Skocz do zawartości
gaduch

[~900l w obiegu] Nowy początek

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie 2 lata temu (styczeń 2014) przestało istnieć moje wcześniejsze akwarium opisane w tym wątku: http://nano-reef.pl/...skrawek-oceanu/. Stanowiło ono doskonałe pole doświadczalne, na którym zebrałem wiele wiedzy i przećwiczyłem rozwiązania, które niestety bardzo często okazały się totalnym nieporozumieniem.

Jedną z takich pomyłek było poziom umiejscowienia akwarium - pierwotnie było około 60cm na ziemią; aktualnie jest to 75cm. Nie chciałem w tej kwestii szaleć - podstawowym warunkiem była możliwość umieszczenia i wygodnej obsługi sumpa pod akwarium a nie obok (jak było przy poprzednim akwarium).

Druga kwestia to pudełko przelewowe - nigdy więcej :D. W obecnej instalacji mam już to rozwiązanie tak jak być powinno - komin zewnętrzny.

Kolejną rzeczą, która przeszkadzała mi w poprzednim akwarium była powierzchnia dna (a właściwie głębokość akwarium); przy długości 150cm dno o szerokości/głębokości 60cm to IMO zdecydowanie za mało. Obecnie jest 75cm i taka powierzchnia pozwala na dość swobodne kształtowanie aranżacji układu skały.

Podczas projektowania nowego "setup'u" mocno inspirowałem się projektem @snocho. Stąd chociażby pomysł na wavebox zintegrowany z kominem zewnętrznym.

Podsumowując, na obecny "setup" aktualnie składa się:

zbiornik: 150x75x70

sump: 132x40x40

pompa obiegowa: Jebao DC 12000

oświetlenie: LED 560W (made by @locutus, pozyskana od @waldiego).

odpieniacz: Mini Bubble King 200 DYI by DarekB30 (mam z nim kłopot i pewnie będzie za mały do tego zbiornika, ale o tym napiszę w odrębnym wpisie).

pompy cyrkulacyjne: 1xJebao RW-15 (docelowo x2), Aquel Reef Circulator 100000

Kilka zdjęć z dnia "0"

IMG_0023.jpg

IMG_0031.jpg

IMG_0030.jpg

IMG_0035.jpg

Edytowane przez gaduch (wyświetl historię edycji)

900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. fajny projekt, prawie to co ja chcę zrobić. Jak spisują się zewnętrzne waveboksy. Mógłbyś podać dokładne wymiary komina i przegród do waveboksów? Jakieś uwagi co do funkcjonalności tych rzeczy( siorbanie falownika, pojemność komór itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablus - doświadczeń z tym waveboxem jeszcze nie mam - uruchomienie go jest dość daleko na mojej liście priorytetów. Co do wymiarów, to wzorowałem się na Tunze Wavebox 6215.

@grzegorz falkowski - skała leży na kratce, więc mam nadzieje, że większość detrytusu będzie zmywana pod tą kratkę, co ułatwi sprzątanie. Skała w sumpie wynika przede wszystkim z faktu, że w głównym zbiorniku skały nie jest za dużo.

w sumpie będzie tylko skała czy coś jeszcze?

na start wystarczy. Potem może dojdą peletki.

Generalnie staram się robić wszystko najprościej jak się da i jak najprostszymi środkami. To kolejne doświadczenie uzyskane z poprzedniego zbiornika.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo kogo ja widzę :) będe obserwował postępy


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo kogo ja widzę :) będe obserwował postępy

Trochę się zeszło ze startem, ale Twoja lampa Waldku nie zaginęła :thumbup:

Mam nadzieję, że nie tylko będziesz obserwował, ale też radził :secret:


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe co ci tu radzić? przeciez ty stary wyżeracz jesteś :smiling:

co tam będziesz trzymał?

piękne ryby i miękkasy?

czy scepki heheh ?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe co ci tu radzić? przeciez ty stary wyżeracz jesteś :smiling:

co tam będziesz trzymał?

piękne ryby i miękkasy?

czy scepki heheh ?

Jaki tam ze mnie ekspert. Z resztą mam wrażenie, że nie ma ekspertów w dziedzinie naszego hobby, co najwyżej bardziej albo mniej zaawansowani eksperymentatorzy ;) No chyba, że mówimy o byciu ekspertem w dziedzinie własnego zbiornika ....

Zbiornik w założeniach ma być raczej "rybny" - nie ma zdrowia i nerwów do trudnych w utrzymaniu korali.


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tam ze mnie ekspert. Z resztą mam wrażenie, że nie ma ekspertów w dziedzinie naszego hobby, co najwyżej bardziej albo mniej zaawansowani eksperymentatorzy ;) No chyba, że mówimy o byciu ekspertem w dziedzinie własnego zbiornika ....

Zbiornik w założeniach ma być raczej "rybny" - nie ma zdrowia i nerwów do trudnych w utrzymaniu korali.

noooo :thumbsup: gitarrrrra


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekopują archiwum znalezłem jeszcze zdjęcie stelarza pod akwarium

IMG_0655.jpg

oraz ściany po działaniach wyburzających (podniesienie otworu na akwarium oraz powiększenie go)

IMG_0415.jpg

A tu pusty zbiornik już zamontowany na docelowym miejscu.

IMG_0657.jpg


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zaplecze :thumbup:


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuuu tam by weszło wieksze akwarium,takie od kafli do kafli i jeszcze z 10cm do góry :smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zaplecze :thumbup:

Dzięki

uuuu tam by weszło wieksze akwarium,takie od kafli do kafli i jeszcze z 10cm do góry :smiling:

Taki był nawet plan :baby: - 180cm długości od ściany do ściany, ale niestety żona się nie zgodziła na jeszcze większe. Poza tym musiałbym się uporać z kilkoma dodatkowymi problemami konstrukcyjnymi. Można powiedzieć, że jest potencjał na przyszłość :dj: ale wówczas już chyba pójdę na całość i wybiję ścianę tak, żeby i prawy bok akwa był widoczny ..... i będę szukał nowej żony :chris:


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt , moja żona też z poczatku patrzyła bykiem na moje hobby , teraz pomaga a czasami prowadzi zbiornik jak mnie nie ma , mam nadzieje ze i u Ciebie tak będzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tam odrazu nowej żony ,dasz na buty i bedzie baniak :smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi z tymi butami nie działa :wallbash:

gaduch- :thumbup:


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tam odrazu nowej żony ,dasz na buty i bedzie baniak :smiling:

Na jedną parę butów to faktycznie będzie ale w baniak ;)


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8: Wprowadziły się okrzemki.

Dumam nad wyborem odpieniacza. Ograniczyłem go właściwie do dwóch kandydatów:

* Whiteskim 250 by @Sebastek

* Aqua Medic aCone 1.5

Co radzicie wybrać? Za aCone przemawia pompa DC oraz wysokość (ma tylko 53cm wysokości, co daje mi zapas - Whiteskim wchodzi do mojego sumpa na wcisk).


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt zbiornika zacny .

Ja bym brał w ciemno Whiteskim 250 też ma pompę DC z regulacją

choć do tego litrażu brał bym 300

Co tam chcesz mieć w tym zbiorniku?

Edytowane przez grzesiek wo (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt zbiornika zacny .

Ja bym brał w ciemno Whiteskim 250 też ma pompę DC z regulacją

choć do tego litrażu brał bym 300

Co tam chcesz mieć w tym zbiorniku?

Sebastek zrobi ci taki jaki bedziesz chcial ja jestem zadowolony

Dziękuję za podpowiedzi. Obaj polecacie odpieniacz Sebastka (zapewne na nim się skończy), ale nie napisaliście jakie są argumenty przemawiające za takim wyborem - inaczej mówiąc dlaczego odpieniacz AM jest gorszy? No chyba, że Wasze opinia jest raczej emocjonalna (np. lokalny, forumowy, patriotyzm) niż racjonalna.

Grzegorzu, pisałem wcześniej w wątku, że w akwarium raczej nie będzie wymagających korali - zapewne postawię na ryby + mieszankę korali. Dlaczego Twoim zdaniem WS 250 będzie za mały?


900l w obiegu: Nowy początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Obaj polecacie odpieniacz Sebastka (zapewne na nim się skończy), ale nie napisaliście jakie są argumenty przemawiające za takim wyborem - inaczej mówiąc dlaczego odpieniacz AM jest gorszy? No chyba, że Wasze opinia jest raczej emocjonalna (np. lokalny, forumowy, patriotyzm) niż racjonalna.

Grzegorzu, pisałem wcześniej w wątku, że w akwarium raczej nie będzie wymagających korali - zapewne postawię na ryby + mieszankę korali. Dlaczego Twoim zdaniem WS 250 będzie za mały?

nie wykluczone :smiling:

a nie myslałes o reef octopusie ?

co prawda posiada jeden mankament,mianowicie pompa czasami szaleje ,raz wywala za duzo raz za mało

ja wymieniłem na pompe tunze tą najwiekszą z igłą i od tego czasu chodzi bombowo

tylko nie kupuj odpieniaczy z tymi pompami jebało czy jebajo

badziew jak żaden inny strasznie zawyżone parametry mają

z róznymi pompami bywało róznie ,ale te to przegięcie

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.