Skocz do zawartości
MateuszDDZ

prawidłowy poziom wody w komorze z odpieniaczem

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj odebrałem swój odpieniacz i tak się zastanawiam nad tym dlaczego poziom zanurzenia odpieniacza jest podany przez producenta np. tak jak umnie (15-20cm). Biorę to na chłopski rozum, że jeśli mamy za niski poziom wody, to pompa ma mniejszą wydajność, ponieważ musi wyżej spiętrzyć wodę i odwrotnie przy wyższym poziomie wody. W związku z powyższym przy za niskim poziomie wody mamy za małe ciśnienie i przepływ, a przy wyższym odwrotnie. Nasuwa mi sie pytanie - czy będziemy mogli zrobić głębszą komorę, aby móc w kolejnych komorach mieć wyższy poziom, a zarazem więcej miejsca na np. żywą skałę lub siporax, bez podnoszenia odpieniacza w pierwszej komorze dla uzyskania "fabrycznego" zanurzenia, a pompę skręcić zaworem wlotowym lub za pomocą kontrolera ograniczyć jej moc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odpieniaczu masz pewną możliwość regulacji, z tym że można go dobrze wyregulować jedynie w przypadku kiedy poziom wody będzie w zakresie podanym przez producenta.

Możesz sprawdzić czy przy zbyt dużym zanurzeniu da radę, ale myślę, że nawet przy ograniczeniu mocy do min i tak będzie przelewał.

jak chcesz mieć głębokie komory w sumpie to zostaje dobrać odpieniek z wysokim poziomem wody, albo postawić go na podwyższeniu w komorze odpieniacza.

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli firma X pisze, że ma być zanurzenie między Y a Z to tak ma tak być, bo inaczej nie wyregulujesz dobrze a jeśli jeszcze jest tak jak np. przy BK gdzie podają dokładnie to tak trzeba robić


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedno - jedni stawiają pompę od odpieniacza na dnie a odpieniacz na podwyższeniu, inni stawiają odpieniacz na dnie i piszą, że pompa jak najwyżej. Czy to nie zmienia głębokości pracy odpieniacza? Zastanawia mnie czy poziom nie powinien być podany dla dołu pompy obiegowej. Myślę tak ponieważ, wylot z odpieniacza jest zazwyczaj na samej górze, woda spływa z góry (więc swobonie nic jej nie zasysa bo rurka nie jest zanurzona w wodzie) wlot jest pod ciśnieniem z pompy obiegowej. Zastanawia mnie więc jaki wpływ ma na to zanurzenie samego odpieniacza? Poza wlotem i wylotem nie zauważyłem żadnego dodatkowego wejścia, które miałoby wpływ na jego pracę. Idąc tym tropem wydawałoby się że jedyny wpływ na pracę odpieniacza powinien mieć słup wody działający na pompę obiegową, pod warunkiem, że odpływ z odpieniacza będzie swobodny i nie będzie zanurzony w wodzie. Dobrze myślę czy coś pomijam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze im wyzszy poziom wody w komorze, tym szybciej napelni sie kubek odpieniacza, tylko czy o to chodzi, zeby czesciej z niego wylewac ? Przy nizszym poziomie wody, pompa odpieniacza poda mniej wody, ale za to wiecej powietrza...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy jeśli będzie wyższy poziom w komorze, a pompa zostanie uniesiona nad dno, to czy zacznie pienić na sucho?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pompa nie tłoczy SAMEJ WODY a mieszankę z powietrzem

więc czy uniesiesz samą pompę o te 3cm NIC się nie zmieni (chyba że jakaś super słaba pompa i zacznie tłoczyć więcej wody )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tym bardziej nie rozumiem jaki może mieć wpływ zanurzenie odpieniacza do jego pracy łopatologicznie może to ktoś wytłumaczy.

Nie chodzi mi o wytłumaczenie, że jeśli wyżej damy odpieniacz to pieni na sucho, jeśli jest niżej i poziom wody jest wyższy to pieni na mokro, jak za głęboko to przelewa. Ciężko mi zrozumieć dlaczego jeśli odpieniacz ma wejście do którego jest podłączona pompa i wyjście które sobie jest "w powietrzu" jego praca zależy od jego zanurzenia, a nie od zanurzenia pompy.

edit.

Widzę że mój odpieniacz jest odrobinę inny niż większość (Schuran Jetskim 100) i stąd moje wątpliwości. Przy innych odpieniaczach, gdzie pompa jest przymocowana "na sztywno", a wylot z odpieniacza jest pod wodą, można regulować tylko zanurzeniem odpieniacza, tak jak mówicie.

Edytowane przez MateuszDDZ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój chłopski,łopatologiczny rozum to co ma za znaczenie podniesienie czy zanurzenie pompy? Raczej nic. Jeśli byśmy ja przesuwali kilkadziesiąt cm to może by i spadła wydajność, ale kilka cm to raczej nie ma znaczenia. Za to znaczenie ma wysokość poziomu wody w komorze odpieniacza. Czym więcej wody w komorze tym powietrze ma większy kontakt z nią i przez to mamy mokra piane i na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpieniacz głębiej zanurzony = mniejsza objętość komory na pianę = więcej piany wpada do kubka

pooglądaj filmy na YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na filmikach właśnie widzę, że przy "standardowych" odpieniaczach poziom odpieniacza ma kluczowe znaczenie i już kminie o co chodzi, ale jak patrzę na mój skimmer to dalej mam wrażenie, że poziom wody przy nim nie ma większego znaczenia, bo jest on cały zalany wodą, nawet jak wyłączę pompę to woda z niego nie schodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nowy lub umyty odpieniacz - nie pieni od razu jak powinien

to samo tyczy się nowego zbiornika, żeby się "dobrze pieniło" musi mieć co się pienić ...

i żaden z tych filmików nie jest Twój - a ten pierwszy i tak jest źle ustawiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpieniacz nie chodzi, bo na razie jest mi nie potrzebny (kostka 30L). Pytam, bo powoli przygotowuje się do przesiadki na wiekszy baniak i chciałbym mniej więcej zrozumieć działanie wszystkich gratów i ogólnie akwarium, żeby było łatwiej w przyszłości.

ps. odpieniacz sprawdzałem w kastrze, żeby rozkminić jak to mniej więcej działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.