Skocz do zawartości
Yakaposhi

Akwarium w budynku Deweloperskim/Nowe Budownictwo HELP!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kto posiada morszczaka w budynku deweloperskim, nowym budownictwie ?

Mowa o dużych zbiornikach 400+ litrów + sump, potrzebuję informacji, Deweloper straszy obciążeniem..

Z góry dziękuję !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że kupiłeś mieszkanie /dom ? ale nie rozumiem co ma deweloper do wystroju wnętrza

edyt.no tak chodzi o obciążenie

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był wątek o tym.

Ja mam w budynku deweloperskim 550 l w obiegu a sąsiad dokładnie jedno pod drugim ma 700 l i zapewniam Cię , że nic się nie dzieje.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby w czasie "parapetówki" powiedzmy z 10 osób zechciało intensywnie potańczyć w pokoju to miałbyś obawy że się podłoga zarwie? A przecież 10 podskakujących luda to prawie tona...

Akwarium 400l + sump to żadne obciążenie dla betonowego stropu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten sam problem 2-3 lata temu. Też kupiłem nowe mieszkanie. Na protokole odbioru był smieszny zapis o dopuszczalnym obciązeniu stropu max 150kg/m2.

Od razu poprosiłem o zgodę dewelopera na postawienie akwarium ok 800L. Napotkałem na opór: że się nie da, nie wolno, że oszalałem itp. Swoimi kanałami dotarłem do konstruktora budynku i poprosiłem o wykonanie niezbędnych obliczeń i wydanie zgody na piśmie.

Bez najmniejszych problemów na następny dzień miałem zgodę i od 2ch lat stoi 800L baniak, a pod nim 250L sump i 70L zbiornik kwarantannowy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy budynek, jedno z ostatnich pięter, będę zalewał akwa prawie 700l, całość - szacuję około 1,2 tony.

wydaje się dużo, ale jak się człowiek zastanowi ile potrafią warzyć np. regały z książkami, mat. budowlane którymi człowiek wykańcza mieszkanie, wyposażenie itd - to tona naprawdę przestaje robić wrażenie.

Przygotowując miejsce pod akwarium - wiedząc jak wykonana jest podłoga w mieszkaniu - skułem wylewkę, usunąłem styropian akustyczny i w to miejsce dałem wylewkę ze zbrojeniem + styropian kilka razy mniej ściśliwy (nie pamiętam nazwy).

No i ma wytrzymać :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak chce zrobić akwarium 150x60x60 540litrów + sump waga pewnie z 800kg. Boje się o obciążenie stropu, zaznaczam, że będzie przy ścianie nośnej, w miejscu gdzie jest wzmocniony strop belką jeszcze.

Więc szukam osób które tworzyły akwarium w mieszkaniach deweloperskim, deweloper mówi, że obciążenie stałe to 150kg/m2 a zmienne 250kg/m2.

Materiały :

· Ściany: nośne – murowane z bloczków silikatowych, działowe - z bloczków pgs lub silikatowe lub z płyt g-k,

· Strop –żelbetowy typu filigran,

Edytowane przez Yakaposhi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Deweloper jest idiotą ? 150kg/m2 ? tzn. że jak wezmę żonę na ręce i podskoczę ... albo naleję wody do wanny to .. no właśnie

ciekawe kto by mu "klepnął" plany takiego budynku - chyba kolega z podstawówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o stałym obciążeniu, nie chce przegiąć z wagą, więc chciałem się dowiedzieć kto ma akwaria w budynkach deweloperskich i w jakich rozmiarach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a najlepiej wygoogluj sobie producenta "typu filigran"

bo np dla stropu TERIVA to:

Obciążenie użytkowe jest 150 kg/m2 (1,5 kN/m2) czyli obciążenie ponad ciężar konstrukcji konstrukcji tzw zmienne.

Standardowo przyjmuje się do obliczeń od 1,5 do 5 kN/m2.

dla OBLICZEŃ - więc przyjęto najmniejszą dopuszczalną wartość

tu są fajne tabelki dla TERIVA

http://www.stropy-teriva.bielsko.pl/zasady.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ponad 1200L zbiornik + sump ok 200L i zbiornik na dolewkę 100L. Całość ustawiona na pierwszym piętrze, krótkim bokiem akwarium przy ścianie nośnej budynku. Akwarium stoi już z 1,5 roku. Deweloper mówił, że akwarium 800-1000 L spokojnie da rade, bo takie wstępnie miało być. Brat ma akwarium ok 800L w obiegu na 3 piętrze w bloku i też nie było żadnych problemów jak się pytał o obciążenia stropów.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum, ostatnio był podobny temat. Z tego co pamiętam baniak stoi bez żadnych problemów.


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację :) tylko jak Ja się zapytałem to mi powiedzieli, żebym sobie zrobił z 200 litrów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz pytał wszystkich na około (zarządcy, spółdzielni czy dewelopera) to na pewno nikt "tak o" Ci zgody nie da, nawet na mniejszy zbiornik. Trochę się na tym znam i powiem Ci, że jeśli masz strop żelbetowy lub typu filigran czy wielka płyta to w ogóle się nie przejmuj i stawiaj te 800 litrów. Jeśli jednak strop wykonany jest jako gęstożebrowy (Teriva, Porotherm itp.) to ja bym zlecił jakąś ekspertyzę i przedłożył u zarządcy budynku. Strop się nie zawali ale mogą się pojawić jakieś zarysowania, które po zgłoszeniu przez "poszkodowanego" lokatora będą stanowić przedmiot dociekania "co i jak". I w tedy możesz mieć kłopot, nawet jeśli nie będziesz temu winien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Dzisiaj miałem odbiór swojego, IV piętro, nowe budownictwo, nie pamiętam jaki strop ale mogę podpytać. Prędzej już rozmawiałem z deweloperem na ten temat i uzyskałem zapewnienie, że 1500 kg na m2 bez problemu mogę stawiać przy ścianie nośnej. ( pytanie moje było o akwarium 1000 litrów plus 500 sump ma 2m2 )

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem odbiór swojego, IV piętro, nowe budownictwo, nie pamiętam jaki strop ale mogę podpytać. Prędzej już rozmawiałem z deweloperem na ten temat i uzyskałem zapewnienie, że 1500 kg na m2 bez problemu mogę stawiać przy ścianie nośnej. ( pytanie moje było o akwarium 1000 litrów plus 500 sump ma 2m2 )

Na piśmie to zapewnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@Yakaposhi

Jak wykonany strop masz? Zapewne z płyty żerańskiej. Mocna bestia.

Na budowie obok wrzucają po dwie palety (czyli 2x 1000kg) silki na płytę i do góry dźwigiem.

Także sam sobie odpowiedz na swoje pytanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yakaposhi

Jak wykonany strop masz? Zapewne z płyty żerańskiej. Mocna bestia.

Na budowie obok wrzucają po dwie palety (czyli 2x 1000kg) silki na płytę i do góry dźwigiem.

Także sam sobie odpowiedz na swoje pytanie :)

Dokładnie tak jest, czasem aż człowiek się dziwi co można na stropie postawić i nic się nie dzieje.

Ale jak już pytamy oficjalnie jakiś instytucji to sprawa zazwyczaj się komplikuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Z prostej przyczyny - producent woli dmuchać na zimne i być zabezpieczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi "na budownictwie wszyscy się znają". Rzucę teraz prowokacyjne pytanie- ciekaw jestem czy taki manewr, tzn. postawienie dużego zbiornika na stropie można by podciągnąć pod "zmianę sposobu użytkowania" a na to potrzeba pozwolenia na budowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Autor tematu zdradził, że strop typu filigran.

Np. od Boreckiego taki strop ma podaną informację: "duże obciążenia użytkowe (powyżej 10kN/m2)"

@up - Przemek. Zmiana sposobu użytkowania? Pozwolenie na budowę? Heh. Poczytaj zanim zaczniesz wprowadzać w błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że to prowokacyjne pytanie, takie do podyskutowania- co to jest zmiana sposobu użytkowania? Również zmiana obciążeń

Nie miałem na myśli, że tutaj jest taka konieczność. Nad interpretujesz moje słowa

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Przepraszam, przeoczyłem prowokacje :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10kn/m2 to tona, pisze "nawet powyżej", czyli bywa i poniżej a tona to nie za dużo jak na duże akwarium.

edit: teraz ja nie doczytałem, nie ma słowa nawet tylko samo powyżej :)

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.