Skocz do zawartości
mhornat

lubuska 60-siątka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jak każdy z Was kiedyś tak i ja teraz jestem początkującym akwarystą morskim. :) Po godzinach lektury forum opracowałem zarys akwa od strony technicznej, którym chciałbym wystartować.

Planuję ruszyć ze swoją solniczką na poniższym sprzęcie, zweryfikujcie proszę zasadność planowanego zestawu.

Dennerle Nano Cube 60l

HYDOR Koralia Nano 900 (1, druga opcjonalnie)

Kaskada FZN-3 (siporax, phosguard, perigen) plus SK-300 opcjonalnie

BELKA OŚWIETLENIOWA 2x8W (42cm) przerobiona na DIY power led (jakieś 42-54W)

Aquael Comfortzone Gold 75W

SALIFERT NO2, NO3, PH, KH, NH4, PO4

Blue Treasure Premium Coral Sand 5kg 0,5-1mm

LR około 8 kg

sól Kent Marine Reef Salt

Obsada - korale miękkie, ekipa czyszcząca i kiedyś kiedyś parka nemo.

MOJE PYTANIA:

Alternatywna filtracja:

Jestem świadom dobrych recenzji fzn-3 + sk-300 niemniej co sądzicie o

Dennerle NANO MARINUS BIOCIRCULATOR 4 IN 1

oraz

TUNZE COMLINE 3163?

dzięki nim całość wyglądałaby znacznie lepiej, nie byłoby potrzeby docinać pokrywy (ponadto mam duży problem z miejscem i nie wiem czy zmieszczę fzn-3 za szkłem)

post-26325-0-17692300-1451690585_thumb.jpg post-26325-0-37845100-1451690592_thumb.jpg

Alternatywne szkło:

Czy ktokolwiek adaptował HAILEA FA400 na solniczkę? Jak z oświetleniem, filtracją, odprowadzaniem ciepła spod pokrywy i montażem odpieńka w takim cudzie?

Opcjonalne oświetlenie:

AQUAEL - DECOLIGHT DUO MARINE 2X6W LED x 2

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dennerle Nano Cube 60l masz z pokrywą ?

daruj sobie ten biocyrkulator , lepiej do kaskady domontuj rurkę "skimmera" powierzchniowego

albo przemyśl dorobienie panela filtracyjnego - 8cm szeroki i zmieści się tam SK-300 razem z wieszakiem i "parę" innych rzeczy - to na plus :)

minus - zbiornik z szerokości 38cm zmniejszy się do 30 ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem również bardzo ciekawy opinii ponieważ zamierzam wystartować z identycznym zestawem w lutym. Tak samo moje miejsce jest ograniczone i nie wiem czy zmieści się FZN-3 za szkłem. Moje dodatkowe pytanie: czy taki zestaw nie będzie przeszkadzał podczas snu ponieważ będzie stał w tym samym pomieszczeniu. Decolight Marine x2 raczej chyba mało światła.. Ciężko też jest z oryginalnym (nie DIY) mocnym oświetleniem typu "belka LED" o wymiarze do 38cm długości, pozostaje raczej coś do podwieszenia.. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś w śnie przeszkadza nawet minimalne chlapanie wody ,to niech nie stawia akwarium . Nie ma czegoś takiego jak super ciche akwarium, zawsze coś tam słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dennerle Nano Cube 60l masz z pokrywą ?

zakładam zrobienie jej z:

Uchwyty na szybę nakrywową (8mm)- 4szt + pleksi (ograniczy parowanie wody)

Ciężko też jest z oryginalnym (nie DIY) mocnym oświetleniem typu "belka LED" o wymiarze do 38cm długości, pozostaje raczej coś do podwieszenia.. Pozdrawiam.

tutaj pozostaje przerobienie belki 2x8w 42cm na LEDy we własnym zakresie.

Co do tworzenia panela z tylu...szkoda mi miejsca :/ jednak w i tak małym szkle tracę 25% objętości. Pytanie ile za tylną ścianę szkła wystaje FZN-3? Ile potrzebuję tam miejsca?

Czy nie ma innej alternatywnej filtracji do montażu wewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej daruj sobie pokrywę/przykrywkę - będzie na niej skraplać się woda i nie wygląda to dobrze - parowanie w tej kostce to 0,5 - do 1l (zależy jaka jest różnica temp. ) więc tragedii ne ma

a już na pewno nie na uchwytach 8mm bo tu jest szyba chyba 4mm :)

Nie ma alternatywnej ? jest np.

https://www.youtube.com/watch?v=ebAgOdQtS4s

i inne wariacje typu Hang On

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej raczej zdecyduję się na pokrywę, choćby ze względu na "przypadkowe" wrzucenie czegoś przez mojego malucha.

Wracając do filtracji chodziło mi bardziej o urządzenie które mógłbym zamontować wewnątrz i jest sprawdzone.

4in1 Dennerle - NIE, może coś innego.

Podbijam pytanie o to ile cm za tylną ścianę akwa wystaje FZN-3. Czy mieści doę do niego EASYHEATER AQUAEL'a 75W??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42cm będzie nieciekawie wyglądało skoro akwarium ma 38cm..

chodzi oczywiście o 42cm belkę oświetleniową.. raczej się zdecyduje na FZN-3 na tylnej ścianie, chyba najlepsza opcja.. tylko wtedy pozostaje belka do rozmiaru 38cm z odpowiednio dużą mocą, a nie jakaś 'latarka' i tu jest problem..nawet do 1000pln brak rozsądnego wyboru do kostki..

Kessil A160WE podwieszane.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

54w DIY z 18 Power Led + sterowanie arduino - to jakieś 300-350zł

Aqua Clear ma chyba mniejszą pojemność niż FZN-3 a cena jest podobna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o aquaclear 70? Sam zastanawiam się dlaczego nie jest polecany

zdaje się że jest węższy od fzn-3 ale mnie limituje głębokość tego ustrojstwa.

aquaclear 70 jaka jest jego przewaga nad fzn-3 poza różnicą w rozmiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stanach na aquaclear robią cuda typu refugium ze względu na jego przezroczystości pozatym jest prostokątny. U nas w sprzedaży mamy rozmiary do 70 a w stanach widziałem 110 i to już robi wrażenie i cuda jakie się da w takiej kaskadzie zrobić

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W stanach na aquaclear robią cuda typu refugium ze względu na jego przezroczystości pozatym jest prostokątny. U nas w sprzedaży mamy rozmiary do 70 a w stanach widziałem 110 i to już robi wrażenie i cuda jakie się da w takiej kaskadzie zrobić

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

zobacz 2 linka z mojego postu wyżej

to coś ma koło 5l pojemności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne tylko gdzie takie coś kupić ja do swojego akwarium będę lekko przerabiał aquaclear 70 aby zasysała wodę z panelu a wlewała do akwarium choć myślę też nad sorawadzeniem 110 ale nie mogę znaleźć nigdzie informacji jaką mają pojemność kaskady FZN3, Aquaclear 70 I 110

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

są na ebayu czy aliexpresie - ale cena z dostawą jest .. kosmiczna jak za kawałek plastiku

za 2 litrowy to koło 40$ + drugie tyle wysyłka

a coś podobnego (zawieszane) można by chyba zrobić z pojemnika na "klocki" i 2 U rurek

pojemność kaskady można "mniej więcej" obliczyć po wymiarach

ps. jak na allegro wpiszesz KOTNIK i polecisz na najdroższe to jest takie coś - tylko małe - Wymiary: 17,2 x 14,7 x 13,7cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w czym tkwi sęk między polecanym FZN-3,a ladniejszym i bardziej energonomicznym aqua clear? jakie rożnice?

54w DIY z 18 Power Led + sterowanie arduino - to jakieś 300-350zł

Aqua Clear ma chyba mniejszą pojemność niż FZN-3 a cena jest podobna

calość ma być estetyczna, minimalna, a DIY nie zawsze wyjdzie dobrze, taniej itp. brak czasu też swoje robi.. chodzi o belkę ok. 50W z sterowaniem do 35cm dlugości..może ktoś pomoże w tym temacie..pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena przede wszystkim. FZN3 jest tańsza.

Silva z wymiarów to fzn 3 jest większa od 70 ale wysokość jest podawana razem z pompą która jest na dole tak czy siak FZN3 jest szerszy ale ma ta wadę jak dla mnie, że rurka zasysajaca wodę jest pośrodku a w aquaclear jest z boku i jest jedna duża komora a nie 2 mniejsze. Ale tak jak pisałem jak by bez problemu była dostępna aquaclear 110 to wtedy FZN3 jest mniejsza i ma mniejszy przepływ o 600l/h jak znajdę wymiary to napiszę

Edit

Mam wymiary 110 (potwór) cena też 130EURO !!!

34,5x17,5x23

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam pytanie o to ile cm za tylną ścianę akwa wystaje FZN-3. Czy mieści doę do niego EASYHEATER AQUAEL'a 75W??

Fzn wystaje około 12 poza akwarium wiec tyle.miejsca potrzeba od ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

calość ma być estetyczna, minimalna, a DIY nie zawsze wyjdzie dobrze, taniej itp. brak czasu też swoje robi.. chodzi o belkę ok. 50W z sterowaniem do 35cm dlugości..może ktoś pomoże w tym temacie..pozdrawiam

http://nano-reef.pl/topic/77795-co-potrzeba-do-budowy-lampy-diy-led-3-kanaly-i-arduino-okolo-50w/

jakość wykonania i obudowa zależy wyłącznie od Ciebie

np. spienione PCV 3mm (można wyginać opalarką - lub suszarką do włosów o ile żona pozwoli :) )

potem oklejasz jakąś folią (np Carbon 3D w dowolnym kolorze) i .. tyle

albo rozebrać obudowę od 2x T5 ... i upchać w środku - da się tylko trzeba dobrać radiator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/77795-co-potrzeba-do-budowy-lampy-diy-led-3-kanaly-i-arduino-okolo-50w/

jakość wykonania i obudowa zależy wyłącznie od Ciebie

np. spienione PCV 3mm (można wyginać opalarką - lub suszarką do włosów o ile żona pozwoli :) )

potem oklejasz jakąś folią (np Carbon 3D w dowolnym kolorze) i .. tyle

albo rozebrać obudowę od 2x T5 ... i upchać w środku - da się tylko trzeba dobrać radiator

mimo wszystko wolałbym coś dobrać gotowego na ledach..tylko wyboru nie ma :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

że co ??? NIE MA ?

szykuj tylko kasę to się znajdzie

np.

Kessil A150W Ocean Blue - 15.000K, 34W

Kessil A150W Deep Ocean Blue - mieszanka aktyniczna, 34W

Zalecana ilość światła dla modeli A150W

Kostka 110 litrów lub mniej 1 x A150W

Kostka 110 - 130 litrów 2 x A150W

albo

Lumini Pixi

czy

Aqua Illumination Prime

wystarczy trochę połazić po www sklepów a znajdziesz jeszcze kilka innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że co ??? NIE MA ?

szykuj tylko kasę to się znajdzie

np.

Kessil A150W Ocean Blue - 15.000K, 34W

Kessil A150W Deep Ocean Blue - mieszanka aktyniczna, 34W

Zalecana ilość światła dla modeli A150W

Kostka 110 litrów lub mniej 1 x A150W

Kostka 110 - 130 litrów 2 x A150W

albo

Lumini Pixi

czy

Aqua Illumination Prime

wystarczy trochę połazić po www sklepów a znajdziesz jeszcze kilka innych

*:) tak wiem, znam te 'ledy'..zbieram informacje od dłuższego czasu..chodzi mi tylko skoro umieszczę filtr za szkłem to żeby całość miała ręce i nogi to pozostaje tylko podwieszenie albo belka o którą z wyborem do 38cm jes ciężko..raczej lipa montować pałąk na bocznej ścianie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli to Twoja docelowa kostka, to każdą markową warto. Jeśli tak jak ja- wiesz już od początku że z czasem będzie większe, to sobie odpuść i zrób jak najmniejszym kosztem. Ja postawiłem sobie 64l litry na próbę, do nauki, wiedząc że z czasem i tak zrobię większe. W międzyczasie kompletuję starannie i powolutku to, co będzie mi potrzebne. Mam już np lampę TMC IlumenAir 600 i parę gadgetów, typu dolewka Hydor etc, a póki co- do kostki zakupiłem 2xAquael, czyli w sumie 24W na LEDach. Dla prostych i niewymagających jest w sam raz. Koszt 250zł jest też nie bez znaczenia. No, ale to moje zdanie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.