Skocz do zawartości
Adrian Piwnicki

Pierwsza rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Tomek. Czy to Ty zapraszałeś mnie wczoraj na piwo do Medalikowa ?-pisaliśmy posta odnośnie kolegi A. w temacie "sprzedam akwarium 570 litrów". Jeśli to Ty Tomek to może wiesz czemu zniknęły nasze posty w/w temacie ?Przeciez nie były obrażliwe dla nikogo co najwyżej niewygodne dla kolegi A. XXI wiek ,demokracja i co .....cenzura..??!!

P.S. Nasze posty czytało ponad 20 osób (od 22-24 ) a jedna nawet się przyłączyła do tematu (stały uczestnik-nie pamietam ksywki ale mam nadzieję że się odezwie i wypowie na ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. To ja. Faktycznie wczoraj nie było tych postów. Ale widzę że wszystko jest ok. Zaproszenie zawsze aktualne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehfisubstrat to wlasnie biobale (tyle ze inna nazwa) - oczywiscie ze sa ludzie ktorzy to stosuja w morskim, tak jak sa ludzie ktorzy jezdza syrenkami :no

Zarowno plenum jak i biobale to elementy dosc archaicznych metod filtracji - aktualnie na swiecie dominuje filtracja berlinska i DSB


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że są i tacy co jeżdżą mercami i w swoich 2000-3000 litrowych zbiornikach mają kilkadziesiat litrów biobali. Sam usunałem je ze swojego akwarium gdyż uważam że sprawdzają się przez ok 6-7 miesięcy, przyspieszają dojrzewanie akwarium w przypadkach gdy jest mała ilość żywej skały. Pomagają natomiast w duzych zbiornikach rybnych, gdzie są stosowane jako tańsza alternatywa filtra ociekowego. I takich zbiorników - przerybionych czy nie takze jest sporo w Polsce i na świecie i jeszcze raz powtarzam: stosuje się częściej niż Ci się wydaje.

Ni bronię biobali - jak wcześniej napisałem - nie mam ich już. Ale to nie znaczy że są złe czy "archaiczne". Do wydawania tak stanowczych sądów potrzebne jest chyba większe doświadczenie w temacie niż to Towje czy także moje kilkanaście miesięcy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian ...?????????!!!???......jak to możliwe że ze swoją ogromną wiedzą akwarystyczną-morską- nie słyszałeś nic o DSB. ! No co ty nie żartuj......

Jeszcze jedno.:piszesz że masz na wydanie 5000 zł.--starczy ci to na więcej niż 5 kg. skały ?? ...chyba że się pomyliłeś z wpisaniem tej kwoty...?.......co mnie z reszta nie zdziwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak Tobie pisalem wczoraj wieczorem, w watku ktory zniknal, zgadzam sie z Twoja opinia nt postow Adriana ale....... podaruj juz sobie osobiste podjazdy i drwiny z chlopaka, masz cos do Niego? napisz mu o tym na prv lub emila, bo to nie jest forum pt "Zrobmy z kogos glupka/wsiowego debilka" tylko forum o akwarystyce morskiej

zauwaz, ze tak jak On pisze czesto OT, tak i Ty zaczynasz robic to samo (i ja takze4, niech mnie jasny szlag :no)....chyba rozumiesz co mam na mysli

PS dla mnie to koniec tematu (powtornie:D), ale jesli masz inne zdanie to nie zasmiecajmy forum i napisz mi je na prv msg lub emilka


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe to faktycznie koniec tematu.ale nie mam zamiaru z nikogo robić....nawet niechce uzyć tych słów bo nawet o tym nie myślałem..wybacz mi tylko mojego ostatniego posta na temat konikarium.sorki ale niemogłem siepowstrzymać ale to juz ostatni raz.masz racje to nie na to jest forum stworzone.

pozdrawiam wszystkich bez wyjątków Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DSB to na serio nie wiem co to za system i wcale nie uważam że mam "ogromną wiedzę akwarystyczno-morską" (choć może tak jest) a co do tych 5000 nie mówiłem że mam tyle na wydanie. Co do tego tematu "to nie forum zróbmy z kogoś głupka/wsiowego debilka" to już skończyłem ten temat.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcale nie uważam że mam "ogromną wiedzę akwarystyczno-morską" (choć może tak jest - Adrianie sory ale muszę to napisać - ten tekst jest mega mocny.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biobale sa uzywane w Polsce tylko dlatego, ze zakladajacy takie zbiorniki nie sa na biezaco i stosuja metody ktorych nauczyli sie 20 lat temu.

Fakt jest taki ze w dwoch najbardziej rozwinietych morsko krajach kroluja metody: berlinska (Niemcy) i DSB(USA).

Adrian, jesli nie wiesz co to jest DSB, poczytaj FAQ na www.reefcentral.com


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest sporo firm w USA oferujących kompletne tanki morskie gdzie wystrój stanowią sztuczne korale - jest to akwarium FO, co znaczy, że tylko rybcie są prawdziwe :) w ich systemie filtracji zawsze można 'znaleźć' filtry zraszane. możesz Marx nie lubić bioball'i, na Twoim miejscu jednak nie wygłaszałbym tak ostatecznych opinii...

p.s. DSB - Deep Sand Bed - podłoże z piasku i drobnego żwiru mające ~ 10 cm grubości/wysokości stanowiące środowisko życia tych form, które mogą w nim żyć :no posługując się tym http://reefcentral.com/calc/SandBed.php kalkulatorem można obliczyć ilość wagową, potrzebną na to piaskowe łóżko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto jednak zaznaczyc, ze DSB potrzebuje odpowiedniej powierzchni (tzn piasku nie zaslonietego/przywalonego np skala) by poprawnie dzialalo, co do glebokosci to ta minimalna, przy ktorej DSB winno dzialac to 3 cale, a wiec ok 7,5 cm. Co do granulacji piasku to na sam dol idzie tzw powder-like, tzn naprawde drobny, wlasciwie bardziej pyl, aby uzyskac tam srodowisko odpowiednie do rozwiniecia sie bakterii beztlenowych (2 cale), natomiast na gore (1 cal) idzie piach o wiekszej granulacji.

Reasumujac: DSB tak, ale w naprawde duzych tankach o duzej powierzchni dna, w nano ze wzgledu na mala powierzchnie dna nie dziala (zdanie dr Rona Shimeka, tworcy teorii DSB, o ile pamietam). Musze jednak powiedziec, ze mnie osobiscie strrrasznie :no podoba sie idea piasku na dnie akwa i te idee wprowadzilem w zycie u siebie.


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx to że obecnie na świecie ludzie stosują jakieś metody to nie oznacza że inne są przestarzałe albo złe. Przynajmniej ja tak myślę. Natomiasta przy tak małej ilości skały tylko "plenum" da efekty i tyle.

Cześć


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydawalo mi sie ze w tym watku dyskutujemy o akwarium rafowym a nie Fo ze sztucznymi koralami...

Niegdzie nie napisalem ze metoda archiaiczna jest zla - jest po prostu przestarzala i tyle.

Ja u siebie bede mial DSB jesli tylko starczy mi kasy na wiecej piasku :no, ale tak naprawde moja metoda jest male obciazenie biologiczne dzieki czemu mocna filtracja nie jest potrzebna.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Marx, jak dla mnie Twoja wypowiedź to czysta semantyka, więc niech już tak zostanie...

kiedyś na pl.rec zaistniał wątek o DSB i z tego co zapamiętałem, przynajmniej w naszych polskich warunkach występuje problem z nabyciem odpowiedniej 'porcji życia' do tej metody. również podczas 'eksploatacji' DSB, co jakiś czas należy uzupełniać ten 'wsad życiowy' z uwagi na to, że to tylko niewielkie akwarium i różnorodność mieszkańców DSB zostaje zdominowana/wytrzebiona/zjedzona przez gatunek/gatunki najbardziej drapieżne. no a wtedy DSB to już ponoć nie to...

osobiście wolę filtrację o dużej potencjalności :) obfitość pokarmu (phytoplankton, zooplankton, itd...) niezbędna dla utrzymania w tanku różnych form życia w dobrej kondycji lub w ogóle 'sprzyja' obciążeniu wody w znacznym stopniu. głodzenie lokatorów tanku w imię utrzymania dobrej jakości wody - czy to jest dobre założenie? wydaje się, że lepszym pomysłem jest zapewnienie obfitości pożywienia łącznie z najwyższą jakością wody - w/g mnie może to zapewnić właśnie mocna filtracja :no

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinW Kochanie od piątku mam wolne akwarium na dwie rybki, skałki niewielkie ale jest miejsce.Kasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinW .Kochanie kończę dziś około 20 (chyba) to mogę te rybki zabrać daj odp na sms.Kasia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcinW .Kochanie kończę dziś około 20 (chyba) to mogę te rybki zabrać daj odp na sms.Kasia

ROTFL mega ROTFL, no naprawde tarzam sie po podłodze :no zrobilo nam sie forum milosno-randkowo-ogloszeniowe :)

janku-ta odpowiednia porcja zycia to slimaki, kraby i rozgwiazdy wzruszajace powierzchnie piasku? bo jesli tak to nie wiem o jakich problemamch piszesz, sa kraby Reef Hermit Scarlet, sa slimaki Strombusy i Nassariusy, sa rozgwiazdy, Brittle Star i inne; co do zycia pod powierzchnia piasku to wg dra Shimeka to co jest w paisku wystarczy by go wzruszac w glebszych warstwach, a te formy zycia schodza ze skal; sam mam ok 6 cm piasku i niekiedy nie moge sie nadziwic ile roznorodnych robaczkow w nim zyje, a widac je i w dzien przy szybie i w nocy, jak wysuwaja sie lekko ponad powierzchnie piachu, co do walki form zycia o dominacje to masz sporo racji, ale przeciez mozna od czasu do czasu dokupic skaly, a stara odsprzedac/wymienic w sklepie


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra pośmialiście się..ja też .. :no sorki za prywatne wiadomości na forum....ale żeby facet już nie mogł w spokoju pogadać w męskim gronie.??!Ach te kobiety...wszędzie wlezą, wszędzie znajdą....diabła z piekła nawet wypłoszą :) A co mi tam.....do zobaczenia Kochanie o 15..o 20 parka rybek jedzie do swego lokum.Ale będą miały frajdę...same w akwarium!!

P.S. martinnew nie tarzaj się juz po podłodze ! Czyżby nigdy kobieta nie powiedziała do ciebie Kochanie. :)

Pozdrawiam Marcin W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedziala, oj powiedziala, nawet nie wiesz ile klopotow z tego wyniklo :)

ale nigdy na forum slonowodnym, to niezaprzeczalny fakt :no


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba co innego finanse na akwarium i finanse na wyjazdy, co? A tak poza tym nie chcę żadnych słów przedstawionych powyżej na moim temacie!!! Wracając do akwarium to jaką pompę do panela najlepiej użyć (do 40-50zł, finanse)?


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.