Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tak się stało, że się nawkładało :)

U mnie w domu raczej piekarnik czyli muszę chyba ostro myśleć o chłodzeniu...

Jeśli to ma znaczenie to nie miesiąc tylko sześć tygodni :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlatego też pytanie ile stopni stanowi niebezpieczną granicę? Kiedy powinniśmy reagować?

38C - większość ryb przeżyła, krewetki padły, ukwiały i sarco ugotowane na miękko . Na szczęście to nie było w moim akwarium. W każdym razie nie radziłbym czekać aż woda się tak bardzo nagrzeje i postawilbym jakiś wiatrak, żeby dmuchał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo 38 to już hardcore...

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co gdybać i ustalać górnej granicy bo w każdym przypadku będzie to inna temperatura. Optymalna temperatura to około 25sC i trzeba robić wszystko aby to utrzymać a nie poddawać próbie organizmy :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru eksperymentować na koralach.

Pytam bo już wiem, że ciężko mi będzie utrzymać taką temp.

Muszę więc opracować jakiś plan :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wykonałem testy

Mg 1140

Ca 395

NO3 nadal 50

PO4 0,1

Nie za dobrze bo mało magnezu i wapnia.

Pytanie czy zacząć już robić podmiany?

Drugie pytanie czy test saliferta mierzy też NO3 w wodzie słodkiej?

Chciałem go sobie skalibrować i pokazał mi w czystej RO 5ppm azotu, trochę dziwne tds pokazuje 10. Nie mogę nigdzie znaleźć jasnego info czy się nadaje.

Wysłane z galaktyki S4

Wykonałem też testy RO zoolekiem również pokazuje około 5.

Teraz kolejne z retorycznych pytań po powoli tracę nadzieję czy tu w ogóle jest ktoś chętny do pomocy.

Czy membrana do wywalenia jeśli tds pokazuje 10, czy to może testy?

Podmieniać na taką wodę?

PS zdaje sobie sprawę że to nudny watek początkującego, nie bardzo jest komu i za co ubliżać. Że ryba, że ogon, że mogą racja jest najmojsza itp

Zawsze się jednak mozna pomądrować, także zapraszam może coś sobie wydedukuję co mi pomoże podjąć decyzję w temacie w którym nie czuje się zbyt mocny.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czysta woda RO DI ma, powinna mieć wszystko na 0 ;) więc albo testy do D.. Albo membrana.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żer ja nie mam RODI, samo RO na razie. Potwierdzi mi ktoś czy może się tam znaleźć no3?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum o roślinach akwariowych był kiedyś o tym wątek z którego wynikało że membrany "domowych" filtrów RO wyłapują zdecydowaną większość soli Ca, Mg, chlorków itd. Co do mniejszych cząstek, do których wiąże się N i P a także niektóre kwasy, mogą nie być już takie skuteczne. Ja na Twoim miejscu dokupiłbym zestaw demineralizujący.

Edytowane przez RafahGd (wyświetl historię edycji)

bcae474f7c59462f5d92ef11974d6818u1253a1259.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żer ja nie mam RODI, samo RO na razie. Potwierdzi mi ktoś czy może się tam znaleźć no3?

Wysłane z galaktyki S4

Kup zdecydowanie DI. Ja od razu kupiłem taki zestaw bo dużo jeszcze dostaje się nieporządanych elementów do akwarium jeśli używasz samego RO. Akurat Dzień Dziecka niedługo :p

Kolorowo się robi :) Trzymam kciuki za stabilizację parametrów i przyrosty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI już zamówione. Trochę wpadłem w czarną dziurę :)

Nie bardzo wiem co zrobić, niby parametry wymagają już podmiany, ale boję się dostarczać żarcia dla Dino, którego troszkę zaczęło się pojawiać od jakieś tygodnia.

Z drugiej strony leje wódkę która przecież także jest odżywka dla glona...

Dziś poszła ampułka biodigest,

Oprócz normalnej dawki bakterii microbe lift.

Co byś radził? Czytałem twój temat, ale nie chce Ci tam smiecić. W akwa żyje już tydzień krewetka Wundermani.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... w sumie to teraz nie wiem co robić. Masz w środku już korale, które wymagają światła. Jakbyś miał refugium to sprawa byłaby prosta :) Ciemnica w akwarium przez 3-4 dni i 24 h oświetlenie refugium. Glony wyciągną z wody syf a dino będzie głodowało w ciemnościach :)

Suplementacja bakterii jest potrzebna ale biodigest bym się wstrzymał. To pożywka dla dino może być... Swoją drogą przy dawkowaniu wódeczki często się pojawia dino i cyjano. Rzadziej przy dawkowaniu octu (właśnie jedna z zalet).

Zrób testy na Nh4 i N02 - zobaczymy jak tam bakterie po tych 6 tygodniach.

P04 masz ok. Azotany też nie są tragiczne. Ja miałem 80... teraz jest 25 (wczoraj, dzisiaj pewnie ciut mniej).

Może poproś kogoś o glony Spaghetti albo Caulerpę?? Wrzuć do zbiornika i niech wyciąga. Dino możesz sam usuwać i odsysać. Nie masz glonów a korale mało pobierają Azotanów z wody, stąd dino ma pożywkę i brak konkurencji... Wódeczka też jest pożywką..

Ja bym przestał na tydzień z wódeczką, świecił ciut mniej. Wrzucił makroglony i zrobił testy na NH4 i N02. Może cykl azotowy nie w pełni Ci się zamknął i dawkowanie wódeczki jest za wczesne... ? Może jakieś zaburzenia... Ja też miałem lać ale... N03 spada więc nie ma potrzeby jeszcze + mam DSB i się boję dawkować, żeby nie przesadzić...

Testy, testy, tesy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki robaczek przyłapany o poranku na skałce, gdzieś sobie wędrował. Jest malutki , ok 1 mm średnicy, to co na zdjęciu to jego "środkowa" część, dziwnie przypomina mi trochę tego robaka ze startu zbiornika.... Tylko że jest sporo mniejszy

post-26992-0-47927700-1464855276_thumb.png

Edytowane przez florida_blue (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wieloszczet.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki robaczek przyłapany o poranku na skałce, gdzieś sobie wędrował. Jest malutki , ok 1 mm średnicy, to co na zdjęciu to jego "środkowa" część, dziwnie przypomina mi trochę tego robaka ze startu zbiornika.... Tylko że jest sporo mniejszy

Takich wieloszczetów mam pełno, pięknie wyjadają resztki spomiędzy skały, za co mają u mnie zapewnione mieszkanie. Są osoby które je usuwają ale proponuje Tobie abyś je zostawił, mniej psujących się resztek to mniejsze min NO3.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli można uznać, że pożyteczne? Mam kolejne zdjęcia, ale już nie wiem jak je wstawić... :(

Właśnie widziałam też ślimaka turbo, bo w porównaniu do wszystkich pozostałych naprawdę jest szybciutki.

Jest masa różnych robaczków i żyjątek, wszędzie pełno malutkich kiełży i wykluwają się ślimaki kolejne.

Może linki będą działać....

http://www.aquajura.pl/download/file.php?id=10006&mode=view

http://www.aquajura.pl/download/file.php?id=10005&mode=view

Edytowane przez florida_blue (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrobić w jedynym sklepie z morszczyzną w naszym mieście testy na NO2 i NH3, niestety nie ma takiej możliwości. Jakoś nie uśmiecha mi się kupować je specjalnie na dojrzewanie. Niestety będę musiał się obejść, chyba że znajdę inny sposób.

Jest jedno pytanie które mnie nurtuje. Ze dwa dni temu zauważyliśmy gałązkę korala na piasku. Miałem, że nieopatrznie została urwana, ale dziś była kolejna.

Po oględzinach okazało się że to capnella odrzuca je samoczynnie.

Czy ona się w ten sposób rozmnaża? Czy to normalne, czy może coś jej nie pasuje?

Była niedawno przestawiana.

Na tych gałęziach, które są przeznaczone do odrzucenia polipy robią się czarne i pozwijane.

9e22de56aab9a5d09c6a601877a48eca.jpg

Tu widać miejsce gdzie odrzuca gałązkę:

a643e7488f8f8f4d6dbd8d4dba8f7f1e.jpg

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie capnelle tak samo się rozmnażają, nie wiem jednak czy to z uwagi na złe czy może dobre warunki, tu musiałby wypowiedzieć się ktoś bardziej doświadczony.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem że one tak mają :)

Masakra jakaś normalne plaga ;) dziś wszędzie pełno gałązek trzeba pilnować żeby się w niepożądane miejsca nie czepiały.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One się szybko rozmnażają. Chyba tylko Xenia się szybciej rozmnaża i kolonizuje cały zbiornik... pamiętam te plagi...

Lipa z testami. Swoją drogą myślę, że możesz śmiało wrzucać ryby. Po takim czasie wątpię abyś miał wykrywalne Nh4 i N02. Jedna rybka co tydzień i będzie git :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie przekonaliście na spółkę z Floridą :).

Będziemy Śląskim Weekendze Akwarystycznym w przyszły weekend, więc chyba jednak zakupimy jej wymarzonego pterapogona.

Dziś rano wypatrzyliśmy kolejnego potwora :) może Kamila wrzuci zdjęcie i nazwę bo nie pamiętam.

Wszystko powoli rośnie, zakupiłem sobie fito, ale czekam jeszcze trochę z podawaniem aż NO3 trochę drgnie.

Na razie odmuchuje skałę, dojdzie też nowa pompa cyrkulacyjna RW4, jvp 101 chyba słabo sobie radzi...

Do akwa włożyłem też troszkę glonów saghetti, chyba uda się zakupić troszkę więszą ilość.Myślę żebypod odpieniaczem zrobić małe refugium oświetlane przez tylnią szybę, szk marnować miesce. Teraz są tam media, ale coś mi się wydaje ze za mały przepływ wody tam jest. Dojdzie jeszcze więcej siporaxu, chyba tyle z końcem tygodnia :)

Myślę, że od następnego zaczynam podmieniać wodę.


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się doprowadzić parametry do jakiś akceptowalnych wartości.

NO3 5

PO4 0

Kh 6.4

Ca 400

Ph 8

To wyniki z wczoraj. Trochę mnie martwi niski poziom kh, mam nadzieję że uda się go podnieść podmianami. Bacznie obserwuje ten parametr, postanowiłem zmierzyć tuż po podmianie, a potem przed następną zobaczymy może coś go zjada.

Wszystko jakoś idzie do przodu, jesteśmy zadowoleni z postępów. Jedynie co niepokojące to padł nam jeden błazen, chyba ospa bo miał białe kropki. Odpowiem go do kwarantanny i chyba nie był to najlepszy pomysł...

Niestety drugi który wręcz rzucał się na karmę teraz nie bardzo pobiera pokarm :(

Dajemy mrożonki z czosnkiem i obserwujemy. Kupiliśmy też krewetkę czyszczącą w nadziei że pomoże w walce.

Byłbym wdzięczny za jakieś opinie na temat tego kh i wapnia, niestety nie mam testu na mg. Nie jestem pewien czy powinnem podnosić, z drugiej strony czy takie kh nie przeszkadza koralom?

a8fcbcfcfbe35ed7a86c077f36d04dd7.jpg

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam co to za koral na ostatnim zdjęciu na pierwszym planie ten jasno niebieski przed euphilia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.