :) Mądre przysłowie mówi, gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść, a dodatkowo bałagan w kuchni...

Co byś nie robił, zdecyduj się na jedną metodę prowadzenia zbiornika. Obejrzyj sobie zbiorniki na forum, albo jeszcze lepiej, na żywo u kogoś i jeśli jego efekty Ciebie zadowolą, trzymaj się jego metody. I pamiętaj o kilku zasadach - banałach:

- pospiech wskazany jedynie przy zbieraniu rozlanej wody - w każdej, ale to w każdej innej sytuacji, najpierw myśleć, potem działać.

- trzymamy się jednej metody, przez dłuższy czas - sposób musi mieć szanse zadziałać, inaczej będzie bagno w wodzie, produkty z jednej rodziny - firmy - się uzupełniają - z różnych, mogą dublować się lub niedostatecznie uzupełniać skład wody.

- obserwujemy zbiornik - organizmy żywe chcą żyć - będą w stanie przystosować się na "chwilę" do niekorzystnych warunków, jeśli będą zmieniały się relatywnie wolno, jeśli zadziałamy szybko - częściej zaszkodzimy niż pomożemy.

Zmniejsz wódkę do minimum, odpieniacz na mokro, uzupełniaj solankę. Nie lej suplementów - za wyjątkiem niezbędnych, stosowanych przy soli probiotycznej. Odstaw inne bakterie. Odpuść całkowicie ozon/uv. Węgiel jak masz, wywal, nie wkładaj nowego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taki jest teraz kierunek. Tylko podmiany(na soli BT), odpieniacz i wszystko inne odstawilem. Co do wegla, to jednak bym go zostawil ( dzis go wlozylem po pracy) Jednak rozpadk tkanki koralowcow, moze uwalniac toksyny, a nawet podejrzewam, ze w samej wodzie cos moze byc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co lejesz aminokwasy w świeżym zbiorniku.

Upraszczając, nie ma sensy lać aminokwasy jeśli azotany są wykrywalne.

Czemu włozyłeś korale do dojrzewającego akwarium? - to kolejny błąd

Sole technicznie rzecz biorąc można mieszać tylko trzeba wiedzieć po co. W Twoim przypadku jest to zbędne

Masz w Lublinie paru kozaków co mają pojęcie - zaproś któregoś na piwko i słuchaj sie tylko tej osoby.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, prawda jest ze wlozylem korale jakies 3 tygodnie od rozkrecenia sie zbiornika w listopadzie ( a nawet moglo byc to wczesniej) Nie mialem niestety innyj mozliwosci. Przekladalem bezposrednio z dzialajacego zbiornika do tego nowego. Wszystko bylo ok. Zaraz beda na mnie psy wieszac, ale niestety najwieksze problemy zaczely sie jak przesiadlem sie na sol probiotyczna AF, moze to nie ma nic wspolnego, a po za tym nie chce zeby to wygladlo, ze kogos obwiniam bo jest to tylko moja i wylacznie moja winda za stan zbiornika.

Co do morszczakow z Lublina, niektorych poznalem, innych znam z forum. Wole tutaj sie zapytac, bo kazdy ma milion swoich prywatnych spraw na glowie. Dostaje wielka pomoc od kolegi, ale niestety zabraklo mi samozaparcia w NICNIELANIU i takie sa tego efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie...

mało kto pamięta że NICNIELANIE to jedna z najlepszych metod prowadzenia akwarium morskiego :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oprocz zastosowania metody NICNIELANIE, wdrozyc jakis program naprawczy ? Co z weglem, moge go zostawic ? Jakies inne rady odnoscie co mozna jeszcze poprawic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oprocz zastosowania metody NICNIELANIE, wdrozyc jakis program naprawczy ? Co z weglem, moge go zostawic ? Jakies inne rady odnoscie co mozna jeszcze poprawic ?

Witam

Moim zdaniem ,zrób dużą podmianę wody i cierpliwości.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz i wszystko inne odstawilem.

Wylaczyles odpieniacz??? to nie jest dobry pomysl


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, oczywiscie odpieniacz dziala, zle napisalem. Odstawilem cala chemie. Jedynie co sypie to pokarm dla ryb (mrozonki i suche). Czy wieksza podmianka jest wskazana ? (na soli BT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ci moge dac rade ktorej na pewno nie zastosujesz a ktora na pewno naprawisz baniak. rob podmiany nie lej balinga nie uruchamiaj reaktora. rob podmiany i nie rob testow. rob podmiany sprawdzaj jedynie zasolenie i temperaturę. rob podmiany a za jakies pol roku bedzie ok w baniaku i bedziesz mogl robic co chcesz w akawarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się trochę ponieważ znam co nieco sytuację kolegi i widziałem jak to wygląda. Nie opisał całej obecnej sytuacji a na podstawie opisu można wyciągnąć fałszywe wnioski.

Akwarium jest porośnięte w większości glonami które prawdopodobnie w wyniku przedawkowania bakterii i wódki zrobiły się totalnie siwe, dodatkowo zmętnienie wygląda jak zakwit bakteryjny.

Na oko wygląda że korale lecą z powodu przyduchy co potwierdza niskie pH... ogólnie zbiornik wygląda na niedotleniony.

Węgiel może zostać i nic złego zbiornikowi raczej nie zrobi.

Broniąc nieco kolegi dodam że też z musu i z premedytacją przewaliłem całe życie do świeżego baniaka, ze świeżą w 80 procentach solanką. Po prostu nie miałem warunków do trzymania jednocześnie dwóch zbiorników w dodatku nowy musiał stanąć w miejscu starego.

Faktem jest że gdzieniegdzie są jeszcze efekty dojrzewania ale obyło się bez strat.

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,metna wode mialem przez okolo 6 miesiecy,samo odeszlo.Pilnuj NO3 i PO4.Mozesz wlozyc RemoPhos Grotecha, jest bardzo dobry,trzeba powiesic w kominie. Powodzenia i Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak węgiel świeży to OK, pamiętaj tylko że po tygodniu może zacząć oddawać. Jak jest, tak jak Kolega powyżej pisze, natleniaj obok odpieniacza wodę - może jakaś pompa z igłą do sumpa obok odpieniacza ? Nie wiem, kostka lipowa ? I sprawdzaj kH - ono stabilizuje pH - jak spada, nawet sodą podnieś. Produkty AF są OK, ale, jeśli użyłeś soli probiotycznej, to trzeba i resztę zestawu było lać - tu mogło nastąpić pierwsze tąpnięcie, potem przyducha i taki efekt :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem 0 podmian bo dużo tego wszystkiego w tym baniaku i korale nie wyrabiaja,wiem po sobie.Sól uboga przez 1 rok np. Instant Ocean,sprawdzona.Nie wiem jak ta twoja lampa świeci bo to bardzo istotne wraz z cyrkulacją.

Pokaż fotki baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobnie chociaz baniak mam od kilku lat . Lecz zawsze byl on prowadzonu chaotycznie . Czegos zabraklo to kupowalem cos innego kilka produktow kilku marek i tak w kolo Macieju. Az pewnego dnia postanowilem sie odezwac do G. Dyzmy z pomoca bo juz mialem dosc "rece opadaly " . Grzesiu wpadl przywiozl produkty AF i zrobil testy iiiii rece opadly .

Pomtym doswiadczeniu i poznaniu Grzeska i postanowieniu prowadzenia zbiornika jak on ( jedna osoba ) jest wszytko ok nigdy tak nie bylo sa kolory tkanka wraca woda krysztal .

Wydaje sie mi ze podstawa jest cierpliwosc i nie kombinowac . I tak jak koledzy pisza posluchaj jednej osoby i badz cierpliwy .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie...

mało kto pamięta że NICNIELANIE to jedna z najlepszych metod prowadzenia akwarium morskiego :)

Nowe pokolenie tego nie może pamiętać, chyba że grzebali w przeszłości jeszcze nie tak odległej. Kiedyś modna była wydajna sól, dziś modne są drogie suplementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Lublin jest zarobiony to skorzystaj z oferty/pomocy Grzegorza - niech podjedzie i spojrzy na baniak a generalnie propozycje @Testera i @dirty_piga wydają się najrozsądniejsze. Pamiętaj że zepsuć coś to czasem kilka godzin/dzień ale naprawa tego to już miesiące...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz tez cos o systemie ile i jaka skala piach . I ja bym zrobil duza podmiane .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem 0 podmian bo dużo tego wszystkiego w tym baniaku i korale nie wyrabiaja,wiem po sobie.Sól uboga przez 1 rok np. Instant Ocean,sprawdzona.Nie wiem jak ta twoja lampa świeci bo to bardzo istotne wraz z cyrkulacją.

Pokaż fotki baniaka.

Porada miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.