Skocz do zawartości
Maciek J.

Prośba o identyfikację glonów i pomoc w wyborze przeciwnika - zdjęcia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu walczę w swoim akwarium z 3 rodzajami glonów, właściwie, bez większych efektów. Akwarium ma już ponad 1,5 roku. NO3 od 0 do 2mg/l. PO4 0mg/l (Milwaukee). Świecę LED'ami, które wiszą ok. 60cm od tafli wody, a do tego są skręcone w mocy. Świecę ok. 10h. W akwa tylko dwie rybki, karmione bardzo oszczędnie, nie pozwalam, aby niezjedzony pokarm walał się po akwarium. Podłoże odmulane, skałę co jakiś czas przedmucham górą od spryskiwacza, aby uwolnić i zebrać zalegający tam detrytus. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to nutrienty siedzące w skale, stąd obecność glonów. Załączam zdjęcia 'problemów'. Teoretycznie mam do dyspozycji Dolabella'ę i Tectus Fenestratus. Jak myślicie, które sprawdzić się lepiej? Bardzo proszę o porady, pomysły...wszystko, co może pomóc w pozbyciu się tego cholerstwa.

Dzięki i pozdrawiam.

Maciek.

post-10774-0-59873900-1457456298_thumb.jpg

post-10774-0-92146000-1457456305_thumb.jpg

post-10774-0-43474000-1457456345_thumb.jpg

post-10774-0-08460400-1457456352_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może kraba ? np. Percnon gibbesi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ponoć zdarza mu się atakować rybki... Mam tylko dwie, ale je lubię i nie chcę ryzykować, szczególnie z Ecsenius Stigmatura. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolcie trzeba zapodać, najlepiej pożyczyć od kogoś na jakiś czas. Ona zje wszystkie glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że już dwie osoby z Dolnego Śląska szukają, i chyba bez efektów. Kupię jedną do siebie, kiedy skończy swoje zadanie, sprzedam komuś lub wymienię na coś. Chcę jak gdyby tylko potwierdzenia, co się upora z tym cholerstwem. Dbam, chucham, dmucham i może aż za bardzo. :p Ale łap staram się za często nie moczyć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam percnona ,mój zjada glony oprócz takich jak masz na 1 zdjęciu ,reszta ładnie mu idzie do gołej skały.Wydaje mi sie ze na ostatnim zdjęciu jest jakiś rodzaj makro glona Caulerpa i tego nie rusza ,ryb tez mi nie atakuje .:)


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego makro mogę jeszcze trzymać w ryzach, da się go w miarę wyrywać. Odrasta z popiołów, ale nie w jakimś szalonym tempie. Dwa poprzednie to udręka. Poza tym, mam wrażenie, że tam gdzie są nitkowate, ZOA i reszta nie chce tam zamieszkać, do momentu, aż nie trafi na gołą skałę. :/

Ktoś ma może jeszcze jakieś sugestie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny meszek jak na zdjęciu nr 2 i 3 wyszedł na skały po przejściu z soli sea salt na ref salt, przeszedłem ponownie na sea salt i po dwóch podmianach meszek zanika. W moim przypadku sól "bogatsza"była przyczyną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... A wiesz, że masz w tym trochę racji. Akwarium startowałem na soli Blue Treasure SPS, potem przeszedłem na Reef Salt, tej samej firmy. W czasie korzystania z Reef Salt, akwarium dojrzało, ale miałem też kilka sztuk Tectus Fenestratus i one odwaliły świetną robotę z tym co wyrosło. Nie wycięły wszystkiego, ale naprawdę się postarały. Potem przyszło lato i zabrało mi ślimaki. W tak zwanym międzyczasie Reef Salt się skończyła, a że w zbiorniku pełno korali, stwierdziłem, że wrócę do SPS. I tak te resztki glonów sobie trwają, je dłuższe 'włosy' pojawiły się całkiem niedawno, glony wyższe też, możliwe, że przywleczone z jakimś nowym koralem. :/ Zmierzając do meritum, może być i tak, że Twoja teoria z solą ma element prawdopodobieństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na Dolcię, zobaczymy, jak sobie poradzi z całą robotą. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie glony z pierwszej fotki je Mitrax. Ale bardzo bardzo pomału. Mam go dość długo a przyciąłem go 2-3 razy jak wsuwał je.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.