Skocz do zawartości
kemaz200

Regulacja odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawia mnie jak działa regulacja poziomu wody w odpieniaczu. Interesuje mnie jedynie regulacja na wylocie (nie dopływie powietrza).

Poziom wody w odpieniaczu ustaliłem przez wysokość wylotu. Wlot i wylot to fi 25. Teraz chce to regulować w jakimś zakresie.

Jaka może wielkośc tego zakresu 5/10/15cm? od czego to zależy?

Kiedy robię ograniczenie (minimalnie przez ścietą rurke) na wylocie (w trójniku) woda zaczyna wzbierać w odpieniaczu i rurce wylotowej, aż zacznie przelewać albo kubkiem albo trójnikiem na wylocie. Jak zablokuje górny wylot z trójnika wylotu to woda przelewa się kubkiem.

Jak to dokładnie działa? (wylotowa rura powinna być dużo większa niż wlot)?

pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zanurzeniem zmniejszasz / zwiększasz rozmiar komory

odpływ/wylot powinien być swobodny czyli to co wtłoczy pompa powinno swobodnie odpłynąć - o to Ci chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kemaz. Regulacja poziomu wody jest nierozerwalnie związana z dopływem powietrza. Jeżeli pompa będzie brała zbyt mało powietrza a tłoczyła samą wode ...... przeleje kubek. Jeżeli Pompa będzie zbyt mało wydajna ...... nie zassa dostatecznie dużo powietrza żeby wytworzyć gęstą pianę, a ta z kolei nie wypłynie do kubka. Przydławienie wylotu tylko podniesie poziom wody w komorze reakcyjnej. Więc zasadnicze pytanie brzmi czy pompa jest właściwie dobrana.

Co do regulacji na wylocie to faktycznie w większości odpieniaczy które widziałem wylot jest większy niż dolot wody z pompy. U mnie woda wpływa rurą fi25 a wylot z odpieniacza jest na fi 40. Podyktowane jest to większym zakresem regulacji. Powietrze mam ustawione na full, a poziom wody w komorze odpieniacza dobrany tak żeby dopiero przy zamknięciu wylotu na 50% kubek przelał.

Swoją drogą regulacja jest bardzo uzależniona od tego co przepływa przez komorę odpieniacza. Nowe potrzebują czasem kilku dni pracy żeby zacząć pienić i nie przelewać.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozwiazanie przypomina konstrukcje odpieniacza H&S.

Czy nie mozesz tylko troche przekrecic te skosnie sciata rurke, zeby uzyskac wybrany poziom wody w korpusie ?

Troche dziwne te srednice. Woda wplywa z pompy pod duzym cisnieniem, takze srednica wylewki musi byc wieksza, moze tu powstaje problem ?

Zdjecie odpieniacza sporo by pomoglo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zdjęcia zrobione bez włożonego ogranicznika.

Na 1 zdjęciu po lewej zweżka Venturi + weżyk powietrza. Wysokość wody w komorze 5cm od kubka, jakieś 13cm od poziomu wody w sumpie.(ustawione przez wysokość wylotu)

Wylot (zdj. 2) praktycznie cały wypelniony woda. Wsadzajac ogranicznik (zdj3 - niezatkana rurka), tak aby minimalnie przysłaniał wylot w trójniku powoduje że woda podnosi się aż przeleje się górą tego ogranicznika

+ oczywiście podniesie się poziom w komorze i zacznie przelewać do kubka.

W tym odpieniaczu nie regulujesz doplywu powietrza - tak jak w Turboflotor Blue 500.

Tam jest w wylocie sporo przestrzeni nie wypełnionej wodą i tu myślę że jest problem - chociaż to trochę bez sensu - bo:

-załóżmy że, woda wylewająca wypełnia wylot do połowy(dolną część)

-jak zatkamy część górną wylotu, gdzie to w żaden sposób nie ograniczamy wody. Czyli nic się nie dzieje.

-jak zatkamy część lewą wylotu, to woda wypełni pozostałą połowę (prawą) i podniesie się ledwo o promień wylotu - jakieś 2cm przy fi 40. Tylko jak podnieść poziom o np. 5 cm?

Chyba że tu chodzi o coś innego?

Pompa 1700 NewaJet - dobrana na zasadzie "jedyna pod ręką".

To rozwiazanie przypomina konstrukcje odpieniacza H&S.

Dokładnie

post-23829-0-21458800-1453105895_thumb.jpg

post-23829-0-60319900-1453105896_thumb.jpg

post-23829-0-30862400-1453105898_thumb.jpg

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ci szkodzi, zetnij te koncowke jeszcze po skosie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, widzę że Twoja pompa pobiera za mało powietrza. Masz w niej wirnik łopatkowy? Jeśli tak to załóż mesh'a na wirnik. Zobaczysz kolosalną różnicę.

Ja u siebie też założyłem w zeszłym tygodniu tą pompę do mniejszego odpieniacza. Zrobiłem tak że mam regulację dopływu wody do pompy (zaworek pcv), regulacja dopływu powietrza (zaworek za tłumikiem) plus ścięta rurka za odpieniaczem - mając taki zestaw możesz wyregulować dość dokładnie odpieniacz


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę dobrze, ale wydaje mi się że pompę masz przy powierzchni?.

Miałem wcześniej am evo 1000 wieszany na krawędzi, i pompa zasysała odpowiednią ilość powietrza dopiero jak była zanurzona na odpowiednią głębokość. Przy powierzchni zdecydowanie coś nie grało, brała mało powietrza.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jeszcze co do powietrza, to nie widzę jak masz pompę. Najlepiej jest gdy pompa jest obrócona o 180 stopni - tak aby zasysała od góry wodę. Wtedy pobiera najwięcej powietrza :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę położyłem na dno. Wlot skierowany w bok. Ogranicznik przyciąłem po skosie.

Jedno zadziałało - idzie lekko regulować poziom czyli regulacja powinna być czulsza.

Tyle że, poziom wody na przestrzeni kilkunastu minut stale się podnosi.

Czy wirnik na mesh'a z zwężką venturi da coś więcej niż wirnik łopatkowy? W Newajet 1700 ktos juz przerabiał wirniki wiec problemu być nie powinno.

I podstawowe pytanie czy ten odpieniacz słabo pieni? bo do tej pory miałem turboflotor blue 500 (kilka razy mniejszy ) i ten diy to jak dla mnie wymiata:)

Właśnie, jeszcze co do powietrza, to nie widzę jak masz pompę. Najlepiej jest gdy pompa jest obrócona o 180 stopni - tak aby zasysała od góry wodę. Wtedy pobiera najwięcej powietrza :)

Chyba się nie rozumiemy. Pompa zwykła +zwężką venturi. Ona tłoczy tylko wodę.

post-23829-0-39178000-1453113103_thumb.jpg

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody może się podnosić, ale odpieniacz powinien ustać na jednym poziomie mniej więcej po kilkunastu minutach -niektóre tak mają, może daj mu jeszcze chwilę żeby się ustabilizował.

Rozumiem że zwężkę masz "przed" pompą, w miejscu gdzie pobiera ona wodę? Dodając mesha odpieniacz będzie pobierać troszkę mniej wody (chyba) a więcej powietrza i będzie trzepał jeszcze lepiej. Nie wiem jak u Ciebie to wygląda, ale u mnie pompa nie leży na dnie, tylko jest wsunięta od razu do odpieniacza i gdy obrócę pompę wlotem do góry to pobiera więcej powietrza niż jak jest usytuowana bokiem


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody może się podnosić, ale odpieniacz powinien ustać na jednym poziomie mniej więcej po kilkunastu minutach -niektóre tak mają, może daj mu jeszcze chwilę żeby się ustabilizował.

Rozumiem że zwężkę masz "przed" pompą, w miejscu gdzie pobiera ona wodę? Dodając mesha odpieniacz będzie pobierać troszkę mniej wody (chyba) a więcej powietrza i będzie trzepał jeszcze lepiej. Nie wiem jak u Ciebie to wygląda, ale u mnie pompa nie leży na dnie, tylko jest wsunięta od razu do odpieniacza i gdy obrócę pompę wlotem do góry to pobiera więcej powietrza niż jak jest usytuowana bokiem

U mnie jest pompa wody, dalej zwężka i dalej wlot do odpieniacza. Całość ok. 0.5m - takie ramie wychodzące z odpieniacza (zdj1 na lewo od odpieniacza).(sama zwężka ma ze 25cm. Do wlotu pompy nie mam jak podłączyć - brak przejściówki na rurkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to tak:

zwężka - wlot powietrza + wody --> pompa na łopatce + załóż mesha --> rurka do odpieniacza

Powietrze będzie miało dłuższy kontakt z wodą i mesh będzie dodatkowo lepiej mieszać powietrze z wodą


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem nie mogę podpiąć pompy do zwężki.

Tutaj pompa Aqua Nova 3500 podpięta pod odpieniacz - jak dla mnie niewielka różnica.

post-23829-0-04086300-1453117001_thumb.jpg

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to mesh tutaj nic nie poprawi, wręcz przeciwnie. Pozostaje Ci regulacja na wejściu pompy ilością wody - żeby nie przelewał kubka, wyjściu z odpieniacza żeby piana trafiała do kubka i ewentualnie powietrzem (ale powietrzem tu chyba nie ma tutaj sensu).


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacje powietrza mam ściągnięta. Jedno mnie zastanawia: Dlaczego dodając pompe 2x wiekszą nie ma żadnej wizualnej różnicy?(więcej bąbli)(no poza tym że poziom w komorze się lekko podniósł ok 1cm)

Zwężka , hydraulika nie pozwala?

Przecież teraz jest szybszy przepływ przez zwężke więc i powietrza wiecej zaciąga w danej jednostce czasu. racja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to zależy od zwężki i jej przekroju do przekroju rurki doprowadzającej powietrze. Jak chciałem na początku też zrobić tak jak Ty masz, ale ledwie kilka bąbelków powietrza mi pobierało. Popatrz na odpieniacze shurana - tam jest zastosowane właśnie tak jak Ty masz


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zwężce którą mam, podano że Outlet flow wynosi od 1700l/h dla cienienia 0.5bar do 4200 dla ciśnienia 4 bar. Dla Inject Rate podano 158l/h dla 0.5bar do 350 dla 4 bar.

Tylko jakie tam może być ciśnienie. Inna rzecz że, 158l/h powietrza dla 1700l/h wody to chyba trochę mało dla odpieniacza. Widział ktoś jakieś zwężki z lepszymi parametrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj przerobiłem zalegającą pompę 1700 na wirnik igiełkowy(2 różne) i jeden zasysa prawie 700l/h powietrza a drugi 500l/h więc wydaje mi się że te 158 to marnie

http://nano-reef.pl/topic/79690-nowy-odpieniacz-z-pompa-new-jet-1700/


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że konstrukcja twojego odpieniacza bardziej podyktowana była brakiem miejsca niż doświadczeniem konstruktora. Mówię tu szczególnie o długości dolotu do komory reakcyjnej na dodatek zakończonym kolanem 90 stopni. Komora reakcyjna jest spora, po zwężce wnioskuje że pompa jest sporo za mała. Proponuję zainwestować i kupić TUNZE 9420.040 na igiełce. Potęga w swojej klasie. Wiem co mówię bo mam. Warunkiem nie ograniczania wydajności pompy a co za tym idzie pobieranego powietrza jest jej nie dławienie. Więc kolanka odpadają. Co do wylotu ........ powiększyć dwukrotnie i zakończyć bramowym lub prostsze i skuteczne rozwiązanie w postaci trójkątnej dławicy w wylocie. Tak jak masz tylko większy. Następne pytanie które się nasówa to czy przed wymianą pompy (pisałes o montaży 2x większej) było wszystko dobrze ? Moze nie opłaca sie tego doinwestowywać tylko kupić sprawdzona konstrukcję, choćby używaną.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od ciekwostki z neta:

http://reefhub.pl/od...warium-morskim/

"Tego typu odpieniacze są najszerzej używane w zastosowaniach komercyjnych w wielkich akwariach publicznych, oceanariach, dużych hodowlach ryb czy koralowców, czyli wszędzie tam gdzie kluczowe znaczenie ma „przepuszczenie” jak największej ilości wody przez odpieniacz. Co ciekawe, w odpieniaczach tego typu, ilość zasysanego powietrza w stosunku do ilości zasysanej wody jest wielokrotnie mniejsza niż w najszerzej stosowanych w domowych akwariach odpieniaczach z wirnikiem igiełkowym. Mimo to, właśnie temu typowi odpieniaczy powierzono olbrzymią odpowiedzialność dbania o jakość wody w instalacjach hodowlanych, akwariach i oceanariach komercyjnych wartych krocie – dlaczego? To temat na osobny artykuł…"

Ja bym się chętnie dowiedział dlaczego.. - artykuł nie powstał, szkoda.

Czy wynika z tego że, takie odpieniacze powinny mieszać mniejszą ilość bąbli?

Co do tego ramienia "dolotu" to po części wypadkowa braku miejsca, pomyłki i różnych koncepcji/eksperymentów. Podpinany był na bypasie na powrocie, na spływie+rewizji teraz ma osobną pompę. Kolako w środku wytnę tylko co w zamian ? 45* ? - takie rozw. widziałem.

Generalnie regulacja już działa całkiem całkiem (ściety na skos ogranicznik jak sugerował Stani) - fakt nie mogę regulować z dokładnością do mm, ale już co 0.5cm jest ok. Generalnie poszerzając wylot, myślę że regulacja się wyostrzy.

Problemu po podpięciu pompy 3500l/h - nie ma - poza jednym - nie widzę dużej różnicy w ilości bąbli (ostatnie zdjęcie), więc wychodzi że słabsza NewaJet wykorzystuje w 100% zwężkę.

W obiegu różnica pomp jest bardzo zauważalna.

Jak pisałem NewaJet 1700 - przeróbka żeby miała sens, to muszę mieć tę przekładkę zakładaną na wlot pompy - mi został tylko zielony front. Poza tym jak dla mnie jest za głośna i używam jej tylko do mieszania soli :)

Zwężka jak na 4tym rysunku.

http://www.reefkeepi...-06/fm/feature/

Co ciekawe "A 1" Mazzei® injector can pull up to 240cubic ft/hr of air" - ta zwężka wygląda tak samo jak moja, z tym że speca mojej pisał Chiński sprzedawca.

I jeszcze raz : Czy ze zdjęć wynika że ten odpieniacz ma mało powietrza(mało bąbli w komorze)? Bo pienić pieni.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwężka Venturiego jest dobrana do wydajności pompy. Zwiększanie wydajności pompy bez zwiększenia przekroju niewiele zmieni. Dlatego nie ma widocznej różnicy w ilości bąbli w komorze odpieniacza. Tak więc proponuje poszukać większej dyszy. Mam jakieś w swoich gratach. Jak swoją dokładnie zwymiarujesz to coś pomyślimy. I jeszcze jedno. Odpienicz chodzi tym lepiej im drobniejsze są bąbelki w komorze. I sprawdź zasolenie przy okazji. Przy za niskim zasoleniu wydajność spada, podobnie jak przy dodawaniu niektórych chemicznych uzdatniaczy i pokarmów.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zrób prosty i szybki test. Wypnij wężyk z tej zwężki którą masz i przyłóż go do wlotu pompy(tam gdzie zasysya wodę) i zobaczyz jaka jest różnica w ilości i rozmiarze pęcherzyków powietrza. Według mnie taka dysza jaką zastosowałeś może i jest wykorzystywana w zbiornika które są liczone w dziesiątkach tysięcy litrów z racji na stabilność pracy i w celu uzyskania maksymalnych przepływów jakie może osiągnać dana pompa w tym rozwiązaniu. My w swoich zbiornikach nie stosujemy takich dysz bo pompy odpieniaczy musiałyby pewnie kilunastokrotnie przewyższać wydajnością pompy obiegowe aby uzyskać dobre rezultaty. I dochodzi jeszcze inny aspekt,bardzo możliwe że uzyskanie prawidłowej stabilnej pracy tej dyszy będzie możliwe tylko od danej wielkości dyszy i wydajości pompy wzwyż jak to ma czesto miejsce w innych urządzeniach.

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kruszyna ma dużo racji. Masz złą/źle dobraną zwężkę.

W zwężce którą mam, podano że Outlet flow wynosi od 1700l/h dla cienienia 0.5bar do 4200 dla ciśnienia 4 bar. Dla Inject Rate podano 158l/h dla 0.5bar do 350 dla 4 bar.

Tylko jakie tam może być ciśnienie. Inna rzecz że, 158l/h powietrza dla 1700l/h wody to chyba trochę mało dla odpieniacza. Widział ktoś jakieś zwężki z lepszymi parametrami?

Sęk w tym, że Twoja pompa nie podaje 1700 litrów wody z ciśnieniem 0,5 bara.

Z wykresu charakterystyki tej pompy wynika, że przy wysokości podnoszenia około 2 m jej wydajność spada do zera.

Podnoszenie na 2 m to 0,2 bara na tłoczeniu pompy (1 bar = 10 m, 0,5 bara = 5 m).

Tu masz wykres:

http://www.achat-aquarium.fr/1127-12142-thickbox/new-jet-1700-1700l-h.jpg

EDIT:

Jaką średnicę wlotu wody ma Twoja pompa ?

Załóżmy, że 30 mm. Kup redukcję PVC 30 na 20 mm. W grubszej części nawierć (zaraz za zwężeniem) otwór 6 - 8 mm pod kawałek rurki, na którą nałożysz wężyk powietrza.

I już masz gotową zwężkę, wirnik przerób na mesh/igłę i powinno działać.

Jeśli chcesz się bardziej pobawić to przygotuj sobie kilka pierścieni o zewnętrznej średnicy 20 mm a wewnętrznej 19, 18, 17 ... mm.

Zmieniając średnicę wlotu wody będziesz zmieniał zarówno ilość zasysanej wody jak i powietrza.

Jednak przy takich DIY czasem jest problem, ze startem pompy - czasem wystarczy dmuchnąć w wężyk powietrza i pompa staruje, ale jest to jednak kłopot.

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz T:

Zasolenie 1.025 czyli ok. Co do zwężki - to wydaje mi się że powinienem iść w drugą stronę - zwiększyć pompę.

Moja to 1'' na gwincie - tak jak 32mm rura - ok. 19cm długa. Bez zwiększenia przekroju dodając mocniejszą pompę zwiększę prędkość przepływu/ciśnienie - tak myślę.

@KRUSZYNA:Sprawdzę to pod koniec tygodnia - niech pochodzi kilka dni, może się mu poprawi (pienienie).

Co do dużych pomp - mogę iść z Aqua Nova 10000l/h + zwężka - minus to ilość miejsca dla pompy i zwężki albo ta Tunze 9420 - cena choć nie tak bardzo. Tylko pytanie czy to coś zmieni - dlatego szukam odpowiedzi, które pozwoli mi określić jaka pompa powinna być pod jaką zwężkę. A to czy wogóle zostanie zwężka to muszę przemyśleć(miejsce).

"Sęk w tym, że Twoja pompa nie podaje 1700 litrów wody z ciśnieniem 0,5 bara.

Z wykresu charakterystyki tej pompy wynika, że przy wysokości podnoszenia około 2 m jej wydajność spada do zera.

Podnoszenie na 2 m to 0,2 bara na tłoczeniu pompy (1 bar = 10 m, 0,5 bara = 5 m).

Tu masz wykres:

http://www.achat-aqu...700-1700l-h.jpg

"

Jak dla mnie z charakterystyki potrafię wyczytać tylko ilość wody /h dla danej wysokości.

Moja wysokość 0.35m - czyli cisnienie w zwezce to 0.035 bara?.

Co do propozycji zwężki DIY, dzięki przemyśle sprawę.

Znalazłem coś innego - wypowiedź że, dla zwężki 1'' Mazzei (takiej jak moja) używa pompy Little Giant 5 MDSC z bardzo dobrym skutkiem. Ta pompa ma wydajność ok 3600l/h na poziomie "zero". Moja Aqua Nova ma 3500l/h, a czy dobrze to nie wiem bo nikt jeszcze nie napisał co sądzi o ilości bąbli na ostatnim zdjęciu:). Na, ale skoro ciągniemy ten wątek zakładam że nie.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.