Skocz do zawartości
czaja

kh 2,8 - czy to możliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dziś pierwszy raz od 2 lat (od startu akwarium) dzięki uprzejmości Baszurka zrobiłem testy wody.

NO3 i PO4 na granicy wykrywalności (ledwo było widać zafarb). Mg 1450, Ca 430 za to kh wyszło 2,8. Wszystkie testy Saliferta. Od dwóch lat robię tylko podmiany co 2 tygodnie 20L. Czy to możliwe żeby kh było tak niskie a mimo to wszystko w akwarium wygląda OK? Dodam, że SPS, LPS i miękkie rosną elegancko, wszystko polipuje i ma kolory takie jak powinno mieć. Test na kh powtórzony 2 razy.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może, już dwukrotnie taką glebę zaliczyłem przez swoje niedbalstwo. Mam reddragona który podobno jest bardzo delikatny - kh go nie rusza


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jakichś wymagających SPSów nie mam. Pewnie przy czymś wymagającym widać by było te braki w kh a tak to zero reakcji.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mi spadło do 5 , pojawiły się glony , nieciekawie to wyglądało. Po tym spadku zacząłem dozować ballinga. Ale 2,8 niewydaje mi się , myślę że może coś z testem jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów u mnie ma i innych plag również (odpukać ;))


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem przy tescie nie uzyles tylko 2 ml wody z 4ml


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem przy tescie nie uzyles tylko 2 ml wody z 4ml

Testy robił baszurek. Może on się wypowie bo ja od początku posiadania akwarium nie robiłem ani jednego testu więc nie jestem obyty w tym temacie :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,test byl robiony zgodnie z instrukcja - na 4ml. Test raczej pewny,u mnie pokazywal prawidlowo,kh mialem w przedziale 7÷8,ostatnio troche zaniedbalem sie z regularnoscia dozowania roztworu sody (lane z reki) i kh spadlo do pieciu z lekkim okladem,czyli tyle,do ilu mialo prawo spasc,a wiec mysle,ze test jest o.k. Z ciekawosci zaraz sprawdze u siebie i na roztworze wzorcowym.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo sam sie zlapalem kilka razy salifert mg,ca ma 2 ml a kh 4 ml


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czaja, weź ten płyn referencyjny co jest w zestawie z testami saliferta i jak zrobisz z tej wody to powinno Ci wyjsci KH = 6,7 (albo inaczej, tyle co jest na buteleczce napisane). Jeśli wyjdzie Ci inaczej to źle mierzysz :) Masz w okolicy morszczaka co mogłby podjechac ze swoim testem i sprawdzic czy wszystko bangla?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytam bo sam sie zlapalem kilka razy salifert mg,ca ma 2 ml a kh 4 ml

Dlatego ja zawsze wyciagam instrukcje i zerkam.

Sprawdzilem wlasnie na plynie wzorcowym,dokladnosc perfekcyjna - wynik 6,7dkH,data na opakowaniu testu 04 2019,a wiec co do wiarygodnosci nie moze byc zadnych zastrzezen.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu u mnie spadło poniżej 4 i nic z koralami się nie działo tylko zaczął tworzyć się na szybie jakiś dziwny nalot co zmobilizowało mnie do zrobienia testów i szok KH ~4, Mg 1050, Ca 330.

Obecnie parametry dociągnięte do odpowiednich ale nalot mnie wkurza.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba,tak się zastanawiałem jeszcze czy to ruszać,czy nie,ale może spróbować podbić - 42 sody spożywczej na 500ml RO/DI i zacząć od 10ml na dobę. No i testy,najlepiej przed podmianą.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba,tak się zastanawiałem jeszcze czy to ruszać,czy nie,ale może spróbować podbić - 42 sody spożywczej na 500ml RO/DI i zacząć od 10ml na dobę. No i testy,najlepiej przed podmianą.

Póki co nie ruszam. Z ciekawości kupię test na kh i zobaczę jak sytuacja będzie się rozwijać.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to praktycznie niemozliwe zeby tak niskie KH uzyskac.

Może patrzyłeś na milirównoważniki zamiast na skale dKH? To by odpowiadało KH= 5,6


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to praktycznie niemozliwe zeby tak niskie KH uzyskac.

Może patrzyłeś na milirównoważniki zamiast na skale dKH? To by odpowiadało KH= 5,6

Bartek,też mi się nie chciało wierzyć,ale tyle wychodzi,a odczyt ze środkowej rubryki instrukcji,czyli :KH value in dKH". Poza tym,tak jak pisałem,na roztworze wzorcowym wychodzi w punkt. Raczej niemożliwe jest równocześnie żeby test przekłamywał i źle był sporządzony roztwór wzorcowy.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiam wiec na walniety test...

Raczej nie wierze w zdrowe akwarium z KH ponizej 3 (dlugoterminowo).


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi spadnie o 1 dKH i już acropory lecą, a tu taki wynik i korale mają się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to praktycznie niemozliwe zeby tak niskie KH uzyskac.

Może patrzyłeś na milirównoważniki zamiast na skale dKH? To by odpowiadało KH= 5,6

Ja tam się Bartek na chemii nie znam - jak wiesz ;), ale jak robię test ze świeżego pudełka i ze starego i wynik wychodzi w granicy błędu 0,2 - to daje wiarę pomiarowi.

Moje błogie życie przy baniaku zmobilizowało mnie do testu tylko dlatego, że na jednej z acropor zrobiły się plamy od dołu. Glebę zaliczyłem prawdopodobnie od niedzieli kiedy wykonuje zawsze testy, dziecko mi towarzyszyło i prawdopodobnie odkręciło mi zaworek precyzyjny, w reaktorze zrobiła się poduszka i przestał lecieć odciek. W czwartek sprawa wyszła, więc z poziomu ok 7 w niedziele gleba na 2,5 dokładnie w czwartek. Wiec da się, życia nic nie poleciało...


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak: zrobiłem w Reefmaxie tym samym zestawem,na którym u Kuby (ważny 04 20019) wyszło 2,8, -u mnie 8,6. Wyszperałem w szafce resztki starego testu (ważny 04 2017) - wynik 8,4 - 8,5. Tak więc myślę,że wyniki są prawidłowe.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi obserwować czy coś się dzieje. Jak będzie się działo to trzeba zainterweniować a jak nie to zostaje tak jak jest :) Dzięki wszystkim za pomoc.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle śie wyraziłem, bo technicznie rzeczywiście jest to możliwe, ale chodziło mi raczej o ten konkretny przypadek...

Z opisu wynika, że to nie efekt jakiejś pomyłki tylko raczej długoterminowy poziom - w końcu od dwóch, czaja lat nie robił testów.

Poza tym zwróć uwagę, że Ca jest raczej wysokie - 430mg/L co nie idzie w parze z niskim KH. Proces kalcyfikacji potrzebuje zarówno węglanów jak i wapnia, którego tutaj nie ubywa.

Kolejna sprawa to to, że "Dodam, że SPS, LPS i miękkie rosną elegancko..." Skoro rosną, znaczy mają budulec, a jak nie mają budulca to nie rosną. Co więcej, czaja napisał, że wszystkie korale są w dobrej kondycji, czyli nie ma typowych objawów, niskiego KH.

Z drugiej strony nie wiemy nic o suplementacji w tym zbiorniku. Być może tak jak u Ciebie, nastąpiła jakaś awaria czy zwykła pomyłka, choć opis sugeruje brak suplementacji. W każdym razie, powyższe rozważania czynią taką sytuację nieprawdopodobną. Co by jednak nie mówić Natura potrafi rządzić się własnymi prawami. Już nie raz mnie zaskakiwała więc kto wie, może ultra powolne obniżanie KH nie powoduje widocznych zmian u korali?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle śie wyraziłem, bo technicznie rzeczywiście jest to możliwe, ale chodziło mi raczej o ten konkretny przypadek...

Z opisu wynika, że to nie efekt jakiejś pomyłki tylko raczej długoterminowy poziom - w końcu od dwóch, czaja lat nie robił testów.

Poza tym zwróć uwagę, że Ca jest raczej wysokie - 430mg/L co nie idzie w parze z niskim KH. Proces kalcyfikacji potrzebuje zarówno węglanów jak i wapnia, którego tutaj nie ubywa.

Kolejna sprawa to to, że "Dodam, że SPS, LPS i miękkie rosną elegancko..." Skoro rosną, znaczy mają budulec, a jak nie mają budulca to nie rosną. Co więcej, czaja napisał, że wszystkie korale są w dobrej kondycji, czyli nie ma typowych objawów, niskiego KH.

Z drugiej strony nie wiemy nic o suplementacji w tym zbiorniku. Być może tak jak u Ciebie, nastąpiła jakaś awaria czy zwykła pomyłka, choć opis sugeruje brak suplementacji. W każdym razie, powyższe rozważania czynią taką sytuację nieprawdopodobną. Co by jednak nie mówić Natura potrafi rządzić się własnymi prawami. Już nie raz mnie zaskakiwała więc kto wie, może ultra powolne obniżanie KH nie powoduje widocznych zmian u korali?

Będę robił testy na KH, Mg, Ca i zdawał relację :) Tak jak napisałeś - żadnej suplementacji nie stosowałem i nie stosuję - tylko systematyczne podmiany co tydzień.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zwróć uwagę, że Ca jest raczej wysokie - 430mg/L co nie idzie w parze z niskim KH. Proces kalcyfikacji potrzebuje zarówno węglanów jak i wapnia, którego tutaj nie ubywa.

U mnie w Reefmaxie,gdzie nie mam SPS-ów,bardzo długi czas Ca stało w miejscu,a kh leciało na pysk (same podmiany,bez suplementacji). Dopiero jak porządnie bujnęły się LPS-y,to Ca zaczęło spadać,ale i tak od długiego czasu okresowo tylko sprawdzam Kh i leję z ręki roztwór soli spożywczej.

Co do wczorajszego wyniku 2,8 to przychodzi mi do głowy jeszcze tylko jedno - Kuba przyniósł wodę w buteleczce,w której była poduszka powietrzna,choć nie sądzę,żeby to miało jakiś istotny wpływ na pomiar. Ale za to butelki z piwem były pełne :strutin.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba i pH bylo b. niskie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.