Skocz do zawartości
spajdi

Brązowe "włosy" czy to dino?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium dojrzewa drugi miesiąc i najpierw były okrzemki i zeszły, później było cyjano i większość zeszła, a teraz chyba mam Dino, pojawiło się chwilę po cyjano i najpierw plagi były równolegle, ale teraz cyjano prawie zeszło, a zostało w pełnej sile to chyba Dino, które z tego co obserwuję jest zdecydowanie bardziej upierdliwe dla życia niż cyjano...

Zoa rano zaraz po zapaleniu światła ładnie się otwierają, a po dwóch godzinach brązowe dziadostwo rośnie w siłę i "zarasta" polipy i zoa się kurczą i już do wieczora jest słabo.

Wrzucam fotkę poglądową. Generalnie masa bąbelków, ale nie jest to taki tłusty śluz bordowy jak cyjano tylko taki "osad" brązowy z bąblami powietrza pod spodem no i robią się z tego takie cienkie nitki na kilkanaście cm, które irytują korale i wplątują się w korale typu Hystrix....

SPS dopóki nie naleci na nie ten włochaty syf zdają się plagi zbytnio nie odczuwać, natomiast zoa, euphyllie i quadricolor są ewidentnie "zestresowane" tym syfem.

Foto zarazy:

gallery_9736_3541_308103.jpg

Pytanie czy to dino czy jeszcze jakieś inne dziadostwo? Póki co nie chcę w żaden sposób interweniować baniak dojrzewa więc mam nadzieję, że samo przejdzie, ale wolę poznać wroga :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odsysać, odsysać, odsysać i jeszcze raz ODSYSAĆ! Przefiltrować wodę przez watę (włókninę) i można z powrotem do zbiornika,

ograniczyć świecenie do 6-8h dziennie, niektórym pomaga SERA SILICATE w filtrze .. albo woda utleniona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata na cyrkulator. Skutecznie wyłapuje ten syf, nie gromadzi się na koralach i skale.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino. Tak jak wcześniej radzili przedmówcy ogranicz świecenie i odsysaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za potwierdzenie. Baniak jak pisałem ma 2 miesiące od zalania.

Korale by Truskawa i Edek ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosze o pomoc...co to może byc i jak to zwalczyc??

Bardzo prosze o pomoc...co to może byc i jak to zwalczyc??

post-25661-0-42220200-1446403828_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosze o pomoc...co to może byc i jak to zwalczyc??

Bardzo prosze o pomoc...co to może byc i jak to zwalczyc??

Zapewne okrzemki...

1. Jaki staż baniaka

2. Jakie parametry?

3. RO/DI?

4. Jaka obsada?

5. Jakie światło?

6. Po jakim czasie wpuściłeś życie?

7. Cyrkulacja

8. Filtracja/Metoda filtracji VSV itp?

Widzę, że pierwszy post. Jak zaczęło się walić to... "jak trwoga to do Boga:D"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

1. staż baniaka: w lipcu zalałem

2. parametry: testy wody robię na paskach które mi zostały z słodkowodnego akw. z tego co pokazują to

NO3 - 25 mg\l

NO2 - 0 mg/l

KH - 10*d

pH - 7,3

temp - 26

CL - 0,8mg/l

posiadam baniak z typu sera 130l do standardowego światła o mocy: 2*24W67 dołożyłem jeszcze dwie świetlówki o mocy 18W.

Pierwsze życie wpuściłem we wrześniu było to: 3*ślimaki tectus fenestraus,krewetka czyszcząca lysmata amboinensis, 2 ślimaki turbo i jeden ślimak strombus sp.i dwie krewetki sexy shrimp. pod koniec października wpuściłem dwa nemo i jednego grabika.

i chyba tyle..., jestem bardzo świeży w temacie solanek wiec jak popisałem jakieś głupoty to proszę poprawiać ;)

Edytowane przez Etirzep (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ph 7.3 za niskie sprzyja wysypowi wszelkiego dziadostwa. Postaraj się to wyciągnąć na 8+.

Akwarium młode więc też nie ma sensu wykonywać nerwowych ruchów. Po prostu odsysaj co się da i daj działać przyrodzie. Jak już uporasz się z PH to zajmij się no3 bo też trochę zbyt wysokie, ale to już na spokojnie.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sera silicate kupiłem tydzień temu i już go zapodałem do filtra...,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wazny jest tez sprawny filtr DI, dopasowane oswietlenie do morskiego, no i oczywiscie testy, bo w wyniki tastow paskowych pozostalych po slodkowodnym raczej nie mozna wierzyc.

Kh 10, pH 7,3, CL 0,8 to raczej jakies nieporozumienie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu czyli Dino, robić podmiany normalnie czy jednak przestać na 3-4 tygodnie z podmianami?

Każdy mówi co innego jestem ciekawy jak się rozłożą wasze opinie na ten temat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robiłem 3 tygodnie, przeprowadziłem kuracje w/g kolegi Walker,a

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/53589-Dino-vs-H2O2

Dino poszło sobie. Ale mój zbiornik miał 6 miesięcy jak gluty wylazły.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez dżeq (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Dżeq

6e48f0ce1f1cbba4d1ce089117b7bf53u896a780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wracając do głównego tematu czyli Dino, robić podmiany normalnie czy jednak przestać na 3-4 tygodnie z podmianami?

Każdy mówi co innego jestem ciekawy jak się rozłożą wasze opinie na ten temat...

5% co 2 tyg ... albo wcale przyspieszy walkę z dino (ograniczenie świecenia też)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienes przes dluzszy czas utrzymac stale, niskie parametry PO4 i NO 3 (bliskie "0").

Poniewaz trzeba wyjalowic wode (z nadmiaru elementow sladowych i aminokwasow), wstrzymaj sie calkowicie z podmianami.

Nie dolewaj tez zadnych "wspomagaczy" dla wzrostu lub wybarwienia korali.

Warto zapodac porcje adsorbera silikatow.

Akwarium musi byc dobrze odpieniane, a pomieszczenie wietrzone, zeby pH wzroslo do np: 8,3. Niektorzy dodaja wode utleniona...

Mozesz tez zredukowac oswietlenie i widoczne Dino odsysac a przefiltrowana przez np: wate wode, wlewac z powrotem do akwarium.

Jesli wynik testu na kH sie zgadza, to tez dobrze, gdyz warto w tym przypadku miec podwyzszone kH.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 = 1

PO4 = 0,

KH = 8 - 8,3

aktualnie nic nie dolewam tylko balling 20 ml dziennie, węgiel w skarpecie i odpieniacz na mokro.

Zobaczymy co z tego będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SBS nie leje, ale leję dodatkowo Mg bo spadało.

Zużycie KH ok. 0,25 dziennie, Ca ok. 3 dziennie, Mg ok. 6 dziennie.

Z moich szacunków wynika, że podmianami 10% tygodniowo tego nie uzupełnię więc leję ballinga, a przypuszczam, że jak Dino zejdzie to zużycie wzrośnie bo Hystrix miał mega przyrosty, a przez dino się zatrzymał.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.