Skocz do zawartości
endriu3005

ospa !!! prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie doczekalem sie ospy.

Przeczytalem duzo roznych wiadomosci i dalej nie wiem jak sie do tego zabrac, akwa okolo 6 miesiecy mam okolo 11 ryb dwie nowe i i widac ospe u nich dosc wyraznie reszta ma sie dobrze, musze dzialac cos tylko jak, 1) uv sam nie wiem czy wlaczac bo dopiero co udalo mi sie bakterie wychodwac gdyz moj odpieniacz jest za mocny i dopiero teraz to zobaczylem ale spoko przykrecilem smoka i jest lepiej, a wlaczajac uv znow mi pojdzie zycie w krzaki, 2) kapiel w ro temperatura ta sam co w akwa + tlen babelki a ph nie mam jak wyrownac jak w akwa czy jest to dobry sposob ? drugiego zbiornika nie mam jak zapodac na kwarantalna, a rybek mi szkoda. Myslaledm o jakies cheemi ale sam nie wiem, podniesc temoeratury w akwa nie moge za bardzo ze wzgeldu na korale, woda z sola niejodowana ? tez bylo czy ktos z was mial i przerabial to i co pomoglo najbardziej, prosze o szybka odpowiedz z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki potrzebuja spokoju. Skoro masz UV, to mozesz wlaczyc, choc zaraza siedzi raczej w piachu.

Uzywalem Malachitgrün. Lekko nasaczalem nim platki Spiruliny i po przeschnieciu karmilem tym ryby.

Poza tym, uzywalem tez kropelki wyciagu z czosnku, ktorymi nasaczalem mrozonki.

Nie wiem, czy to pomagalo, ale bylem spokojniejszy, ze przynajmniej cos zrobilem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda.... UV + zabki czosnku lekko rozgniecione zawieszone w sumpie w skarpecie (czosnek trzeba co dwa-trzy dni wymieniac)+ krewetki czyszczace :thumbup:

Edytowane przez zegeye (wyświetl historię edycji)

Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bardzo, czosnek zaraz zapodam, uv juz dziala, tylko malachitgrun musze kupic

A tego czosnku 4 zabki srednie wystarczy ?

Moja metoda.... UV + zabki czosnku lekko rozgniecione zawieszone w sumpie w skarpecie (czosnek trzeba co dwa-trzy dni wymieniac)+ krewetki czyszczace :thumbup:

Tego czosnku 4 zabki srednie bedzie oki, ? Czy mniej lub wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki czyszczące albo doktorek - bezpieczne i naturalne.


SPS + LPS 330l. + sump, Skimz SM-161, cyrkulacja: jebao wp-25 + wp-40, obieg: aqua-nova 3500, świeci LED + 3x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie doktorek nie przeżył ospy. Przeżyła za to veliferum którą opiekowała się krewetka - czasami wręcz na niej pływała.


Akwarium 300 litrów 120x50x50 przód OW + sump 100lwody , Odpieniacz H&S 150, Grzałka Fluval E 300 W, lampa led DIY 200w, żywa skała 15kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uv + doktorek lub krewetka + czosnek który wzmocni zwierzaki, żadnej chemii


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 razy miałem ospę, mój doktorek nigdy nie chorował


SPS + LPS 330l. + sump, Skimz SM-161, cyrkulacja: jebao wp-25 + wp-40, obieg: aqua-nova 3500, świeci LED + 3x39w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tu: http://nano-reef.pl/topic/78365-leczenie-ospy-metoda-ttm-tank-transfer-method/

W tej chwili zacząłem u siebie kurację tę metodą.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupile jeszcze jeszcze jedna krewetke klinera i rybke doktorka, czosnek sue juz moczy i uv swieci bede pisal wam, dzieki bardzo a chemie zostawie na koniec pozdro

Zobacz tu: http://nano-reef.pl/topic/78365-leczenie-ospy-metoda-ttm-tank-transfer-method/

W tej chwili zacząłem u siebie kurację tę metodą.

Dzieki tylko nie mam mozliwosci 2go zbiornija trzymac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tu: http://nano-reef.pl/...ransfer-method/

W tej chwili zacząłem u siebie kurację tę metodą.

Czyli że w zbiorniku głównym z którego zabieramy chore ryby po 12 dniach stosowania TTM ospy też już nie będzie?

Nie ma żywiciela (ryby), czyli zarodników ospy też nie będzie?

Edytowane przez Czesio111 (wyświetl historię edycji)

ab7371e7ff665a13bcc41efdd1b83bd1u1489a1339.png

f89e56a726def77e21d35d5c115b01adu1489a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w głównym zbiorniku była ospa, to przez minimum 6-8 tygodni powinien on pozostać bez ryb, aby przetrwalniki ospy wyzdychały. Czas ten należy liczyć od wyciągnięcia ostatniej ryby.

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie minimalne wymiary moga byc zbiornikow?

Rozumie ze filtra nie potrzebuje i cyrkulajci ?

Zbiornik, grzalka, pompka, ro z sola?

Zobacz tu: http://nano-reef.pl/topic/78365-leczenie-ospy-metoda-ttm-tank-transfer-method/

W tej chwili zacząłem u siebie kurację tę metodą.

Jakie minimalne wymiary moga byc zbiornikow?

Rozumie ze filtra nie potrzebuje i cyrkulajci ?

Zbiornik, grzalka, pompka, ro z sola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w głównym zbiorniku była ospa, to przez minimum 6-8 tygodni powinien on pozostać bez ryb, aby przetrwalniki ospy wyzdychały. Czas ten należy liczyć od wyciągnięcia ostatniej ryby.

gregor wiesz chyba cos pomecze z tego linku co wyslales, tylko musisz i pomoc troszke.

1-mam dwa takie pojemniki czy bedea dobre okolo 30l ? ale dam okolo 25l na 10ryb

2- swieza woda + sol, jak podniesc ph ? moge soda lub woda utleniona ? tak wyczytalem na necie, czy kupic cos

3- mysle ze pompka wystarczy bez fitra ? chodzi mi jakas fitracje ale na 72godz mysle nie mam sensu dawac kubelka

4- czy tez uzywasz PraziPro ?

i teraz tak jezeli pojemniki beda ok, leje wode z solal i sode, grzalke i pomke, po godz lapie ryby i daje je do wody do baniaka, i co 72 godz to samo od poczatku

przeraza mnie ta swieza woda i sol czy ryby mi nie padna ?

jezeli cos takiego ma byc to moze zadzialam, tylko prosze o potweirdzen ie czy dobrze to rozumie

dzieki

post-25309-0-83485100-1444348694_thumb.jpg

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak uv swieci, mrozonki w czosnku sie mocza, temp 28, wczoraj regal rang nie dal rady. Reszta jak na razzie ma sie dobrze, za 2 dni napisze znow co dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak "moczysz" ?

Wystarczy na podsuszone mrozonki podac kilka kropelek wyciagu z czosnku i po pol godzinie mozna karmic rybki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zas robie tak, zabek czosnku kroje na plastry i daje do wody malej ilosci okolo 100ml z akwa, wczesniej wyplukane mrozonki daje do wody z czosnkiem i mocze okolo 1 godz, chyba jest to samo jak piszesz, chodzi tylko zeby zarcie przeszlo czosnkiemj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarcie przejdzie moze zapachem, ale duzo czosnku w ten sposob rybom nie podajesz. Dlaczego nie uzyc gotowego wyciagu. Tanie buteleczki z zakraplaczem wystarcza na kilka lat...

Swoja droga juz tu opisywano, ze czosnek to mit... Dla mnie jeszcze nie. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregor wiesz chyba cos pomecze z tego linku co wyslales, tylko musisz i pomoc troszke.

1-mam dwa takie pojemniki czy bedea dobre okolo 30l ? ale dam okolo 25l na 10ryb

2- swieza woda + sol, jak podniesc ph ? moge soda lub woda utleniona ? tak wyczytalem na necie, czy kupic cos

3- mysle ze pompka wystarczy bez fitra ? chodzi mi jakas fitracje ale na 72godz mysle nie mam sensu dawac kubelka

4- czy tez uzywasz PraziPro ?

i teraz tak jezeli pojemniki beda ok, leje wode z solal i sode, grzalke i pomke, po godz lapie ryby i daje je do wody do baniaka, i co 72 godz to samo od poczatku

przeraza mnie ta swieza woda i sol czy ryby mi nie padna ?

jezeli cos takiego ma byc to moze zadzialam, tylko prosze o potweirdzen ie czy dobrze to rozumie

1. ja mam taki kubeł: http://www.curverstyle.pl/pl/kosze-na-smieci/kosz-na-smieci-mistral-swing-50l.html

realnie ma ok 40L wody. Miałem w nim 2 pokolce i 5 małych ryb.

2. po co chcesz podnosić ph?

3. przeczytaj jeszcze raz moje tłumaczenie do którego link Ci wysłałem. filtr jest niepotrzebny.

4. PraziPro jest na inną chorobę. Jeśli ją masz to możesz równolegle stosować z TTM.

72h to najpóźniej jak możesz je przenieść.

Generalnie widzę że rozumiesz, ale przeczytaj jeszcze raz całą zawartość linku który wysłałem wczesniej.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moja metoda.... UV + zabki czosnku lekko rozgniecione zawieszone w sumpie w skarpecie (czosnek trzeba co dwa-trzy dni wymieniac)+ krewetki czyszczace :thumbup:

Dokkadnie to samo robiłem,mrożonki również namaczalem w rozgniecionym czosnku przez ok.2 godziny przed podaniem i razem z pokarmem wrzucałem do baniaka. Ryby skubią również czosnek a to im pomaga.Jedyny minus tej metody to ze woda nasiaka czosnkiem i troche nim daje. UV koniecznie włączone cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale moim zdaniem przy ospie, czosnek i UV (u już zarażonych ryb) to niestety metody leczenia z Janka Muzykanta.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego to ja bym raczej nie powiedział. Działa i to doskonałe!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.