Skocz do zawartości
yaro071

Małe krewetki, kraby do czyszczenia nano rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy możecie podać jakieś nazwy krewetek,krabików niewielkich rozmiarów do czyszczenia?

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki czyszczące lysmata amboinensis, bądź boksująca stenopus hispidus lub lysmata debelius, z małych krewetek to kukenthali, wurdemanni , co do krabów to wszelkie pustelniki się nadadzą np. clabinarius, calcinus itp. polecam również ślimaki np. turbo, astralium, nassarius,


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki czyszczące lysmata amboinensis, bądź boksująca stenopus hispidus lub lysmata debelius, z małych krewetek to kukenthali, wurdemanni , co do krabów to wszelkie pustelniki się nadadzą np. clabinarius, calcinus itp. polecam również ślimaki np. turbo, astralium, nassarius,

Ani aboinensis, ani boksująca ani debelius, ani kuekenthali małe nie są.

Małe krewetki to np. lysmata bogessi albo seticaudata,

Krewetki arlekinowe: np Hymenocera elegans

Krewetka ukwiałowa (powinna mieć ukwiał): Periclimenes yucatanicus

Małe kraby:

Porcelankowe (potrzebują ukwiał): Neopetrolisthes maculatus, Neopetrolisthes oshimai

Pustelniki: polecam Calcinus tibicen albo Clibanarius tricolor

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe nie są a tzymaja je z powodzeniem w 30 ł więc raczej każda się nada


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede miał 54 litry. Chce blazna,babke i jakas ekipe sprzatajaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sexy shrimp? Mam 3 sztuki. Malutkie, bardzo pocieszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się zachowują sexy shrimp? Zajmują się glonami? Widać je na codzień? Błazenek nie zje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do czyszczenia to się nie wypowiem. Siedzą u mnie na skałkach i koralowcach coś tam grzebią całymi dniami, nie boją się. Miłe dla oka. Mam dwa błazenki i dużą Lysmata amboinensis oraz kraba czerwononogiego. Wszystko żyje w pełnej zgodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szukam czegoś tej wielkości. Do tego krab i chyba slimak na dentrus i glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

krab czerwononogi - tak, niebosko - nie (bo łazi i przewraca szczepki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ponoć niebieski w porównaniu z czerwonym to "mały bandyta" i byłby zagrożeniem dla mojego. Przynajmniej tak mi powiedziano w sklepie jak chciałem dokupić drugiego- tego niebieskiego. Czerwony jest bezproblemowy, zgodny, ale ma jeden feler. Widuję go średnio raz w miesiącu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mam tak samo :) już parę razy myślałem że zdechł .. ale jest

podobnie ma babylonia - jak się zakopie w piasku to nie ma jej 2-3 tyg

a "niebieski" - miałem kiedyś - zeżarł mi 2 ślimaki

czerwony to po prostu aniołek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czerwononogi może nie przewraca?! U mnie nie dość że przewracal to Jeszcze zajął się slimakami jak elegans niebieskonogi....


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że można nieźle się nadziać :)

Kupujemy, ponieważ jest łądny, a potem nokaut w akwarium:)

będę musiał dobrze dobrać ekipę :)

Czyli krabiki odpadają?

Edytowane przez yaro071 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia glonów polecam slimaki astralium, pięknie czyszczą szyby. Turbo tez moga byc. Skaly tez obgryzaja i turbo i astralium. Do piachu to też slimaki strombus, odkurzaja detrytus i okrzemki. może mógłbyś mieć rozgwiazde piaskowa, ale ona musi mieć grubą warstwę dojrzałego piachu wiec przy tym litrazu musiałbyś wstawić niedużo skały. Po szybach ona tez łazi. Ślimaki i kraby to nie jest dobre połączenie. Krab będzie tylko skały objadal, na szybę nie wejdzie a slimak tak.

Ja ze względu na slimaki mam tylko kraba lybia tesselata (pom pom crab) który jest zupełnie nieszkodliwy dla rafy i slimakow, ale też jej nie sprząta. Za to piękny jest :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia glonów polecam slimaki astralium, pięknie czyszczą szyby. Turbo tez moga byc. Skaly tez obgryzaja i turbo i astralium. Do piachu to też slimaki strombus, odkurzaja detrytus i okrzemki. może mógłbyś mieć rozgwiazde piaskowa, ale ona musi mieć grubą warstwę dojrzałego piachu wiec przy tym litrazu musiałbyś wstawić niedużo skały. Po szybach ona tez łazi. Ślimaki i kraby to nie jest dobre połączenie. Krab będzie tylko skały objadal, na szybę nie wejdzie a slimak tak.

Ja ze względu na slimaki mam tylko kraba lybia tesselata (pom pom crab) który jest zupełnie nieszkodliwy dla rafy i slimakow, ale też jej nie sprząta. Za to piękny jest :)

Dziękuję:)

Czyli jednak ślimaki:)

U mnie na olx chłopak ma do sprzedania ślimaki Gibberulus będą ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://pl.reeflex.net/tiere/2457_Gibberulus_gibberulus.htm

Chyba będzie ok choć na reeflex piszą, że powyżej 100l.

Byle miał piachu do odkurzania, to będzie szczęśliwy. Kup tez ze 2-3 astralium, to bardzo pracowite slimaki. Mam 1 nassariusa, ale on dość dziwny jest. Nie mam pojęcia co on je, bo albo siedzi zakopany w piachu, albo zasuwa po piachu, próbuje wlazic na szybę i z niej spada. Mam też 1 ślimaka z gatunku trochus, ale tego nie polecam. jako jedyny z moich slimakow wyłazi ponad lustro wody i trzeba go ratować, potrafi nieopatrznie wypaść z akwarium i jako jedyny nie da rady się odwrócić jeśli upadnie na "plecy". to ładny i pozyteczny slimak, ale trzeba go pilnować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krabiki mogą być pod warunkiem że te małe (Calcinus tibicen albo Clibanarius tricolor) nie sprawiają problemów, te większe niestety są gorsze. Miałem różne i w zasadzie tylko niebieskonogi Calcinus Elegans jest strasznym łobuzem - ale jest spory.

Te maleńkie 2-3cm są strasznie pocieszne, polecam.

Ślimaki są przydatne ale zbyt interesujące to nie są.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimaki tez są ciekawe do obserwacji, bardziej je widać chyba niż kraba. No i żaden krab nie wyczyści szyby czy cyrkulatora, a slimak da radę :) W takim małym akwarium nie ma zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o zwierzaki. Ale slimak zawsze sobie coś do jedzenia znajdzie.

Edit: Jeszcze słowo o krewetkach. krewetki czyszczące lysmata ambionensis tak na prawdę akwarium nie czyszczą. to pielęgniarki, które dbają o to, żeby ryby oczyszczać z pasozytow. O ile ryba pozwoli :) Moje ryby zwykle uciekaly od krewetki. Krewetki sa łagodne, jeśli w tak małym akwarium jest jedną sztuka, ale tez tak zarłoczone, że ukwialowi czy innym koralom potrafią jedzenie z pyska wydrapać :) krewetki "na aiptasie" nie zawsze chcą jeść aiptasie, to zależy od osobnika. Krewetki nie żywią się glonami czy detrytusem, trzeba je dokarmiać. ale warto je mieć, dodają uroku akwarium. Ja mam jedną czyszczaca, która wchodzi mi na rękę i jedną wurdemanni "na aiptasie" która aiptasii nie rusza :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z krabów polecam: Paguristes cadenati i Clibanarius digueti - małe, grzeczne, pracowite

sexi shrimps są owszem małe, ale musisz się liczyć, że obskubią ci twardziele z polipów, jeśli planujesz mieć sps-y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zależy mi na ekipie która będzie ciezko pracować w akwarium;) nie chcę pakować duzej ilości zwierząt. Zalezy mi na blazenku i babce, ewentualnie 2 blazny o ile wejdą. Reszta ma sprzątać. Z tego co widzę to będą to ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zależy mi na ekipie która będzie ciezko pracować w akwarium;) nie chcę pakować duzej ilości zwierząt. Zalezy mi na blazenku i babce, ewentualnie 2 blazny o ile wejdą. Reszta ma sprzątać. Z tego co widzę to będą to ślimaki.

Witam

Chciałbym kupić kraba pustelnika calcinus gaimardii. Chciałbym się upewnić czy ten gatunek jest bezpieczny dla ślimaków i czy na wolności żyje na rafie czy na przybrzeżnej strefie pływów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z ekipy czyszczącej mnie najbardziej podoba się Strombus. Cały czas się czymś zajmuje. Nawet okrzemki mi znikają z piasku. Mam też 2x Nassarius,1xTectus i są to ospałe, leniwe "gnojasy", które najlepiej żyły by z zasiłku a nie z pracy. :) Chyba że mnie się takie przytrafiły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ekipy czyszczącej mnie najbardziej podoba się Strombus. Cały czas się czymś zajmuje. Nawet okrzemki mi znikają z piasku. Mam też 2x Nassarius,1xTectus i są to ospałe, leniwe "gnojasy", które najlepiej żyły by z zasiłku a nie z pracy. :) Chyba że mnie się takie przytrafiły...

Strombus jest spoko, bardzo ciekawy obiekt do obserwacji, niestety ostatnio mi padł po jakiś 5 latach. Ja mam ślimaki 2x astrlium i 3 nassarius do tego jeszcze kraby pustelnik 1 calcinus laevimanus i 3 x paguristes cadenati oraz jeżowca mespilia globulus - chyba najbardziej pracowity z ekipy czyszczącej ;)

Calicinus gaimardii interesuje mnie przede wszystkim jako fajne zwierzę, ale nie chciał bym żeby był zagrożenie dla obecnych mieszkańców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strombusy bardzo pracowite, u mnie widać prawie wszędzie nitkę po ich przejściu. Skubia coś wszędzie, na skale, piasku czy szybach. Chociaż nie wiem gdzie się podzialy, bo wpuszczalem z 6 a 2 widzę :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.