Skocz do zawartości
Nik@

Kolejna lampa LED 210W budowana przez kobietę - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

ja tez czekam na resztę rzeczy i wypłatę :) póki co mam próbnie złożona obudowę

post-8749-0-85830600-1459892701_thumb.jpgpost-8749-0-29715300-1459892711_thumb.jpg


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałam pójśc na łatwiznę i włożyć całośc do obudowy lampy rastrowej którą moge kupic w sklepie. jest jeden problem, obudowa, w której prawdopodobnie zmieści sie radiator ma 120 cm, tyle, co całkowita szerokość akwarium. Nie wiem, czy to nie bedzie paskudnie wyglądalo, bo to taka kolumbryna.

A z czego robisz obudowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to wymiarów jest kilka tych lamp


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rastrowych? tak, kilka, ale ja musze zmieścić radiator metrowej długości i wysokości z ledami i wentylatorami około 5 cm. Szerokość radiatora z przyklejonymi na boku driverami wyjdzie ze 20 cm. To juz nie bardzo jest wybór w sklepach, o ile w ogóle, bo te lampe zmierzyłam na razie "na oko". Będę sie zastanawiac nad obudowa, jak juz będe znala rozmiary wszystkich złozonych bebechów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z forum podsunął mi świetny pomysł:

aby w obudowie lampy był tylko radiator z diodami i wentylatorami, a cała reszta wihajstrów na dole, w osobnej obudowie, czyli drivery, zasilacz, arduino i co tam jeszcze potrzebne. Zalety takie, że w obudowie lampy bedzie mniej kabli, nie będzie problemu do czego co przykleić, jeśli trzeba będzie wymienić driver czy jakiś element elektroniczny, to nie będę musiała demontować lampy. Jedynie otworze magiczna skrzyneczkę i w niej sobie będę grzebać. Jesli drivery też generuja ciepło, to wtedy nie będzie ono szło w lampę. Może nawet tę skrzyneczkę będę mogła ulepszać i z czasem zrobić z niej małe DYI centrum sterowania akwarium :)

Widzicie jakieś wady takiego rozwiązania?

Przydałaby się do lampy funkcja aklimatyzacji dla ryb tak, żeby nie trzeba było przesyłać nowego programu. Na przykład włączyć jakiś guziczek i wtedy światło przygasa do minimum. Jest to trudne do zrobienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić chyba tylko dopiskiem do kodu arduino jak się nie mylę.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wystarczy ręcznie nanieść "poprawki" nie do programu a .. ustawień :) po USB czy bluetooth - zależy co się ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie ustawienia miałam na mysli, tyle, że w kompie trzeba ustawic, a potem przesłac to do lampy. Będe miała BT.

Tylko aqma pewnie nie ma mozliwosci zapisania kilku ustawień (programów), żeby tylko wybrac i kliknąć, a potem szybko wrócic do normalnej pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zapakowałam wszystkie diwajsy, wihajstry, duperszwance i przydasie kupione celowo i znalezione w szafie do wielkiej torby, pojechałam z tym całym ustrojstwem do kolegi Shellika i montowalismy lampę. Właściwie Krzysiek montował, ja sie przyglądalam i czasem jakis pstryczek pstryknęłam lub coś przytrzymałam.

Shellik, nie wiem, jak sie Wam odwdzięczyc za całodzienna gościnę i perfekcyjna robotę!!! Dziekuję!!!

Lampa juz świeci, wentylatory pracują i prędkość obrotów faktycznie dostosowuje się do temperatuty wykrytej przez czujniki bez dodatkowego sterowania.

Zanim przymocowane zostały diody sprawdzilismy, czy świecą. Sprawdzilismy tez zasilacz regulowany, przeznaczony do zasilania arduino i wiatraków miernikiem. Wyszło, że bez obciążenia zamiast 12V jest napięcia ponad 19V. Każdy inny zasilacz, który wrzuciłam do torby z pudełka z "przydasiami" na wszelki wypadek pokazywał na mierniku nieco wyższy voltaż, ale żaden aż o tyle nie był przekroczony. Nie wiem, czy to normalne, czy zasilacz jest "walniety", ale na wypadek wszelki skorzystalismy z zasilacza, który wykazywał mniejsze różnice napięcia na mierniku.

Diody sa przyklejone klejem termoprzewodzącym, bez śrub i nie ma żadnych kabelków na wierzchu. Shellik wywiercil 14 otworów pod diodami i cała kablostrada idzie w jednym rowku radiatora, "na wierzchu" widac tylko same diody i ani kawałka przewodu.

Kupiłam 8żyłowy kabel, chyba telefoniczny i z lampy do zasilacza wychodzą boczkiem 2 takie przewody ładnie spięte, żeby sie nie rozłaziły.

Do radiatora przymocowane są tylko diody i wiatraki. Płytka od Magu (polecam ją kupić od Magu, sporo roboty i kablodstrady zaoszczędza, a kosztuje bardzo niewiele) z Arduino oraz drivery zostały przymocowane do "dużego" zasilacza, który zostanie obudowany otwieranym "pudełkiem" przymocowanym z boku obudowy stelaża. Dzieki temu, jesli będe chciała inaczej podpiąc kanały PWM nie będę musiała zdejmowac lampy, a w samej lampie jest absolutne minimum przewodów. Ponumerowałam diody i w tej samej kolejności podpięte zostały one do driverów, przyklejonych na thermopady do listewki, a cała listewka przyczepiona do obudowy dużego zasilacza. Jest 7 diod i 7 driverów. Dzieki numeracji i opisom kolorów przewodów na karteczce wiem, która dioda połączona jest z którym driverem. Łatwo mi bedzie cos wymienić lub zmieniac podłączenie kanałów, kiedy mi sie zachce.

Kanałów PWM jest 6, a diod 7. Były pomysły od Was, żeby zrobic tylko dwa kanały: bialy i niebieski... ale po co tak marnotrawić zasoby? Wykorzystalismy wszystkie kanały. Taka konfiguracja pozwoli na więcej mozliwości ustawien, niz ogarnie moja ułańska fantazja, moge nawet zasymulować przechodzenie chmur.

Każdy driver i odpowiadająca mu dioda podpieta jest pod jeden PWM, a w ostatni PWM (a właściwie w pierwszy) wpiete są 2 drivery.

Dioda numer 3 i 5 (obydwie niebieskie) podpięte pod ten sam PWM zostaną ustawione jako światlo nocne, będe świecić w określonych godzinach nocnych na minimum mocy. Zdaje się, że drivery pozwalaja ustawic na 1%, ale to nie jest jeszcze przetestowane. Jesli okaże sie, że 2 nocne świecą jednak za mocno, to podepnę skrajną parę diod (numer 1 i 7) pod pierwszy PWM, a w nocy bedzie świecić tylko jedna niebieska.

Nie udalo nam się odpalic arduino :( Ściagneliśmy cały soft do kompa, ze 3 godziny kombinowaliśmy, ale był problem z zainstalowaniem sterowników arduino pod windowsa i lampa za cholerę nie chciała zagadać z kompem.

Na dzień dzisiejszy lampa świeci i sie chłodzi wiatrakami, ale jeszcze się nie steruje. Będe się z tym bawić jutro, może na linuxie u mnie pójdzie. Jutro wrzucę kilka fotek, jak to wygląda i kilka zbliżeń, żeby było widać, jak to zostało połączone.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylo to tak: na linuxie nie poszło, może ja nie umiem. Przywróciłam kompa do ustawien fabrycznych, żeby odzyskac win7. Odzyskałam. Adruino nie chcialo gadac, pomimo, że ściagnełam i zainstalowałam wszystko, co bylo trzeba. Urzadzenie w menedzerze zadan ciagle z zółtym pytajnikiem, nie przyjmował sterowników. Po 2 godzinach grzebania w necie, próbowania programów naprawczych do sterowników arduino udalo się! Znalazłam sterownik, który łyknął, aqma zaczeła ze mną rozmawiac. W czasie wszystkich prób płytka z arduino, RTC i BT od Magu leżała na zasilaczu, na palstikowej podkladce, żeby sie nie zwarla.

Wymysliłam sobie program, wysłałam do aqmy i nadejszła wiekopomna chwila: czas na testy. Przeniosłam lampę w inne miejsce, gdzie miałam wolny przedlużacz. Nie zauwazylam, że plastik spod scalaka po drodze wyleciał i leżała ona bezposrednio na metalowej obudowie "dużego" zasilacza do driverów. Właczyłam obydwa zasilacze, lampa wali po oczach niemiłosiernie, cos nie tak. Miala byc na 80% mocy o tej godzinie. I dlaczego wiatraki nie kręcą? Patrze na zasilacz i słyszę delikatne bzzzzz. Urwał nac, wyleciał pastik, zrobilam zwarcie. Brawo ja!

Podpinam sam zasilacz od driverów ufff, diody świecą, może więc nie spaliłam diverów, ale zo z wiatrakami? Nie zyją? Wypiełam je ze scalaka, podpinam zasilacz, kręcą. Wkładam w scalaka, nie kręcą. Nie wiem dlaczego, ale przynajmniej żyją. Aqma znów nie chce ze mna gadac, próbuje sie z nia połączyc i pupa, nie da się. Szlag trafił całą płytke od Magu? Ale po konsultacjach na PW i teście na scalaku od Magu z wypietym arduino okazalo sie, że wiatraki działają. Chyba jedynie arduino poszło. Zamówiłam nowe i krew mnie zalewa, bo cała sobota poswięcona przez Shellika na montaż i próby wgrania sterowania lampy poszły psu w d....

No, może nie cała robota psu w d...., ale juz byłam w ogródku, juz witałam sie z gąską... i głupi kawałek plastiku, którego nie upilnowałam zniweczył mój zachwyt na tym, jaką zajefają mam lampę. Mam nadzieję, że jak wymienie arduino aqma znów sie do mnie usmiechnie.

No i komu mialo sie to przytrafic, jak nie mnie?

Proszę, posmiejcie się przed kompem, nawet do rozpuku, az Wam gumki w majtkach strzelą, ale nie tutaj, prosto w moją niepocieszoną twarz :(

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ spoko :) Zaraz napiszą co za wariat oddaje Ci lampę z nieodizolowanym arduino :) ehhh Nie Ty pierwsza i nie ostatnia coś spaliłaś :) Trzymam kciuki, że to tylko NANO poszło. Żadna moja praca nie poszła na marne :) Oboje jesteśmy mądrzejsi.

Ano i gdzie te kilka fotek z placu boju :p

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spokojnie .. pierwsze arduino i na powitanie sfajczyłem 2 kanały PWM (reszta o dziwo działa do dziś) .. driverów nie liczę :)

wypadki chodzą po ludziach (i sprzęcie)

a płytki od magu - potwierdzam są świetne :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dajcie linka do tych płytek albo fotkę bo nic mi nie wiadomo a może przydały by sie w mojej lampie :)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://magu.pl/aqma-led-control na fotkach ją widać :)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka na prawdę zaje.... ułatwia życie i uwalnia od sporej ilości kabelków. Mała rzecz, a cieszy! I koszt śmieszny. Magu, jestes wielki, bez wzgledu na wzrost, bo nie wiem, jak wystajesz nad poziomem morza. Wszystko wskazuje na to, że płytka przezyła nawet moje niedopatrzenie, bo zasilanie podaje i bez modułu arduino wiatraki idą.

Najlepsze jest to, że cały czas uważałam, żeby nie dotykała niczego metalowego, przy każdym przesunięciu pilnowałam. Ale jak już byłam w ekstazie, że to już, że wystarczy podpiąc 2 wtyczki i jestem w raju, to tak stracilam czujnośc że mógłby sie nawet kotlet spalic na węgiel :(

Nie napracowałam sie zbytnio przy montażu, bo kiedy Shellik wiercił i lutował, to ja tylko wątpliwie zdobiłam krzesło. Wyszło mu przepieknie, to zaprawdę MacGyver. Ma tyle przydasiów w szafie, że choc wydawało mi sie, że zabrałam wszystko, to okazalo się, że jego przydasie tez sie przydały :)

Ale nas prawdę aktywnie patrzyłam, robiłam foty i przynajmniej wiem, co z czym, jak i z jakiego powodu jest podłączone. Mogłabym juz teraz całkiem sama zrobic kopie tej lampy, nauczyłam się patrząc.

Postaram się wrzucic zdjęcia jak najszybciej. Dziś nie mam siły, wypadł mi kurs po pracy i zaległa z weekendu podmiana, w której trakcie jestem :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż nam się miło zrobiło :) To my dziękujemy za aktywną sobotę :) Mamy nadzieję, że pizza smakowała :D

I nie oszukuj, że nic nie robiłaś :p kto kleił drivery? kto ciął termokurcze? kto ładnie numerował i prowadził notatki itd itp?

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kto zdobił krzesło? ;) No ja! :D

Pizza była przepyszna, miło było mi Wam zawracac gitarę całą sobotę :) Szkoda, że nie było czasu żabki oblookac od wewnątrz, ale może kiedys, przy kolejnej lampie ;) Jeszcze raz wielkie dzieki za wszystko i pozdrowienia dla pieknej połówki :)

Zepsułam, ale przynajmniej wiem co i dlaczego, a to juz pół sukcesu, jak by nie patrzec.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dwa słowa : BRAWO WY :p

nie bać się - nie myli się (nie pali sprzętu) ten kto NIC nie robi (znam takich co "gotowce" też sfajczyli)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę wypisywał ile ja rzeczy popaliłem :D sam bym się pewnie pogubił :D ale zawsze miało to związek z chęcią naprawy :D i tak popsute było


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sukces, to tez znalezienie sterownika do arduino, który windowsowi spasował, bo na "pakiecie" https://www.arduino.cc/en/Main/Software dla wybranego systemu nie chcial rozmawiac ani na xp, ani na linux, ani na win 7.

Próbowałam kombinowac z róznymi znalezionymi sterownikami i programen do naprawiania sterownika do nano, ale nie działalo. Może robiłam to źle, choc zgodnie z instrukcją.

Gdyby ktos mial problem z usb 2.0 serial, to ten dziala: http://www.arduined....river-download/

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz :) pisałem Ci, prace ręczne na 5, obsługa komputera 2 na szynach :D Jakoś dawno przestałem się interesować.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też orłerm w komputerach nie jestem, ale wrodzony babski uprór nie pozwolił sie poddac bez gderania i postawienia na swoim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie gdzie w pl można kupić ledy 30w blue? Leleszek nie ma ich od kilku miesięcy

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.