Skocz do zawartości
smk

Help - chyba bieleją mi korale.

Rekomendowane odpowiedzi

Zmontowałem nowego profiluxa i przy okazji wydłużyłem czas świecenia o 3h i zmniejszyłem temperature o ok 1,5st (do 25,5st) i dosłownie w ciągu 3 dni połowa mojego poritesa wygląda jakby bielała (jakby go ktoś piaskiem posypał), a montipora digiata ultra green zrobiła się prawie cała brązowa i jakoś ma mniej polipów.

Pocillopora i reszta korali wygląda ok (poza trachophylia która się trochę zwineła)

Czy to jest spowodowane ziększeniem godzin oświetlenia i obniżeniem temperatury, czy może brakuje im jakiś mikroelementów?

No3 = ok 15, KH=10, Ca ok 440


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze NO3 jednak za duze?

Remik ja sie zastanawiam czasami czy Ty za duzo piasku aby nie masz...

Aczkolwiek powiem Ci ze moje korale latem mialy sie doskonale w temp. 27-29 stopni przez dwa miesiace non-stop, dosc gwaltownie spadla ona do 26-27 stopni i pare korali przez kilka tygodni marudzilo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik, skoro wczesniej mialy sie korale dobrze, a po wydluzeniu cyklu oswietlenia i zmniejszeniu temperatury korale gorzej wygladaja to przyczyna raczej w tym tkwi. Nalezy wziasc pod uwage, ze SPSy bardzo lubia temperatury rzedu 27,5oC, natomiast LPSy tutaj juz dysza i wolaly by temperature nizsza troszke. Ja mam u siebie 26,5oC aby pogodzic wszystko chociaz chetnie bym podkrecil do 27oC.

Dodatkowo wydluzenie cyklu oswietlenia. Jezeli sama aktynike wydluzyles to nie powinno miec takiego wplywu na korale, ale jak dzienne to mogles przedobrzyc. Skroc oswietlenie do poprzedniej wartosci i podnies troszke temperature. Zobaczysz czy korale wrocily do poprzedniej formy za jakis chas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zmniejsze to oświetlenie dzienne.Temp już podniosłem do 26st.

@aqua - No3 zeszło do 15mg/l, a 20-30 było przez prawie pół roku i wszystko koralom pasowało.

Ale martwi mnie inna sprawa - dziś locotus przysłał elektrodę redox i po kalibracji w profiluxie (niby się nie kalibruje elektrod ale profilux kazał wsadzić "null plug" a potem płyn 220mV) pokazłao mi 160 i powoli wraz z czasem pomiaru spadało i zeszło do 140. Przecież to chyba niemożliwe.

Z tym pomiarem jakaś dziwna sprawa - wkładając z płynu 220 po osuszeniu do baniaka redox powoli leci od 220 w dół (nie miałem czasu za bradzo sprawdzać dłużej ale spadło jak na pisałem do 140), natomiast po ponownym osuszeniu i włożeniu do płynu kalibracyjnego natychmiast pomiar pokazuje 220. O co tu biega? Czy coś jest nie halo z profiluxem? Rebciu na jakiej elektrodzie masz u siebie puszczonego profiluxa z modulem redox?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie - pokazał koniec kalibracji i pytał się czy zachować dane. Wiec skalibrował się.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam elektrodę Eurosensora. Może robiłeś podmiankę wody? Zawsze po niej przez kilka dni ORP powoli podnosi się z okolic 150 w górę. Może warto spróbować z jakąś 2 elektrodą bo taki wynik (jeśli oczywiście dawno robiłeś podmianę) świadczy, że coś jest nie tak.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś podmianę 10% wody i redox pokazuje w baniaku pokazuje teraz 154, z kolei w wodzie RO (była minimalna pozostałość solanki z podmiany w zbiorniku do RO) 240.

Czy to jest możliwe? Może profilux z elektrodą hydrometu jakoś nie najlepiej współpracuje?

W przyszłym tygodniu zrobie podmianę 20% - 25% i zobaczymy. Zaszkodzić nie zaszkodzi a zbiornikowi się przyda.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik, a sprawdz no2, pisales ze jakies ryby Ci padly i do tego jak schodzi tkanka z korali to moze cos wykazac test i stad taki niski redox.

Ostatnio mialem mala katastrofe w akwa podczas nieobecnosci w domu przez 3 dni. Wysiadl bezpiecznik, grzalki wczesniej nie wlaczalem, bo po co. Caly dzien nie bylo pradu, temperatura spadla do 20,5, padly 2 ryby, spsy tez nie najlepiej. Wyszlo ze mam no2-3,3, a redox spadl z ponad 300 do 250. Pomalu wraca wszystko do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

az sprawdze jutro No2 i NH4

współczuje - kurde widzisz nigdzie wyjechać nie można


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SMK

U mnie tez od wczoraj zaczynaja bielec!:)(

Od miesiaca, moj test na PO4 nic nie pokazuje i mysle, ze to jest przyczyna. Moze u Ciebie jest podobnie?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wahania temp 3-4 stopnie na dobe, pod koniec swiecenia mam w zaleznosci od pory roku 27-29, za to rano 24-26, nie widze negatywnego wplywu zmiany temp. na zycie w baniaku

cykle oswietleniowe zmienialem z 10 razy, lacznie z calkowita reorganizacja ustawienia zrodel swiatla i tez wszystko jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj test na Po4 nigdy nic nie pokazywał (badania laboratoryjne tez nie), wiec to chyba nie to

poczekam na sól i beczke 120L do rozrabiania wiekszej ilosci solanki za jednym razem i zrobie podmianke 120L. Zobaczymy czy to cos pomoze.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzi - nie ma PO4 i korale gloduja.

Juz od kilku dni nie plucze mrozonek. Jezeli w sobote test na PO4 nadal nic nie pokaze to zaczne dozowac fosfat. Po kilku tygodniach bedzie wiadomo czy to rzeczywiscie o PO4 chodzilo.

NO3 mam 1mg/l.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

NO3 mam 1mg/l.

Pozdrawiam

Jak Ty to robisz, cholera u mnie nie spada nigdy ponizej 25, co za cuda ja wyprawialem w akwa by spadlo troche, lacznie z nitrareduktorem. Chyba zaczne lac wodke, siarki sie boje, hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze spory wplyw moze miec dobry odpieniacz (ktory chyba na jakis czas bede musial wylaczyc). Raczej nie powiedzalbym, ze moja zywa skala jest super (zreszta jest jej chyba malo). Z ryb mam 2 doktory i z 6 mniejszych czyli tez niezbyt malo. Za to na kamieniach ktore nie byly zywe rosnie mi Bryopsis z ktorym nie moge sobie poradzic. Czasami go skracam. Moze w ten sposob usuwam czesc tych zwiazkow.

Kilka miesiecy temu lalem troche wodki zeby rozmnozyc bakterie. To napewno zadzialalo. Na dnie lezy 27 kg zywego piachu... Odpieniacz wspomagany jest ozonem.. Ale nie mam ani sladu waty lub gabek w sumpie.

Sam nie wiem


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mmedenski :
Stani :

NO3 mam 1mg/l.

Pozdrawiam

Jak Ty to robisz, cholera u mnie nie spada nigdy ponizej 25, co za cuda ja wyprawialem w akwa by spadlo troche, lacznie z nitrareduktorem. Chyba zaczne lac wodke, siarki sie boje, hehe

Ja próbowałem z wódką bez rezultatów. Pomogły zwiększone podmiany wody oraz glonowy z MM. Dziś mierzone NO3 w okolicach 3mg/l przy ponad miesięcznej przerwie w podmianach wody związanej z urlopem i spiętrzeniem pracy na karku.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze marek że borykasz sie z tym samym problemem co ja - dzis ide do szklarza zamawiac nowy 100L sump z miejscem na filtr glonowy oparty na błocie (5kg Caribsea Mineral Mud i 5kg Kent Bio-Sediment) i gloniku Cheatomorpha.

Przy okazji w końcu zaczne robić regularne podmiany (do tej pory było co 3miechy po ok 10%)

Jak to nie zbije NO3 do <5mgl lub do zera to sie poddaje i chyba zaczne cegłami w akwarium rzucać.

Co do bielenia korali - z montiporkami to był fałszywy alarm już wyglądają ok, jednak porites wyraźnie pada.

W chwili obecnej mam No3 15-20mg/l, NH4 i NO2 sprawdziłem przed chwilą i jest 0.

Zastanawia mnie czy powodem tego nie jest palythoa, która rośnie z boku korala, a która to ostatnio ostro się rozrosła (z 1 polipa ponad rok temu do jakiś 40-50polipów) i zarastaś zaczeła ostatnio w połowie poritesa. Czy palythoa mogła rosnąć na koralu uwalniać do jego tkanki swoje toksyny?

Dodatkowo jak to bywa w naturze że leżącego jeszcze kopią, więc spokojna caulastrea od 2 dni rozwineła swoje macki i atakuje poritesa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik Porites zaczal pierwszy? To wazne bo jesli tak to mozliwe ze to stres oksydacyjny, one w naturze czesto bieleja jako pierwsze. Porites niestety raczej padnie ale np. Montipory potrafia przezyc zbielenie, akurat jest o tym artykul w ostatnim Koralle.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zaczeło się od poritesa. Porites z dnia na dzien wygląda gorzej :) i jeszcze mu caulastrea dokłada.W sumie już tylko 1/5 wygląda zdrowo a reszta taka jakby posypana piaskiem.

Montipory Digiata trochę bardziej zbrązowiały, ale już odzyskują kolorek powoli.

aqua - jaki stres?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten stres wywoluja wolne rodniki powstajace glownie w procesie fotosyntezy.

One sa bardzo szkodliwe bo wykazuja powinowactwo do prawie wszystkich czasteczek, czyli sa w stanie latwo rozwalic kazda reakcje chemiczna w komorce. To jest wlasnie ten stres oksydacyjny, kazdy organizm jest mu podany, w pewnym sensie starzejemy sie przez to :) ale kazdy radzi sobie produkujac specjalne enzymy jak np. dysmutaza nadtlenkowa.

Zaburzona zostanie produkcja tych enzymow - a czesto zawieraja one pierwiastki typu zelazo, mangan czy inne bardziej egzotyczne - wtedy jest czesto do widzenia.

Poczatkujacy czesto np. wsadzaja nowo zakupiona Ric. Yume pod mocne swiatlo i dziwia sie "ze sie stopila", Yumy slabo radza sobie ze stresem oksydacyjnym jaki powstaje kiedy fotosynteza sie nasila zbytnio, Goniopory tez.

Na tym polega m. in. bielenie: za silna fotosynteza, stres oksydacyjny, wydalam zooksantelle bo mnie wolne rodniki zabija, do widzenia. Chociaz niektore potrafia przetrwac bielenie, jak np. Montipora, trzeba wtedy mocno karmic w baniaku, zredukowac odpienianie itd...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aqua Maniac

Co tydzien wymieniam 4% wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@STani myslalem ze wiecej. W takim razie masz bardzo dobry odpieniacz :) Bo chyba warstwa piasku nie jest tak gruba zeby doszlo do denitryfikacji?

@Remik to mi wyglada na stres spowodowany zwiekszeniem czasu oswietlenia, za szybko to zrobiles, 3 godziny to jest jednak spora roznica: stres oksydacyjny o jedna trzecia wiekszy - tu chyba jest przyczyna.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to że chciałem dobrze a wyszło jak zwykle :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.