Skocz do zawartości
Jointela

Panel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przedstawiam projekt panelu jaki chcę zrobić.

1 Komora:

szerokość 10cm. zrzut, na dole kratka oparta na bloczkach szkła

2 Komora:

Szerokość 14cm wysokość 28 cm odpieniacz ma zanurzenie od 13,5 do 15,5 tutaj też będzie grzałka

3 Komora:

Szerokość 9cm media znajdujące się w worku

4 Komora:

Szerokość 10cm obiegowka, i czujnik dolewki

W komorze 1 i 3 na dole 3cm przerwy od dna aby woda przedstawiła się do kolejnej komory

Wzorowałem się na tym projekcie

ccgs.jpg

Chciałem też ukryć odpieniacz.

Poniżej projekt z wysokościami jakie miał kolega

iqng.jpg

Przesadziłem z wysokością przegrody z Odpieniaczem (28cm)dam wyższą najwyżej kubek odpieniacza będzie wystawał

Mam kilka pytań.

Jaki dać poziom wody w komorze z pompą obiegową?

Jak ustawić czujniki do dolewki Tunze 3155?

Czy grzałka może być w komorze odpieniacza

O ile cm zrobić niższy grzebień od góry akwarium (mam Vortech'a MP10 wiec będzie bujało)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czemu nie 3 komory ?

spływ grzebieniem , dołem do drugiej i górą do trzeciej - i tu/tą przegrodą ustalasz poziom dla odpieniacza - poziom w 1 i 2 masz stały , w 3 dajesz dolewkę grzałkę i pompę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się kompletnie na tym nie znam, po komentarzu jakie przeczytałem odnośnie paneli na forum, podejrzewam że otwór ma pompę masz za wysoko.

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwór na wylot z pompy obiegowej może być na dowolnej wysokości. Zawsze można rurki z wylotu pompy wydłużyć.

Ja bym Ci proponował pierwszą komorę szerszą z odpieniaczem ze względu na ograniczenie napływu przez grzebień. Im szerszy grzebień tym mniejszy opór dla wody.

Poza tym wszystko ok. W dwóch komorach możesz dać np. gruz koralowy lub trochę siporaxu, a nawet zrobić filtr glonowy. Twój wybór.

Pamiętaj, żeby w komorze z odpieniaczem po jego włożeniu buło trochę miejsca wolnego z każdej strony, żeby nie zablokować przepływu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 35 cm zrobiłbym 3 komory ( jak już pisał @silvia) - jeśli pierwsza ma być spadowa bez odpieniacza to do niej media ale lepiej jakby pierwsza była z odpieniaczem potem media potem powrót. Przejście wody do komory pompy powrotu od góry a nie od dołu - będzie się syf na powierzchni zbierał. Jesli 3 komory i w pierwszej spadowej odpieniacz to z niej może pójść woda dołem do drugiej gdzie będzie miał media ale to już wtedy oczywiste że górą do komory pompy. Grzałkę daj tam gdzie będzie przepływ wody - przy którejś przegrodzie.

Tu masz wymiary odpieniacza - Wymiary: dł. 110 x szer. 63 x wys. 215mm - więc sobie dopasuj - tak jak pisał @janusz-pśl musisz mieć w okół niego miejsce do swobodnego przepływu wody.

p.s. - weź jeszcze to pod uwagę: - Głębokość zanurzenia: ok. 13,5 - 15,5 cm

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do komory z obiegowka woda będzie wpadala góra to nie będzie problemu z hasłem i z dolewką?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie będzie - a jak będzie chlapać to dasz np. grzałkę żeby po niej się lało :)

albo ustawisz wysoki poziom - 1-2cm poniżej poprzednich i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia jeśli zrobisz czwartą komorę to i tak w trzecią będzie leciała woda z góry a poziom będzie jak w czwartej


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o tym, że komora pompy obiegowej będzie mieć ruchomy poziom wody i jak będzie woda tam wpływać góra to może być głośno a jak dołem to by to wyeliminowano ten problem

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko komora wcześniej też będzie miała ruchomy poziom i ta sama sytuacja będzie tan


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o tym, że komora pompy obiegowej będzie mieć ruchomy poziom wody i jak będzie woda tam wpływać góra to może być głośno a jak dołem to by to wyeliminowano ten problem

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

ustawisz tak przegrodę aby lała się 2 cm w dół tyle... i nie ma hałasu lub wsadzasz gąbkę niebieską i na nią spada woda jednocześnie zatrzymując syf "gruby" będący w wodzie

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/0B4q-zkjDQUWEaHlidVFFb2JVeEE/view?usp=docslist_api

Pierwsza komora odpieniacz na dole kratka a na niej np węgiel albo gąbka przelew dołem do drugiej komory która będzie największa a w niej media i inne cuda. Komora obiegowki oddzielona bubble stop pomiędzy szyby wsadzona gąbka przelew dołem do obiegowki. Teraz lepiej?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komorę odpieniacza zostaw na sam odpieniacz to co masz tam wsadzić na dole to wsadź na kratce w drugiej komorze, jeśli na siłę chcesz robić przelew do komory pompy od dołu to pamiętaj, że będzie tam poziom - w trzeciej - będzie taki sam jak w czwartej gdzie pompa, więc tez będzie "chlupać". Jak wsadzisz tam gąbkę na syf i aby nie chlupało to w komorze pompy na wierzchu będzie zbierał się i tak syf na powierzchni wody, który będziesz musiał usuwać osobiście


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3 komory i niewielka różnica w poziome w komorze z pompą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może tak jak na rysunku - wysokości to kwestia uszczegółowienia :) - tylko czy zmieścisz grzałkę z odpieniaczem i czy wiesz że gąbka raz na tydzień przy podmianie do czyszczenia :) ale jednocześnie będzie tłumić wibracje pompy/pompa + ryrka

post-23298-0-03372400-1449609746_thumb.jpg

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przy 4 masz wlot do pompy od dołu czyli syfek na powierzchni

boisz się o bomble z odpieniacza ? media skutecznie sobie poradzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieram informację z różnych źródeł doradzono mi, że przy 4 komorach jest lepszy przepływ bez zawirowań taki jak w filarach Fluidyzacyjnych niż jak bym dał 3 komory a środkowa była by duża

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chyba jak dasz potężną pompę ...

zrób 3 komory na pompę wrzucisz jeszcze np. worek węgla a czujnik dolewki 1-2 cm poniżej poziomu w odpieniaczu i masz ciszę

jak będzie wlot do pompy od dołu to .. kicha - tracisz miejsce bo węgiel czy grzałka .. raczej słabo by wtedy "pracowały"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4 komorach Grzałka może iść do pierwszej albo do 3 razem z węglem a 2 na siporax albo inne medium. Tak staram się kombinować bo im więcej usłyszę to lepiej

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czterech komorach zawsze możesz dodać jedną szybę i zrobić małe przejście do góry.

Według mnie im więcej komór tym lepiej. Lepszy przepływ wody.

Tak wygląda mój panel.

http://nano-reef.pl/...sc-1509-resize/

W chwili obecnej w pierwszej komorze z grzebieniem jest 20 cm grubego gruzu koralowego oraz odpieniacz DELTEC 1660.

W drugiej : SIPORAX plus glony spaghetti oświetlane halogenem 10w, oraz worki z węglem i rową

W trzeciej: gruz koralowy.

W przelotce: grzałka.

W czwartej pompa obiegowa 2500l/h

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.