Skocz do zawartości
loreto

Brązowe, glony- Jak się ich pozbyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Rebciu możliwe, że masz rację.

Wyczytałem też, że dino są chyba najczęstszą przyczyną rezygnacji z akwa morskiego :/


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zobaczymy. Na razie wygląda na to, że jeszcze zostaję ;)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hara a ile masz piasku w akwarium i jakiej jest on granulacji? Bo mam powoli wrazenie ze piasek jest odpowiedzialny z biegiem czasu za wiele problemow z glonami...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żwirek koralowy miałem tylko z przodu przed skałami i było go maksymalnie na centymetr grubości. Teraz zostały resztki.

Żwirek skutecznie utrudnia utrzymanie czystości i to myślę jest bezpośrednią przyczyną.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

a jezeli wlozymy na ten czas jaki absorber fosforanów?

mi tez zaczynają sie pojawiac gluty

mam od poczatku ro a zanim DI wymienilem od razu zywice(byla do polowy czarna a druga polowa byla zlotawa)

czy te gluty pojawiaja sie tylko do zlej jakosci wody czy wlasnie np od wiekszej zawartosci po4?

chociaz w tym artykule o podbijaniu wapna i ph gosc pisal ze mial po4 = 0


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorber fosforanów to można wsadzić przed podbijaniem pH bo potem wg tej teorii i tak ich w wodzie nie ma ;) Problemem może być obniżenie pH z zbiorniku i uwalnianie ze skały i piachu tych fosforanów. Tylko tak naprawdę nie ja napisałem ten tekst w Reefkeeping więc ew. rozmowy można pewnie prowadzić z autorem ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loerto spokojnie, nie ma tak że odrazu zniknie, ja po "operacji" też jeszcze przez kilkanaście dni miałem resztki syfu, z tym że każdego dnia mniej, aż wreszcie się pozbyłem.

Teraz musisz sobie narzucić żelazną dyscyplinę: podmiany, testy, sprzątanie w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez zaczelky sie pojawaic gluty brazowe wsadzilem absorber antiphos AM Fe i po kilku dniach zniknely


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Tylko, że jest to raczej połowiczne rozwiązanie problemu. Jest atrykuł w ostatnim Reefkeeping o fosforanie w akwarium i bardzo ładnie jest wyjaśnione powiązanie wysokiego pH do fosforanów. Po prostu jeśli pH podnosi się powyżej 8,4 to wytrącają się fosforany lecz nie pozbywamy się ich ze zbiornika. Wystarczy aby przy jakiejś okazji pH spadło w okolicę 7,9-7,8 i fosforany są znowu uwalniane są ze skały czy piachu.

jak dla mnie jak najbardziej trafna odp ....sam osobiscie mialem z tą sytuacją opisaną po krutce do czynienia .Podstawą rozwiazania tej sprawy jest w miare ustabilizowane Ph -w baniaku Ja doszedlem nawet do 7,4 Ph w nocy i zobaczylem co taka twardość wody może poczynić w baniaku :szok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie , że od kilkunastu dni mam podobny problem. w nocy tak jakby zanikają, a w ciagu dnia pojawiaja sie na nowo. pod koniec dnia sa najwieksze.

parametry mam w miare ustabilizowane :

Ca 440

Mg 1140

0,05<PO4<0,1

kH 7

1<NO3<5

pH ~8,5 (8,3? to sa wlasnie uroki testów kropelkowych, ja mam sery, na oko wlasnie takie wartości mi wychodzą - zawsze , zaczynam sie zastanawiam nad jakims elektronicznym miernikiem).

151-a_dsc00577.jpg

151-b_dsc00572.jpg

151-c_dsc00582.jpg

151-d_dsc00556.jpg


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze nie popełniłem pomyłki identyfikując swoją plagę jako Dinoflagellates bo w paru miejscach trafiałem na nie do końca zgodne wypowiedzi co identyfikacji , ale zdecydowana większość opisów symptomów które znalazłem w necie (reefcentral.com, wetwebmwedia.com, reefs.org, nano-reef.pl ) odpowiada temu co widzę w swoim akwarium. Zdjęcia w tym wątku wcześniej umieściłem.

Poniżej to co udało mi się zebrać.

Dinoflagellates – żyjątka pojawiają się często w towarzystwie cyjanobakterii , ale to mniejszościowy udziałowiec inwazji, jak też diatomy stąd czasami problem z rozpoznaniem z czym mamy do czynienia dokładnie, ale badania mikroskopowe wykazały , że najczęściej wszystkie trzy plagi występują razem tyle tylko , że jeden z elementów jest bardziej dominujący niż pozostałe – zależnie od powstałych w akwarium warunków jeden z trzech będzie miał większe pole do popisu. Najczęściej pojawiają się w akwariach stosunkowo młodych, gdzie występuje niedostateczna filtracja biologiczna i problemy z oczyszczaniem wody z resztek pożywienia/odżywek.

Innymi słowy, inwazja dinflagellates jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu akwarium (jak każda chyba plaga). Dinoflagellates w dużych ilościach są toksyczne i stąd stwarzają zagrożenie dla korali i innych zwierząt w akwarium.

Identyfikacja jest czasami utrudniona bo w zależności od zbiornika pojawiają się nieco inne wersje kolorystyczne, klasycznie powinien to być brązowy, lekko rdzawy(czerwonawy) korzuch bądź gluty w których uwięzione są bąbelki powietrza, ale były odnotowane przypadki w odcieniach zieleni, lub prawie bezbarwne (szare). Nie znalazłem wprost wyjaśnienia co wpływa na kolor, ale na chłopski rozum pewnie jeden z dwóch towarzyszących elementów w zależności od wielkości populacji. Jeśli ktos ma wiedzę na ten temat to niech się podzieli informacją. W swoim akwarium w tej chwili mam wersję rdzawo-brązową, ale kilka dni temu miałem też takie nieładne szare. W miejscach o silnej cyrkulacji wody glony robią się bardziej brązowe.

Jakie działania pomagają w pozbyciu się plagi + inne informacje :

1. Ograniczenie oświetlenia akwarium. Nawet okresowe całkowite zaciemnienie. Są relacje na reefcentral.com o wyłączeniu oświetlenia akwarium na 24h, po czym włączeniu oświetlenia na godzinę następnego dnia i stopniowym wydłużaniu oświetlenia poprzez codzienne dodawani jednej godziny i ciągłej obserwacji zbiornika. I to już pomagało znacznie zmniejszyć ich populację. Wpływ światła na ich rozwój jest chyba też powodem dla kórego łatwo można zaobserwować szybki rozwój dinaflagelates w ciągu dnia. Ja zrobiłem eksperyment (powiedzmy : podjąłem ryzyko) i nie wyczyściłem akwarium na noc, postanowiłem poczekac do rana. Rano było ich jakby mniej i zniknęły prawie zupełnie bąbelki powietrza uwięzione w korzuchu, im później po południu i po wieczór tym większa ilość bąbelków była widoczna.

2. Oczyszczanie mechaniczne wody i skały (dosłownie : wiadro, szczota i jedziemy...) poprzez dodanie filtra mechanicznego. To równocześnie z przedmuchiwaniem samej skały i przestrzeni pod skałą (patrz dalej : cyrkulacja !).

3. Zmniejszenie porcji do połowy normalnie podawanego zwierzętom pokarmu.

4. Zwiększenie cyrkulacji – poprawia filtrację biologiczną (lepszy opływ wody wokół skały), oczyszczanie mechaniczne (wymywane są resztki pożywienia etc etc), wymywanie (usuwanie mechaniczne)samych glutów.

5. W większości przypadków zalecana jest jedna duża (40-50%) podmiana wody i później w odstępach tygodniowych 10-20% (w uzasadnionych przypadkach nawet częściej).

6. Ograniczenie podawania suplementów, odżywek dla korali – stają się pokarmem dla Dinosów pomagającym w ich wzrości.

7. Dino ma niemal takie same potrzeby żywieniowe jak większość alg – absorber fosforanów może więc znacznie pomóc.

8. Utrzymanie pH w wyższych rejestrach ~8,4/8,5 w ciągu dnia i powyżej 8,2 w nocy.

9. Pomiary PO4 wychodzą często na poziomie 0 ponieważ Dino konsumuje je w dość szybkim tempie. Stąd gwałtowny rozkwit Dinoflagellates może być zaskakujący, testy nie wykazują nic szczególnego tymczasem z dnia na dzień nagle pojawia się korzuch glonów „puszczający” bąbelki powietrza…

10. Często obecności dinoflagellates towarzyszy korzuch na powierzchni wody, czasami na nim również pojawiają się dinosy.

Ciekawostka, dinoflagellates (niektóre odmiany) mają zdolności bioluminescencyjne, gromadzą energię przez cały dzień, a później w nocy pod wpływem ruchu mogą oddawać światło…

http://www.bioart.co.uk/lux/dino.html

http://www.bioart.co.uk/lux/dino2.html

Większość komórek świeci przez czas ok. 1 sekundy , ale są odnotowane przypadki nawet 6 sekund świecenia.

Także w naturze ich nadmierny rozkwit stwarza zagrożenie (toksyczność) dla innych stworzeń. Ich inwazja w naturze nazywana jest „Red tide” czyli „czerwony przypływ” – dlaczego to chyba nie trzeba mówić , wystarczy spojrzeć na zdjęcia :

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Red_tide_bioluminescence_at_midnight.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_tide

Więcej informacji :

http://www.geo.ucalgary.ca/~macrae/palynology/dinoflagellates/dinoflagellates.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Dinoflagellate

ps. omyłkowo wrzuciłem ten post do wątku o okrzemkach, miał być tutaj docelowo , więc przenoszę...

na reefcentral.com pojawil sie artykul o dinflagellates

http://reefkeeping.com/issues/2006-11/rhf/index.php

dyskutowana jest jedna metoda zwalczania, a mianowicie podniesienie pH. nie czytalem calosci dokladnie od deski do deski, ale z jednego akapitu wynika, ze generalnie wiekszosc organizmow dysponuje mechanizmami kontroli wewnętrznego (wewnątrz własnego ciała) pH, które się może nieco różnić od pH jakie panuje w środowisku zewnętrznym. wynika to z tego , ze jest wiele procesow chemicznych zachodzacych w organizmie i zmiana pH ma wplyw na ich przebieg, stad zwierzeta staraja sie utrzymac pH na odpowiednim poziomie , gwarantujacym im utrzymanie sie przy życiu. w skrajnych przypadkach duza zmiana wewnętrznego pH moze oznaczac to tak silne zakłocenie procesow chemicznych , ze organizm po prostu przestaje funkcjonowac jako calosc i umiera. wiele zwierzat potrafi w pewnym zakresie "zarządzać" wewnętrznym pH i przetrwac jego zmiany , ktore pojawiaja sie w yniku zmian pH w srodowisku zewnetrznym. ale sa gatunki , ktore nie potrafia sobie odpowiednio regulowac wewnetrznego pH i gwaltowne lub dlugotrwajace zmiany powoduja ich śmierc. sa gatunki dinoflagellates , ktore szczegolnie nie potrafia sobie radzic z wysokim pH. albo nalezaloby powiedziec z pH , ktore znacznie odbiega w dół lub w górę od ich wewnętrznego pH. w srodowisku akwarystycznym oczywiscie w gre chodzi raczej podniesienie pH niz obnizanie, stad artykul dyskutuje tą pierwsza metode.

w artykule jest wykres pokazujacy ,ze najczesciej dinflagellates jesli juz wystepuja, to wystepuja w znacznie wiekszych ilosciach jesli pH na poziomie 8.0-8.2 . rzadko wystepuja kiedy pH ma wartosc powyzej 8.4.

końcowe porady nie wnoszą wiele nowego (4 p-ty : ograniczenie zanieczyszczenia wody resztkami pożywienia, zmniejszenia czasu oswietlania do 4 godz., oczyszczanie wody węglem z toksyn ew. wydzielanych przez dinosy, ręczne odsysanie glutow tak czesta jak sie da).


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo kaziko, kawał dobrej roboty


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to nie wiem co to jest, powiem tylko, ze tez takie mialem... zbiorniczek dojrzewal i sobie zniknely...


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie zbiornik na blisko 2 lata i sie pojawily jakis czas temu.

Ale uczciwie przyznam, ze przez pewien czas zaniedbalem zbiornik. TDS za DI pokazywal wiecej niz przed :D Mg mocno polecialo w dol, za to Ca w gore.

Syf na gabkach chyba od nowosci nie byl czyszczony.

Uzywalem ozon, i on chyba troche powstrzymywal ... ale to polsrodek.

Kupilem Balinga do magnezu i podbijam. Samo to juz tak jakby troche pomoglo, przynajmniej na kondycje sinulari i sarcophytona.

Zobaczymy za jakis tydzien co bedzie w akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle śledzę wątki związane z dino bo po tym jak mi się kiedyś pojawiły szukam idealnej metody. Na razie najlepsza jaką znalazłem i ta która mi wtedy pomogła to samo przyszło samo pójdzie. Czy może znacie jakieś nowatorskie metody w walce z dino bo ostatnio znowu się pojawiło choć bardzo delikatne i powoli znika. Pojawiło się po dołożeniu kawałka skały. Chcę być przygotowany jak by nie znikło. W poprzedniej walce stosowałem wszystko czyli zaciemnienie, H2O2, wódka, podwyższenie PH, odsysanie, podmiany, brak podmian, absorbery fosforanów, okrzemków - nic wtedy nie skutkowało dopiero jak przestałem robić cokolwiek to odeszło:) Czy pojawiły się jakieś nowe metody?

Krystian - u mnie babka zjada dino:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.