Skocz do zawartości
Artur_M

300 litrów step by step

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowy na Forum więc zacznę od przedstawienia się. Mam na imię Artur, jestem ze Szczecina. Od ładnych paru lat posiadam akwa 180 litrów z biotypem Malawi. Zdecydowaliśmy wraz z żoną, że pora na zmiany tak biotypu jak i litrażu. Morskie klimaty chodzą za mną już od dawna. Co mnie powstrzymywało to aspekt finansowy. Solniczka nie daje jednak za wygraną i narodził się pomysł dochodzenia do celu krok po kroku, ile się da to własnymi siłami.

I tak stanęło na akwarium o litrażu około 300 litrów. Maksymalna długość akwarium to 100cm. Skłaniam się do akwarium o wymiarach (dł. x gł. x wys.): 100x50x60, lub 100x60x50. Które z nich Waszym zdaniem lepiej się sprawdzi?

Akwarium ma stanąć na stelażu stalowym o przekroju profili prostokątnym 18x30. Jaką wysokość stelażu/szafki polecacie? Akwa ma być filtrowane za pomocą sumpa. Nigdy nie miałem do czynienia z tego rodzaju filtracją. Stąd moje pytanie o optymalną wysokość szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akwa zapewne kazdy poleci niższe i głebsze czyli 100x60x50

Latwiej siegnac w razie potrzeby reka do dna i lepiej doswietlic korale umieszczone niżej

Wysokosc odpieniacza do takiego akwa bedzie conajmniej 50 cm

Wysokosc szafki musisz miec taka zeby spokojnie tam manewrowac , chodzi wlasnie o np wyjecie/wlozenie odpieniacza itd

Zalezy tez z jakiej wysokosci bedziesz mial "miejsce obserwacyjne" ale proponuje wysokosc szafki conajmniej 65 cm

Pamietaj zeby szafka byla na jakichs punktowych nóżkach, nie plasko cala powierzchnia spodu na podlodze

w razie awarii ( wylania wody) bedziesz mial mozliwosc osuszyc pow pod akwa .


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bleq napisal, wysokosc w szafce ok. 60 cm wystarczy do obslugi odpieniacza i sumpa 40 cm (H).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej im wyżej tym wygodniej, trzeba przyjąć jakiś kompromis między wysokością akwarium do oglądania a wysokością szafki. Pamiętaj, że 90% obsługi akwarium to grzebanie w sumpie. Ja mam odległość podłogi szafki od płyty pod akwarium 75 cm, ale szafka ma głębokość 70 cm i czasem muszę w niej wręcz zanurkować. Ty będziesz miał płytszą przy akwarium 60 cm.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam szafkę 65 i mam duży kłopot żeby coś w nim zrobić. zob śmiało 75-80 cm . pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalna wysokość jak wyżej 75-85 cm. Jak zrobisz za niską to będziesz zawadzał o włączniki, czasówki jakąś lampkę nad sumpem itp. A no i regulowane nóżki super sprawa.

Sump - nic strasznego, to taki dużo dużo większy otwarty kubełek. Tylko zawartość inna :-),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybką i liczną odpowiedź. Za Waszą radą zamówię szkło o wymiarach 100x60x50H.

Prawdę powiedziawszy nie sądziłem, że szafka powinna być aż tak wysoka. W Malawi mam szafkę o wysokości 50 cm i ogląda się pyski rewelacyjnie. Przy wysokości 85cm będę musiał podziwiać mój ocean na stojąco ;) Słucham Waszych rad uważnie, rozrysuję to sobie dzisiaj na ścianie (wysokość szafki 85cm+akwa).

Znacie kogoś w Szczecinie godnego polecenia kto spawa ramy samonośne pod akwaria? Może jest taka osoba na Forum?

Tak jak zaznaczyłem na początku akwarium będę budował krok po kroku. Ile się da własnymi siłami. Póki co mój stan posiadania równy jest zeru, ale idą przecież Święta. Może macie jakieś pomysły na prezenty od Świętego Mikołaja? ;) Problem polega na tym, że budowę akwarium planuję skończyć w przeciągu roku (wariant optymistyczny), półtorej roku. Tak więc raczej w żaden sposób nie będę mógł zweryfikować otrzymanych od Mikołaja zabawek, a i gwarancja będzie mi leciała na sucho.

Wracając do SUMPA. Czy jedną z komór (czwartą) mogę przeznaczyć na szczepkarium? Jakie przyjąć wymiary SUMPA? Iść na całość i pakować tyle ile mi się zmieści do szafki, czy też założyć sobie 1/3, lub 1/4 objętości zbiornika głównego? Jaką wysokość przyjąć? 40 cm? Zakładając, że szafka będzie miała 70-80cm wysokości ;)

Do takiego litrażu planuję 2 grzałki (dla bezpieczeństwa). Czy dobierając grzałki uwzględniać litraż SUMPA ? 300 litrów akwarium+ ok. 100 litrów SUMP. Sprawa wydaje mi się oczywista, ale wolę spytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma ustalonych norm odnośnie proporcji akwarium sump. Z mojego doświadczenia im większy tym lepszy. Moim ideałem byłoby osobne pomieszczenie z kilkoma sumpami połączonymi w szereg. Napewno jeden by poszedł na DSB z refugium i może jakieś koniki, drugi na ukwiały, trzeci na szczepki, czwarty na filtrację. Jak widzisz sump to pojęcie bardzo szerokie ograniczone jedynie twoją fantazją, miejscem i zawartością portfela.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obok sumpa, zostawilbym sobie miejsce na zbiornik automatycznej dolewki i 3, 5-cio litrowe kanisterki....

Wysokosc 40 cm wystarczy. Poniewaz do wyjecia kubka odpieniacza potrzeba 15-20 cm to i wysokosc w szafce 65cm bedzie wystarczajaca. Jesli Ci pasuje, to moze byc i wyzsza, tylko troche chyba zalezy, z jakiej pozycji akwarium bedzie ogladane. Jesli stoi przy kanapie, to nie chcialbym miec dna wyzej niz oczy.

Dwie grzalki moga byc.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybką i liczną odpowiedź. Za Waszą radą zamówię szkło o wymiarach 100x60x50H.

Znacie kogoś w Szczecinie godnego polecenia kto spawa ramy samonośne pod akwaria? Może jest taka osoba na Forum?

Jeśli przewidujesz koronę pomyśl o zwiększeniu wysokości akwarium do 55. Zresztą bez korony też warto zwiększyć do 55.

W Szczecinie masz użytkownika forum LLS - który zrobił wielu ludziom stelaże i akwaria (ma firmę tym dokładnie się zajmującą). Ja posiadam od niego stelaż z zabudową, akwarium i jestem BARDZO ZADOWOLONY ze sposobu wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lat mam akwarium , ale morskie ogromem wiadomości jaką mam do przyswojenia wręcz mnie przytłacza.

Skoncentruję się póki co na stelażu metalowym i budowie szafki, widzę, że nie zależnie od zasobności portfela to długa droga jeszcze przede mną. Sporo muszę sobie przyswoić, ale to też ma swój urok ;)

Życie w akwarium będę podglądał siedząc w odległości metra, półtorej od przedniej szyby. Wysokość szafki jaką sugerujecie waha się od 65 do 85 cm. Rozrysowałem sobie kredą na ścianie ;) akwarium na tych wysokościach i skłaniam się do wysokości 75cm. Ponieważ nie mam żadnego doświadczenia w gmeraniu w sumpie i uciążliwościach z tym związanych skupiłem się wyłącznie na ocenie wysokości szafki jedynie z punktu widzenia obserwatora akwarium. Nie wiem czy słusznie, ale obawiam się, że przy wysokości 85cm, akwarium będzie już "za wysoko", a ja siedząc na przeciwko akwa będę mógł obserwować pokrywę od dołu.

Dzięki za namiary na Szczecin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki odpieniacz byście polecili do mojej rafki? Problem polega na tym, że wakacje spędzamy poza domem. Do karmienia zwierzyńca znajdę jakąś życzliwą sąsiadkę, ale nie ma takiej opcji żeby podjęła się gmerania w sumpie ;) Czyli wychodzi na to, że powinien to być jakiś odpieniacz samoczyszczący. No tak żeby opróżnianie zawartości kubełka można było robić powiedzmy co 2-3 tygodnie.

Moglibyście polecić jakieś sensowny zestaw odpieniacz-pompa? Coś w miarę cichego i stabilnego.

Rozważań na temat szafki ciąg dalszy ;) Zastanawiam się nad zastąpieniem stelaża metalowego drewnianym i wykonania szafki w stylu amerykańskim. Co sądzicie o design'ie jak na zdjęciu?

Jeszcze jedno, co z elektryką? Gniazdka, sterowanie w szafce? Trochę niebezpiecznie.

post-26155-0-36824900-1448614302_thumb.jpg

Edytowane przez Artur_M (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur jestem ze Szczecina-Wielgowo jak masz pytania to dzwoń nr. tel na priv. możemy się spotkać np u mnie - pooglądasz, pogadamy mam 650 litrów w obiegu i wys. szafki 80 cm dla kostki 80cm x 80cm x 80cm. Co do stelaża lub akwarium polecam najlepszą firmę w Polsce: Akwarium Szczecin i kolegę Przemka Wieczorka robi cudeńka!!! Tu masz link do jego strony na face..:

https://www.facebook.com/przemek.wieczorek.3304?fref=ts

A tu jego strona firmowa:

http://akwarium.szczecin.pl/

Właśnie w najbliższy poniedziałek odbieram od niego swoje nowe szkiełko to już trzecie u niego zrobione.

Co do elektryki w szafce to polecam takie rozwiązanie:

3811001_akwarium120x120x40x40x113x60.jpg

jest to SHOWTEC DJ SWITCH

Tu masz link do alledrogo ale można kupić używane taniej:

http://allegro.pl/showtec-dj-switch-6-listwa-sterownik-wlacz-wylacz-i5788693520.html

Stelaż drewniany też się sprawdzi ale ja polecam profil metalowy z powodu wytrzymałości w stosunku do przekroju

Co do odpieniacza to jest na to sposób: wystarczy przewiercić otwór w kubku odpieniacza zamontować wężyk i doprowadzić odpływ do jakiejś bańki. np. 5 litrowej - dużo tych div odpieniaczy znajdziesz w necie

Co do sumpa to trzeba obliczyć jaką ilość wody przy awarii prądu musi przyjąć. Najlepsze doświadczenia będzie miał właśnie Przemek on zrobił już pewno tysiące takich sumpów i tobie nie drogo może taki sump zbudować

Jeżeli jeszcze nie masz akwarium to pomyśl o zbudowaniu komina z Wave boxem. Cyrkulacja w takim akwarium jest o wiele lepsza - ja właśnie takie akwarium zamówiłem u Przemka i jak je odbiorę to nakręcę film z działania Waveboxa

a na razie tu masz zasadę działanie:


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stelaż drewniany, to stelaż jak stelaż, drewniany czy metalowy każdy będzie dobry, tylko jak napisał Waldek metalowy będzie miał mniejsze przekroje.

Jeśli chodzi o tą konkretną szafkę którą pokazałeś, to jest b. ładna, ale do akwarium bez sumpa. Przy zamkniętym obiegu z kubełkiem, ok, ale przy otwartym jak w sumpie jeszcze ze słoną wodą, to te okucia zaraz dostaną purchli i zaczną obłazić z farby.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przekonaliście mnie do metalowego stelażu.

Skłaniam się do filtracji biopelletsami. Rozważałem również metodę zeovit. Ta druga bardziej mi się podoba, ale wydaje mi się, że jest zbyt zaawansowana jak dla mnie ;)

Co sądzicie o takim filtrze przepływowym http://erybka.pl/product-pol-9976-TMC-V2-Bio-React-500.html do mojego zbiornika? Jeżeli jest ok, to jaką pompę 1500l/h byście do niego polecili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr przepływowy jak filtr przepływowy żadne mecyje. Jak masz kasę to kupuj będzie działał. Ja osobiście sam zrobiłem filtr do biopellets i kosztował mnie 75 zł. Opakowanie po makaronie spagetti kupiłem w Tesco za 21 zł i pokleiłem rurki z castoramy.zasilanie filtra podłączyłem pod pompę obiegową akwarium i reguluję przepływ zaworem.

3832669_1.jpg

Moja rada kup sobie mocniejszą pompę obiegową np jebao DCT-12000 i wtedy będziesz mieć zapas mocy do podłączenia np. filtra biopellets , reaktora wapnia, filtra przepływowego do węgla aktywnego i co jeszcze sobie zapragniesz. Zaoszczędzisz na prądzie bo ta pompa ma regulację przepływu i mocy możesz ją na razie ustawić na pół mocy będzie ok a w przyszłości można zwiększyć moc wraz z zakupem nowych urządzeń do akwarium

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki waldek123blau. Koniecznie muszę podjechać do Ciebie i popatrzeć co i jak ;)

A czy ta pompa nie jest za duża jak do mojego litrażu? Może właściwszy byłby model 3000 http://sklep.wodna-kraina.pl/p/150/1767/jebao-dc-3000-z-kontrolerem-pompa-obiegowa-pompy-obiegowe-akwarystyka-morska-.html ?

Pozdrawiam,

Artur

Edytowane przez Artur_M (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz do każdego urządzenia takiego jak filtr przepływowy, reaktor wapnia itp stosować oddzielne pompy to wiadomo że 12000 l/h będzie za dużo ale wtedy będziesz mieć plątaninę kabli i sterowników i więcej zapłacisz za prąd nie mówiąc o miejscu w sumpie.

Ja wiem że twoje akwarium będzie w przyszłości za małe i będziesz większe kupować tak już jest w tym naszym hobby i wtedy pompy nie będziesz musiał zmieniać. a jak dokupisz kilka urządzeń i je podłączysz do pompy obiegowej to ta pompa nie będzie za duża uwierz mi.

Ja to piszę z własnego doświadczenia już 4 pompy obiegowe zmieniałem zawsze na mocniejsze

Nie kupuj pompy DC tylko DCT bo jest cicha i lepsza:

http://sklep.wodna-k...gowa-pompy.html

Nową można kupić taniej za 449 zł jak poszukasz w internecie

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ja wiem że twoje akwarium będzie w przyszłości za małe i będziesz większe kupować tak już jest w tym naszym hobby i wtedy pompy nie będziesz musiał zmieniać. a jak dokupisz kilka urządzeń i je podłączysz do pompy obiegowej to ta pompa nie będzie za duża uwierz mi.

...

Waldek, ale ja już przy tym litrażu obawiam się o stropy ;) Toż to jak nic robi się ze wszystkim pół tony. Moje Malwi to maleństwo w porównaniu z innymi zbiornikami, zaledwie 180 litrów, a mnie ładnych parę lat już cieszy. Raczej nastawiam się, że 300 litrów będzie moim finalnym zbiornikiem. Toż ile ogórków zmieści się do tego słoika. ;)

Czyli przy takim nastawieniu dalej uważasz, że pompka nie za duża? Wolę jedną pompę i pod nią podpięte wszystko co się da, niż każdą zabawkę zasilaną z osobnej pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem, że każda zabawka z osobnej pompki jest dużo wygodniejsza. Miałem podpięty odpieniacz deltec ap 600 z bypasu, on potrzebuje dodatkowego zasilania w wodę, i każda regulacja odpieniacza pociągała za sobą regulację spływu bo rewizja siorbała, albo poziom opadał w kominie. Ale co kto woli, pomysł zasilenia wszystkiego z jednej pompy nie jest zły tylko ma swoje wady.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas gdybyś miał zawór bramowy to nic by nie siorbało i regulacja była by dziecinnie prosta.

Pewnie że oddzielne pompki są wygodniejsze ale też bardziej prądożerne i w sumie głośniejsze.

Artur jeżeli uważasz że nie będziesz powiększał w przyszłości akwarium to zasada jest taka że pompa obiegowa powinna być x10

czyli dla zbiornika 300 litrów minimalna pompa 3000 l/h ale pamiętaj że pompa w sumpie musi podnieść wodę o ca 1m do góry i powstają straty na kolanach rur. czyli pompa bez bajpasów 4000 l/h wydaje się odpowiednia. Jeżeli chcesz tą samą pompą zasilać inne urządzenia to odpowiednio mocniejsza.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mocniejsza? :help: Metoda filtracji ku której się skłaniam to pellety.

Co sądzicie o sumpie jednokomorowym do takiego małego baniaczka jak mój? Tak na moje oko łatwiej będzie w nim grzebać. Np. 60x30x40H cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od dolewki jakiej użyjesz wahania poziomu wody w takim sumpie będą w granicach od jednego do 3-4 cm. Będziesz miał problem z ustawieniem odpieniacza. Zrób małą komorę na pompę powrotu w której umieścisz czujnik od dolewki.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od dolewki jakiej użyjesz wahania poziomu wody w takim sumpie będą w granicach od jednego do 3-4 cm. Będziesz miał problem z ustawieniem odpieniacza. Zrób małą komorę na pompę powrotu w której umieścisz czujnik od dolewki.

Pozdrawiam, Marek.

Marek, doradź mi proszę, wielkość tej komory.

Pozdrawiam,

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość komory pompy powrotnej jest uzależniona od wielkości pompy powrotnej :)

Zrób taką żeby spokojnie, na luzie weszła Ci pompa.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.