Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o pudełko przelewowe, to przy tym litrażu,a co za tym idzie silnym obiegu zdecydowałbym się na wyciągnięcie akwa do góry poprzez doklejenie pasków szkła po obwodzie około 5cm i pozostawienie miejsca na komin zewnętrzny z normalną hydrauliką.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin bylby najlepszy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie puki akwarium nie jest w pełni zalane, można wywiercić dwa,trzy otwory i dokleic komin

znając zdolności szeryfa do majsterkowania napewno sobie poradzi :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temacik :)

Szeryfie żarówke daj minimum 150w najlepiej reeflux 12 lub 14k kupuj te skały i zasiadaj przed baniakiem tylko uważaj żeby Ci ajptazji nie wcisneli bo bedziesz miał plage w akwa aha i jeszcze jedno-po czym poznajesz że masz czystą wode?pozdrawiam

Czystą wodę mam bo normalnie jak z boku patrzę to końcową ścianke widzę bez problemów a wzceśniej to nic nie widziałem tak po prostu na oko fajnie wygląda ta woda tak krystaliczna .

Tomek,

pisales o miejscu na sump (70 x 40 x 100cm). Szafka jest znacznie dluzsza. Planujesz wolne miejsce na inne urzadzenia (zbiornik dolewki, kanistry Ballinga itp.)?

Proponuje zrobic sump 69 x 40 x 45 - 50 cm (rozumiem, ze 100 cm to wysokosc wewnatrz szafki). Tam zmiescisz odpowiedni odpieniacz, grzalke, pompe obiegowa, czujnik dolewki itd.

Mimo, ze masz juz jeden (dwa?) :thumbsup: odpieniacze, bedziesz raczej potrzebowal trzeciego. Do tego litrazu cos z okolic Schurana 150, H&S 200 lub Delteca 850. Z czasem bedziesz mogl te dwa pierwsze odlaczyc :thumbup: Jeden filtr kubelkowy warto sobie na przyszlosc zostawic, gdybys mial zastosowac jakies adsorbery.

Co do lampy to choc nie lubie led-ow, to zastanawiam sie, czy planujesz odpowiednia ilosc diod led. Podana ilosc wydaje mi sie mocno oszczedna. Oczywiscie duzo zalezy od korali jakie planujesz (miekkie i lps-y, czy rowniez w przyszlosci sps-y).

Troche mocno mieszasz w testach. Wystarcza Saliferta na NO3, pH, Ca, Mg i kH. Troche warto poczytac, co robic gdy ktorys parametr odbiega od normy, zeby nie testowac dla testowania. Do pomiaru PO4, wystaczy na poczatku tez zwykly test Saliferta. Do mierzenia poziomow ponizej 0,1 mg/l trzeba raczej testy Rowa, Macherey Nagel lub np: Gilbers (lub elektronicznie).

Mozesz sobie przemyslec sprawe pudelka przelewowego, ktore bedzie spore, gdyz obieg powinien byc na poziomie 6 tys.l/h. Wtedy rowniez filtr powierzchniowy nie bedzie potrzebny.

Inna opca jest hodowla kilku rybek i korali miekkich + lps-y, bez sprzetu, testow, za to z duzymi podmianami.

Jednak, poniewaz dopytujesz sie o elektroniczne mierniki, mam wrazenie, ze plany przy tym pieknym litrazu masz ambitniejsze. :secret:

Tak jak napisałęś pod koniec bendę trzymał narazie na pewno tylko ubogie formy życia , typu błazenki i xenie no może z jeden ukwiał i coś tam mam jeszcze apetyt na pokolca ale nie chce tu teraz rozpisywać się o rybach itp. bo to narazie daleko .ale wychodzę z założenia że , lepiej będzie 5 rybom w 600 niż w 50 l. i dlatego nie kusi mnie maksymalna ilość zwierząt do tego litrażu , takie jest moje podejście na początek . do tego muszę się od was jeszcze dużo nauczyć więc o tak na razie będzie.

a właśnie te wszytkie sprzęty typu odpieniacze automaty do Ballinga itd .to potem tak jak napisałeś , kusi mnie bardzo budowa sumpa z refugium czy jak to tam się zowie zastanawiamnie tylko jak zbudowac takiego ns zasadzie naczyń połączonych czy jakoś tak ja w piśmie jak juz zauważyliście nie jestem dobry ale potrafię sobie wyobrazić coś takiego że nie będę musiał mieć automatycznej dolewki elekrtronicznej elektrycznej , tylko samo zaciągającą , tu muszę zaczerpnąc info . a tak jak piszecie w te mrozy troche strach słać , a do tego nie lubię kupować kota we worku .

A co do testów na mojej wodzie ro tds pokazał 003 do 004 czy taka wystarczy ?

Jeśli chodzi o pudełko przelewowe, to przy tym litrażu,a co za tym idzie silnym obiegu zdecydowałbym się na wyciągnięcie akwa do góry poprzez doklejenie pasków szkła po obwodzie około 5cm i pozostawienie miejsca na komin zewnętrzny z normalną hydrauliką.

Pozdrawiam, Marek.

Kurcze nie zabardzo mogę sobie to wyobrazić wyrysował byś jaki schemacik ?

Interesujące .

A do tego odpieniacz oszalał teraz tak pieni że normalnie zebrało się w nim coś dziwnego takiego jakby brązowa woda , wcześniej tego nie robił, co doodpieniacza to jest numer dwa ja go udoskonaliłem , no to jest Szeryf 2001, ale on teżod razu tak nie działał teraz to normalnie wywala dużo czegoś nie wiem czy too nie za dużo czy nie za mało ?

i czy w ogóle to tak ma być ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł drogą: najpierw sprzęt, potem testy. Co do oświetlenia to ja bym miał inną wizję. Życia na skale byłoby nie dużo (piszesz xenia ale apetyt rośnie w miarę jedzenia więc myślę że pojawi sie coś więcej) wiięc dałbym po jednej stronie baniaka wysoką formację skalną która by łagodnie schodziła w dół do 2/3 długości zbiornika. Wtedy możesz dać oświetlenie tylko nad skałą co będzie tworzyło fajny klimacik ze strefą cienia na tej pozostałej 1/3 długości.

Trzymaj się tego planu:

1) kup odpieniacz który polecił kolega powyżej ( jeden z tych trzech) aby wspierał szeryfa 2001

2) uzupełnij wodę do końca (gwarantuje Ci że możesz ją śmiało lać bez testów przy tym wyniku tds a)

3) wpadnij do sklepu z morszczyzną i kup około 50 kg skały jakiej będzie Ci sie podobać

4) napisz że te 3 powyższe etapy masz już za sobą a będziemy myśleli co dalej. Jednocześnie czytaj obserwuj i pytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł drogą: najpierw sprzęt, potem testy. Co do oświetlenia to ja bym miał inną wizję. Życia na skale byłoby nie dużo (piszesz xenia ale apetyt rośnie w miarę jedzenia więc myślę że pojawi sie coś więcej) wiięc dałbym po jednej stronie baniaka wysoką formację skalną która by łagodnie schodziła w dół do 2/3 długości zbiornika. Wtedy możesz dać oświetlenie tylko nad skałą co będzie tworzyło fajny klimacik ze strefą cienia na tej pozostałej 1/3 długości.

Trzymaj się tego planu:

1) kup odpieniacz który polecił kolega powyżej ( jeden z tych trzech) aby wspierał szeryfa 2001

2) uzupełnij wodę do końca (gwarantuje Ci że możesz ją śmiało lać bez testów przy tym wyniku tds a)

3) wpadnij do sklepu z morszczyzną i kup około 50 kg skały jakiej będzie Ci sie podobać

4) napisz że te 3 powyższe etapy masz już za sobą a będziemy myśleli co dalej. Jednocześnie czytaj obserwuj i pytaj

ok


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy trapi mnie teraz taka sprawa :

Mam zalane 300 l. wody ,zasolona jest na 1024 den.

I teraz zastanawiam się nad tym czy mam dolać do zaplanowanego stanu czy zanurzać skałę w tym co jest , dlaczgo ? bo chodi mi o to żeby testować sobie no załużmy jak mi pujdzi cos nie tak to wyleje tylko 300 l. a nie 600 l.

Jak tak to strace połowe soli a jak zaleje do pełna to strace wszystko czyli 25 kg. co wy na to ?

czy jesli mi pójdzie cos nie tak to co ? zostawiam tą wodę i ja tą zabrudzoną męczę czy po prostu zmieniam wode i znów zalewam 600 l. - takirestart ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było zostawić tylko 150 litrów zasolone, więcej nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było zostawić tylko 150 litrów zasolone, więcej nie ma sensu.

No właśnie i wtedy jak juz by misiac se pożyło to wtedy bym dolewał np po te 60 l i wtedy spada tylko sół o jakis 3 dens dosalam i na drugi dzień jest , o to mi chodzi czy to by miało negatywny wpływ na życie na skałę.


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupełniasz już dosoloną wodę,po co robić takie skoki zasolenia


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem że po co ale jak kto nie ma auto dolewki to do ilu może spasć albo przekroczyć poziom zasolenia , i co się w tedy w praktyce dzieje ?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale auto dolewką nie uzupełniasz solanki tylko odparowaną wodę w działającym zbiorniku i wtedy dolewasz ro.Do uzupełnienia do pełnego baniaka z włożoną już skałą dolewamy solank wcześniej przygotoiwaną już w jakimś pojemniku ,wiaderku


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale auto dolewką nie uzupełniasz solanki tylko odparowaną wodę w działającym zbiorniku i wtedy dolewasz ro.Do uzupełnienia do pełnego baniaka z włożoną już skałą dolewamy solank wcześniej przygotoiwaną już w jakimś pojemniku ,wiaderku

Nie no no to to wiem ale jak bendę właśnie dolewał ro nie solonej do juz dobrej solanki po 1 mieśiącu , to czy dużą krzywdę wyządze dla biotopu?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no no to to wiem ale jak bendę właśnie dolewał ro nie solonej do juz dobrej solanki po 1 mieśiącu , to czy dużą krzywdę wyządze dla biotopu?

ale po co ryzykować i robić sobie komplikacje i czekać co się stanie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można sobie robić jaja przez 11 stron wątku i i wodę do akwarium można wlewać etapami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można sobie robić jaja przez 11 stron wątku i i wodę do akwarium można wlewać etapami :)

Kolego kolego co nazywasz konkretnie jajami bo nie rozumiem

?


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze Pana trzeba zalać akwarium całkowicie pozniej skała , jeśli sg bedzie za małe albo za duże mozna to skorgować bez problemu :)


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Insider nie znasz sie , na dzikim zachodzie robi sie inaczej <lol>

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze Pana trzeba zalać akwarium całkowicie pozniej skała , jeśli sg bedzie za małe albo za duże mozna to skorgować bez problemu :)

Zalejesz całe, a jak coś nie wyjdzie to kupa soli psu w d*pę, że tak powiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co może nie wyjść przy wkładaniu skały?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jakoś chyba nowa moda teraz jest aby zalac 20% akwarium i czekać nie wiem na co..


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szeryf, jak tam Szeryf 2001 sie sprawuje? Czy może planujesz już dodatkowe modyfikacje do wersji 2002?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jakoś chyba nowa moda teraz jest aby zalac 20% akwarium i czekać nie wiem na co..

Nie wiem czyt to jest nowa czy stara ale wydawało mi się że lepiej zacząć od czegoś małego a potem większe dlatego majac większe możliwości , nie wykorzystuję ich od razu tylko sobie przeprowadzam próby jak jkim dzong un czy jaki inny chu...

no i wtedy jak bm sobie poradzil z tym przez np. miesiąc to bym dolewał stopniowo do full .

Anie tak od razu chuzia na Juzia .

No tak mi się wydaje. czy dobrze czy żle to już przez te wasze wypowiedzi sam nie wiem .

Może inaczej czy ktoś w ogóle mial problem po włożeniu skaly do zbiornika , czy musial wylewać wodę np.

Czy może coś musiał innego kombinować , czy może po prostu nigdy nikt nie miał takiego tematu na początek jeśli tak do daję od razu full contact.


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.