Skocz do zawartości
Gaweł Grzegórski

czy filtr RO konieczny?

Rekomendowane odpowiedzi

konieczna jest woda "destylowana", a czy ja kupisz czy bedzies mial z RO to Twoj wybor


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie polece zadnego zrodla bo nie znam zadnego pewnego - lepiej kupic RO, sporo stanialy ostatnimi czasy


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ja sie nie zgodzę. Filtr RO jest potrzebny ale nie zawsze. Jak ktoś ma ok wode i nie trzyma wymagających organizmów to wedłóg mnie nie jest konieczny.

Od 3 miesięcy leję wodę - uzupełnianie odparowanej - (w ramach testu długo terminowego) prosto z kranu (tzn odstaną ale bez uzdatniaczy)i nie zauważyłem jakiegoś gwałtownego ataku glonów. Poczekam i zobaczę co z tego wyjdzie. A że niektóre zwierzaki wymagają - no cóż w słodkim też takie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie stac cie na filtr za 300zl? dla mnie to tez bylo drogo ale nie wyobrazam sobie oszczednosci na tak podstawowych rzeczach


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Marx rację. Stosowanie kranówki jest bzdurą. Jeśli bowiem dzisiaj jest w miarę w normie to np. jutro moze być w niej 2 razy wiecej chloru itp. (pomijając to że tam i tak jest cała tablica Mendelejewa) To jest niestety Polska i urządzenia obsługują tylko ludzie.

Do Gawła : do startu na pewno któryś z akwarystów odpali ci baniak z osmozy (służę pomocą - Częstochowa) a potem do podmian i dolewki - zakładam że skoro tak oszczędzasz to zbiornik też nie będzie olbrzymem - możesz wodę kupować lub dostawać z apteki. Musi to być woda destylowana w szklanej destylarce - taką uzywa się do wyrobu leków (wodę - nie destylarkę)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gawel, RO to dosc proste urzadzenie wiec sobie poradzisz. Kup na Allegro od "jackizz"a, to pomoze ci w ew. instalacji (dobry kontakt mailowy). Reszte informacji znajdziesz w archiwum pl.rec.akwarium na google.

[OT] Tomasz, jesli jestes z Czestochowy, to widze ze macie tam silna grupe morska


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>>Filtr RO nie jest konieczny o ile nie mamy wymagających zwierząt ja w moim pierwszym akwa rafowym chyba nie urzyję RO bo mnie nie stać.

hm...a stac Cie nia korale ?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce - szczególnie te nie wymagające w ostaci szczepek nie są drogie (2cm sarcophyton trafił do mnie za 15 zł i już ma około 5-6 cm)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo wiem co Ci odpisac ... masz sowje zadnie wiec oki

ale wydaje mi sie, ze wydatek na RO nie jest teraz taki duzy 250 zl to w sumie 2-3 wieksze korale miekkie wiec warto sie chyba wstrzymac i zakupic sobie filtr a dopiero pozniej zwierzaki, mozna okres dojzewania przeznaczyc na zbieranie kasy, gorzej jak na poczatku nie mozna zakupic czy dostac takiej wody ...


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie namawiam na brak RO wszystkich tylko mówie że prowadzę rtaki eksperyment. A do wody (nawet lepszej niż z RO bo z kwarcowej destylarki (cztery stopnie) mam dostęp tylko nie widzę negatywów stosowania wody kranowej to co mi szkodzi obserwować i notować :-)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam że mnie nie stać!!! A do destylowanej nie mam zaufania. Akwarium będzie miało 52.5l (50x30x35, bo takie mam a i pokrywę JUVELA mam więc ją tylko przerobię (jest 1x15watt będzie 3x15watt)) a destylowaną też testowałem w moim akwarium z neonami (nie z tego forum ale co mi tam) i ryby jak się nie wykluwały tak się nie wykluwają a już pozdychały (na kranówie filtrowanej torfem żyły). Więc użyję kranówy przepuszczonej przez filtr węglowy i sedymentacyjny (na te mnie stać a coś dadzą).


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.