Skocz do zawartości
majestic

Powracające dino

Rekomendowane odpowiedzi

Nanokaczor gratuluje pieknych zwierzakow i braku dino. Niestety u mnie nawracajaca plaga dino przeszkadza mi w cieszeniu sie moimi koralami i staram sie pytaniami dotrzec do jakiegos zlotego srodka (ktorego pewnie nie ma)

Generalnie nie kupilem jeszcze ani testu na si ani absorbera. Walcze z tym ustrojstwem jak napisalem powyżej. Zyzna woda- moze nie wiem. Nie dolewalem swierzej solanki juz od jakis 2 mc i nie dozuje nic poza bakteriami. Teraz w miejsce bakterii "weszlo" h2o2

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Tez się bujam z dino od jakiegoś czasu zaciemnienie ograniczanie świecenia brak podmian nie pomagają zmieniłem bakterie na Bio Gro mam adsorbenty krzemianów PO4 - 0 , NO3 -5~10 ( oba salifert). Nie stosowałem wody utlenionej itp.

Sól nie jest bogata bo IO a w obsadzie LPS i kilka odmian ZOA.

Ostatnio zamówiłem mała lampę UV kompatybilna z fitrem kaskadowych AE ( akwarium mam 60l ) kiedy przyjdzie mam zamiar odessać to dziadostwo a resztki usunąć mechanicznie a po ty zabiegu lampa UV włączona 24/7 na ok tydzień pózniej 12/24 zobaczymy co się zdarzy.

Brak pomysłów spowodował zakup lampy.

Czy Ty używasz UV?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie używam uv. Jak dlugo dinu juz u Ciebie kwitnie, kiedy i w jakich okolicznościach sie pojawilo i jak "staty" jest Twoj zbiornik??

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik ma ok 10 miesięcy .

Dino kwitnie jakieś 1,5 miesiąca. Dino pojawiło się po zdechnieciu kraba Oshimai ( tak myśle ) zanim zauważyłem ze gościa nie ma została po nim tylko skorupa i myśle ze to spowodowało skok nutrientów i pojawienie się dino. ( ale to moje zdanie choć prawdopodobne jeden krab zdychającym w 60 l zbiorniku? )

Lampa jest bardzo mała bo tylko 3 waty i bedzie oświetlała wodę zasysana przez filtr jeszcze przed całym złożem filtracyjnym a wiec mam nadzieje ze nie wyjałowi zbiornika a przynajmniej nie powinna zloza bakterii na siporaxie bo co tydzień dolewam polowe zalecanej dawki do wody a druga na siporax.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hex, Twoje Dino prawdopodobnie jest następstwem ciągłego jeszcze dojrzewania. Zbiornik jest jeszcze bardzo młody. Spokój i podawanie bakterii (np. BioGro 123) tutaj pomoże opanować to wszystko.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i cierpliwość by się przydała bo czasami juz jej brak :/ ale jak tu spokojnie patrzeć na to kiedy dino włazi na Euphylie ( najwieksza ozdobę mojego zbiornika) nie wspomnę o kilku sporych szczeblach ZOA ( 40-50 mordek na jednej ) po których juz nie ma śladu oblazly tym dziadostwem i juz po nich.

A bakterie właśnie Bio gro podaje i na początku dawka x2 jak na opakowaniu i dino nie odchodziło ograniczenie świecenia białe 0 niebieskie przyciemnione i ograniczona ilośc h i nic a wręcz jakby przybywało.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować w drugą stronę czyli.... UV. Chemia to ostateczność ale czasem lepiej to niż pozwolić zabić temu ^%Q# baniak.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni właśnie lampa UV w drodze mała bo mała ( 3 W ) ale i baniak mały a przy małej mocy może nie wysterylizuje całego zbiornika w jeden dzien.

A Skoro sugerujesz dojrzewanie zbiornika to co myślisz o przejściu na bakterie FM Bacto Gel Start? powinno skrócić ten proces może to by było rozwiazanie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie gdy wróciło dojrzewanie po letnim przegraniu i mega pladze Dino najpierw poszło UV 36W po 4 dniach miałem czysto a po tym wszystkim BioGro 123 i święty spokój :) do dziś.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem wielki skok temperatury podczas letnich upalow i to mogło spowodować ponowne dojrzewanie?? No to raczej jest rozwiazanie mojego problemu.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie skok wybił sporo tego małego życia, które żyło w skale czy sumpie. Gdy udało się już ogarnąć dino i cyjano wylazło GHA :) ale na to nie ma mocnych. Jak skała odda co ma to i to też zniknie być może do końca.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zielone łąki jeszcze mnie czekają ?? :/ OMG ja juz myślałem ze nic gorszego od dino nie bedzie. :(

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ale nie musi. GHA jest o tyle wredne, że nawet jak masz "czysto" to też potrafi wywalić i nie wiadomo dlaczego? :D


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na to? jakiś zwierz najlepszy np mitrax ? bo z rybami glonozernymi nie mogę poszaleć.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tutaj ciężko powiedzieć gdyż jeden krab będzie jadł drugi nie, jedna Dolla będzie żarła inna nie. Borsuk może ale nie musi, inne pokolce mogą ale nie muszą. Kwestia sztuki. Mało co lubi GHA, ew. Turbo :) Dużo Turbo ale te nie ruszą długich traw :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wbiłeś mi ćwieka :/ Ale póki co mam nadzieje ze nie doświadczę tej dobroci :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie !

Przeczytałem cały wątek i mam podobny problem z DINO. Kupiłem " dojrzały " zbiornik gdzie glonów był cały komplet ! dosłownie chyba wszytsko ! z wiekszością sobie poradziłem, zostało tylko dino.

Było zaciemnienie na 4 dni, wkłady w filtrze osmozy wymienione, wraz z membrano i żywicą, woda podmieniona raz na 2 tygodnie i dalej nic nie pomaga.

Zbiornik ma 50l w obiegu, zastanawiam sie nad lampą UV, ale czy ma to sens ? jesli tak to jaka moc ? i jak ją podłaczyć do pompy obiegowej ?

Witam Panowie !

Przeczytałem cały wątek i mam podobny problem z DINO. Kupiłem " dojrzały " zbiornik gdzie glonów był cały komplet ! dosłownie chyba wszytsko ! z wiekszością sobie poradziłem, zostało tylko dino.

Było zaciemnienie na 4 dni, wkłady w filtrze osmozy wymienione, wraz z membrano i żywicą, woda podmieniona raz na 2 tygodnie i dalej nic nie pomaga.

Zbiornik ma 50l w obiegu, zastanawiam sie nad lampą UV, ale czy ma to sens ? jesli tak to jaka moc ? i jak ją podłaczyć do pompy obiegowej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino i Cyjano to też forma dojrzewania. Można troszkę z tym walczyć jak już wspomniałem najpierw UV potem bakteriami. Samą UV osobiście mam podłączoną przy pomocy bajpasa z powrotu. Moc? Im więcej tym lepiej. Oczywiście im mocniejsza tym większa u siebie nie dałem rady wcisnąć więcej niż 36W.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@prospero w jakich proporcjach używasz lampy UV -12/24? Ja osobiście przy użyciu lampy zmienię chyba dozowanie bakterii i rozbije tygodniowa dawkę na 2-3 mniejsze. Czy to coś da bo lampa UV wybije nam te bakterie które dodamy do obiegu przy podmienie i może się okazać ze po 24 h juz nie ma po nich śladu.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa chodziła 24/24 aż do widocznego cofnięcia się plagi. Po wszystkim zapodałem bakterie w przeciwnym razie masz na 100%... cyjano.

Dino też często potrafi się pojawiać w mocno przerośniętych skupiskach glonów GHA. To tak na marginesie. Warto więc takie miejsca nawet mechanicznie oczyszczać.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po ustąpieniu plag lampę masz wylaczona czy tez używasz "profilaktycznie"?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę mam zamontowaną na stałe w razie co :) ale nie używam. Zwykle nie trzeba.

Na to GHA warto zaprosić do baniaka FoxFace, Ctenochaetus, które idealnie koszą glony, Dollę oraz malutkie niebieskonogie pustelniki. Tylko muszą być małe a nie już te duże wypasione :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dobrze wiedzieć ale pierwsze dwie propozycje odpadaja bo zbiornik 60 l dollabela tez raczej przy duża ale kraby czemu nie mogą być ze dwa w razie ataku "zielonej łąki" a jednego kupie profilaktycznie niech sobie bedzie a jaku kumpli dorzucę mu 2 hermity.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez hex222 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dollę i tak będziesz musiał sprzedać/oddać jak zje "zielone" bo inaczej padnie z głodu. Kraby tak ale małe, może być np. jeszcze Percon ale ciężko go potem złapać i szybko rośnie a wielki może atakować ale nie musi małe ryby.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm Czy może ktoś narysować jak zamontować ten " bajpas " mam mały zbiornik wraz z panelem 49l czy ma sens montować lampę ?

W słodkowodnych akwariach są lampki UV, ktore można włożyc do zbioprnika, czy w akwarystyce morskiej ma sens włożyc takową lampe do panela ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.