Skocz do zawartości
brawos

Lampa T5 do akwa o długości 85 cm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym zapytać się użytkowników lamp T5, czy przy akwa o wym 85x45x45 lampa ATI Powermodule 6x39W będzie dobrym wyborem, czy może będzie nieco za długa (sama świetlówka 39W ma tyle co długość akwarium)? Jestem zdecydowany zmienić posiadaną obecnie lampę LED Zetlight Qmaven 6600 200W na T5, ponieważ jestem wybitnie niezadowolony z wybarwienia SPSów, które stanowią 90% obsady. Tradycyjnie najgorzej wyglądają acry (wszystkie poza zielonymi i jedną niebieską są wyprane i bez koloru). Przerobiłem już wszystkie ustawienia lampy, zresztą szkoda się rozpisywać, bo wiadomo, jak to jest z acrami pod samymi ledami. Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć, czy blisko 240 W z tej lampy to nie byłoby ciut za dużo na 172 l akwa? Czy ewentualnie w takiej lampie można wyjąć jedną ze świetlówek by zmniejszyć nieco natężenie światła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlówki 39W mają 85 cm dł. taka lampa ma około 90 cm, więc będzie wystawać poza obrys akwarium. Na takie akwarium proponuje lampę 8x24W (60 cm), będzie proporcjonalna do wielkości akwa i przy ośmiu rurach jest większe pole do popisu przy konfiguracji świetlówek.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takie akwarium proponuje lampę 8x24W (60 cm), będzie proporcjonalna do wielkości akwa i przy ośmiu rurach jest większe pole do popisu przy konfiguracji świetlówek.

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale czy świetlówka o długości 55cm nie będzie z kolei zbyt krótka przy akwa o długości 85cm? Tak źle i tak nie dobrze. Mam akwa wybitnie niepasujące do wymiarów lamp T5. Przy 24W boję się znaczącego niedoświetlenia boków. Ktoś to testował przy akwa o podobnych wymiarach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład lampy 6x24W nad podobnym do twojego akwarium.

.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wygląda nieźle. W sumie to patrząc na obecnie posiadaną lampę led to długość samego panelu z diodami też nie jest większa, a akwa oświetlone jest dobrze. Na jakiej wysokości nad taflą wody powinienem tą konkretnie proponowaną przez Ciebie lampę zawiesić i czy ktoś próbował lampę T5 postawić nad akwa zamiast jej podwieszać (linki zwisające z sufitu to wielki problem z żoną :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że lepsza hybryda. Teraz weź sobie kup osiem rurek 24W ;/ no kombinacja jest ale za kieszeń szarpnie :)

A hybryda ze dwie rury a reszta ledy i by wystarczyło.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ledów uciekam już jak najdalej, niedługo minie rok nieudanych eksperymentów. Rzeczywiście hybryda biorąc pod uwagę koszt zakupu świetlówek byłaby rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ale "coś za coś". Od prawie tygodnia nad akwa wisi ATI Sunpower 6x24 W w wersji ściemnialnej i światła jest aż nadto - na razie oba kanały po 80%, a lampa 20 cm nad taflą wody, póki korale się nie przyzwyczają. Lampa celowo ustawiona nie po środku akwarium, gdyż po jednej stronie jest skała z zoasami, dodatkowo pójdzie tam jeszcze acanthastrea, stąd trochę mniejsze oświetlenie tego obszaru. Po lekturze wątku niejakiego The Grim Reefera na 420 stron(!) na RC dowiedziałem się, że lamp 8x... nie należy stosować do zbiorników o głębokości (nie mylić z wysokością) poniżej 60 cm, stąd mój wybór lampy 6x. Teoretycznie wychodzi poniżej 1 W/l, ale światła jest w rzeczywistości aż nadto biorąc pod uwagę celowe zaciemnienie jednej strefy w akwa i dokładne oświetlenie pozostałej części. Ciężko mi sobie w tej chwili wyobrazić, że lampę można jeszcze "odkręcić" do 100% i dodatkowo obniżyć. Acry i monti po dwóch dniach mocniej zaczęły wywalać polipy. Pod ledami ewidentnie były wcześniej prześwietlane, a i tak wydawało się, że w akwa jest za ciemno. Lampa super, jestem bardzo zadowolony. Teraz będę czekał i obserwował korale. Dotychczasowe ledy też już zhandlowane za pośrednictwem forum, a nowy właściciel zadowolony.

3nvxgym26dtq.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analogiczna sytuacja z wybarwianiem acropor pod ledami tylko ja walczyłem 2 lata....Tęż stałem się posiadaczem ATI i jest petarda!!!

Widzę że masz wersje ściemnialną u ciebie ten wyświetlacz też się świeci 24h.na dobę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyświetlacz świeci się cały czas. To chyba jedyna drobna wada tej lampy bo w nocy wali mocno na pokój i robi za dodatkowe oświetlenie nocne. Już myślałem, żeby zrobić jakąś zakrywkę np. na rzep, którą odczepiać będzie się tylko w sytuacji zmiany ustawień.

Analogiczna sytuacja z wybarwianiem acropor pod ledami tylko ja walczyłem 2 lata....Tęż stałem się posiadaczem ATI i jest petarda!!!

Po jakim czasie zauważyłeś konkretne pozytywne efekty wpływu lampy na korale?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa u mnie wisi dopiero 4 dni więc na razie za krótko by zaobserwować jakieś zmiany.Natomiast mam podgląd na akwarium Debory i widzę jaką ta lampa robi robotę :thumbsup: U mnie wisiały dwa Razory po 160w.+ 260w w t5. po założeniu ATI jest 3 razy więcej światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.