Skocz do zawartości
Nuclear1991

Śrubunki/przeloty 25 mm - gdzie najtaniej?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanko odnośnie przelotów na rurę 25 mm. Zakupiłem akwa z otworami 35mm na spływ i rewizję. Idealnie pasowałyby tam przeloty 25mm takie jak np. VDL ze strony niemal każdego sklepu akwarystycznego. Wcześniej były w tym akwa śrubunki z białego PCV, ale wolałbym jednak te szare wymienione wyżej z racji ich IMHO pewniejszej konstrukcji i braku konieczności zalewania ich silikonem.

Nie żebym był sknerą, ale zwykle kombinuję, gdzie i jak da się poczynić oszczędności, gdyż cena 50 zeta za śrubunek wydaje mi się zdzierstwem. Zapewne ktoś z Was ma jakieś dojścia, by pozyskać takowe taniej, np. u producenta lub hurtowni. Ja osobiście widziałem podobne konstrukcje z ABS u Chińczyków - były tanie, ale nie widziałem, by ktoś u nas takowe stosował... Oczywiście brak możliwości zakupu po kosztach zobliguje mnie do zamówienia tego standardowo. :) A może warto rozglądać się za używanymi i dokupić jedynie nowe uszczelki?

Za pomoc serdecznie dziękuję,

Pozdrawiam!


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mitoja - allegro ?

albo jakiś sklep żeglarski (tu raczej będą białe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeloty są jedyną rzeczą której nie da się wymienić po zalaniu. Zastanów się czy warto zaoszczędzić 20zl i kupować tańsze podróbki lub kombinować z uszczelkami. To niewielki koszt w porównaniu z reszta zakupów.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polemizuje bo rozumiem ze u siebie wymieniłeś to wiesz. Ja natomiast to robilem i zszedł mi cały dzień co nie pomogło życiu u kolegi.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polemizuje bo rozumiem ze u siebie wymieniłeś to wiesz. Ja natomiast to robilem i zszedł mi cały dzień co nie pomogło życiu u kolegi.

masz racje, za bardzo to uprościłem bo zalezy jak jest wszystko zaprojektowane. Był niedawno przypadek gdzie samo dokręcenie śrubunków było prawie niemożliwe.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też tuta oszczędności lubią się mścić. Wystarczy stresu z samym prowadzeniem zbiornika, żeby jeszcze dokładać sobie ze sprzętem. Ale z drugiej strony, ograniczenia finansowe są często nie do przeskoczenia. Dlatego może czasem lepiej odczekać miesiąc dwa i od razu zrobić "dobrze" ?

Ja używałem śrubunków dokręcanych, aby mieć możliwość późniejszej regulacji czy doszczelnienia, ale i wklejane sprawdzają się. Tyle że białej, calowej armatury bym nie pchał, bo ciężko przejść na szarą, zaś zawory białe nie są zbyt wygodne, jeśli chodzi o regulację, no i nie ma akcesoriów (sitka czy końcówki) do tego rozmiaru.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wolałbym się trzymać tej szarej. Te przeloty AM do wklejania rury wydają się być przyzwoite. Opinie też mają niezłe na forum. Co do ograniczeń cenowych sprzętu, to macie rację z odczekaniem. Po prostu względem prostoty konstrukcji przelotów ich cena w porównaniu z resztą armatury szarej jest lekkim przegięciem. To tylko moja opinia, gdyż zawsze w akwarystyce szukałem skutecznych, jednakże tańszych rozwiązań niż sklepowe wciskanie oparte na prawie dużego popytu i o dziwo małej podaży. ;)


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w dziedzinie sklepów mamy pseudokonkurencję, więc i ceny jakby niższe niż kiedyś. Ale przegięcia są - porównaj choćby cenę trójników prostych i kątowych. Tak samo zaworów bramowych. Te przeloty AM ma wiele osób i sobie je chwali. Ja używam vdl dokręcanych - z uwagi na możliwość regulacji oraz późniejszej interwencji, gdyby coś ciekło. Ale dobrze sklejony, będzie "na wieki". Nie ma przeciwwskazań :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadacie głupoty z tą hydrauliką białą, że niby niebezpieczna i kombinowanie z uszczelkami.... Przepraszam bardzo ale czy te uszczelki kupujecie w papierniczym czy na dziale z hydrauliką ?? uszczelka to uszczelka jak dobrze skręcisz i pokleisz białą to nie ma bat, żeby coś się stało. Używam już kilka lat białej i nigdy nic się nie stało, a przelot kosztuje mnie może 5 zł. Piszecie jak by czarna hydraulika była stworzona do akwarium, a przecież tak nie jest bo to system basenowy. Jak dobrze pamiętam to uszczelka przy przelocie 25 mm pasuje od wodomierza. Chyba nie macie większego ciśnienia w akwariach niż przy sieci miejskiej ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te z AM i wyglądają solidnie. Jak narazie nie cienka, rury mam tylko od dołu wklej one a od góry wciśnięty tak żebym mógł wyciągnąć je i zrobić coś w kominie

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dantee, białą hydraulikę kupowałem w OBI - bo miałem pod ręką. Szarą kupuję obecnie też w Lublinie, ale wcześniej przez sieć.

Cenowo mnie wychodziła biała porównywalnie do szarej, jeśli nie drożej. Nie kupowałem żednych drogich elementów - ot zwykłe złączki klejone.

Obróbka szarej też jest łatwiejsza. Biała jest grubsza i trudniej się tnie i szlifuje. Może drobiazg, ale przy klejeniu całego systemu ma znaczenie.

Dodatkowo biała jest calowa, a sprzęt akwarystyczny (pompy, filtry) są w standardzie mm. Różnica niewielka, ale zawsze.

Nie wszystko jest dostępne do białej - na przykład, ja nie znalazłem ani w OBI, ani w Liroy Merlin czy innych Praktikerach przejścia z hydrauliki na wąż - takiej karbowanej końcówki.

Ot - taki drobiazg.

Dodatkowo, wszelkie zawory, jakie oglądałem w sklepie chodziły tak ciężko i mało płynnie że regulacja nimi stawała się bardzo ciężka.

Nie twierdzę że nie można - bo można.

Ale łątwiej jest na szarej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale

Więc nie piszmy, że system szary jest lepszy bo materiał jest ten sam tylko w innym kolorze. Jest to kwestia zrobienia systemu.

Jak kupujesz szarą w hurtowni to nie wychodzi źle bo jak pisałem jest to system basenowy zapożyczony do naszego hobby.

Może i jest więcej gadżetów do szarej, widocznie nigdy nie potrzebowałem.

Jeśli chodzi o zawory to można znaleźć taki przekręcany i też jest dobrze.

Takie przejście gwint/wąż w leroy'u na dziale "ogród" są dostępne.

Ja mam cały sprzęt do hydrauliki i praktykuję więc może jest mi łatwiej mówić.

p.s. to jest jeden z łatwiejszych systemów :)

Wszystko można znaleźć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałęm "białe" - przy słodkim, bo mi do pudełka przelewowego nic innego nie wlazło :). Pisałem jedynie o swoich odczuciach związanych z użytkowaniem tej hydrauliki.

ps. końcówek z działu "ogród" raczej nie używam, z uwagi na ich wygląd i przeznaczenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skompletuję sprzęt :D Nie chcę się rozdrabniać, bo ucierpią zwierzęta. ;)


"Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.