Skocz do zawartości
SheerG

Kilka pytań do weteranów ;)

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba mój pierwszy post na tym forum ale jakże ważny ;)

Planuje sprawić sobie nowe akwarium,jak się domyślacie padło na morskie ;)

Czytając trochę forum postanowiłem dobrać sprzęt i rozmiary zbiornika pod to co mam w domu ;)

Więc myślałem o baniaku o rozmiarach 60cm długości 45 szerokości XX wysokość ( czyt dalej)

Czemu 60 cm??Ponieważ dysponuje kompletem oświetlenia 4x24W i szafką o podobnej długości i szerokości ;)

I teraz jaką wysokość dobrać pod to oświetlenie???Odpowiadam na pytanie z góry:

Chciałbym tam trzymać jakieś koralowce ,jakie???Coś łatwego abym się nie zraził za szybko ;)

Sump?U mnie odpada,boję się go to po pierwsze a po drugie nie za bardzo mam miejsce w szafce ;)

Panel filtracyjny na tylnej szybie tylko jakich rozmiarów,ile komór,jak się za to zabrać???Tu potrzebuje ogromnej pomocy ;)

Automatyczna dolewka???Bez sumpa dolewałbym z tzw "rączki" ;)W słodkim wychodzi mi to całkiem dobrze ;)

Odpieniacz- wsadziłbym do jednej z komór.

Filtr RO mam musiałbym dokupić DI i jakoś to poskładać.

To może tyle na początek żebym nie dostał świra od porad ;)

Obgadam sobie z wami kwestie zbiornika a potem zajmiemy się resztą.

Pozdrawiam SheerG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz panel to dobrze by było przedłużyć kawałek akwarium i zrobić go przy bocznej ściance, wtedy nie zabrało by Ci to tyle miejsca w baniaku. Na szafkę możesz np. dokupić blat większy i jak będzie wystawać z każdej z strony po 3 cm to nic się nie stanie, a miejsca w środku zawsze więcej. I akwa 70x50x50, niby nie wiele większe, ale łatwiej będzie utrzymać parametry. I od tego odłożyć np te 10cm na panel z boku akwarium, to zostałoby Ci 60x50x50 fajna kosteczka. Światła możesz później zawsze dołożyć.

To jest moje zdanie, ale poczekaj jeszcze na opinie bardziej doświadczonych forumowiczów ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prosciej zakupic odpieniacz zewnetrzny np dletec mce 600 spokojnie obrobi taki litraz mysle ze to lepsze rozwiazanie skoro i tak sumpa nie bedziesz robil


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja w slonym znacznie rozni sie od tej w slodkim, takze tez raczej bym sie sklanial do zawieszanego odpieniacza o odpowiedniej sile.

Dolewanie odparowanej wody do slodkowodnego zbiornika nie jest zadnym problemem. Mozna chlupnac kilka litrow i po sprawie.

W slonowodnym odparowuje tez "slodka woda" i w akwarium zwieksza sie stezenie soli, dlatego wode uzupelniamy kilka razy dziennie. To moze zniechecic kazdego, a co z urlopem ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetlówki 24w spokojnie oświetlają akwarium o wysokości 40cm, może nawet trochę większej


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej czytam tym coraz bardziej przekonuje się że panel nie ma sensu...Dużo osób zamienia ten sposób filtracji na sump tak jak mówicie.

Więc wstępnie powiedzmy że akwarium ma wymiary 60x50x40h co daje 120l...Na jednej z bocznych ścian dałbym komin zewnętrzny?

I teraz co z sumpem??Wymiary 50x40x40h pojem ok 75l byłby ok?Ew gdzie wcisnąć zbiornik na dolewkę?

Pierwsza komora zrzut z gąbką,druga komora odpieniacz,grzałka,trzecia mała komora na absorbenty i ostatnia na pompę...

Ew jak polecacie jako bardziej doświadczeni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mały sump to tylko 2komorowy. 3/4 sumpa na odpieniacz i 1/4 na pompę obiegową. Szkoda miejsca na dodatkowe przegrody.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak mały sump to tylko 2komorowy. 3/4 sumpa na odpieniacz i 1/4 na pompę obiegową. Szkoda miejsca na dodatkowe przegrody.

75l to nie taki mały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o zastosowaniu odpieniacza SLIM-SKIN PERFORMER 250.65 od Hydora lub TMC V2 Skim 120

i popularnej kaskady FZN-3 na pozostałe media?

Da to rade przy 120 l akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwa o wymiarach 80 dł, 50wys, i 47 głebokie( czyli 188L ), i własnie ten odpieniacz, musisz pamietać , że wysokość akwa przy tym odpieniaczu to raczej minimum 50cm... Daje spokojnie rade, na poczatku wypuszcza sporo mikrobąbelków do wody, ale z czasem to ustaje całkowicie. Jedyny minus hydora, to fakt że jako skimer , nie działa... Kaskada moze być, lub wewnetrzny filtr, u mnie jest akurat Sicce Shark ADV 800, niezły przepływ, i łatwy do czyszczenia, komory są magnetyczne, więc jeden ruch i odpadają... Przykładasz do siebie i zamontowane...

Kolejna sprawa, to zawsze staraj sie postawić jak najwieksze akwarium, potem bedziesz żałował, ach mogłem dać te 10cm... Wszyscy to przerabiają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jam mam podobne akwa jak wyżej i Tunze 9004, oraz fzn2, którą używam doraźnie na watę, węgiel itp. Od ponad roku tak działa i jest ok. W akwa kilka rybek, miękkie i lps-y. No i Tunziaka jak dobrze się ustawi, to i film z powierzchni zbierze.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie ;)

Po małym remoncie w mieszkaniu udało mi się wygospodarować miejsce na solankę ;)

Padło na :

Akwarium 60x50x50h bez sumpa i panela (150l)

Światło :4x24W

Cyrkulacja:Tunze Nanostream 6020 i Koralia Nano Evolution 900

Filtracja:Tunze DOC Skimmer 9001 i FZN-3 zasypany Sera siporax i czym tam będzie trzeba.

Dolewka:Levelautomatic V2

Skała:Myślę żeby wymieszać po połowie żywą z sucha skałą

Podłoże:Red Sea Live Reef Base Ocean White

Sól:Nie wiem na którą się zdecydować ;)

Coś trzeba tu zamienić,poprawić???

Myślę że wystartuje z tym wszystkim ok maja/czerwca więc mam jeszcze sporo czasu ;)

Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc i pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

96W w 150litrach? Za mało.

Sól IO lub RC na początek wystarczy.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mogę dołożyć do światła dwie listwy na power-ledach ew żarnik HQI 70W...Lampę będę robił sam więc jestem otwarty na propozycje...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie propozycje ? :dj:

Dajesz dwie lampy, czyli 8 x 24 W i bedzie ok. :thumbsup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym w strone ledow kombinowal....

Koszt swietlowek przy takim setupie bedzie kosmiczny.. po roku czy poltora przerosnie koszt lampy led.

Tunze 9001 nie wyrobi na bank.

Jak zakladalem baniak to tez bronilem sie przed sumpem rekami i nogami... kombinowalem odpieniacze wewnetrzne... itd itd... W celach oszczednosci zaadaptowalem tez szafke i pokrywe ze slodkiego... i to byl BLAD. Chec oszczednosci smiesznych kwot przy calkowitym koszcie inwestycji na nowy stelaz i nowa pokrywe.

Dzieki temu mam szafke z 3 komorami, w ktorych nic sie nie miesci. Malutki sump w ktorym ciezko rozsadnie poukladac co trzeba i zbiornik o glebokosci 40cm (slona woda splaszcza perspektywe/glebie) w ktorym wszystko stoi niemalze przy samej szybie...

Kosztem czego? Oszczednosci rzedu 700pln na stelazu i pokrywie. Przy kwocie inwestycji... 7000pln w moim wypadku, okazalo sie to glupota.

Nie popelniaj bledow, ktorych nie musisz popelniac. Nie proboj na sile byc madrzejszy niz wszyscy, nie licz na to, ze Tobie WYJATKOWO sie uda, badz na to, ze moze bedziesz mial szczescie. I nie oszczedzaj na sile (nie mowie o rozsadnym kupowaniu). Bo to sie wszystko zemsci.

I mowie to z doswiadczenia.

Zrob to zgodnie ze sztuka, tak jak robia to wszyscy a unikniesz pozniej zmartwien i kombinowania a akwarium bedzie cieszyc a nie bedzie utrapieniem jezeli chodzi o jego obsluge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest powielanie błędów innych itp.

Wiem że sump jest potrzebny ale nie jest przecież obowiązkowy prawda?

Są akwaria na tym forum bez sumpa a wyglądają fantastycznie i dobrze funkcjonują.

Wiem ile ryzykuje i jestem tego świadom...zadaję tylko pytania bo wiem że macie większą wiedzę i możecie mi pomóc; )

Możecie z mojego zdania drwić...macie prawo :)

Ale możecie też mnie nakierować na konkrety...poza sumpem oczywiście; )^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale skoro stawiasz akwarium na szafce - to jaki problem w szafce zrobić sump.

Poza tym skoro oszczędzasz już na starcie - to jakoś czarno to widzę.

Światła jest zdecydowanie za mało. Cyrkulacja... hmmm koralię 900 miałem w 112l i d..y nie urywała. W kostce będzie ciężko na tych pompach.

Popatrz chłopie na targowisko na forum... Za grosze kupisz dobry używany sprzęt.

Zrób to porządnie jak się należy, albo jak masz robić połowicznie - to nie rób wcale.

takie jest moje zdanie...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 60x50x50h bez sumpa i panela (150l) - szkoda ze bez sumpa lub panela

Światło :4x24W - o polowe za malo

Cyrkulacja:Tunze Nanostream 6020 i Koralia Nano Evolution 900 - ok.

Filtracja:Tunze DOC Skimmer 9001 i FZN-3 zasypany Sera siporax i czym tam będzie trzeba.-

odpieniacz z pompa 2,5 W, przynajmniej ryby nie wciagnie

Dolewka:Levelautomatic V2 - ok.

Skała:Myślę żeby wymieszać po połowie żywą z sucha skałą - ok.

Podłoże:Red Sea Live Reef Base Ocean White - ok.

Sól:Nie wiem na którą się zdecydować ;) - ok, bo kazda jest dobra

Coś trzeba tu zamienić,poprawić???


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację możemy jeszcze zmienić pienidło też...

Cyrkulacja o jakiej mocy będzie odpowiednia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie z mojego zdania drwić...macie prawo :)

Ale możecie też mnie nakierować na konkrety...poza sumpem oczywiście; )^^

Nikt nie drwi. Jezeli o mnie chodzi, to pisze jak jest i jak to bylo w moim wypadku. Tez mi sie wydawalo, ze pewne rzeczy nie beda stanowily problemu a jak sie okazuje teraz.... mogly byc rozwiazane inaczej, lepiej.

Pomysl w ten sposob. Wykluczas sumpa, nie planujesz panela. Wyobraz sobie jak bedzie wygladalo to akwarium jak wlozysz do niego odpieniacz, grzalke, moze jakies pochlaniacze, wegiel, termometr, dolewke.. Bedzie zagracone.

Co do dolewki. Mam TMC V2 ATO z 2 czujnikami. Bardzo fajna, fajnie pomyslane okablowanie.. ale. Zajmuje miejsce. Przyssawki od czujnikow maja okolo 5cm srednicy, caly czujnik ma wysokosc okolo 8.. Nawet jak dasz je na tylnej szybie to i tak beda sie rzucaly w oczy. Do tego 1cm wysokosci wody w Twoim wypadku to bedzie jakies 3l (nie liczac grubosci szkla). Dolewka u mnie ma dokladnosc ok 5mm. Czyli w Twoim wypadku 1.5l, majac sumpa z komora pompy powrotu wielkosci 15x30, 1cm to tylko 0,5l niecale. A to oznacza duzo mniejsze skoki zasolenia.

Przez dolewanie do glownego bedzie sie zmienial poziom wody. Majac sumpa masz staly poziom, w miare, bo smieci na grzebieniu moga zmienic, ale to jest 1mm, a nie 10mm.

Sump to naprawde wygoda.

Kiedys obsada urosnie, bedzie potzrebny wiekszy odpieniacz... Niewazne czy to bedzie 9001, 9002 czy 9004, bo 9012 sie nie zmiesci. I bedzie znowu problem.. Bo do wyboru masz wlasne tunze, albo hydora.. Albo odpieniacze wieszane na zewnatrz, Ale to znowu zepsuje efekty wizualne, bo zbiornik ma byc prawie kostka. Wiec moglby byc ogladany z 3 stron, albo i 4, a tu na wstepie 1 szybe zajmie odpieniacz. Oczywiscie mozesz pozniej pomyslec o sumpie i go dodac... poprzez kolejne wystajace cos (pudelko przelewowe)...

Naprawde przemysl 2 razy, albo i 3 razy wszystko, bo jak juz postawisz, umeblujesz i zalejesz, to nie bedzie latwo wprowadzac zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra odkładam stawiane zbiornika na 2-3 miesiące...będę miał czas na skompletowanie wszystkiego jak trzeba...

Prośba cały czas ta sama ;) Pomoc przy ogarnięciu sprzętu ;)

Co do zbiornika mogę go odrobinę zwiększyć...więc:

Zbiornik: 70x50x50h

Światło:Prawdopodobnie zrobię 150W HQi +4x24W

Sump: Propozycja?

Odpieniacz :Propozycja?

Cyrkulacja: Propozycja?

Sól:coś optymalnego żeby nie trzeba było jej zmieniać za jakiś czas.

Skała:ok 15 kg suchej...+żywy piasek

Jednak macie racje nie ma co się podpalać i robić po swojemu...wszystkim za rady ;)

Z tematu musimy spróbować "wyciągnąć" listę zakupów.

Co kilka propozycji sprzętu/rozwiązań będę je dopisywał do "projektu" .

Jeszcze raz dzięki ;)))

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagladaj na forum sprzedam. Zobacz np to:

http://nano-reef.pl/topic/81112-s-nowa-cena-warszawa-cyrkulator-tunze-6025/

bardzo dobra pompka, ja mam takie 2. A tu nie dosc, ze masz pod nosem (z tego co widze to warszawa) i za 2/3 ceny. Mysle, ze 2 takie pompki + obieg by zalatwily sprawe. A sa lepsze od 6020 bo maja wieksza mozliwosc ustawienia kierunku.

Patrz co sie przewija. Czasami mozna trafic naprawde okazje.

http://nano-reef.pl/topic/80986-s-pompa-obiegowa-aqua-medic-or-3500-okazja/

tu masz obiegowke, ponad 100 taniej niz w sklepie. A pompa bardzo dobra.

http://nano-reef.pl/topic/81343-cyrkulacja-tunze-lublin-wysylka-gratis/

drugi cyrkulator. Taki sam jak 1. W sumie z pierwszym 210pln w sklepie nowki 340.

Odpieniaczy nie ma zbytnio w tej chwili... Ale mozesz popatrzec Turboflotor 500 albo EVO 1000 (mam i uzywam), mysle, ze na poczatek 500 by wystarczyla, ale moze ktos lepiej niech potwierdzi.

Sol na poczatek Instant Ocean, pozniej i tak bedziesz chcial zmienic pewnie, a na poczatek bogatej soli nie ma co dawac i karmic glony.

Piasku bym proponowal 2 worki po 9kg, jeden bedzie troche malo. Ewentualnie 9+4,5.

Sump taki jak ci sie zmiesci + co wyjdzie z wyliczen. Pamietaj, ze musi sie w nim zmiescic odpieniacz i pompa powrotu przynajmniej. Do tego musi pomiescic nadmiar wody w przydapku braku pradu, czyli to co splynie z komina i przez grzebien z glownego.

Tutaj tzreba by pomyslec jaki konkretnie bedzie docelowy odpieniacz, bo one roznie dziala. Turboflotor i Evo nie musza miec poziomu wody, tylko tyle zeby zakryc pompke, a inne musza miec np 25-32cm zaleznie od konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc...na dzień dzisiejszy lista zakupów wygląda tak ;)

Doszedł odpieniacz,światło już zaczynam montować...

Zbiornik: 70x50x50h

Światło:150W HQi +4x24W

Sump: Propozycja?

Odpieniacz :Deltec SC 1350

Cyrkulacja: Na początek dwie pompy ok 3000L/H

Sól:coś optymalnego żeby nie trzeba było jej zmieniać za jakiś czas.

Skała:ok 15 kg suchej...+żywy piasek

Co do sumpa.Przy 70x50 stelażu wejdzie sump o wymiarach 50x40x40 = ok 80l

Wymiary odpieniacza:

wysokość: 50 cm

długość: 18 cm

szerokość: 16 cm

wysokość poziomu wody: 150 - 250 mm

Rozumiem że pierwsza komora w sumpie reguluje poziom w całym akwa tak??

Pierwsza komora spływ+ sump?

Druga komora...bawić się w DSB czy absorbenty

Trzecia komora powrót

Nie ogarniam zasady działania sumpa więc muszę to na spokojnie analizować ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.