Skocz do zawartości
Miklas

Przeróbka Tunze osmolator 3155 na elektrozawór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ponieważ zmieniam trochę moje zaplecze w akwarium i nie mam już miejsca na pojemnik do dolewki mam do Was pytanie, może ktoś już to przerabiał.

Dotychczas miałem dwie dolewki tunze osmolator 3155, która dolewała mi z pojemnika 30l,

https://www.tunze.com/en/catalogue/katalog-ii.html?user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter036

oraz Tunze RO water controller 8555.000 widoczny w linku poniżej który uzupełniał mi w tym pojemniku wodę prosto z filtra RO

https://www.tunze.com/en/catalogue/katalog-ii.html?user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter057

Taka konfiguracja sprawdzała się przez długi czas ale w tej chwili zamówiłem większego sumpa i nie ma w nim miejsca na dolewkę, więc musi pójść z sieci.

Zastanawiam się nad czymś bezpiecznym co doleje mi wodę do akwarium z sieci. Ten Tunze 8555 jest fajny do uzupełniania czystej wody w dolewce, ale już w słonej mam lekkiego stracha, bo nie ma drugiego zabezpieczenia i może się zabrudzić i przelać. Jeden pływak załącza elektrozawór, drugi odcina i tak w kółko.

Próbowałem podłączyć elektrozawór z 8555 do 3155 zamiast pompki i niestety nie działa, pewnie inny prąd.

Zastanawiam się nad elektrozaworem 230V i przekażnikiem sterowanym sygnałem 12V.

Czy ktoś przerabiał już ten temat??

A może sprzedam te dwie dolewki i kupię jedną skonstruowaną pod moje cele, ale zależy mi na czujniku optycznym jak w tunze 3155. Może ktoś widział takie cudo?

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A oglądałeś tą dolewkę? Osobiście używam od roku i nie miałem problemów. W komplecie podwójny pływak i czujnik optyczny, do tego przed osmozą montujesz zawór z zamontowanymi nyplami i masz full automat.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajne, chyba nawet to oglądałem, ale wydawało mi się, że ten sensor jest do zbiornika dolewki. A powiedz mi, jaką grubość szyby masz w zbiorniku z sensorem? Mój sump będzie miał szybę 8mm a to górna granica, ciekawe czy nie będzie miał z tym problemu.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś o Sentry w wersji SV?

Z zaworem magnetycznym który jest:

- niskonapięciowy

- może pracować przez długi czas (nie przegrzewa się i może pracować w trybie refill - czyli uzupełniać wodę do poziomu czujnika optycznego i następnie przechodzi w tryb czuwania.

Dolewka z linka posiada czujnik pojemnościowy a nie optyczny. Na szybie 8mm powinno działać.

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Faktycznie moja pomyłka nie jest to sensor optyczny tylko pojemnościowy. W dolewce jest czujnikiem nadrzędnym, czyli w momencie zadziałania odłącza zawór. Co do grubości szyby u mnie jest 8mm, nie mam grubszej pod ręką, ale przyłożyłem do szyby sklejkę 3mm i też działa, tak że spokojnie szyba 10 może być. Elektrozawór u mnie podczas szykowania wody do podmiany działa około trzech godzin i nie zauważyłem aby nadmiernie się nagrzewał, tak że spokojnie może pracować przez dłuższy czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklejka nie działa na czujnik pojemnościowy tak jak szyba - ma inny ciężar właściwy/gęstość.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok rozumiem to. Chodziło mi tylko o sprawdzenie z jakiej odległości będzie "widziała" wodę, a że szybę mam tylko 8mm to przyłożyłem do niej sklejkę aby oddalić czujnik.

Ciekawa sprawa z czujnikiem. Znalazłem szybę 6mm (jakaś podkładka do ciasta żony) przyłożyłem ją do akwarium i czujnik działa. Co ciekawe, przestał reagować po odsunięciu dodatkowej szyby na jakieś 2mm.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, ciekawa propozycja, żeby miała jeszcze dodatkowy pływak jako zabezpieczenie.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co to? :-) Nie ma możliwości przelania, wszystko kontroluje CPU który "uczy" się czasów pracy i nie pozwoli na pracę dłuższą niż 4 cykle(o określonej przez użytkownika długości).

W przypadku nie dolania wody w przeciągu tych czterech okresów włącza się alarm dzwiękowy i elektrozawór jest odcięty od prądu(domyślnie zamknięty).

Nie ma możliwości awarii na "zwarcie" i pracy non-stop(zresztą gdyby tak się stało to i czujnik pływakowy by zawór nie wyłączył)..

Poza tym...

Mówimy o czujniku optycznym zupełnie inaczej zbudowanym, z czterema sensorami w środku - pracuje w poziomie nie w pionie i nie ma ryzyka "zabrudzenia" czy też efektu "soplu soli" - co się czasami zdarza w czujnikach pracujących w pionie(dlatego Tunze ma pływak jako "zapas" - brak CPU zarządzającego pracą dolewki i "przewidującego" nieprawidłowe/nietypowe sytuacje)..

Mamy XXI wiek :-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to mnie chyba przekonuje. Jeszcze się zastanowię. Rozumiem, że dolewka pełni jednocześnie funkcję zaawansowanego timera, który wyłączy urządzenie po zadanym/wyliczonym czasie?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi aby przekonać Cię za wszelką cenę :) - jedynie staram się zaakcentować to co faktycznie różni Sentry od typowych dolewek(m.in fakt "uczenia" się danego akwarium itd).

Urządzenie nie pozwoli na dolanie więcej wody niż cztery uśrednione cykle po czym wyłączy pompę/elektrozawór i włączy alarm.

Dlatego też czujnik odcinający (pływakowy) nie jest potrzebny...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.