Skocz do zawartości
BourbonKid

[112] Maluch z ZAbrza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po dwuletniej obecności na forum przeczytaniu wielu tematów i walką z małżonką o pozwolenie na drugie akwarium w domu zalałem wczoraj swoje szkiełko. Nie wszystko jest tak jak sobie zakładałem ale trzeba było iść na kompromis z żoną.

Akwarium zalane;

13.11. 2015

sprzęt;

-akwarium 112l 70x40x40

-filtracja i odpieniacz Reefpack 250

- cyrkulacja jabeo RW-4

-oświetlenie T5 4x24W

-grzałka Newa 100W

-żywa skała 11kg

-żywy piasek Natures Ocean Bio-Activ 9 kg

W akwarium planuje korale miękkie i LPS-y, myśle że znajdę jakieś szczepki wśród forumowiczów z okolicy jak już akwarium będzie gotowe na ich przyjęcie. Mam podstawowe testy które używam w akwarium Malawi czyli NO3 ,NO2 PO4, Ph, Kh.

Zdjęcie jakieś wstawie jak będę miał oświetlenie którego jeszcze nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w gronie reef-pack'owców :)

Czekam na zdjęcia:) Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm. Skały mało.--Napiszę tak jak mi mówili 15-20% mówiłem smietnisko. Jak postawiłem "Marzenie" zrobiło się w 160l 19w akwa i 2 kg w sumpie. A dołożyłbym jakąś fajną 2-3 kg bryłkę ale czekam jak coś wpadnie w rękę. RW- spoko sprawa mam . ale dokup sobie do tego itrażu np. jv nano 2000l/h 45 zł . co dwie to nie jedna. zawszę jebao możesz podkręcić. Piachu ile kto chce.

Testy. Hmm Każdy pisze co chce. Ja po długim czytaniu i namyślę mam już akwa zalane 4- tygodnie i nie robię podmian, nie mierzę nic... Dziś robiłem po tym czasie pierwsze pomiary zasolenia refrakto, który mi doszedł z ChRL. Wiem że muszę podnieść zasolenie o 4.-- ale kupię test do kalibracji- bo nie ufam -obco-krajowcą :).

Testy albo z wysokiej półki cenowej i umiesz je obsługiwać perfekt- nie to co część forumowiczów( tylko je ma i podaje wartości z "chmurki") albo idziesz do sklepu, profesjonalnego kolegi z forum, który zrobi ci wszystkie testy za 10zł. Masz 8-10 testów. Robisz je co 2-3 tygodnie. Nie musisz zapłacic 300zł jednorazowo. Jak w akwa coś nie tak to "WIDZISZ". dlatego u mnie po 4 tyg. GAPIENIA się zaprosiłem profesjonalistę. Tak jak doczytałem tak było- :p Prawie.

Kolego a w Hanysowie :) to macie piękny sklep, i Masz naprawdę wielu, ale to wielu Doświadczonych kolegów, którzy Za piwo, czy za transport pomogą napewno. Wiem o tym!!

Edytowane przez meczein (wyświetl historię edycji)

Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm. Skały mało.--Napiszę tak jak mi mówili 15-20% mówiłem smietnisko. Jak postawiłem "Marzenie" zrobiło się w 160l 19w akwa i 2 kg w sumpie. A dołożyłbym jakąś fajną 2-3 kg bryłkę ale czekam jak coś wpadnie w rękę. RW- spoko sprawa mam . ale dokup sobie do tego itrażu np. jv nano 2000l/h 45 zł . co dwie to nie jedna. zawszę jebao możesz podkręcić. Piachu ile kto chce.

Testy. Hmm Każdy pisze co chce. Ja po długim czytaniu i namyślę mam już akwa zalane 4- tygodnie i nie robię podmian, nie mierzę nic... Dziś robiłem po tym czasie pierwsze pomiary zasolenia refrakto, który mi doszedł z ChRL. Wiem że muszę podnieść zasolenie o 4.-- ale kupię test do kalibracji- bo nie ufam -obco-krajowcą :).

Testy albo z wysokiej półki cenowej i umiesz je obsługiwać perfekt- nie to co część forumowiczów( tylko je ma i podaje wartości z "chmurki") albo idziesz do sklepu, profesjonalnego kolegi z forum, który zrobi ci wszystkie testy za 10zł. Masz 8-10 testów. Robisz je co 2-3 tygodnie. Nie musisz zapłacic 300zł jednorazowo. Jak w akwa coś nie tak to "WIDZISZ". dlatego u mnie po 4 tyg. GAPIENIA się zaprosiłem profesjonalistę. Tak jak doczytałem tak było- :p Prawie.

Kolego a w Hanysowie :) to macie piękny sklep, i Masz naprawdę wielu, ale to wielu Doświadczonych kolegów, którzy Za piwo, czy za transport pomogą napewno. Wiem o tym!!

No proszę jaki fachowiec się zrobił w 4tyg :Winner:smilieA13:

Testy ze słodkiego się nie nadają do morskiego panie kolego

Salifert przynajmniej no3 wypadało by mieć :stuart:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaki fachowiec się zrobił w 4tyg :Winner:smilieA13:

Testy ze słodkiego się nie nadają do morskiego panie kolego

Salifert przynajmniej no3 wypadało by mieć :stuart:

:clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaki fachowiec się zrobił w 4tyg :Winner:smilieA13:

Testy ze słodkiego się nie nadają do morskiego panie kolego

Salifert przynajmniej no3 wypadało by mieć :stuart:

Akurat też używam tylko testów Salifert więc testy mam OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę jaki fachowiec się zrobił w 4tyg :Winner:smilieA13:

Testy ze słodkiego się nie nadają do morskiego panie kolego

Salifert przynajmniej no3 wypadało by mieć :stuart:

Nie nadają się ? pomimo opisów na opakowaniu ? Sprawdziłem z ciekawości stare 5 letnie testy ze słodkiego firm JBL, Tropical i Zoolek

mierząc parametry pH, PO4, No2, No3 i kH. Porównałem z nowymi słonymi testami Salifert i nie widzę różnicy w otrzymanych wynikach - akwarium w dojrzewaniu


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat też używam tylko testów Salifert więc testy mam OK

Więc luzik dawaj fotki :thumbup:

Nie nadają się ? pomimo opisów na opakowaniu ? Sprawdziłem z ciekawości stare 5 letnie testy ze słodkiego firm JBL, Tropical i Zoolek

mierząc parametry pH, PO4, No2, No3 i kH. Porównałem z nowymi słonymi testami Salifert i nie widzę różnicy w otrzymanych wynikach - akwarium w dojrzewaniu

Osobiście nie sprawdzałem ale wielokrotnie czytałem tu na forum, ze testy typu jbl itp. źle pokazywały.

A może jest tak jak z winem? Im starsze tym lepsze :wine:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum przekonało mnie do Saliferta, a pozostałych "zapasowych" testów ze słodkiego poprostu żal mi wyrzucić :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy w gronie posolonych- no i fajnie że w Zabrzu jest nas coraz więcej :wine:


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z teatami mozesz trochd poczekac,chyba ze Cie ciekawi jak sie parametry zmieniaja :) w moim wypadku czekalem, az sie pojawia algi wapienne i dopiero powoli zaczalem robic testy, ale tylko na NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie marne bo tylko ze zwykłą lampką biurkową i z tel. Piasku jeszcze nie wsypałem bo poczekam aż trochę syfu wydmucha a po drugie nie wiem czy jeszcze tego jakoś nie poprzestawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałeś się na oświetleniem LED zamiast t5?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad światłem jeszcze ciutkę. Przy Twoim litrażu może się okazać, że będziesz miał go zbyt wiele biorąc pod uwagę wymagania obsady jaką planujesz, nie wszystkie miękkie i lps-y lubią "pełne słońce".

Pozdrawiam

Seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty lampy t5 i LED (diy) są podobne a stosując ledy unikniesz wymiany świetlówek co 6 m-cy


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zrobie sobie sam ledów a na gotowe lampy niestety brak u mnie miejsca. Akwarium stoi w takim miejscu że nad akwarium mam tylko 9 cm i sam muszę to wykombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koszty lampy t5 i LED (diy) są podobne a stosując ledy unikniesz wymiany świetlówek co 6 m-cy

Świetlówki niekoniecznie trzeba wymieniać co 6 miesięcy, mozna je wymienić nawet po roku, jeżeli są przyrosty korali i barwa światła nie odbiega zbytnio od początkowej fazy. Nieraz się zdarza, że po włączeniu takiej świetlówki, sama charakterystyka fal (natężenie) zmienia się po kilu tygodniach użytkowania, a jednak świetlówki nadal trzymamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki niekoniecznie trzeba wymieniać co 6 miesięcy, mozna je wymienić nawet po roku, jeżeli są przyrosty korali i barwa światła nie odbiega zbytnio od początkowej fazy. Nieraz się zdarza, że po włączeniu takiej świetlówki, sama charakterystyka fal (natężenie) zmienia się po kilu tygodniach użytkowania, a jednak świetlówki nadal trzymamy.

Barwa może i nie odbiega ale spada wydajność


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy spada wydajność, powoduje to, że fale emitują mniejsze długości, co może przełożyć się na lekką zmianę emitowanego światła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy spada wydajność, powoduje to, że fale emitują mniejsze długości, co może przełożyć się na lekką zmianę emitowanego światła

Dlatego zaleca się wymianę co pół roku - mało kto ma w domu przyrządy do pomiaru widma aby precyzyjnie określić zużycie świetlówki


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o ilości skały dołożyć coś jeszcze bo tak się zastanawiam nad tym. Druga sprawa dotyczy oświetlenia uważacie że 3x24w wystarczy bo kolega Seb zasugerował że to może 4x24w będzie za dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym skały nie dokładał. U siebie mam wymiar 10cm więcej od Ciebie na długości i mam 15kg skały. Gdybym zakładał teraz to postawił bym na około 10 kg (ale może wynikać to z faktu że jednak od pewnego czasu podobają mi się bardziej "luźne" konstrukcje).

Jesli chodzi o swiatło - też na początku używałem 4x24W w baniaku 80x40x45 (czyli podobnie do Twojego). Rosły miękkasy, LPS'y - nikt nie marudził. (miałem 2 niebieskie (ati blue plus), 1 białą sylvanią i taką aktynike wpadającą we fiolet (Pure actinic z Giesmanna).

Poza tym, minie pół roku i do akwarium trafi pierwszy SPS (tzw. "na próbę") ...nie oszukujmy się..... :) i światło 4x24 bedzie Ci potrzebne.

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.