Skocz do zawartości
Marco800

Kto pyta nie błądzi :)

Rekomendowane odpowiedzi

No to może i ja na początku zaznaczę, że się nie znam. Ale moim zdaniem:

1. Mierzymy PH nie po to żeby znać jego wartość. Powinna być 8,2 i to wiemy wszyscy. Zmienia się ze względu na różną zawartość CO2 w wodzie akwariowej i będzie różna w dzień i w nocy – w nocy będzie spadać. I to też wiemy (pomagamy sobie świeżym powietrzem z zewnątrz do odpieniacza).

2. Mierzymy PH po to żeby zminimalizować skoki w krótkim czasie, bo w/g mnie przynoszą one większe szkody niż długotrwałe utrzymywanie niższego (np 7,6 - albo niżej ze względu na pellety). Jednocześnie zbyt długie utrzymywanie niższego PH spowoduje gorszą kalcyfikacją szkieletów koralowców oraz glonów wapiennych. Jednocześnie pojawią się glony niższego rzędu co z kolei wpłynie na wygląd akwarium - raczej negatywnie.

3. Mierzymy PH, bo jego obserwacja daje nam obraz jakim buforem jest woda ( czyli nasze KH). Duże skoki świadczą o zbyt niskiej twardości węglanowej. Od razu będzie widać kiedy KH poleci poniżej 8.

To wszystko razem ma wpływ na resztę wyników. Złe PH to kiepskie KH a to niewłaściwe poziomy Ca i Mg - może za duże uproszczenie zastosowałem i nie tylko PH jest tu wykładnikiem. Ale wszyscy początkujący, którzy mają małe i niestabilne zbiorniki powinni usłyszeć co z czego wynika i po co to mierzymy.

Z mojego doświadczenia dbajmy głównie o te parametry wody, które możemy zmierzyć i na które mamy wpływ. Pozostałe uzupełnimy podmieniając wodę w akwarium lub dodając specjalnie preparaty.

Więc może i robię źle, może ktoś inny inaczej prowadzi zbiornik, ma więcej doświadczenia ......... ale na razie mierzę PH on line.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł ale dlaczego nam spada ph ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek - ale pytasz tak metafizycznie czy tak po prostu? Bo tak po prostu to zgodnie z tym co jest w podanym przeze mnie linku to chodzi i równowagę CO2 w zbiorniku.

btw. - podkreślę jeszcze raz że można żyć i bez mierzenia PH - u mnie nigdy np nie było z nim poważnych problemów - ale nie miałem też nigdy znaczących problemów z NO3, Po4 a mimo wszystko mierzę je regularnie żeby w razie czego drobnymi korektami typu zwiększenie lub zmniejszenie karmienia coś tam sobie "tuningować"

Wczoraj np po pomiarze No3 (absolutne zero na teście z góry czy z boku) wrzuciłem od razu garść pokarmów dla ryb, korali itp. Tak samo z Ph - jak na dworze zimno i okna pozamykane i PH nad ranem spadło do 7.8 to podłączyłem wąż od odpieniacza do garażu i następnego dnia już było lepiej.

Czy coś by się stało gdybym tego nie zrobił? nie wiem, ale mam w koralach i rybach średniej klasy samochód osobowy i jakoś nie mam ochoty na eksperymenty.

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metafizycznie ;)

Zmierzam do tego, że wg mnie zmiany które powodują spadek pH możemy wychwycić na innych testach.

Reasumując, nie mierząc pH w mojej opinii da się prowadzić zbiornik.

Na razie, żadne z adwersarzy nie podał konkretnie dlaczego, tylko tyle, że nie może być poniżej 7,9.

Pomiar pH porównał bym do ABSu w samochodzie, bez tego też się da ale z ABS bezpieczniej.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie np dlatego że elektroda do ciągłego pomiaru PH jest.. a np do pomiaru KH jakoś nie widziałem w sprzedaży :) Majątku nie kosztuje w skali akwarium a pomaga.

Porównanie całkiem fajne i trafne.. :)

ps. metafizycznie pH nam spada bo za dużo chuchamy i dmuchamy przy akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście, że bez mierzenia pH można prowadzić akwarium.

Ja mierzę bo to podstawa, żeby nie mieć niskiego bo to powoduje problemy typu naloty na skałach,szybach a w efekcie wszystko się kisi.

Myślę, że dbając o to wszystko razem nie będzie potrzeby zakładania nigdy tematów: "Ratunku, co to jest?" "Ratunku lecą mi korale", "Ratunku - nie radzę sobie z akwarium".

Więc wolę utrzymywać jak najwyższe mogę:)

Pozdrawiam,

Debora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora, a jak dźwigasz pH ? aaa i dlaczego Ci spada ?

A i tu dla przykładu styczniowy TOTM - pH: not measured

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debora, a jak dźwigasz pH ? aaa i dlaczego Ci spada ?

Wywalenie węża od odpieniacza za okno załatwiło sprawę przy niskim pH i tym samym zniknięcie dziwnych nalotów w szczepkowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam też akwarium bez sumpa i z odpienaiczem weipro który nigdy nie pienił ,ale czy to jest dowód na to że adept akwarystyki ma go nie stosować ?

Kiflu nie chcesz stosować nie stosuj ,ale nie pisz że jest nie potrzebny i zbędny bo to nie jest tak do końca . Filtr RO też nie jest potrzebny i można mieć piękne akwarium bez niego ,takich przykładów jest dużo .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie wiem Panowie ,ale ph to kluczowy pomiar . Stałe kh przy skaczącym ph będzie bardziej szkodliwe niż zmienne ,wiec pisanie że to pomiar mało istotny jest brakiem podstawowej wiedzy o zbiorniku morskim ."

Damian, znasz Kiflu nie od dzis. Napewno spotkales sie z tym, ze mierzysz pH od lat, i caly czas jest rano 7,9 a wieczorem 8,2 (lub podobnie). Mysle, ze Kiflu taka wlasnie sytuacje mial na mysli, ze skoro pH zbytnio nie skacze, to po co mierzyc ?

Twoja wypowiedz jest tez oczywiscie dobra, bo i Wy obaj i cala reszta swiata wie, ze pH jest b. wazne.

Skoki kH sa czestsze i znaczniejsze i to pewnie powoduje, ze wiecej z nas czesciej mierzy kH. Przy stalym kH, mierzenie pH robi sie nudne :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie sposób na niwelowanie skoków ph w cyklu dobowym?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo osob ma w nocy podswietlone refugium, inni szczepkarium itp. Silny odpieniacz i wezyk za oknem lub wietrzony pokoj tez pomagaja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy braku refugium trzeba by otwierać na noc okno lub zrobić jakiś automatyczny zawór przelaczajacy powietrze do odpieniacza nocą na zewnatrz:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można nie mierzyć pH i wtedy nie trzeba nic robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne chyba praktyczne wyjście jeśli chodzi o stabilizację to duże refugium.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pH to podstawa. Każde dziwne wahanie (niedobicie np. do pewnej wartości lub duży spadek) to znak, że trzeba wcześniej sprawdzić kH potem Ca. W każdym razie gdy były tak duże mrozy i żal było się tak mocno wietrzyć to i pH było nijakie więc zrobiłem przyłącze zza okna wprost do odpieniacza i tym sposobem po nocy rano mam pH nie niższe niż 8.07 a w dzień zwykle oscyluje w granicach 8.27-8.35 max.

EDIT:

Sprawdziłem właśnie i średnia dobowa z ostatniego tygodnia u mnie to pH 8.15.

Edytowane przez Prospero (wyświetl historię edycji)

c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jezussss czekalem na tekst w stylu pokaz swoje akwarium to powiem ci kim jesteś...Hehe to żałosne ,nie mam czasu na pierdoly IDE z dzieckiem na spacer,zamiast wymyślać sobie problemy.pzdr.Zadumani w swoich racją ludkowiie.

Mnie aquaforest nie sponsorował więc bajkowych SPS nie posiadam.

;)

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prospero, (i inni) :secret:

chcialbym zapytac, czy ciagnac powietrze z zewnatrz przy mroznej pogodzie, zauwazyles czestsze wlaczanie sie grzalki ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na chwilę się nie załącza grzałka. Temperatura spada mi w nocy max do 24.5st ale i też nie zawsze. Średnia to 25.5 :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, nie ma efektu obniżania temperatury wody w obiegu przy zasysaniu powietrza z zewnątrz w mroźne dni. Przynajmniej ja nie zauważyłem. Myślę, że pojemność cieplna zasysanego powietrza jest na tyle mała, że nie wpływa na temperaturę wody.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.