Skocz do zawartości
Kraszan

Ściemnianie T5 i... ciemność.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie (po latach :))

Czy brak procesu wypalania (pełną mocą rury świeciły może ze 20h) może być przyczyną samoczynnego gaśnięcia? Rury Hagen Fluval Power 18.000K, statecznik b,a,g 2x54W ze sterowaniem 1-10V, w obwód sterowania wpięty potencjometr 100kohm. Świetlówki ściemnione np. do 50% świecą sobie godzinę i nagle gasną. Obwiniać statecznik, "nieregulaminowe" sterowanie, model świetlówek czy brak procesu wypalania? Co ciekawe po zgaśnięciu, wystarczy wyłączyć, włączyć i bez problemu startują na ściemnionym... Miał ktoś tak?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki od wieeeelu lat odpalały na popularnych ( wtedy) dławikach wraz ze starterami.

Nitk nie znał wyrażenia "wypalania świetlówek" i wszystko działało jak trzeba.

Tak więc nie upatrywałbym problemu w świetlówkach , a zwłaszcza w ich "wypalaniu".

Problemem może być wadliwa elektronika w elektronicznym balaście.

Najłatwiej i najszybciej jednak będzie sprawdzić źródło problemu poprzez podmiankę obu świetłówek jednocześnie.

Jak będą świecić normalnie - znaczy , że problem po stronie świetlówek - wtedy pomieniamy 1szt. na starą świetłówkę i znów sprawdzamy.

Jak po zmianie świetlówek problem się powtórzy - masz uwalony balast (statecznik).

Pzdr


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem zawsze były i będą świetlówki. O ile problem nie ujawniał się przy starych układach z grzaną katodą i dławikiem o tyle przy nowoczesnych przetwornicach z zimnym startem jest nagminny. Stare układy zapłonowe w początkowej fazie rozgrzewały żarniki po czym następował zapłon przez starter. Prąd płynący w układzie ustalał tzw statecznik. I tyle. Rura świeciła do puki był możliwy zapłon. Nawet stare świetlówki po kilkakrotnym podgrzaniu odpalały :) . Inaczej ma sie sprawa dziś. Większość układów zapłonowych opartych jest na przetwornicach elektronicznych. Potrafią odpalić rurę nawet z uszkodzonymi żarnikami. Jednak ich wspólną cechą jest praca na podstawie prądu płynącego przez świetlówkę. Im młodsza i cieplejsza świetlówka tym prąd płynący przez rurę w czasie jonizacji gazu jest większy. I tu pojawia się problem. Szczególnie przy niewypalonych i starszych rurach. Prąd płynący w układzie jest na tyle mały, że układ traktuje go jako odłączenie (wyjęcie) świetlówki co jest jednoznaczne ze zgaśnięciem. Dlatego ściemnialne stateczniki po czasie mają tendencję do mrugania i wyłączania. Po to jest proces wypalania świetlówki żeby ją uformować a raczej ustalić prąd płynący w układzie na właściwym poziomie. Oczywiście stateczniki elektroniczne są o wiele oszczędniejsze ze względu na mniejsze straty cieplne i miękki start co przemawia za ich stosowaniem. Minusem jest skracanie czasu pracy świetlówek (szczególnie ściemnialne) i generowanie dużych zakłóceń w otoczeniu.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.