Skocz do zawartości
waldek123blau

POKOLCE w akwarium Obecnie 2350l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawa dyskusja :book: Kilka doświadczeń z pokolcami ode mnie . Zaraz pewnie będę zrugany i nie wiadomo co jeszcze ale mam to w d... i nie jest to Prezydent. Wracając do kontrowersyjnego tematu, posiadam w 500L 4 pokolce, mianowicie: zółtka, lineatusa, naso i hepcia. Moje doświadczenia są następujące. Lineatus (podkreślam mój) jest wyjątkowo agresywny, potrafi nawet ugryźć rękę która go karmi, natomiast rybolom nic nie robi.Czasami odp... mu szajba i szaleje po baniaku jednak bez szkody dla innej zwierzyny.Na noc każdy pokolec ma swój kont, za dnia zgodnie pływają razem bez bijatyk, zdarzają się tylko drobne incydenty jednak jak już podkreślałem wcześniej bez urazów.Z rybami jest jak z ludźmi, mają różne charaktery, nie zawsze ryba uważana za agresywną, własnie nią będzie. Przykładów można mnożyć wiele nie tylko w akwarystyce morskiej. Reasumując moje wypociny, wpuszczanie (dobieranie) pokolcy do obsady to jest loteria. Nie zawsze czarny charakter nim jest ,a słabeusz daje sobie w kaszę dmuchać. Dotyczy się to również samego zakupu ryby, jeden hepatus czy białobrody dostanie ospy nie do wyleczenia i zdechnie, a inny nie. Na to czy ryby żyją ze sobą zgodnie czy nie, ma wpływ dużo czynników. Nie można określić twardo, że takie warunki i zachowanie musi być takie a takie, jest to brednia. Niestety pozostaje nam sugerować się opiniami innych lub samemu podjąć ryzyko loterii.

POZDRO wszystkim....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kup sobie małe pokolce i nie wierz w bzdury że w akwarium dorosną do 40cm !

Po dwóch maksymalnie 3 latach urosną do około 15-20cm i wówczas dojdziesz do wniosku, przy większej ilości pokolców, że nie jesteś w stanie utrzymać parametrów wody nawet przy zaawansowanych technikach. Będą Ci się podobały korale u innych SPS, LPS bardziej wymagające - a Ty ich u siebie ich nie utrzymasz bo - LPS z miękką tkanką będą uszkadzane przez przepływające pokolce, a SPS będą miały kiepskie parametry głównie PO4 i NO3. I tak z np 6 sztuk zostawisz sobie trzy i zobaczysz że na pewno nie będzie to hepatus.

To taka autobiografia mojego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hepatus lamal mi spsy...bral normalnie w pysk i ťrzask. A co do rozmiarob bys sie zdziwil...hepcio w rok osiagnal 22-25 cm a valiferum jeszcze wiece ale pojechaly do wiekszego baniaka. Zgadzam sie z jednym hepcia juz u siebie nie chce

Z pokolcow to zoltek..bialobrody moze japonikus...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - dokładnie o tym piszę, nacieszy się przez dwa trzy lata a chętny z większym zbiornikiem się znajdzie

Co do hepcia - jak przypierdzielił mi w złotą eupchylie to mało co z 10 główek zostało - a odpalił rakietę do żarcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie bede kupowal ryb ktore moga osiagnac 30 cm w 600l bo to z celem sie mija. Wole mniejsze pokolce choc i te duze mi sie podobaja. Zmienilem troszke myslenie i ide w stadko malych choc jak pisalem pokolce zoltek i bialobrody pewnie u mnie beda.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ilość pokolców na litr akwarium mamy z grubsza obgadany, może napiszecie coś o ich wzajemnym zachowaniu w połączeniu z żółtkami chodzi o takie pokolce:

-Zebrasoma scopas

-Siganus vulpinus

-Acanthurus leucosternon

-Zebrasoma niebiesko-żółta

-Hepatus

które są najbardziej agresywne po za białobrodym bo ten to jak piszą ci co mają to największy wariat?

Moje żółtki są małe mają jakieś 5-6cm od dolnej do górnej płetwy

4692705_20160324_131801.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żoltki z tego co pamiętam nie przepadają za rybami o podobnej budowie ciała do swojej,więc te twoje dwa żoltki pewnie by zaganiały scopasa i ta druga niebiesko,zolta.Ale to temat dla fachowców od pokolcow,a kilku takich tu na forum jest.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja dorzucę swoje 3 grosze. Pewnie dostanę minusa. W moim akwarium 100x50x50 pływają dwa pokolce. Żółtek i zebrasoma xanturium. Zostały wpuszczone razem. I od tamtej pory nie odstępują się na "płetwę". Noce spędzają wspólnie w jednej grocie i pływają razem. Nie ma problemu przy karmieniu nie są agresywne w stosunku do innych ryb.


OSTATECZNA OBSADA : Canthigaster epilampra, Centropyge bispinosa, Pseudanthias squamipinnis x3, Acreichthys tomentosus, Valenciennea Puellaris, Pictichromis paccagnellae x2, Zebrasoma xanturium, Zebrasoma flavescens, Synchiropus splendidus x2, Stenopus hispidus, Lysmata amboinensis

SPRZĘT: Odpieniacz WS200 Internal, Obieg: Jebao DCT4000 + LocLine, Cyrkulacja: Jebao RW-8, Światło: Giesemann Futura-S 195W, Biopellets XXL w filtrze Twistmana na pompie jebao 3000.

REFUGIUM (Spaghetti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale zostały wpuszczone razem,inna sprawa jest jak do akwarium z pokolcami dokłada się kolejne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale zostały wpuszczone razem,inna sprawa jest jak do akwarium z pokolcami dokłada się kolejne.

Tak to prawda, i długo czekałem aż te dwa pokolce będą dla mnie osiągalne do kupienie przy jednym podejściu.


OSTATECZNA OBSADA : Canthigaster epilampra, Centropyge bispinosa, Pseudanthias squamipinnis x3, Acreichthys tomentosus, Valenciennea Puellaris, Pictichromis paccagnellae x2, Zebrasoma xanturium, Zebrasoma flavescens, Synchiropus splendidus x2, Stenopus hispidus, Lysmata amboinensis

SPRZĘT: Odpieniacz WS200 Internal, Obieg: Jebao DCT4000 + LocLine, Cyrkulacja: Jebao RW-8, Światło: Giesemann Futura-S 195W, Biopellets XXL w filtrze Twistmana na pompie jebao 3000.

REFUGIUM (Spaghetti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ilość pokolców na litr akwarium mamy z grubsza obgadany, może napiszecie coś o ich wzajemnym zachowaniu w połączeniu z żółtkami chodzi o takie pokolce:

-Zebrasoma scopas

-Siganus vulpinus

-Acanthurus leucosternon

-Zebrasoma niebiesko-żółta

-Hepatus

Obgadać to można śledzie na bazarze a nie pokolca na litr.

Nie ma veliferum widzę że powoli się uczysz to już coś aż coś. Hepatusa miał kolega Cop i dobrze ci napisał z tego wniosku już nie wyciągnąłeś .Do białobrodego z tą wiedzą nie masz co startować. Dostałeś odpowiedź od kolegi skoro mi nie wierzysz to zamiast klepać bez sensu uwierz koledze albo kup sobie wędkę i idź łowić ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obgadać to można śledzie na bazarze a nie pokolca na litr.

Nie ma veliferum widzę że powoli się uczysz to już coś aż coś. Hepatusa miał kolega Cop i dobrze ci napisał z tego wniosku już nie wyciągnąłeś .Do białobrodego z tą wiedzą nie masz co startować. Dostałeś odpowiedź od kolegi skoro mi nie wierzysz to zamiast klepać bez sensu uwierz koledze albo kup sobie wędkę i idź łowić ryby.

Jaka wg ciebie trzeba mieć wiedzę, żeby trzymać bialobrodego? Zawsze sądziłem, ze chodzi o ustabilizowany zbiornik.


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obgadać to można śledzie na bazarze a nie pokolca na litr.

Nie ma veliferum widzę że powoli się uczysz to już coś aż coś. Hepatusa miał kolega Cop i dobrze ci napisał z tego wniosku już nie wyciągnąłeś .Do białobrodego z tą wiedzą nie masz co startować. Dostałeś odpowiedź od kolegi skoro mi nie wierzysz to zamiast klepać bez sensu uwierz koledze albo kup sobie wędkę i idź łowić ryby.

Białobrodego miałem w swoim pierwszym akwarium kilka lat temu - tylko był jako jedyny pokolec w zbiorniku.

Ben_sage skończ z tymi swoimi bezsensownymi postami, bo nic nie wnoszą tylko agresję!

Co do mitycznych trudności z chowaniem białobrodego w dojrzałym zbiorniku to popatrz na ten link:

http://nano-reef.pl/topic/53752-morska-przygoda-coltrane/page__st__240

Kolega Tomek co odkupił ode mnie moje stare akwarium wpuścił białobrodego po miesiącu od startu baniaka i pływa już ponad miesiąc w o połowę mniejszym akwarium niż moje!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek twój problem polega na tym, że nie zależy Ci na tym aby rybom było dobrze, tylko na tym żeby napchać dużo pokolców, tak żeby się nie pozabijały i nie chorowały. Nie rozumiesz że nawet jak ryba żyje i jest zdrowa to może jej być źle.

To że białobrody żyje w tej kostce, wcale nie znaczy, że jest mu dobrze, powiem więcej gwarantuje Ci że jest mu źle, a jeżeli twierdzisz inaczej to znaczy że nigdy nie widziałeś jak zachowuje się białobrody w dużym zbiorniku, a zachowuje się tak jak w 80cm długości akwarium nie ma szans.

Przestań zadawać pytania ile pokolców może być w Twoim akwarium, a trochę pomyśl i zastanów się jakie wymagania mają dane gatunki.

Zrozum, że dobro ryb to nie tylko brak chorób i agresji. Idąc Twoim tokiem rozumowania, można wpuścić 15 pokolców do 100 litrów i jestem na 99,99% pewny, że nie byłyby wobec siebie agresywne i przy sprzyjających warunkach nie chorowałyby. Czy to znaczy, że jest im dobrze ?

Sam założyłem ostatnio zbiornik o podobnych wymiarach 125x90x60h, też myślałem o białobrodym, ale wycofałem się z tego bo widziałem już tą rybę w podobnym wymiarowo akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat powinien brzmieć " błazenki w kostce 100x90x70" - nikt by Ci złego słowa nie napisał, ba nawet koledzy zaproponowali by jakiegoś żółtka, scopas....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakuś na twoje uwagi jest już odpowiedź w poście 14 tego tematu!

nie pisz bzdur, musisz czytać ze zrozumieniem!

Przykład z białobrodym w akwarium Tomka był podany dla kolegi joopa,

który pisał że białobrody wymaga dojrzałego zbiornika- otóż nie wymaga takiego zbiornika!

i Tomka akwarium jest tego dowodem! Nigdy nie pisałem że czuje się tam białobrody tak dobrze jak na wolności!

Musisz to w końcu zrozumieć że nasze hobby akwarystyka jest tylko dla uciechy i dobra nas ludzi, wszystkie zwierzęta które hodujemy cierpią i gdyby żyły na wolności czuły by się o wiele lepiej


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie zwierzęta które hodujemy cierpią

...z tym akurat się nie zgodzę....

nigdy zwierząt nie męczyłem i męczyć nie będę...kocham zwierzaki!


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat powinien brzmieć " błazenki w kostce 100x90x70" - nikt by Ci złego słowa nie napisał, ba nawet koledzy zaproponowali by jakiegoś żółtka, scopas....

Ależ ja się nie przejmuję! Wiem że wśród nas są tacy co to zawsze mają trzy grosze do wtrącenia

przeważnie nie na temat. Lubią zadymy - już taka ich natura.

Dostaję na priva informację na temat pokolców od tych co nie chcą drażnić tych pseudo fachowców

i ich opinię dopiero się liczą bo mają praktykę sami to przeżyli w swoich zbiornikach

A ten co nigdy nie miał 2 czy 3 pokolców w jednym baniaku nie jest w stanie niczego podpowiedzieć

...z tym akurat się nie zgodzę....

nigdy zwierząt nie męczyłem i męczyć nie będę...kocham zwierzaki!

i może mi napiszesz że żaden koralowiec, ryba itd ci nie zmarniała i nie odeszła na wieczną rafę?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na rafie to żyją wiecznie? Pewnie że odeszła. Przegiąłem z temp - odejdzie, przesadzisz z zasoleniem - odejdzie, a w oceanie jeden huragan niszczy dziesiątki tysięcy korali. Pamiętaj, że niejednokrotnie to dzięki niewoli można zachować jakiś gatunek, dotyczy to m. in pterapogonów.

Z tego co czytam po prostu nie potrafisz przyjąć słów krytyki, uważasz że jak ktoś mysli inaczej niż Ty to dupek lub idiota albo że się chce tylko pokłócić. Załóż baniak 800 l o wymiarach ok 200x60x65 i nikt nic Ci nie napisze. Pokolce lubią bujać "jak gołębie" bo w 100 cm to się nie rozpędzą. Pewnie, napisz że 2m to marna długość to ja odpowiem, że i 3 m to marna długość ale jak ktoś Ci jakąś uwagę żuci to olać gościa, jak to Kiepski Ferdek mówi "obrzucon gó...nem" albo żeby się najlepiej nie odzywał.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze trzeba zadać Ci pytanie co to według Ciebie dojrzały zbiornik. Jeżeli minął miesiąc od zalania, nie było NO2 i NH4, a azotany i fosforany nie były na zabójczych poziomach, to co miało zaszkodzić białobrodemu ?

Nie krzycz, bo nie sądzę żebym napisał jakąkolwiek bzdurę, a to że prawda Ci się nie podoba nie jest moją winą.

Co do Twoich rozważań na temat zachowania konkretnych gatunków wobec siebie to nikt Ci na to nie odpowie, wszystko zależy od danych osobników i akwarium w jakim się znajdą. W jednym akwarium wszystkie będą żyły zgodnie, a w innym się zatłuką.

Nie, nie uważam się za fachowca, ale parę lat pracowałem w branży i widziałem jak potrafią zachowywać się te ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakiej krytyce piszesz?

Czy ja mam w akwarium za dużo pokolców?

Mam 2 małe sztuki. A że chcę uzyskać wiedzę nie ma w tym nic strasznego!

Nikogo dupkiem nie nazwałem i nic jeszcze nie przesądziłem

Może i zaczekam z zakupem pokolców do zmiany zbiornika.

Po to jest ten temat aby uzyskać wiedzę Co do krytyki to niczego się nie boje

od kilku lat jestem na forum i poznałem to i owo

To jeszcze trzeba zadać Ci pytanie co to według Ciebie dojrzały zbiornik. Jeżeli minął miesiąc od zalania, nie było NO2 i NH4, a azotany i fosforany nie były na zabójczych poziomach, to co miało zaszkodzić białobrodemu ?

Nie krzycz, bo nie sądzę żebym napisał jakąkolwiek bzdurę, a to że prawda Ci się nie podoba nie jest moją winą.

Co do Twoich rozważań na temat zachowania konkretnych gatunków wobec siebie to nikt Ci na to nie odpowie, wszystko zależy od danych osobników i akwarium w jakim się znajdą. W jednym akwarium wszystkie będą żyły zgodnie, a w innym się zatłuką.

Nie, nie uważam się za fachowca, ale parę lat pracowałem w branży i widziałem jak potrafią zachowywać się te ryby.

Na bank dwumiesięczny zbiornik nie jest dojrzały


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywnioskowałem to po Twoich postach, jak ktoś napiszę Ci żebyś odpuścił Ty odpisujesz, że nic nowego do tematu nie wnosi.....

Dobra, kup sohala, będzisz zadowolony - piękna ryba

A że chcę uzyskać wiedzę nie ma w tym nic strasznego!

Może i zaczekam z zakupem pokolców do zmiany zbiornika.

Po tych słowach wnioskuję, że nie chcesz uzyskać samych informacji a masz zamiar kupić więcej pokolców, sam temat o tym mówi. Sam sobie czasami zaprzeczasz, chociażby w tych słowach.

Dobra spadam, będę obserwował ale i tak do tematu nic nie wniosę, o chyba że sohala :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci po raz czwarty w tym temacie post 45 , post 65 i post 70

od maja rozpoczynam przeróbkę domu i wstawiam akwarium o długości formatki szkła jakieś 3,6 metra

Chcę zakupić kilka pokolców do obecnego zbiornika a gdy podrosną będę miał gdzie je przerzucić

I dopytuje się jak najlepiej to zrobić czy kupować młode osobniki, czy wpuszczać stadem, itp.

Akwarium będzie jak zwykle budował Przemek z Akwarium-Szczecin a klejenie wykona u mnie w domu.

Ta sprawa została już uzgodniona.

Moje obecne akwarium przejmie mój syn i jeżeli będą problemy z jakimiś pokolcami to przerzucimy je do mojego tanku

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, proponuję Ci tylko (a już miałem nie pisać), najpierw odpal szkło, później kup ryby nie odwrotnie.

A jak Ci nie wyjdzie z większym baniakiem ... ? Jeszcze Ci się opcja zmieni i co wtedy


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cop909 moje obecne akwarium to już trzecie morskie

nic mi się nie zmieni i czwarte stanie - projekt jest już w trakcie wykonywania przez architekta.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.