Skocz do zawartości
Filip2

[950l] - większe nie wejdzie by Filip2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Może po prostu taki przedłużacz?

Może po prostu taki przedłużacz?

Był to mój pierwszy wybór.

U mnie do ściany jest 90 cm i ciężko będzie zanurkować więc zdecydowałem się na kontakty ip44 i takie też włączniki z przodu

gallery_22538_3580_945403.jpg

Powodzenia

Dzięki, będzie potrzebne:)

Zachęcam do pomocy w wątku o lampie: http://nano-reef.pl/...waniem-ardiuno/

Powoli przychodzą elementy:

gallery_22538_3580_317484.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jednego...dlaczego dales wylewke bez styropianu.., Pod wylewki daje sie styro ktory wytrzymuje 2 tony na metr kw. Wiem bo sie wlasnie sam dowiadywalem..... w garazach stosuje sie jeszcze bardziej wytrzymale...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jednego...dlaczego dales wylewke bez styropianu.., Pod wylewki daje sie styro ktory wytrzymuje 2 tony na metr kw. Wiem bo sie wlasnie sam dowiadywalem..... w garazach stosuje sie jeszcze bardziej wytrzymale...

A ja tam wylewki nie widzę ;) no chyba że jakoś źle patrzę.

Nurtuje mnie jedno... czy stelaż przylega ściśle do ścian? Jeżeli tak to chyba niezbyt dobry pomysł (?)

Ja mam baniak 170x80x60wys. póki co jeszcze słodki, ale to się niebawem zmieni ;)

Mocno kibicuję i śledzę wątek :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cop909 - tak mi doradzi kierownik budowy, aby nie dawać styropianu ani podłogówki. Zostało odcięte po linii płytek i wylany beton. Nie daje to efektu wyziębienia czego się bałem. A, mówimy tu o styropianie przy podłogówce, a nie warstwie na fundamentach.

@Hoody - stelaż miał przylegać ściśle do ściany, niestety jak to w budownictwie ściana odpada na stlażu 1,2mm wiec akwa będzie odległe między 1,2mm a 1,5 mm od ściany. Dlaczego uważasz że to może nie być dobry pomysł?

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standart pod podłogę idzie 2 tony na metr kw. mniej więcej ale jak tam ci powiedział to już nie zmienisz...

Też się biłem z myślami ile moja podłoga wytrzyma ale towar 1,5 tony stał na palecie i nic... :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standart pod podłogę idzie 2 tony na metr kw. mniej więcej ale jak tam ci powiedział to już nie zmienisz...

Też się biłem z myślami ile moja podłoga wytrzyma ale towar 1,5 tony stał na palecie i nic... :)

Sorki cop909 ale to bzdura co piszesz. Rozkład obciążenia w ty, przypadku nie jest na metr kw pow podłogi a na mkw kwadratowe pow stelaża. Czyli nacisk na podłogę miejscowo jest o wiele większy. Można to policzyć. Tu może wystąpić moment ścinający jak dla połączeń.

To mniej więcej tak jak tak jak byś postawił fortepian na jednej nodze . Waży pewnie z 500kg (nie wiem ile -_- ) a nacisk to 500 kg na kilka cm kw .

W mojej opinii bardzo dobrze zrobił., że nie dał tam styropianu. Będzie spał spokojnie.

edit : weź pod uwagę jeszcze ugięcie szyby, opadający przyścienny strumień powietrza i możliwą kondensację w tym miejscu pary wodnej wynikającą ze zmiany temperatury powietrza . Tam będzie spora wilgotność. Żebyś nie miał grzyba po jakimś czasie.

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o przyleganie akwarium/stelaża do ściany, to też mam mieszane uczucia, czy tak powinno być. Może nie ma przeciwwskazań, ale mnie się wydawało, że powinien być choc mały odstęp.

U mnie ani stelaż, ani blat, ani szkło nie są tak blisko ściany, zostawiłam ze 2 cm odległości. Czy ktoś ma tak, jak autor, na milimetr tylko odstęp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol masz rację, ja baniak stawiam na stelażu bez nóżek więc inaczej się siły rozkładają, ale to co napisałem o wytrzymałości styropianu to prawda :chris: poczytaj na necie....

dodam, że u mnie kominek ważący ok 300 kg stoi może na pół m/kw na 4 nóżkach i nic się nie dzieje, doliczyć obudowę kominka itp pewno ze 350 kg jest na tej powierzchni....

Ja chcę baniak ok 700l plus 200 sump i wszystko to będzie ponad tona na 1 m/kw i się nie martwię.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cop909 OK ale tu dla uczciwości trzeba dodać, że oprócz samego styropianu mieli byśmy jeszcze beton o xx cm grubości . Co nie jest bez znaczenia. Może i by wytrzymało, ale w tym przypadku może - to za mało :-)

Jak sobie policzysz nacisk na cm kw powierzchni tegoż stelaża to sam zobaczysz że to nie tak dużo. :-) Wszystko zależy od indywidualnej konstrukcji. Od lokalizacji obciążenia czy jest przy podporach czy na środku itp....

ps. stawiasz w domku jednorodzinnym czy w bloku ? wiele zależy od konstrukcji . Ogólnie wytrzymałość betonu na ściskanie jest ogromna. Gorzej na zginanie/ścinanie.

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stawiam w domu na parterze.Dom nowy, 2 lata stoi. Dzwoniłem do dewelopera bo to prywaciarz i się pytałem. Powiedział że na pięterku moge bez problemu 2 tony postawić a na parterze jeszcze więcej. Tylko ogranicza mnie styropian a nie strop vbo strop to żelbet ze 40 cm, pręty grube jak paluchy....widziałem jak mi pod kominek na nawiew ze strychu kuli... :)

Deweloper powiedział że styro taki jak się pod wylewki daje więc on ma baardzo dużą wytrzymałość, mocniejszy jest w garażu bo tam samochód stoi ale noprmalny styro w garażu bez problemu wytrzyma taki ciężar...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cop909 - tak mi doradzi kierownik budowy, aby nie dawać styropianu ani podłogówki. Zostało odcięte po linii płytek i wylany beton. Nie daje to efektu wyziębienia czego się bałem. A, mówimy tu o styropianie przy podłogówce, a nie warstwie na fundamentach.

@Hoody - stelaż miał przylegać ściśle do ściany, niestety jak to w budownictwie ściana odpada na stlażu 1,2mm wiec akwa będzie odległe między 1,2mm a 1,5 mm od ściany. Dlaczego uważasz że to może nie być dobry pomysł?

Jak zaczniesz nalewać wodę to może się delikatnie nachylić/ugiąć i w tym przypadku lepiej żeby baniak nie opierał się o ścianę. Budynek i ściany pracują. Akwa na stelażu też. Ja mam dokładnie tak samo ale baniak jest ze 3cm od ścian.

Jeszcze jedno... Jak chcesz zamontować cyrkulatory?

Edytowane przez Hoody (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
edit : weź pod uwagę jeszcze ugięcie szyby, opadający przyścienny strumień powietrza i możliwą kondensację w tym miejscu pary wodnej wynikającą ze zmiany temperatury powietrza . Tam będzie spora wilgotność. Żebyś nie miał grzyba po jakimś czasie.

Planuje uszczelnić boki i górę silikonem tak aby za akwa nie było ruchu powietrza,

Dziś po rozmowie z kumplem zdecydowałem się na pomalowanie ściany powyżej akwa farbą lateksową dedykowaną do łazienek (u niego zwykła farba po roku się kruszyło)

Jesli chodzi o przyleganie akwarium/stelaża do ściany, to też mam mieszane uczucia, czy tak powinno być. Może nie ma przeciwwskazań, ale mnie się wydawało, że powinien być choć mały odstęp.

U mnie ani stelaż, ani blat, ani szkło nie są tak blisko ściany, zostawiłam ze 2 cm odległości. Czy ktoś ma tak, jak autor, na milimetr tylko odstęp?

Jak zaczniesz nalewać wodę to może się delikatnie nachylić/ugiąć i w tym przypadku lepiej żeby baniak nie opierał się o ścianę. Budynek i ściany pracują. Akwa na stelażu też. Ja mam dokładnie tak samo ale baniak jest ze 3cm od ścian.

Miedzy ścianą a akwa będzie podkład pod podłogę 1mm, zęby uniknąć jakiś paprochów i punktowego nacisku na szkło (dojrzewam do przeszlifowania ściany, lepsza połowa wyjeżdża na wknd więc będzie okazja na bezstresowe szlifowanie).

Na początku też uznałem ten tok myślenia i w poprzednim projekcie miałem odległość na rurę odkurzacza. ALE! ustawiamy baniak na szklanym dnie i blacie, te same zasady powinny mieć zastosowanie do boku, jeśli nie będzie punktowego nacisku nie powinno się nic stać.

Co do pracy budynku; wydaje mi się, że pęknięcia zagrażająca akwa musiałby by być w tak wielkie że zanim coś zrobiły by akwa, musielibyśmy się dawno ewakuować ;) Akwa ani stelaż przecież nie są przykręcone a jedynie przysylikowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak mówisz, ufam że wszystko przemyślałeś ;) Powodzenia! Będę śledził wątek ;)

A co z cyrkulatorami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje uszczelnić boki i górę silikonem tak aby za akwa nie było ruchu powietrza,

Dziś po rozmowie z kumplem zdecydowałem się na pomalowanie ściany powyżej akwa farbą lateksową dedykowaną do łazienek (u niego zwykła farba po roku się kruszyło)

Tak jak Ci mówiłem, u mnie akwa stoi 4 cm od ściany, i zawsze coś chlapnie. W okolicach komina ewidentne jest problem i puchnie... Dobra farba załatwi sprawę.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A silikon chwyci szczelnie do farby?Bo jeśli na przyklad pojawią się jakieś słabe punkty, gdzie silikon się nie przyklei dokladnie lub pod wpływem wilgoci farba razem z silikonem zacznie odchodzic od ściany, to będzie lipa. zacznie tam penetrowac woda, krystalizowac się sól i może być kiepsko. .. ale tylko zgaduję, nie testowalam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwować , bo ładny kawałek wody się kroi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co z cyrkulatorami?

2x rw-20 w waveboxach w panelu.

A silikon chwyci szczelnie do farby?Bo jeśli na przyklad pojawią się jakieś słabe punkty, gdzie silikon się nie przyklei dokladnie lub pod wpływem wilgoci farba razem z silikonem zacznie odchodzic od ściany, to będzie lipa. zacznie tam penetrowac woda, krystalizowac się sól i może być kiepsko. .. ale tylko zgaduję, nie testowalam.

Nie wiem, ja też eksperymentalnie. Teoretycznie są wzmocnienia które blokują chlapanie. W razie czego dokleję 20cm białej plexi ;)

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw jak szybko dołożysz trzecia sztukę po drugiej stronie akwarium ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przetrzesz nową ścieżkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale takie pompy obiegowe w tak stosunkowo małym sumpie zrobią ci górski potok i cały detrytus ciągle będzie krązył w baniaku zamiast się osadzać w sumpie do odsysania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawilbym odstep miedzy stelazem i akwarium a sciana na szerokosc wtyczki... W koncu jakos tymi kablami lamp i pomp trzeba wejsc do gniazdek w szafce. Mam w tylnej scianie szafki otwory wlasnie na przejscie kabli i wtyczek...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może się mylę ale takie pompy obiegowe w tak stosunkowo małym sumpie zrobią ci górski potok i cały detrytus ciągle będzie krążył w baniaku zamiast się osadzać w sumpie do odsysania.

Pompy mają chodzić na około 50-80%, powinny dać ok 5000-6000 l/h po stratach, czyli wytworzyć spiętrzenie na najkrótszej ściance w sumpie (22cm) max 2 cm. No chyba że coś źle sobie pomyślałem:)

Zostawiłbym odstęp miedzy stelażem i akwarium a ściana na szerokość wtyczki... W końcu jakoś tymi kablami lamp i pomp trzeba wejść do gniazdek w szafce. Mam w tylnej ścianie szafki otwory własnie na przejście kabli i wtyczek...

Wtyczki do cyrkulacji, oświetlenia i wiatraków mają iść rewizją. w wersji projektowej to 3 kable 1 od komputera, średnica ok 5 mm, 2 kable od RW po ja wiem 3 mm.

rozważałem peszel lub rynienkę, ale to byłby spory tunel żeby przecisnąć wtyczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstep od sciany przydaje sie do wyciagania drutem zasuszonych ryb. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odstep od sciany przydaje sie do wyciagania drutem zasuszonych ryb. :blushing:

Tu ryby bedą skakać od razu przed akwarium prosto w paszcze kotów. :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.