Skocz do zawartości
szogun73

375 porażek czyli "Gwiezdne kurka wojny"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

W końcu zebrałem się do założenia tematu na tym forum.....chyba dlatego że dużo pisania a ja leniwy człowiek jestem.

Moja przygoda morskim rozpoczęła się jakieś 2 lata temu gdy pewnego jesienno zimowego wieczoru przypomniałem sobie że lubię akwarystykę. PO długim namyśle (około 30 sekund) postanowiłem że założę akwarium .....tym razem posolone. Będzie się działo....pomyślałem.... No i działo się .... :o

Zacząłem skrupulatnie pogłębiać wiedzę na temat, Im więcej czytałem tym więcej czytałem a potem okazało się że muszę jeszcze więcej czytać wiec czytałem ... Gdy już uznałem że się wystarczająco naczytałem i na marudziłem w pobliskich mi sklepach przyszedł moment na założenie zbiornika.

Akwarium kupiłem używane od Jareckiego 375 litrów 150x50 x50.

Nad akwarium wisiała wtedy wspaniałą Chińska lampa 8x54w, Wodą kręciły "falowniki" JVP. Pianę bił Deltec 1455, a do rury powrotnej podłączona była pompa AM eco runner 3700, a W sumpie leżał sobie gruz koralowy. Zbiornik prowadzony był na vsv.

W kwietniu 2014 roku wystartował zbiornik. Cóż to była za radość.......... Piękne niebieskie tło, biała skała,(sucha) biały piasek(suchy). normalnie bajka...

Od tej pory miało być już tylko pięknie.......Nic bardziej mylnego. Zacząłem popełniać wszystkie książkowe błedy.

Szybko okazało się że za mało czytałem a jeszcze mniej zapamiętuję...

Dojrzewanie przedłużyłem sobie na własne życzenie bo zapomniałem że trzeba dodawać bakterie.

Nie zrażony tym faktem dolewałem bakterii i czekałem. W końcu nadszedł upragniony moment.Pierwsze życie zawitało w akwarium, kraby ślimaki Salarias i coś tam jeszcze chyba..... Cała rodzina siedziała godzinami przed naszym nowym telewizorem i kibicowała krabom w wyścigach skalnych.

Potem jakieś pierwsze ryby, które oczywiście dostały imiona ( tak tak nemo oczywiście też był, i jest w sumie nadal) Potem pierwsze miękkie, jakieś lpsy no i oczywiście parę "prostych" patyków.

Na początku wszystko kręciło się pięknie były wizyty sąsiadów, znajomych i zaprzyjaźnionych zakładów pracy.... po prostu szał...

Pierwsza plaga przyszła w Sierpniu..... Dino, wszechobecne, rozrastające się w zastraszającym tempie dino. Brązowy dywan przykrył wszystko co się da. Zaczęła śie walka odsysanie, czyszczenie, szczoteczkowanie skał i itp. I tak przez miesiąc praktycznie codziennie. Gruba warstwa przykrywała z powrotem wszystko w dwie godziny po odsysaniu. Ręce opadały ale nie poddawałem się i po miesiącu walka była wygrana. Niestety padły wszystkie spsy i Lpsy.

W tym czasie lampa została wymieniona na ATI.

Teraz mogło być już tylko pięknie zbiornik odżywał, nowe szczepki koralowce ... wszystkie miękkie poszły do innego akwarium (córki) Znowu było super... Niestety długo to nie trwało. po kilku krótkich miesiącach wszystko zaczęło znowu umierać. Koralowce powoli umierały...pomimo dobrych parametrów wody.....Podejrzenie padło na gruz koralowy który był w sumpie.........

Gruz wyleciał na śmietnik a jego miejsce zastąpiło DSB. Przy okazji pompy zostały wymienione na Jebao rw 8.

I znowu miało być pięknie .... (wizyty zaprzyjaźnionych zakładów pracy)... Woda zrobiła się czysta jak kryształ ....Nowe szczepki koralowce itp.... Znowu idzie dobrze, koralowce polipują rosną normalnie bajka i sielanka... Mija kilka miesięcy a krzywa zbiornika znowu leci w dół....W międzyczasie padła pompa obiegowa i została wymieniona na dużo większą Jebao .

Mamy już Maj 1015 w zbiorniku kicha , minął rok a tu nie ma się czym pochwalić ....

Z głównego wylatuje piach a z sumpa DSB, które niestety u mnie nie wystartowało.....Być może dlatego ze nie zasilałem go żadnymi żyjątkami........a zbirał się w nim tylko syf...

Ufff To chyba tyle na dzisiaj żeby was nie zanudzić ...

CDN

Kilka fotek z "życia" ( umierania) zbiornika..

I jeszcze parę smutnych fotek...

post-23182-0-46066800-1454244224_thumb.jpg

post-23182-0-31717500-1454244235_thumb.jpg

post-23182-0-20588600-1454244251_thumb.jpg

post-23182-0-56100700-1454244298_thumb.jpg

post-23182-0-57268100-1454244305_thumb.jpg

post-23182-0-57258100-1454244420_thumb.jpg

post-23182-0-24175500-1454244440_thumb.jpg

post-23182-0-18939400-1454244451_thumb.jpg

post-23182-0-47302500-1454244471_thumb.jpg

post-23182-0-16425200-1454244481_thumb.jpg

post-23182-0-93030800-1454244489_thumb.jpg

Edytowane przez szogun73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta, opisuj dalej.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nic nie piszesz o dozowaniu,jak podmiany wody często robisz?robiles,czy byłeś w tym co robisz robiles systematyczny bo to ważne przy morskim.Na jakiej soli robisz podmiany jakie trzymaales zasolenie,czym mierzyles,jak zrobiles DSB?książkowe czy po swojemu?Jakie wymiary miało DSB?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra woda na podmiankę się miesza a jako że mam czas i wenę to piszę dalej.

Najpierw odpowiem na pytania..

A nic nie piszesz o dozowaniu,jak podmiany wody często robisz?robiles,czy byłeś w tym co robisz robiles systematyczny bo to ważne przy morskim.Na jakiej soli robisz podmiany jakie trzymaales zasolenie,czym mierzyles,jak zrobiles DSB?książkowe czy po swojemu?Jakie wymiary miało DSB?

Dozowanie było , już nawet był moment że lałem po 100 ml balinga dziennie. Była nawet pompa dozująca ( wykalibrowana) , Akwarium było prowadzone na soli BT i regularne co tygodniowe podmianki około 10 %,a DSB miało wymiar 40x40 12 cm piachu ... Nie książkowe ale takie jak mi ktoś polecił . Mniej istotne kto.

Historii CD

Mija maj, zaczyna gorączkowa walka o uratowanie badyli , większe podmianki.( niestety za małe) mniej karmienia więcej karmienia . mokro, makro , amino kwasy i inne czarodziejskie mixtury., Tańce rytualne przy akwarium, odmawianie różańców zaklinanie znachora ........Nic nie pomaga. (parametry w akwarium wciąż książkowe)

Koralowce umierają jedne tracą tkankę od dołu drugie od góry reszta już sama nawet uciekała z akwarium.

Siedzę patrzę, płacze, myślę czytam......Nic nie pomaga.

Czerwiec już za pasem...... We Wdzydzach szykuję się "Sympozjum Akwarystów" - Myślę jade..... najwyżej mnie zlinczują ( w sumie zlinczowali jak powiedziałem wsw zamiast vsv przy ognisku :p)....Ale mam nadzieję że wśród tak zacnego grona coś uda się ustalić.

No I się ustaliło...

Wyszło na to to że rozwinęły się być może u mnie patogenne szczepy bakterii. Rozwiązanie ------restart .....Brzmi grubo sił już brak ale cóż podwijam rękawy i biorę się do roboty.....Przecież nie zlikwiduję ...Twardy jestem kiedyś mi się uda.

Teraz powinna zacząć się cześć pt "New Hope"

Wywalam całą skałę ze zbiornika, piach, i wszystko co się da.Zostają tylko ryby trochę wody. Wszusyko wyczyszczone wychuchane wydmuchane.... Do Bańki wrzucam 20 kg świeżej ale odgazowanej żywej skały ..... żadnego piachu :(:(:( I duże podmiany....

Od Jacka56 przywożę po 2 X 180 litrów wody (ten to ma podmianki) do Tego parę większych podmianek na świeżej solance.(Sól nadal BT reef) Zamiast vsv wkładam kulki ( też od BT).

Kilka szczepek na skały ....Siadam, czekam, obserwuję, gębula znowu się uśmiecha . Narobiłem się znowu, ale jest nadzieja. Koraliki polipują , rosną troszkę wszystko wygląda dobrze. Parametry się stabilizują NO3 zaczyna spadać fosforany bardzo małe . Jest git.

I tak do września.......We wrześniu Piotrek Noa robi podmiankę skały Wpadło trochę "szczepek",jest super jest bosko....Teraz już tylko czekać aż las Sps-ów zarosnie moją rafę....

Nic bardziej mylnego ... Nie u mnie, nie jest mi dane Cieszyć się akwarium chyba....Ja się Chyba nie nadaję ...

CDN

Przerwa na Papieroska i kawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, fajnie by było jak byś po każdym opisie dawał parę fotek.

Wówczas widać "organoleptycznie" zmiany oraz postępy.

PS

Fajny opis :thumbup:, jedz dalej...


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Papieros się chyba skończył? Piszesz.....?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część trzecia :) " Last Hope"

Ha ha teraz widzę że powinienem troszkę inaczej nazwać temat ....może zmienię.

Leci sobie wrzesień, koralików już trochę jest ale.....

No właśnie wszystkie jakieś podrażnione, coraz więcej ich się ślini.coraz gorzej wyglądają coraz słabiej polipują ..

Od czasu do czasu co któryś zrzuca całą tkankę w ciągu jednego dnia.

W tym momencie mamy Z Piotrkiem Noa już czerwone telefony na biurkach. Specjalna bezpieczna gorąca linia podłączona przez Pentagon. Moja Kobieta zaczyna mnie już podejrzewać o gejowski romans...Telefony od Piotrka są święte.....Teściowa śię obraża, ja zostałem wygoniony na kanapę,dzieci krzywo na mnie patrzą a pies już nawet nie merda ogonem na mój widok.

Godzinami siedzę przy baniaku zastanawiając się o co kamon????

Może przebicie.....szukam, kombinuję, odłączam i wymieniam sprzęty....... Znowu duże podmiany, skąd brać kasę na sól i na to wszystko????? załamka.

Ostatni nie wymieniony element układanki to odpieniacz............ Może za mały.

Pożyczam drugi, Franka średniego, wkładam do sumpa , obserwuję ....Robi się troszkę lepiej.......Ale korale nie przestają się slinić...

Rano, wieczorem, przy karmieniu, przy każdej możliwej okazji.

Ex misję dostają kulki a ich miejsce zajmują pelety XXL ...

Po kilku, kilkunastu dniach i kilku, dużych podmiankach podrażnienie koralików ustaje. zaczynają lepiej polipować, odżywają.

Wkrótce po tym udaje mi się nabyć drogą kupna używany odpieniacz Red Skim 250, który ledwo włazi do mojego sumpa.

W tym momencie stwierdziłem że jeżeli to nie pomoże to się poddam. może nie do końca ale przestanę bawić się w sps-y , wkładam miękkie, piasek . i więcej ryb.

Od Października Akwarium jakoś się kreci...Koralowce żyją ( co już jak na mnie jest wielkim sukcesem) nawet rosną.

Oczywiście jeszcze mi daleko do sukcesów i zbiorników jakie mają koledzy ale mam nadzieje że jestem już na dobrej drodze.

Obecny setup to

Akwarium wiadomo jakie , oświetlenie ATI 8x54w, obieg New Jet 6500, cyrkulacja Jebao rw 8 , W sumpie Red Skim 250, filterek na węgiel, filierek na pelety xxl.

I od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem reaktora wapnia.

Wielkie podziekowania dla Piotrka Noa, Bez niego pewnie dalej bym zabijał koralowce.

Tak w miejszym lub wiekszym streszczeniu wyglądją moje "Gwiezdne ku.... wojny" O paru przygodach pewnie zapomniałem i mam nadzieję że was nie zanudziłem,

Jako że nie umiem robić zdjęć za chwilę Zrobię filmik i wrzucę

Tak wyglądało po czerwcowej rewolucji...

Niestety mało fotek mam.

post-23182-0-60745700-1454252181_thumb.jpg

post-23182-0-57837400-1454252185_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa sprawa. Jestem początkujący morskie od 10 miesięcy, więc raczej ci nie pomogę. Trzymam kciuki ponieważ ja osobiście tyle porażek nie wytrzymałbym. Myślę, że zasolenie trzymałeś na prawidłowym poziomie (refraktometr sprawny) no to nie wiem co jest przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktem jest, że zajefajną beletrystykę piszesz...

Patrząc co masz w akwarium przez ponad rok sugerowałbym jednak zostać przy beletrystyce :)

EDIT...

Na ch... ci reaktor? jak nic nie masz w akwarium...

ustabilizuj chłopie wszystko samymi podmianami... a potem poooooooooowoli dokładaj inne rzeczy...

i zmień znajomych bo Cię oszukują...

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa sprawa. Jestem początkujący morskie od 10 miesięcy, więc raczej ci nie pomogę. Trzymam kciuki ponieważ ja osobiście tyle porażek nie wytrzymałbym. Myślę, że zasolenie trzymałeś na prawidłowym poziomie (refraktometr sprawny) no to nie wiem co jest przyczyną.

Dzoekuje za chęci pomocy ale już nie chodzi o to co jest przyczyną bo akwa wyszło na prostą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktem jest, że zajefajną beletrystykę piszesz...

Patrząc co masz w akwarium przez ponad rok sugerowałbym jednak zostać przy beletrystyce :)

EDIT...

Na ch... ci reaktor? jak nic nie masz w akwarium...

ustabilizuj chłopie wszystko samymi podmianami... a potem poooooooooowoli dokładaj inne rzeczy...

i zmień znajomych bo Cię oszukują...

Dzikuję za docenienie moich wypocin,

Jak napisałem pod koniec od października akwarium już się jakoś kręci i po to jest reaktor.

Filmik już się ładuje na YT , a ja zapominałem jeszcze pochwalić sie jenym faktem...

Bo przecież nie mogło by być żeby było wszystko dobrze i dlatego AEFW postanowiło sobie u mnie pomieszkać.

Taka już chyba moja akwariowa karma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego też napisałem o pozostaniu przy beletrystyce.

Kup DVH Coral Protec

wyjmij korale i wypłucz je dokładnie zgodnie z instrukcją.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktem jest, że zajefajną beletrystykę piszesz...

Patrząc co masz w akwarium przez ponad rok sugerowałbym jednak zostać przy beletrystyce :)

EDIT...

Na ch... ci reaktor? jak nic nie masz w akwarium...

ustabilizuj chłopie wszystko samymi podmianami... a potem poooooooooowoli dokładaj inne rzeczy...

i zmień znajomych bo Cię oszukują...

Mniej więcej to samo chciałem napisać :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie Gwiezdne Wojny

post-7357-0-60586200-1454255923_thumb.jpg

Edytowane przez R@F@L (wyświetl historię edycji)

Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik nie wyszedł wiec parę fotek z telefonu

I jeszcze 3

post-23182-0-00768100-1454267596_thumb.jpg

post-23182-0-34984800-1454267600_thumb.jpg

post-23182-0-98080600-1454267603_thumb.jpg

post-23182-0-97732100-1454267618_thumb.jpg

post-23182-0-40169700-1454267623_thumb.jpg

post-23182-0-79212700-1454267628_thumb.jpg

post-23182-0-83731800-1454267638_thumb.jpg

post-23182-0-00390700-1454267698_thumb.jpg

post-23182-0-79020600-1454267701_thumb.jpg

post-23182-0-23847400-1454267705_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik nie wyszedł wiec parę fotek z telefonu

I jeszcze 3

Witam

I jeszcze fotka całości by się przydała.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniej to wygląda. Przyjeżdżam na kawkę po powrocie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno Całości... Kiedyś może się nauczę obsługi aparatu i będę robił ładne fotki....

Jacuś zapraszam serdecznie.

post-23182-0-17117700-1454270742_thumb.jpg

Edytowane przez szogun73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze tylko szkoda, że tyle czasu "zmarnowanego" ale różnie to bywa niestety ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę szkoda ale nauka przynajmniej nie pójdzie w las.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak. Najważniejsze iść do przodu nawet jeśli ma być to droga pod prąd ale do celu. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tomku, w końcu okres dojrzewania masz za sobą. Troszke dlugo to trwalo, ale teraz powinno byc juz z gorki. Tylko czekać aż wszystko porośnie.

Tak trzymaj

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy ta rw8 jako jedyna wystarcza na te 150cm?

A co do samego zbiornika to już jest ciekawy a jak porośnie to będzie petarda :)

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.