Skocz do zawartości
Hepatusek

Obsada 120l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Planuje w niedługim czasie uruchomienie zbiornika MiniReef 120 (już zamówiony) o wymiarach 60x45x45 z sumpem oczywiście.

Odpieniacz oraz oświetlenie które dają w zestawie zostały zamienione na:

odpieniacz: BubbleMagus C3.5

oświetlenie: TMC v2iLumenAir 600

Zbiornika jeszcze nie ma ale myślę, że warto zastanowić się nad obsadą. Niewielka obsada ryb oraz miękkie korale i LPS.

Mój wstępny plan obsady ryb:

Amphiprion percula x 2

Valenciennea puellaris

Zebrasoma flavescens (tak wiem, za małe akwarium, ale można dostać takie maleństwa które mają zaledwie 3cm a jak urośnie to zamienię na mniejszą sztukę)

A dalej proszę o sugestie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj podobne litraże i zobacz co ludziska w nich trzymają . ZAPOMNIJ O POKOLCACH NIE NADAJĄ SIĘ DO TAK MAŁYCH BANIAKÓW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie męcz Pokolca. Dwa błazenki znajdą sobie swoją strefe, może jakieś ukwiała/koralowca będą się trzymały.

Babka będzie zajęta dnem... jako ostatnią rybke weź sobie jakiegoś małego garbika.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

valencinnea pullaris - grubsza warstwa piachu i taki układ skał aby mogła pod nimi wykopać norkę.

pokolca sobie odpuść, jest sporo ciekawych ryb które nadaja się do twoich 120l.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię.

Bardzo byłabym wdzięczna za jakieś propozycje tych ciekawych ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest sporo ciekawych ryb które nadaja się do twoich 120l.

no ciekawe... w 99% tematów jest pisane to samo :(

pokolce odpuść OK to rozumiem

ale do zbiorników ok 100 litrów obsady zawsze to samo:

mała babka - ale nikt nie określi dokładnie jaka...

2x błazenek

mały garbik lub/i doctorek...

ekipa czyszcząca

trochę szkoda, że osoby które dużej mają "solniczkę" lub większą wiedzę nie podadzą innych przykładów...

ps. to samo jest z obsadami do 160. 250, 375, 450 itd... w kółko 4-5 tych samych polecanych ryb i bez konkretów

a szkoda bo jakby były porządne tematy o obsadach ułatwiło, by to życie początkującym

edit:

taka lista na szybko tylko ktoś niech ją zweryfikuje, napisze co z czym z niej można łączyć a co nie itd...

Sphaeramia nematoptera Pizamka

Ecsenius bicolor - czy nie za duża do 100?

Nemateleotris magnifica lub decora

Eviota pellucida - ma ktoś lub wie coś wiecej o nich?

Synchiropus stellatus

Centropyge bicolor - czy nie za duża do 100?

Elacatinus puncticulatus

Gobiodon okinawae

Labroides dimidiatus Wargatek sanitarnik - czy nie za duża do 100?

Garbik - tylko które są mniej agresywne, małe i ładne??

No i które babki symbiotyczne, a które kopiące (są jakieś małe?) nadają się do takich zbiorników

Edytowane przez krzysiek1987 (wyświetl historię edycji)

K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może salarias lub parka prerapogonów?

to jest jakaś propozycja teraz kwestia na ile dobra ewentualnie co można dołożyć a co nie ;)

no i wiadomo 100 litrów to tak 4-5 rybek? żeby znowu nie przesadzić ...


K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z babek kopiacych możesz mieć signigobius biocellatus.

A do zjadania glonów może jakiegoś slizga, na przykład ten: Ecsenius bimaculatus, on jest malutki, rośnie do 4 cm. W mniejszym akwarium warto tak ułożyć obsadę, żeby oprócz cieszenia oka każde stworzonko robiło tez coś pożytecznego. Jedno sprząta piach, inne zjada robaczki, coś glonozernego, krewetka na aiptasie i slimaki różnych gatunkow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mniejszym akwarium warto tak ułożyć obsadę, żeby oprócz cieszenia oka każde stworzonko robiło tez coś pożytecznego. Jedno sprząta piach, inne zjada robaczki, coś glonozernego, krewetka na aiptasie i slimaki różnych gatunkow

signigobius biocellatus - bardzo ładna, ale czy nie trudna w utrzymaniu?

Ecsenius bimaculatus - może pożyteczny, ale mało 'ładny' moim zdaniem

ale fajnie, że pojawiają się nowe 'orginalne' propozycje ;)


K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładanie, nie chcę przesadzić 5 rybek max :D

No to tak:

2 błazenki muszą być - nie ma morskiego bez błazenków :D

valencinnea pullaris - do przekopywania piachu

Nemateleotris magnifica - ta jest super

Centropyge bicolor - bardzo, bardzo bym chciała, ale z postów forumowiczów wyczytałam że za bardzo lubi podjadać korale więc niestety odpada :(

Znalazłam jeszcze taką: Gramma loreto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

signigobius biocellatus - bardzo ładna, ale czy nie trudna w utrzymaniu?

Ecsenius bimaculatus - może pożyteczny, ale mało 'ładny' moim zdaniem

ale fajnie, że pojawiają się nowe 'orginalne' propozycje ;)

Też szukam babki kopiącej ale z tego co wiem to signigobius biocellatus się nie nadaje ze względu na trudności z wyżywieniem

Dokładanie, nie chcę przesadzić 5 rybek max :D

No to tak:

2 błazenki muszą być - nie ma morskiego bez błazenków :D

valencinnea pullaris - do przekopywania piachu

Nemateleotris magnifica - ta jest super

Centropyge bicolor - bardzo, bardzo bym chciała, ale z postów forumowiczów wyczytałam że za bardzo lubi podjadać korale więc niestety odpada :(

Znalazłam jeszcze taką: Gramma loreto

valencinnea pullaris dorasta do 14cm

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z babek kopiacych nie znalazłam innej małej, reszta rośnie az kilkanaście cm. A gdzie czytałeś ze problem z żywieniem? W opisach sklepów widać ze jej menu jest dość szerokie, tylko może trzeba jej zakopać jedzenie w piachu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie kłóćmy się czy 3 czy 7, wiadomo większa ryba to mniej ich, mniejsza może być "lekko" wiecej

Ważne jest to żeby się ze sobą 'dogadywały", bo o ile pamiętam to np.ecsenius bicolor , doctorek i solaris razem to średnia opcja lub zła.Małą babke kopiącą ciężko znaleśc ale symbiotycznie np. Cryptocentrus-cinctus tylko czy krewetki pistoletowa i czyszcząca może być spokojnie czy nie? hmm...

Gramma loreto - bardzo fajna ;) no i jeszcze mandaryn wspaniały? ale czy nie za duży? ;):p

Edytowane przez krzysiek1987 (wyświetl historię edycji)

K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z babek kopiacych nie znalazłam innej małej, reszta rośnie az kilkanaście cm. A gdzie czytałeś ze problem z żywieniem? W opisach sklepów widać ze jej menu jest dość szerokie, tylko może trzeba jej zakopać jedzenie w piachu?

W postach poniżej znalazłem informację, że raczej jest to trudna babka jeżeli chodzi o pokarm

http://nano-reef.pl/...us-biocellatus/

http://nano-reef.pl/...atus-karmienie/

Dobra nie kłóćmy się czy 3 czy 7, wiadomo większa ryba to mniej ich, mniejsza może być "lekko" wiecej

Ważne jest to żeby się ze sobą 'dogadywały", bo o ile pamiętam to np.ecsenius bicolor , doctorek i solaris razem to średnia opcja lub zła.Małą babke kopiącą ciężko znaleśc ale symbiotycznie np. Cryptocentrus-cinctus tylko czy krewetki pistoletowa i czyszcząca może być spokojnie czy nie? hmm...

Gramma loreto - bardzo fajna ;) no i jeszcze mandaryn wspaniały? ale czy nie za duży? ;):p

Co do małej babki kopiącej to jeszcze nie znalazłem informacji na żadnym forum aby takowa istniała:) ale jak ktoś zna to niech pisze

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałam mojemu cinctusowi dokupić pistoletowa, ale w sklepie powiedzieli, że ukatrupilaby czyszczącą. Tu na forum ktoś napisał ze nieprawda i teraz sama nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post nr 153 w jego galerii

Ok napisał, że ma 6 ale na zdjęciach widać 4, wiec nie wiemy jakie są te 2 pozostałe. 6 ryb na Reefmaxa to dużo/średnio zalezy jakie bo jak dasz błazenki które będą miały ukwiał albo euphyllie to raczej będą blisko domu siedzieć, babka z pistoletem będzie okupowac norkę jedynie pterapogony będa pływać po akwarium wiec taka obsada jest ok. Ale zawsze możesz dać inne 6 ryb które nie będą rozmiarowo duże a jednak reefmax będzie za mały i nie mówię o pokolcach

Chciałam mojemu cinctusowi dokupić pistoletowa, ale w sklepie powiedzieli, że ukatrupilaby czyszczącą. Tu na forum ktoś napisał ze nieprawda i teraz sama nie wiem.

Na forum te gdzieś czytałem że pistolet może Ci czyszczącą odstrzelić, tym bardziej w 54L mogą sobie często wchodzić w drogę.

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryny


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryny

Jak najbardziej mandaryn ale nie w nowym zbiorniku i z mała ilością skały z racji, że autorka nie ma jeszcze zbiornika i nie znamy ilości skały mandaryna bym je nie polecał. Dopiero jak akwarium dojrzeje a w skale namnoży się życie to dopiero ale musi mieć tej skały więcej a nie minimalistycznie.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się symbioza krewetki i babki ale z drugiej strony chciałbym mieć krewetkę czyszczącą.

Z babek kopiących jeszcze znalazłam Valenciennea strigata.

W takim razie czy taka obsada byłaby w porządku:

2 x błazny

Nemateleotris magnifica

Ecsenius bicolor

Valenciennea strigata

oraz Mandaryn wspaniały

Do tego dojdzie krewetka czyszcząca, krabik i ślimaki.

Według liveaquaria.com są kompatybilne z rafą i spokojne. Co o tym sądzicie?

Hmm dopiero teraz przeczytałam post Jointela. Czyli mogłabym dodać go po jakimś czasie, rozumiem. Tylko pytanie, czy jeśli dodam go za kilka miesięcy powiedzmy to pozostałe ryby go zaakceptują?

Edytowane przez Hepatusek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dopiero teraz przeczytałam post Jointela. Czyli mogłabym dodać go po jakimś czasie, rozumiem. Tylko pytanie, czy jeśli dodam go za kilka miesięcy powiedzmy to pozostałe ryby go zaakceptują?

Tak, spokojnie. mandaryna wszystkie ryby ignorują, zresztą tak samo on robi. Interesuje go wyłącznie skubanie skały chyba że jest para to wówczas dochodzą wieczorne tańce godowe.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się symbioza krewetki i babki ale z drugiej strony chciałbym mieć krewetkę czyszczącą.

Z babek kopiących jeszcze znalazłam Valenciennea strigata.

W takim razie czy taka obsada byłaby w porządku:

2 x błazny

Nemateleotris magnifica

Ecsenius bicolor

Valenciennea strigata

oraz Mandaryn wspaniały

Do tego dojdzie krewetka czyszcząca, krabik i ślimaki.

Według liveaquaria.com są kompatybilne z rafą i spokojne. Co o tym sądzicie?

Hmm dopiero teraz przeczytałam post Jointela. Czyli mogłabym dodać go po jakimś czasie, rozumiem. Tylko pytanie, czy jeśli dodam go za kilka miesięcy powiedzmy to pozostałe ryby go zaakceptują?

2 x błazny OK

Nemateleotris magnifica OK uważaj skacze

Ecsenius bicolor co do tej rybki masz info na dole

Napisano 17 kwietnia 2005 - 16:20

O proszę tutaj - nie kłamałem:

"Opinions are mixed as to whether the Bicolor Blenny is a peaceful tank member and safe for invertebrates. Some believe the Bicolor Blenny is not safe with other species members and may pick on gobies and firefish. Others say the Bicolor Blenny is a peaceful community fish. Some say the Bicolor Blenny is safe around invertebrates and other sources say it will eat them. The best alternative is probably to combine these groups cautiously."

Czyli zżerać może nie tylko małe babki ale także bezkręgowce - ale jak zwykle zależy od osobnika.

Valenciennea strigata - jest to największa babka ze wszystkich z tej rodziny rośnie do 18cm!!

Mandaryn wspaniały - tak jak dojrzeje co do agresii to tego nie przewidzisz jak się inne zachowają

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.