Skocz do zawartości
montymick

poziom redox

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nigdzie na forum nie znalazłem więc zapytam.

JAki wpływ ma zwiększony poziom redox.

U mnie utrzymuje się w cyklu dobowym 440-490

Wg. www.reefstats.net przy poziomie 420+ wskaźnik zmienia się z zielonego na żółty.

Nie dam głowy ale chyba czytałem jak kolega Tester pisał, że fajnie jak redox uda dobić się chociaż do 400.

Ktoś coś wie??


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie wie?

Nawet bosowie forum nie wiedzą??

Stani, Tester - Help Me :baby:


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak zwany "potencjał redox" to potencjał mierzony względem elektrody odniesienia [najczęściej jest to elektroda kalomelowa] który ustala się na danej elektrodzie [w tym przypadku pewnie jest to platyna] zanurzonej w określonym elektrolicie [w tym przypadku jest to woda morska]. Na jego wartość wpływ ma wiele czynników. najważniejsze z nich to rodzaj i stan powierzchni elektrody badanej, skład elektrolitu, "ruch" elektrolitu, temperatura elektrolitu.

Najpierw sprawdź czy masz czystą elektrodę. Przed każdym pomiarem powinieneś ją wyczyścić. Jeśli tego nie zrobisz to bardzo możliwe że mierzysz potencjał na elektrodzie pod filmem bakteryjnym czyli mówiąc inaczej mierzysz potencjał filmu bakteryjnego

Wartość potencjału, który się ustala na elektrodzie jeżeli pominiemy rodzaj elektrody badanej, stan jej powierzchni oraz ruch elektrolitu i temperaturę jest zależny tylko od składu elektrolitu. Jeśli więc badasz skład chemiczny elektrolitu to pomiar potencjału redox moim skromnym zdaniem jest ci całkiem nie potrzebny. Potencjał w ciągu doby zmienia ci się pewnie dlatego że w dzień w wodzie masz więcej tlenu a w nocy wydziela się dużo kwasu węglowego. Jeśli nie chcesz żeby dochodziło do takich zmian to albo popraw wymianę gazową albo odpal refugium lub scrubber oświetlony w nocy i podłącz go do akwarium.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź czy masz czystą elektrodę. Przed każdym pomiarem powinieneś ją wyczyścić. Jeśli tego nie zrobisz to bardzo możliwe że mierzysz potencjał na elektrodzie pod filmem bakteryjnym czyli mówiąc inaczej mierzysz potencjał filmu bakteryjnego

Zastanawiam się co jest jeżeli ktoś ma cały czas elektrodę w wodzie i zarośnie glonami, czy to zakłuć pomiar? Czy przy pomiarze ph czystość też ma wpływ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elektrody mam na stałe w sumpie (pH, zasolenia i redox).

Pomiar redox jest taki sam od momentu włożenia nowej czystej elektrody ( czyt. zmienia się cyklicznie w trakcie doby w podobnym przedziale 400-490max ).

Przepływ wody w pobliżu elektrod jest spory - są one w pobliżu pompy obiegowej.

Porównując pomiary wychodzi mi , że wykres poziomu redox jest odwrotną sinusoidą do wykresu pH.

O wpływie refugium świeconego w nocy wiem - w nowym zbiorniku już prawie cała powierzchnia 60x60 w sumpie jest zarośnięta.

Ale wracając do meritum - nie chodzi mi o to jak wpłynąć na wynik tylko co się dzieje/ może stać przy wyższym /niższym potencjale redox niż 380-420

post-25132-0-32749100-1453358351_thumb.jpg

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo tlenu (fotosynteza, denitryfikacja, ozon) - wysoki redox.

Rozklad organki, nitryfikacja, mocne dokarmianie wplywaja na zmniejszanie poziomu.

Platynki na elektrodach bywaja szybko pokrywane przez bakterie. Trudno powiedziec, czy w takim przypadku nie mierzysz czesciowo redoxu bakterii. Do tego, reakcje zwiazane z redoxem przebiegaja powoli, dlatego pokazywany na wyswietlaczu wynik niekoniecznie musi odzwierciedlac stan obecny. Dlatego tez, redox mozna mierzyc lub nie, ale do sterowania nim innych urzadzen, trzeba podchodzic z ostroznoscia (czyli podawanie ozonu lub sterowanie fitrem denitryfikacyjnym itp.).

Przyjelo sie, ze wysoki redox sprzyja koralom i swiadczy o "czystosci" zbiornika. Praktyka pokazuje rowniez piekne akwaria z niskim redoxem. Takze Twoj poziom 440 jest dobry a poziom 490 tez jest dobry :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takze Twoj poziom 440 jest dobry a poziom 490 tez jest dobry :welcome:

I to mi się podoba :) I to mi starczy.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@montymick

co to za sterownik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe

A ja myślałem ze pytałem o to tu. i tak się zastanawiam dlaczego go tu nie ma. sorka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.