Skocz do zawartości
norbi2222

Czy to dobre założenia? - Start nowego akwarium...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych forumowiczów.

Na samym początku przedstawię się. Na imię mam Norbert, akwarystyką interesuje się od kiedy pamiętam, od dziecka – pierwsze próby w akwarystyce. Od około ośmiu lat prowadzę akwaria roślinne (w brew niektórym osobą z forum morskiego), wcale nie takie proste w prowadzeniu. Dla ładnego widoku, też trzeba się na starać w utrzymaniu równowagi i włożyć sporo pracy, i posiadać wiedzę. Dla zainteresowanych link do mojego baniaka: http://www.roslinyak...2222-67117.html

Wracając do sedna. Od kilku lat interesują mnie również akwaria morskie, oczywiście rafowe i podjąłem decyzję o założeniu takiego akwarium jako drugiego w domu.

Na chwile obecną zgłębiam temat morszczyzny, uczę się, przyglądam różnym rozwiązaniom technicznym i Know-How obecnych tu akwarystów.

Na sam początek uznałem, że będzie to zbiornik mieszany - koralowce miękkie, LPS i SPS, z przewagą LPS i kilkoma łatwiejszymi SPS-ami. Oczywiście kilka małych ryb (6-10), i mięczaki.

Wymyśliłem takie graty do założenia rafy. Proszę popatrzcie swoim fachowym okiem, co warto zostawić - jest ok, a co zmienić?

Zbiornik: Full OW , szkło 10mm, wymiary: 80x60 lub 65x55h , tło czarne , komin po środku -tu mam dylemat, czy wewnętrzny, czy lepiej zewnętrzny, czy pośrodku tylnej szyby, czy zboku? Spływ 32 mm, rewizja 25 mm , zasilanie 25 mm.

Sump: 70x45x40h – cztery komory: dolewka 10 cm, spływ 18 cm, refugium 20 cm, powrót 15 cm (jak narysuje projekt to wkleję – na razie muszę nauczyć się obsługi programu)

Odpieniacz: Deltec SC 1351

Obieg : Jebao DCT-6000 – pompa będzie skręcona o ½ lub 1/3 - zobaczymy.

Cyrkulacja: 1x Jebao RW-4, 1x Jebao RW-8

Oświetlenie: Maxspect Razor R420r 15000K 180W

Skała: Prawdopodobnie żywa ok. 20-25 kg plus kilka kg w refugium (ile się zmieści).

Sól: Probiotic Reef Salt

Suplementacja: Balling

Piasek: Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White – ok 20 kg

Oczywiście kilka innych niezbędnych rzeczy jak: testy, refraktometr itp.

Dziękuję za wszelkie sugestie, wszystkie postaram się rozważyć. Na razie jestem na etapie planowania i wszystko można zmienić. Akwarium prawdopodobnie wystartuje w czerwcu jak będę miał poczucie, że opanowałem podstawy, przynajmniej w teorii.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie oglądane z dwóch czy z trzech stron?

Jeśli z dwóch to komin z boku jak z trzech to na środku.

Jeśli masz miejsce i możesz to komin na zewnątrz.

Wydaje mi się ,że na początek zbyt bogata sól.

Oczywiście na początku balling nie będzie potrzebny.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie oglądane z dwóch czy z trzech stron?

Jeśli z dwóch to komin z boku jak z trzech to na środku.

Jeśli masz miejsce i możesz to komin na zewnątrz.

Wydaje mi się ,że na początek zbyt bogata sól.

Oczywiście na początku balling nie będzie potrzebny.

Dzięki Lebcio.

Akwarium będzie widoczne z trzech stron, stąd moje założenie, ze będzie po środku. Tych kilka centymetrów od ściany znajdzie się miejsca na umieszczenie komina na zewnątrz. Zastanawiam się na ile takie rozwiązanie jest lepsze od wewnętrznego komina.

Sól AF Ref Salt będzie lepsza, czy Aquarium Systems Instant Ocean? - ubogie sole. Myślałem o soli z dodatkiem probiotyków, stąd wybór Probiotic Reef. Salt.

Tak jasne, że balling dopiero w późniejszym czasie, podmiany na początek powinny wystarczyć.

Jeszcze raz dzięki :smiling:

Rozumiem, że pozostałe założenia techniczne są porządku i dadzą radę.

Pozdrawiam,

Norbert

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał rewizje również 32 tak jak spływ a powrót 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin zewnętrzny nie zabiera miejsca w akwarium, optycznie też chyba lepiej jak go nie widać w akwarium.

Cyrkulacja w akwarium tez jest łatwiej ustawić bez martwych stref.

Ja zaczynałem na soli IO po kilku miesiącach zamieniłem na AF Probiotyczna.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał rewizje również 32 tak jak spływ a powrót 25.

Tak myślałem, żeby rewizje również zrobić 32, a nawet powrót rozważałem 32. Przy wszystkich takich samych rozmiarach mniej problemów z zakupem rur, kolanek, złączek itp.

Komin zewnętrzny nie zabiera miejsca w akwarium, optycznie też chyba lepiej jak go nie widać w akwarium.

Cyrkulacja w akwarium tez jest łatwiej ustawić bez martwych stref.

Ja zaczynałem na soli IO po kilku miesiącach zamieniłem na AF Probiotyczna.

Rozważę rozwiązanie z kominem zewnętrznym. Trochę mi nie podoba się mocne odsunięcie akwa od ściany, w takim przypadku trzeba liczyć minimum 15 cm.

Lebcio, widzę, że do swojego Razora dołożyłeś T5. Sama lampa nie dawała rady, czy kolor światła Tobie nie odpowiadał?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam akwarium 80x55x50 i obieg DC-3000 i moim zdaniem to w zupełności wystarczy. Moja jest obecnie ustawiona na połowę. Druga sprawa, to chyba troche za dużo piasku. Przy tej powierzchni dna to proponuję okolo 10kg.

A trzecia sprawa, to ktore to roslinne jest Twoje, bo po otwarciu linka mam cala galerie? Sorry, juz mam to roslinne . Fajne!

Edytowane przez ladyjj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam akwarium 80x55x50 i obieg DC-3000 i moim zdaniem to w zupełności wystarczy. Moja jest obecnie ustawiona na połowę. Druga sprawa, to chyba troche za dużo piasku. Przy tej powierzchni dna to proponuję okolo 10kg.

A trzecia sprawa, to ktore to roslinne jest Twoje, bo po otwarciu linka mam cala galerie? Sorry, juz mam to roslinne . Fajne!

Cześć Joanna, ciesze się, że podoba Ci się mój roślinniak.

Mówisz, że 10 kg piachu wystarczy, nie będzie zbyt mało? Na samym początku rozważałem pompę

Blau Reef Motion 3K D lub Jebao DCT-3000, ale pomyślałem, żeby nie chodziła na maksa to wezmę większą DCT-6000 i ją skręcę.

Dzięki za sugestie, pozwoli to ograniczyć błędy początkującego. Jak miałbym obecną wiedzę i doświadczenie w roślinnym na początku mojej przygody, to ile mniej by było nerwów i niepotrzebnych niepowodzeń.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie rownież 10kg piachu to max. Też na początku miałem dużo, ale sukcesywnie przy podmianach odsysałem.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samo zalanie i dojrzewanie sól uboga, Jak się wszystko ustabilizuje przejdziesz na lepszą sól, do łatwych sps-ów i lps-ów reef salt + probioS + npPro w zupełności ci wystarczy.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie rownież 10kg piachu to max. Też na początku miałem dużo, ale sukcesywnie przy podmianach odsysałem.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Na samo zalanie i dojrzewanie sól uboga, Jak się wszystko ustabilizuje przejdziesz na lepszą sól, do łatwych sps-ów i lps-ów reef salt + probioS + npPro w zupełności ci wystarczy.

Jak to dobrze popytać mądrzejszych od siebie. Pewnie jak rozpocząłbym od bogatszej soli to miałbym wszelkie plagi egipskie.

Dzięki za wskazówki.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam że od startu lej bioS.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darek,

BioS nie zawiera pożywki dla bakterii, również ją dodawać? Jakieś jeszcze inne bakterie nitryfikacyjne polecasz. Ja znam trochę do słodkiego dobrych bakterii, które pewnie też nadają się do solniczki, chyba, że się mylę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii jest cała masa do wyboru, ja stosowałem bioS bez pożywek,samo to co gnije w skale jest wystarczającą pożywką dla nich. Z pożywkami to bym powiedział ostrożnie bo one dokarmiają też plagi. Wyjątkiem są polimery które stosuje i mogę polecić


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii jest cała masa do wyboru, ja stosowałem bioS bez pożywek,samo to co gnije w skale jest wystarczającą pożywką dla nich. Z pożywkami to bym powiedział ostrożnie bo one dokarmiają też plagi. Wyjątkiem są polimery które stosuje i mogę polecić

Dziękuję Darek za odpowiedź :yes


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja juz 2 akwarium odpalalam na dosc bogatej soli kent i nie bylo zadnych problemów. Myślę, że na to czy udaje sie w miarę łagodnie wystartować maja wplyw takze inne czynniki np światło, skala itp a nie tylko sol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lebcio, widzę, że do swojego Razora dołożyłeś T5. Sama lampa nie dawała rady, czy kolor światła Tobie nie odpowiadał?

Według mnie było mało niebieskiego koloru i postanowiłem dołożyć 2x54W.

Jedna UV i jedna niebieska. Świecą od 12.00 do 20.00.

Ledy zaś od wschodzą od 10.00, zachodzą o 22.00.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja juz 2 akwarium odpalalam na dosc bogatej soli kent i nie bylo zadnych problemów. Myślę, że na to czy udaje sie w miarę łagodnie wystartować maja wplyw takze inne czynniki np światło, skala itp a nie tylko sol.

Nie wiem na ile mogę przenieść doświadczenie ze startowania zbiornika roślinnego. Zasada jest dosyć prosta: ograniczenie światła i stopniowe rozpalanie "Słońca" np. stopniowo zwiększając moc i długość świecenia. Ograniczając związki makro i mikro w początkowej fazie dojrzewania zbiornika i dokonywanie - nie suplementowanie owych związków i regularne podmiany, oraz dostarczenie konsumentów makro i mikro (roślin) - to daje prawdopodobieństwo w miarę łagodnego startu. Jak czytam NR to widzę dużo analogii.

Co wskazuje na to, że sól to tylko jeden z czynników, a jest ich wiele. Myślę, że warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, o których Asiu (nie wiem czy nie zachowałem się zuchwale pisząc Asiu), piszesz i je ograniczyć do minimum, a szczególnie w przypadku zerowego doświadczenia z morskim, jak jest w moim przypadku.

Dziękuję za zaangażowanie w mój temat :clapping

Według mnie było mało niebieskiego koloru i postanowiłem dołożyć 2x54W.

Jedna UV i jedna niebieska. Świecą od 12.00 do 20.00.

Ledy zaś od wschodzą od 10.00, zachodzą o 22.00.

Ciekawy jestem jak w tym aspekcie wypada nowa wersja Razora. Wolałbym uniknąć dokładania T5, ale jak będzie trzeba to dołożę 2x24W - większe nie zmieszczą się na długość akwarium.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze na zmianą pomp cyrkulacyjnych z 1x Jebao RW-4, 1x Jebao RW-8 na

1x Tunze Turbelle Nanostreamm 6045 i 1x Tunze Turbelle Nanostreamm 6065 + Tunze Wavecontroller 7092 + fotokomórka. Moja rozterka jest pokierowana ponad dwukrotnie większymi kosztami i nie wiem, czy poniesione dodatkowe koszty są współmierne?

Przeglądałem dzisiaj wszelkie zwierza, które widzę w moim akwa. Sporządziłem listę biorąc pod uwagę moje umiejętności, możliwości zbiornika i sprzętu oraz współżycia tychże zwierzaków, a takrze walorów estetycznych.

Oczywiście lista nie oznacza, że wszystkie te zwierzęta zawitają w akwarium.

Jeżeli macie chęć, to popatrzcie i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

Ukwiały:

Entacmaea quadricolor

Pachycerianthus

Zoanthusy: (kilka rodzi, nie koniecznie poniższe)

Zoanthus "African Blue Steel"

Zoanthus "Goblins Fire"

Zoanthus "Fruit Loop"

Zoanthus "Leviathan orange"

Miekkie:

Alcyonium verseveldti

Efflatounaria sp. 02

Klyxum simplex – polka nazwa Cladiella

Lobophytum sp. 06

Sarcophyton sp. 7

Sinularia sp. 05

Xenia umbellata

LPS-y:

Acanthastrea lordhowensis

Astreopora myriophthalma

Blastomussa wellsi

Cataphyllia sp

Caulastraea tumida

Coelastrea palauensis

Cyphastrea decadia

Cyphastrea serailia

Diaseris distorta

Euphyllia patula

Echinopora ashmorensis

Euphyllia paraglabrescens

Euphyllia glabrescens

Favia favus

Galaxea astreata

Goniopora lobate

Hydnophora grandis

Leptastrea pruinosa

Madracis kirby

Micromussa amakusensis

Physogyra lichtensteini

Platygyra ryukyuensis

Trachyphyllia geoffroyi

Turbinaria peltata

SPS-y:

Acropora Formosa

Anacropora reticulate

Montipora delicatula

Montipora samarensis

Porites porites

Psammocora obtusangula

Psammocora stellate

Psammocora haimeana

Seriatopora hystrix

Seriatopora caliendrum

Krkowce:

Clavularia viridis

Pachyclavularia violacea (Briareum sp.)

Tubipora musica

Ryby:

Błazenki - Amphiprion ocellaris

Centropyge colini

Pterapogon kauderni

Chrysiptera brownriggii

Diademkowate - Pictichromis cf. caitlinae

Lipogramma klayi

Kometki - Assessor macneilli, Assessor flavissimus

Wargaczowate - Macropharyngodon choati

Labroides dimidiatus – doktorek

Zagiewkowate - Neocirrhites armatus (strażnicy korali)

Lirowate - Synchiropus splendidus

Krewetki:

Lysmata grabhami

Lysmata debelius

Ślimaki:

Nassarius luridus (i kilka innych do ekipy sprzątającej)

Które zwierzaki warto z tej listy zostawić, a których nie brać pod uwagę i jaki jest tego powód? Proszę podzielcie się swoim doświadczeniem.

Dzięki,

Norbert

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista że oho. Tak to nie działa. Oczywiście że można połączyć miękkie, sps i lps tylko że zawsze coś będzie nie tak. Albo kolory nie takie, albo coś się nie będzie pompować. To nie tylko parametry wody ale też rodzaj / siła światła czy cyrkulacji. Każda z wymienionych grup korali ma inne wymagania, na coś się musisz zdecydować a dopiero później szukać korali z innej grupy które będą pasować do warunków które masz w akwarium.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na soli probiotycznej AF - nie zaobserwowałem żadnych niedogodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista że oho. Tak to nie działa. Oczywiście że można połączyć miękkie, sps i lps tylko że zawsze coś będzie nie tak. Albo kolory nie takie, albo coś się nie będzie pompować. To nie tylko parametry wody ale też rodzaj / siła światła czy cyrkulacji. Każda z wymienionych grup korali ma inne wymagania, na coś się musisz zdecydować a dopiero później szukać korali z innej grupy które będą pasować do warunków które masz w akwarium.

Lista zacna :baby: efekt braku doświadczenia. Darek, całkowicie się zgadzam i zdaje sobie sprawę, że tak się nie da tego zrobić. Po drugie trudno się zdecydować na jeden kierunek. Ambitnie to chciałbym SPS-y, z małą domieszką LPS i zoa. Jednak patrze na swoją wiedze i doświadczenie, w roślinniaku nie potrzebuję testów tylko rzut oka na rośliny i wiem co jest i jak mam zareagować - pewnie w przyszłości będzie podobnie z morskim. Stąd lista, która przy Waszej weryfikacji pomoże mi obrać jakiś kierunek.

Dzięki Darek za komentarz.

Startowałem na soli probiotycznej AF - nie zaobserwowałem żadnych niedogodności.

Ilu akwarystów tyle opinii :wallbash: I co ma powiedzieć początkujący... Szkoda, że niema jednej recepty na każde akwarium :rtfm: Na szczęście ma trochę doświadczenia w akwarystyce i czasu na wyrobienie własnej opinii zanim wystartuje zbiornik. A jak znam życie, to i tak nie uniknę wpadek - frycowe trzeba zapłacić.

Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem.

Zachęcam do weryfikowania mojej listy z życiem i wskazanie na sensowne połączenie koralów.

Pozdrawiam,

Norbert


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako "nie poczatkujacy" moze wyraze swoja opinie.

Widze, ze zabierasz sie za morkie "z glowa". Prawdopodobnie wczesniej czy pozniej, bedziesz ambitnie probowal przygode z sps-ami i lps-ami. W zwiazku z tym, calkowicie bym zarzucil korale miekkie, ktore beda powyzszym przeszkadzac, zabierac cenne miejsce i brudzic wode po swojemu.

Lekka konstrukcja ze skaly, jako podbudowa pod sps-y na gorze, w dolnych czesciach lps-y i moze byc "bombonierka", bez cielistych miekkich.

Dla sps-ow osobiscie wolalbym lampe T5. Trudno jest pogodzic ladne wybarwienie sps-ow z pozorna oszczednoscia pradu (led-y tez pobieraja prad, za to nie podgrzewaja wody, wiec reszte zuzyje grzalka, tyle ze rury trzeba czesto zmieniac - cos za cos).

Do tego, miekkie nie lubia tak czystej wody jak sps-y, ani tak silnej cyrkulacji.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako "nie poczatkujacy" moze wyraze swoja opinie.

Widze, ze zabierasz sie za morkie "z glowa". Prawdopodobnie wczesniej czy pozniej, bedziesz ambitnie probowal przygode z sps-ami i lps-ami. W zwiazku z tym, calkowicie bym zarzucil korale miekkie, ktore beda powyzszym przeszkadzac, zabierac cenne miejsce i brudzic wode po swojemu.

Lekka konstrukcja ze skaly, jako podbudowa pod sps-y na gorze, w dolnych czesciach lps-y i moze byc "bombonierka", bez cielistych miekkich.

Dla sps-ow osobiscie wolalbym lampe T5. Trudno jest pogodzic ladne wybarwienie sps-ow z pozorna oszczednoscia pradu (led-y tez pobieraja prad, za to nie podgrzewaja wody, wiec reszte zuzyje grzalka, tyle ze rury trzeba czesto zmieniac - cos za cos).

Do tego, miekkie nie lubia tak czystej wody jak sps-y, ani tak silnej cyrkulacji.

Powodzenia

Dzięki Stani za opinię. Coraz bardziej się skłaniam do takiego rozwiązania i skupienia się na LPS i SPS. Rozważam lampę T5, a nawet jestem skłonny powiedzieć, że jest to lepsze rozwiązanie, przynajmniej z doświadczenia z roślinnego. Jednak ledy maja swoje niepodważalne plusy - nie nagrzewają wody (moje roślinne działa bez grzałki i temperatura oscyluje 24-26 stopni C, więc sądzę, że podobnie będzie z morskim, w którym są dodatkowe źródła ciepła - pompy). Innym niepodważalnym dla mnie plusem led są bliki, nie do osiągnięcia przy T5 i jednak o minimum 30% mniejsze zużycie prądu. A ja trzeba będzie to zrobię mieszane światło.

Pozdrawiam,

Norbert


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skoro już wiesz co chcesz (sps, lps) to optymalne parametry wody dla tej konfiguracji to:

NO3 1 - 3

PO4 0,01 - 0,05

KH w okolicach 7.

Pozostałe parametry CA, MG wyjdą w praniu zależnie od zużycia.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.