Skocz do zawartości
PrzemoDH

Pierwsze 144 Litry bez sump'a

Rekomendowane odpowiedzi

Udało się!

Po ponad roku „zdobywania wiedzy” i 6 miesiącach śledzenia forum salon rozświetliło światło szklanej morskiej banki :thumbup:

Miały być pyszczaki, ale na szczęści moja kochana Żona stojąc w akwarystycznym powiedziała… „ale jak … sama skała i kilka ryb? A kolory?” Dwa dni później trafiliśmy na ciekawą morską kostkę aqua-el’a w Leopardusie na Zakopiance i decyzja padła na akwarium morskie.

Kuchnia:

- Filtr RO (3 korpusy 10”) + Filtr DI + Czujnik TDS

Salon:

- Akwarium Full OW 80x40x45 8mm klejone oczywiście przeźroczystym silikonem + biała szafka o wysokości 75cm wykonana z płyty 18 mm (pełne plecy). Tył oklejony tłem Juwel.

- Pokrywa DIY wykonana z listwy ozdobnej Ambition 80mm (pienione PCV) + pokrywa z przyciętego arkusza pienionego PCV 4mm.

- Lampa Pacific Sun Black Phyton XM140W zakupiona od jednego z forumowiczów

- Odpieniacz Tunze 9004

- Filtr wewnętrzny Tunze 3162

- Automatyczna dolewka Tunze 8555.000 (zbiornik 13 ltr z reef-pack’a)

- Cyrkulator Tunze 6025 + JECOD RW-4 podpięte pod zasilacz awaryjny

- Pozostałe: Grzałłka newa NTT 100W, termometr wewnętrzny, reflaktometr + płyn kalibracyjny czyściki itd.

Akwarium zalane wodą po RO+DI (TDS 000) dnia 03.10.15

Zasolone solą IO dnia 04.10.15 (zasolenie 1025 przy temp 25 oC)

Żywa skała przywiezione z e-rybki (12kg) trafiła do akwarium 05.10.15. Tego samego dnia do filtra wprowadziłem ok 0,5 litra sera sipirax oraz podałem pierwszą dawkę bakterii Fauna Marin Marine Bakto Gel Start.

Po odessaniu „syfu” ze skały wsypałem10 kg białego żywego piasku Red Sea Live Reef Base Ocean i akwarium nie wyglądało już tak przyjemnie. Po 2 dniach filtracji z użyciem dodatkowej waty filtracyjnej woda się wyklarowała (powiedźmy w 90%) więc wyciągnąłem i oczyściłem cały sprzęt, ustawiłem wszystko i wyjechałem na tygodniową delegację. Akwarium pozostało w rękach Małżonki, która czasami podeśle jakieś zdjęcia dla pocieszenia.

Teraz potrzebuje tylko czasu (ma nadzieję, że wyrobię z delegacjami;)),

cierpliwości i testów do wody :smile_big: Planuję na początek prostą obsadę (4-5 ryb + odpowiednia ekipa czyszcząca i proste korale).

Liczę na konstruktywne podpowiedzi i kontakt ludzi z okolic. Z chęcią przyjmę na początku jakieś fajne szczepki i na pewno kiedyś się odwdzięczę :w00t:

tn_gallery_25301_3584_819182.jpgtn_gallery_25301_3584_2631803.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego morszczaka :) Widze, ze wszystko dosyc przemyslane. Nie pozostaje Ci teraz nic procz oczekiwania na pierwsze zakwity glonow :) Polecam uzbroic sie w cierpliwosc i obserwowac czy wychodzi jakies ciekawe zycie, w miare potrzeb wylapywac te bardziej szkodliwe. Na rybki, korale i ekipe czyszczaca jeszcze zbyt wczesnie ale z wlasnego doswiadczenia wiem, ze nie wytrzymasz dlugo bez pierwszych slimakow czy krabow hehe :) powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

A jaką obsadę rybną planujesz?

I mógłbyś wstawić trochę większe zdjęcia bo na tych niewiele widać :)

Edytowane przez maciejk1976 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obsadzie musi się znaleźć ikona akwarystyki morskiej czyli Błazenek (para). Przydałby się do tego ukwiał, ale zastanawiam się, ponieważ wiem jak kończą się jego wędrówki po akwarium. Do tego jakaś babka kopiąca, żeby zadbała o piękny wygląd piasku. Co do pozostałych ryb to jeszcze nie podjąłem decyzji. Myślałem nad pictochromisem, pterapogonami ewentualnie jakąś większą rybę, która byłaby gwiazdą w akwarium:)

Jeżeli chodzi o korale to na początku same miękkie + LPS (zoa, caulastrea, eyphyllie, favie). Jak już się wszysto pięknie ustabilizuje to to na szczyt skały trafią jakieś ładne acry.

Z wpuszczanie zwierząt się nie będę śpieszył. Pierwsze zwierzaki trafią dopiero po 15 listopada.

Poniżej jeszcze raz wrzucone fotki.

06.10.15 - dzień po wsadzeniu i finalnym ułożeniu skały

06.10.15 - dzień po wsadzeniu i finalnym ułożeniu skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś na początku drogi więc przemyśl jaką metodą chcesz prowadzić to akwarium. Miękkie czy lps

są dość proste w hodowli jednak jeśli myślisz o akrach to czeka cię zmiana soli, walka z poziomem nutreidów, balling, suplementy itp. Morszczyzna nie lubi zmian, zmiana soli, światła czy suplementacji na młodym zbiorniku kończy się zazwyczaj wysypem jakiejś plagi. I tak pewnie wcześniej czy później jej nie unikniesz ale nie ma też sensu fundować sobie kłopotów na własne życzenie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update po prawie 4 tygodniach wstępnego dojrzewania.

Pierwszy tydzień byłem w delegacji więc nie miałem możliwości zaobserwować co działo się w baniaku (wg. Żony cisza i spokój). Drugi oraz trzeci tydzień regularnie wpatrywałem się w skałę (czasami całkowicie zapominając o czasie). W ciągu tych 2 tygodni nic specjalnego się nie działo. Czerwone naloty na skałach w 50% zmieniły kolor na zielony. W 3 miejscach ze skały wyrosły ciemnoczerwone włoski (widoczne na zdjęciu poniżej). Widać również małą (ok 5mm) zieloną kulkę (jakby pozwijane nitki glonów).

20151101 121140 HDR

20151101 121113 HDR

Przed kolejnym wylotem w delegację podczas przygotowywań akwarium zmieniłem ułożenie cyrkulacji (odkrywała dno) oraz chciałem wydłużyć czas świecenia i wysypał się firmware w lampie także niestety przez cały poprzedni tydzień lampa była wyłączona. Pacfic Sun w poniedziałek z samego rana podesłał instrukcje update’u oprogramowania i po powrocie w sobotę w 15 min uruchomiłem lampę. Wczoraj ponownie zmieniałem kierunek 6025. Teraz skierowana jest bardziej w stronę tafli wody i nie rozdmuchuje tak mocno piasku. Wg mnie, że przy takiej ilości i ułożeniu skały cyrkulacja jest za mocna. RW-4 jest skręcone praktycznie na min, a 6025 wydaje się jakby chciała przesunąć skałę Jeżeli tak dalej będzie to zostanie zmieniona na 6015/6020.

Z całego set-up’u jestem ultra zadowolony. Odpieniacz super pieni, nie „puszcza” żadnych bąbelków spodem, czy łączeniami w obudowie. Automatyczna dolewka i zasilacz awaryjny dla cyrkulatorów zapewnia stabilność (która wg mnie ma ogromne znaczenie podczas wstępnego dojrzewania).

Wczoraj wykonałem również pierwsze podstawowe testy (wszystkie salifert). Poniżej wyniki:

pH: 8,0

kH: 8,4

NH4: <0,25

NO2: 0

NO3: 2-5 (wg instrukcji po 5 min) Po ok 20min 25-50

PO4: 0,1

Woda kryształ, piasek czysty (poza drobnymi plamkami tuż przy przedniej szybie– jakby okrzemki, który pojawił się po zmianie cyrkulacji i tygodniowej przerwie w świeceniu).

20151101 120953 HDR

Wracam z delegacji za 3 tygodnie. Po sprawdzeniu paramentów podejmę decyzję czy już czas na zwierzaki.

Na koniec zdjęcie całości:

20151019 203947 HDR

Edytowane przez PrzemoDH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie grzeje ci się to akwa przy zamkniętej pokrywie?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem początkiem października więc ciężko to ocenić. Dolna cześć lampy nie oddaje żadnego ciepła w stronę tafli wody. Wiatraki chłodzą ledy wydmuchując powietrze z obudowy lampy w górę. Zobaczymy jak przyjdą upały w lecie:) Z przykrycia nie zrezygnuję ze względu na bezpieczeństwo przyszłej obsady. Jeżeli będzie taka konieczność to zmodyfikuję pokrywę (dodatkowe otwory, wentylatory chłodzące tafle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada . U mnie trochę bardziej zielono. A nie myślałeś o pudełku przelewowym ? Może zdj szafki w środku?

Edytowane przez xEndriu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada . U mnie trochę bardziej zielono. A nie myślałeś o pudełku przelewowym ? Może zdj szafki w środku?

Nie myślałem o pudełku przelewowym, chodź mini sump (ok 36x36 by się zmieścił). Zdecydowałem się na reef-pack'a i zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie jestem zadowolony, ale to początek drogi. W szafce z interesujących rzeczy znajdziemy tylko zbiornik dolewki i UPS. Poza tym pojemniki z woda, testy , bakterie itp. Jak wrócę 21-go do domu to zrobię zdjęcie i podeślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od poprzedniego postu okrzemki urosły w siłę i 11 listopada wyglądały tak:

2015-11-11 okrzemki

2015-11-11 okrzemki

Powoli ustępują a w ich miejsce pojawiają się zielone glony, czyli wszystko idzie w dobrym kierunku :thumbup: Dużymi krokami zbliża się też 21-11 kiedy wrócę z delegacji, „posprzątam”, wykonam testy i w poniedziałek podjadę po pierwsze życie (ślimaki, kraby).

Powoli układam sobie w głowie również obsadę. Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na rybach ponieważ na nie najbardziej zwracam uwagę. Na razie w planach parka błazenków (snow flake + moccha), babka kopiąca (Valenciennea puellaris)/rozgwiazda piaskowa, globus i krewetka czyszcząca. W głowie mam jeszcze wpuszczenie jakiejś większej rybki, ale niestety przez pojemność baniaka większość gatunków odpada więc pewnie dorzucę pictichromis’a lub nemateleotris’a.

Jeżeli chodzi ok Korale to tylko miękkie i LPS (najlepiej fluo ponieważ nie będzie ich za dużo :smile_approve:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie oszczędzaj na ilości miękasów, nie ma to jak falujacy zbiornik

globusa zamienił bym na diademe, pożera glony zdecydowanie wydajniej

pictochromisa wpuszczasz zawsze na końcu, bo nie toleruje dokładania obsady

i dołożył bym rozgwiazde (mięszkajaca) na szybie, co by oko cieszyła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie oszczędzaj na ilości miękasów, nie ma to jak falujacy zbiornik

globusa zamienił bym na diademe, pożera glony zdecydowanie wydajniej

pictochromisa wpuszczasz zawsze na końcu, bo nie toleruje dokładania obsady

i dołożył bym rozgwiazde (mięszkajaca) na szybie, co by oko cieszyła

Tak, słyszałem, że pictochromisy potrafią być agresywne wobec nowych mieszkańców.

Widok falującego zbiornika jest piękny, ale nie chcę za gęsto obsadzać, żeby korale miały miejsce na przyrosty i żebym przez jakiś czas nie myślał o wiekszym zbiorniku :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do takiego zbiornika jak juz to gratila diadema bedzie pieknie wygladac az nie urosnie


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Reefpacka i dwie pompy tunze 6015 w 128 l. I tu przestroga. Jeżeli Twój reefpack i pompy tunze mają odkryte magnesy, to prędzej czy później zacznie się korozja i to jaka ! Wczoraj zaklejałem ostatnie dwa magnesy w filtrze. Przy wyciąganiu tego z akwarium i wyczyszczeniu szyby ze rdzy, woda była pomarańczowa. Reklamuj te magnesy dopóki nie jest za późno. Podobno firma Tunze zdaje sobie sprawę z problemu i wymienia je. Tak przynajmniej powiedziano mi w sklepie. Mój sprzęt jest już niestety po gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnym litrarzu mam ten sam odpieniacz i spokojnie daje radę. Kupowałem go w zeszłym roku i magnesy już mam osłonięte, więc może autora tematu także ominie ten problem.

Co do miękasów, to rozeznaj się jakie byś docelowo chciał, bo potem usunięcie ich nie jest takie proste, a niektóre rosną dość szybko.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Reefpacka i dwie pompy tunze 6015 w 128 l. I tu przestroga. Jeżeli Twój reefpack i pompy tunze mają odkryte magnesy, to prędzej czy później zacznie się korozja i to jaka ! Wczoraj zaklejałem ostatnie dwa magnesy w filtrze. Przy wyciąganiu tego z akwarium i wyczyszczeniu szyby ze rdzy, woda była pomarańczowa. Reklamuj te magnesy dopóki nie jest za późno. Podobno firma Tunze zdaje sobie sprawę z problemu i wymienia je. Tak przynajmniej powiedziano mi w sklepie. Mój sprzęt jest już niestety po gwarancji.

Dzięki za radę :yes Wydaje mi się, że wszystkie magnesy w reefpacku mam osłonięte(jak wrócę to sprawdzę). Natomiast w 6025 nie i przed włożeniem do zbiornika zabezpieczyłem je przeźroczystym silikonem. Planuję zmianę z 6025 na 6015 wtedy usunę silikon i w wodzie z podmiany sprawdzę czy rdzewieje. Jeżeli tak to reklamacja.

W podobnym litrarzu mam ten sam odpieniacz i spokojnie daje radę. Kupowałem go w zeszłym roku i magnesy już mam osłonięte, więc może autora tematu także ominie ten problem.

Co do miękasów, to rozeznaj się jakie byś docelowo chciał, bo potem usunięcie ich nie jest takie proste, a niektóre rosną dość szybko.

Będę powoli szukał i wybierał takie, które będą cieszyć oko (nie będę śpieczył się z wpuszczaniem). Euphylie, caulastrea, ricordea. rhodiactis, briareum(na płaską część skałki po prawej). Zoa raczej nie, chyba że się trafi jakiś naprawdę ultra cukierek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy podobny gust. Pewnie też będziesz chciał te odmiany fluo. Pod tą lampą będą fajnie świeciły. Zoa bym nie przekreślał, bo naprawdę mają swój urok.

Genefalnie projekt mi się podoba, bo lubię takie miękko lps-owe falujące baniaki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też będą chciał podobną obsadę w moim akwarium. Będę obserwował Twoje poczynania i postępy w zasiedlaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy podobny gust. Pewnie też będziesz chciał te odmiany fluo. Pod tą lampą będą fajnie świeciły. Zoa bym nie przekreślał, bo naprawdę mają swój urok.

Genefalnie projekt mi się podoba, bo lubię takie miękko lps-owe falujące baniaki.

Tak, to ma być falujący wielokolorowy zbiornik Chciałbym, żeby większość okazów była odmianami "fluo":). Zoa nie przekreślam. Widziałem piękne okazy i mam nadzieję, że na takie trafie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z kolorów jestem zadowolony dopiero przy dziesięćiu ukwiałach, pięknie świecą pod rb

pomyśl nad nimi bo warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem o pudełku przelewowym, chodź mini sump (ok 36x36 by się zmieścił). Zdecydowałem się na reef-pack'a i zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie jestem zadowolony, ale to początek drogi. W szafce z interesujących rzeczy znajdziemy tylko zbiornik dolewki i UPS. Poza tym pojemniki z woda, testy , bakterie itp. Jak wrócę 21-go do domu to zrobię zdjęcie i podeślę.

Wróciłem z delegacji więc zgodnie z obietnicą podsyłam zdjęcie szafki (prawej strony):

20151122 153437

Z lewej strony są tylko 3 półki na których lezą wszystkie niezbędne rzeczy (myślę, że nie ma co pokazywać :))

Poniżej również zdjęcie z lewej strony gdzie przykleiłem kontrolery (jak widać po prawie 7 tygodniach woda kryształ :))

20151122 153454

Dzisiaj wykonałem kolejne testy:

ph: 8,0

kH: 8,6

NH4: <0,25 - brak zabarwienia

NO2: 0

NO3: 2 (wg medium range) 2,5 wg (low range)

PO4: pomiędzy 0 a 0,03 (praktycznie brak zabarwienia) Jakbym miał oceniać o max 0,01

Niestety paczka wysłana w czwartek z e-rybki nie doszła więc nie zmierzę magnezy i krzemianów. Nie dotarła też nowa 6015 w zamian za 6025. 6025 trafi do działu sprzedaży (jeżeli ktoś chętny to proszę o kontakt).

Parametry OK, woda Kryształ, skała praktycznie czysta:) W wielu miejscach zaczęły się nawet pojawiać algi wapienne:

20151121 231958

20151121 232216

W trzech miejscach na skale mam zielony nalot o gabkowatej strukturze (kolor prawie fluo...niestety na zdjeciach tego nie widać):

20151121 232112

Ciekaw co z tego wyrośnie. Ktoś miał podobny nalot?

Na koniec zdjęcia całości:

20151122 141654

20151122 141714

Jutro wolne więc czas zorganizowac wycieczkę do sklepu po pierwsze życie! :cheers: Edytowane przez PrzemoDH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

23.11.15 po wizycie w Akwa Marin do akwarium trafiło:

2 x ślimak tectus oraz 2 x slimak trochus:

tectus

1 x Trizopagrus strigatus

krab pomaranczowonogi

1 x Calcinus elegans

krab niebieskienogi

1 x Mespillia globulus

globulus

2x Amphiprion ocellaris

nemo

1 x euphylia paraancora

euphylia

Wszystko jak narazie żyje i trzyma się bardzo dobrze.

W piątek 27.11 wracałem z rodzinnego domu i po drodze podskoczyłem do e-rybki w Zabrzu. Do zbiornika trafiło:

4 x nassarius vibex

1 x Lysmata Amboinensis

1 x Pomacentrus alleni

Jak znajdę chwilę to wrzucę fotki.

aktualne parametry poniżej (z dnia 29.11.15):

9b4e666618faa1f9decc5912efc7e811u1068a935.png

Edytowane przez PrzemoDH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak postępy ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.