Skocz do zawartości
TheJoker

Dylemat: Gotowy zestaw czy budować?

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i koledzy. Pewnie powiecie że pytanie banalne ale pewnie potrzebuje jakiegoś impulsu który popchnie mnie w jednym lub drugim kierunku.

Na początku roku założyłem swoje pierwsze morskie akwarium morskie, 30 litrowe Nano reef Aquela. Wszystko chowa się bardzo ładnie i bez przygód. Zobaczyłem z czym się to je i teraz chciałbym pomału zacząć przenosić się do większego zbiornika. Generalnie jak bym mógł to bym stawiał 450 litrów ale niestety jako pokolenie kredytów hipotecznych mieszkanie ma swój metraż i go nie rozciągnę...

Mam komodę na której stoi Nano, mógł bym na niej postawić coś większego. Z racji tego iż jest to komoda made in IKEA zabudowanie w niej Sumpa nie wchodzi w grę. Dlatego zastanawiam się nad gotowym zestawem. ReefMax jest troche mały... 105litrów. Więc pomyślem o zestawach 130litrów SERA lub RED SEA. Ale w dalszym ciągu to maleństwo.

Drugą opcją jest zbudowanie samodzielnego zestawu 2 w jednym. na komodzie zmieści mi się nawet akwarium 120x 45 x45. Jak bym zrobił z tyłu Panel było by ok 160 litrów ale po pierwsze wydaje mi się że takie wąskie akwarium i długie nie będzie wyglądało dobrze i nie będzie ustawne, po drugie tylny Panel bez przykrycia też nie wygląda zbyt dobrze... Chyba że macie inne zdanie?

Trzecia opcja, jak bym się uparł mógł bym zmieścić małą szafkę, powiedzmy 60x60. I teraz gdybym na to zabudował kostkę: 60x60x60 a do szafki SUMP? Wiem że będzie trochę drożej ale i nie bardzo bedzie to wizualnie w mieszkaniu wyglądało :( Pozatym Akwarium wiec że zrobią w erybce na wymiar a co z szafką?...

Ehh ciężkie to hobby, kompromis wyrzeczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz koronę panela nie będzie widać. Będzie to wyglądało estetycznie a głębia jak kto woli dla mnie długość i wysokość wazniejsza bo nigdy nie zrobimy wrazenia głębi jak w naturze. Sump fajna sprawa ale jak robisz i tak mały odpiniacz to naprawdę nie ma potrzeby na siłę sump robić no chyba że chcesz z 3 reaktory to musisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bałbym się stawiać akwarium na szafce z ikei. Zrób kostkę na stelażu dotknij w obi płyty na wymiar pod kolor mebli i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, IKEA to nie jest synonim solidności.

Stelaż dla spokojnego snu, sump dla wygody, estetyki i jakości życia w zbiorniku.

Zdecydowanie nie gotowy zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kostka 60x60x60cm + sump,stelaż w erybce też Ci zrobią,a co do kompletnej szafki,to byś musiał pogadać. A jeśli nie,to tak jak koledzy piszą,płyty dotniesz sobie gdziekolwiek na wymiar :).


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z kolorem będzie napewno problem bo już szukałem w sklepach meblowych żeby dobrać inną szafkę w tym kolorze to nie ma i ch... Kolor Dąb San Remo Ciemne. Czy rozmiar 60x60x60 to już takie przyzwoity będzie aby się nim pocieszyć z 3 lata? Czy polecali byście niższe bo światło czy wygoda? Podpowiedzcie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W marketach wybór płyt meblowych jest bardzo ograniczony. Jedz do hurtowni stolarskiej lub jakiejś większej stolarni. Na pewno znajdziesz swoją płytę razem z usługą cięcia.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz mieć dla ryb kostka to głupota (chodzi mi o to że ryby wolą prostokąty) dla lepszych korali trochę za wysokie (jak chcesz iść w korale obniż kostkę przynajmniej o 10.

PS. Mam komody IKEI i chyba nie aż tak dziadowska ;)

Edytowane przez SPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaka wysokosc akwarium jest optymalna? Rybek nie bedzie za wiele no bo wiadomo to tylko 200 litrow

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium... do jednych wystarcza paredziesiat litrow, do drugich pareset to i tak malo. Przewaznie w naszej "chorobie" jest tak kupisz wieksze a pozniej po czesie okazuje sie ze to jednak malo. Wszystko zalezy od mozliwosci i gustu osoby, pamietaj ze to Tobie ma sie podobac i Cie cieszyc a nie sprawiac problemy. Refmax fajny zestaw estetycznie wygladajacy z duzym potencjalem tuningu, ale jak dla mnie jednak ma ogromny (-) ktory go dyskfalifikuje - zakrzywiona przednia szyba.

Bardziej podobaja mi sie zestawy typu jamnik czyli prostokaty, ale nie zawsze sobie mozna pozwolic wiec w twoim przypadku lepiej jednak bedzie dorobic szafke, nie koniecznie ze stelarzem to tylko od Ciebie zalezy kto i jaka szafke Ci zrobi ale uwazaj nie stawiaj tego na meblach typu ikea, brw, gdyz bedziesz miec wode na podlodze chyba ze sobie sam ja wzmocnisz lub komus to zlecisz.

60x60x60 kostka fajna pamietaj ze 10cm w glab robi duza roznice optyczna 10cm do gory zas ciezej jest wsadzac lapki i grzebac.

Sump jedni maja a inni nie akwaria bez sumpa tez sa ladne tylko wszystkie sprzety musisz miec ze tak powiem na widoku, majac sump powieksza Ci sie zas objetosc wody i masz lepsze mozliwosci prowadzenia akwarium gdyz wszystko mozna ucis na dole ale musisz pamietac ze zmniejszy Ci sie akwarium bo musisz miec komin wew chyba ze masz jeszcze miejsce wygospodarowane pod komin zew ktory juz nie zajmuje miejsca w akwarium.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

To zależy co chcesz mieć dla ryb kostka to głupota (chodzi mi o to że ryby wolą prostokąty) dla lepszych korali trochę za wysokie (jak chcesz iść w korale obniż kostkę przynajmniej o 10.

Do jakich korali lepszych za wysokie ? I co to sa lepsze korale ?

PS. Mam komody IKEI i chyba nie aż tak dziadowska ;)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i motywacje. Pokombinowałem wczoraj wieczorem w mieszkaniu i wygospodarowałem trochę miejsca na kostkę. Teraz doradźcie mi:

1. czy te wymiary nie zmienić delikatnie, zaznaczam iż jest to taki max biorąc pod uwagę miejsce, i zarazem będzie to raczej ostatnie moje akwarium bo na większe już sobie nie pozwolę...

2. Jaka lampa będzie odpowiednia do tego zestawu? Myślę że chyba warto było by już kupić LED, no i żeby nie była jakoś bardzo droga...

projekt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wyższa szafka i chyba płytszy zbiornik .. bo doświetlić 60cm do dna to lampa tania raczej nie będzie ?

poza tym to co masz z lewej strony wcześniej czy później wyląduje w wodzie .. wyżej + korona i będzie bezpieczniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyższa szafka i chyba płytszy zbiornik .. bo doświetlić 60cm do dna to lampa tania raczej nie będzie ?

poza tym to co masz z lewej strony wcześniej czy później wyląduje w wodzie .. wyżej + korona i będzie bezpieczniej

Rozumiem że wyższa szafka ze względu na zmieszczenie sprzętu w sumpie?

Jaka jest różnica cenowa pomiędzy lampami na 50 i 60cm?

Co miałeś na myśli mówiąc że to po lewej stronie wyląduje w wodzie? (EDIT: Już rozumiem, miałeś na myśli te rzeczy które stoją na barku. Trochę źle zrobiłem projekt akwarium wysokością będzie się kończyło równo z barkiem, ale to nie nie zmienia, dzięki za słuszną uwagę!)

Korony mi się nie podobają...

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem jaka jest różnica w cenie - do ledów dasz soczewki 40 czy 60' i doświetli - ale ilość diód ...

nie wiem - gdybam po prostu

wyższa szafka ze względu na ustawienie - a dokładnie na to co masz po lewej

to co stoi na tym blacie - nie widać dokładnie - jakaś miseczka (owoce?) noże ? "solniczka" ?

cokolwiek tam stoi - jest szansa że wyląduje wodzie (zwierzak czy niezdarny kolega) - więc profilaktycznie dałbym wyżej zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobił stelaż równy z tym blatem po lewej stronie. Koledze chodziło o te jabłka żeby w baniaku nie wylądowały, które stoją na blacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze zrobić zwykłą pokrywę na bazie poli chlorku winylu (PCW) i do niej zamontować diody, dzięki czemu akwarium byłoby zabezpieczone przed niezdarnością kogokolwiek, ale z drugiej strony podwyższyłbym jednak stelaż, przez pryzmat samych doznań estetycznych, wydaje mi się, że akawarium będzie ładniej wyglądało, będąc wyżej, a nie na równi z łokciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zrobił szafkę na 80 wysoką (20cm wyżej) to z akwarium będzie miało wysokości 143 - to już chyba taka górna wysokość żeby jeszcze rękę do niego włożyć żeby pomajstrować... Jak to wygląda u was?

Drugie pytanie, jakiej wysokości zrobić sump? Jakiej wysokości jest odpieniacz który nadał by się do takiego akwarium? To też jest ważne dla wysokości szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla fajnego odpieniacza wystarczy 65 cm wysokosc w szafce.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobna kostkę, mam nad nią 6x24w stojąca na akwarium i nie widzę żadnych problemów z doświetlaniem dna,sump to wygoda, cały sprzęt tam wsadzisz, co do szafki to daj trochę wyższą dla obsługi choć by sprzętu


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zrobił szafkę na 80 wysoką (20cm wyżej) to z akwarium będzie miało wysokości 143 - to już chyba taka górna wysokość żeby jeszcze rękę do niego włożyć żeby pomajstrować... Jak to wygląda u was?

U mnie krawedz pokrywy mam na 132cm, akwarium wysokie na 50cm. Do dna siegam cala powierchnia palcow, zeby dotknac cala powierchnia dloni brakuje ze 3cm... Ale to juz nie problem, i tak palcami operujemy... Wysoki nie jestem, 178cm... jak wloze cala reke to pacha opieram sie akurat o krawedz pokrywy...

Zakladajac moj przecietny wzrost... proponowalbym jednak szafke 70 wysoka przy akwa wysokim na 63.. Jezeli ma byc otwarte, jak dasz pokrywe albo korone to ze stoleczka bedziesz siegal ;) Chyba, ze jestes wiekszego wzrostu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie krawedz pokrywy mam na 132cm, akwarium wysokie na 50cm. Do dna siegam cala powierchnia palcow, zeby dotknac cala powierchnia dloni brakuje ze 3cm... Ale to juz nie problem, i tak palcami operujemy... Wysoki nie jestem, 178cm... jak wloze cala reke to pacha opieram sie akurat o krawedz pokrywy...

Zakladajac moj przecietny wzrost... proponowalbym jednak szafke 70 wysoka przy akwa wysokim na 63.. Jezeli ma byc otwarte, jak dasz pokrywe albo korone to ze stoleczka bedziesz siegal ;) Chyba, ze jestes wiekszego wzrostu....

Mam 187cm wzrostu, więc może dam radę :) Bardziej zastanawia mnie jaka wysokość sumpa i odpieniacza bo zastanawiam się czy w tej szafce nie przydała by się nad sumpem jeszcze mała półeczka która pozwoli lepiej uporządkować elektrykę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

63x63x50-55wys, tak jak koledzy pisza dobrze by bylo aby akwarium wystawalo grubo powyzej blatu, komin zewnetrzny raczej odpada, a szafka jezeli bedzie wysoka mozna ja przedzielic i dol na sumpa a u gory szuflada na graty jak sie patrzy ;)


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kessila 360we nad zbiornikiem z panelem, 55x45x45 szafka ma 87cm, też miałem takie ciśnienie jak ty żeby wykorzystać wytypowane miejsce na maxa, ale ja się poddałem bo miałem mieć właśnie 60x60x60 ale to stanowiło problem wciskania wszystkiego na styk. Moim zdanie w tym miejscu postaw sobie kartony z tym wymiarem i sam się przekonasz czy bedzie ok, czy będzie Ci przezkadzać w codziennych czynnościach czy nie. Oszczędzi Ci to wiele stresu......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK więc tak wygląda aktualny projekt. Dzięki za sugestie. Proszę mi teraz doradzić, jakie oświetlenie wybrać? Myślę głównie o koralach, miękasy LPS i może kilka SPSów. Rybki wiadomo, w takim akwarium, 5 może 6 nadających się rozmiarowo.

projekt%2525202.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.